• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltFoodserviceFødevareproduktionMejeri18. 05. 2019 | Kasper Mundt-Nielsen

Nordjysk gårdmejeri på business classs

AktueltFoodserviceFødevareproduktionMejeri18. 05. 2019 By Kasper Mundt-Nielsen

(Foto: Singapore Airlines)

Lokale råvarer og unikke smagsoplevelser af højeste kvalitet. Det er hovedingredienserne i det nordiske køkken – og dét har man forelsket sig i hos Singapore Airlines. Det kan man se i valget af samarbejdspartnere, hvor Skarø Is er ét blandt flere eksempler. Senest er det lille danske gårdmejeri Sønderhaven blevet leverandør og samarbejdspartner med SIA.

Ombord på Singapore Airlines’ fly kan rejsende i dag nyde osten Comendante fra det lille nordjyske gårdmejeri Sønderhaven. Fremadrettet skal mejeriet også levere specialfremstillet ost til flyselskabet – baseret på ønsker fra selskabets passagerer.
– Det bliver meget spændende at skulle arbejde endnu mere sammen med Singapore Airlines. Vi bliver altid glade, når der er nogen, der viser interesse for vores produkter, og med Singapore Airlines kommer vores oste langt omkring og ud til mange mennesker, siger Preben Ørum fra Sønderhaven, der glæder sig til at arbejde og produktudvikle med udgangspunkt i passagerernes ønsker.

Hos Singapore Airlines ser man frem til at kunne tilbyde passagerne de specielt fremstillede produkter.
– Vi vil gerne give vores passagerer mulighed for at opleve, smage og prøve nye produkter. Det gælder også lokale danske produkter, for vi har i Danmark både fantastiske råvarer og mange små producenter, der leverer smagsoplevelser af højeste kvalitet. Vi har valgt at samarbejde med Sønderhaven, fordi vi ønsker at tilbyde de rejsende en unik ost, som de ikke får andre steder, og som matcher oplevelsen af høj kvalitet i vores fly, fortæller Allan Hoffery, Sales and Communications Manager hos Singapore Airlines i Norden.

Autenticitet og 100 % sporbarhed
Sønderhaven er de eneste i Danmark, der har mejeri og malkekøer samme sted. Det giver Sønderhavens ost og smør en unik og autentisk smag – og det sikrer 100 % sporbarhed.
– Som det eneste mejeri i Danmark producerer vi oste og smør her på gården, hvor malkekøerne også er. Hos os står køerne på den ene side af gårdspladsen, og mejeriet ligger på den anden side. Derfor skal mælken ikke transporteres med tankbil. Det betyder, at vores produkter har deres helt egen smag og duft, vi undgår at bidrage til CO2-udledning ved transport og vi kan spore hele processen fra oprindelse af foder og græsset på marken til den færdige ost og smør, forklarer Preben Ørum.

Den enestående smag og sporbarheden i hele processen var afgørende faktorer for Singapore Airlines.
– Samarbejdet med Sønderhaven er et eksempel på et tiltag i vores globale koncept From Farm to Plane – altså ’fra gård til fly’ – hvor vi på én og samme tid benytter og samarbejder med lokale producenter og tilbyder rejsende autentiske og bæredygtige madoplevelser i verdensklasse, siger Allan Hoffery.

Særlige ønsker og krav på flyrejsen
De kommende specialfremstillede oste fra Sønderhaven vil blive udviklet med udgangspunkt i en undersøgelse blandt Singapore Airlines passagerer. Samtidig vil der være en række krav, der skal opfyldes, når det kommer til at håndtere og servere fødevarer på flyrejser.
– Det er vigtigt, at vi producerer en ost, der er nem at håndtere for personalet i flyene. Fx skal det være en type ost, der ikke er for hård, så den kan håndteres med de knive, som er tilladt på et fly, fortæller Preben Ørum og tilføjer:
– Her er det en fordel for os, at vi er en lille virksomhed. Det er derfor, vi kan udvikle og fremstille specialvarer på bestilling. Vi er omstillingsparate og fleksible og skal ikke igennem et stort bureaukrati eller produktionsapparat. Vi bestemmer os for, hvad vi vil lave, og så laver vi det.

Den første ost fra Sønderhaven, der bliver fremstillet efter passagerernes ønske, vil være at finde på businessclass på alle Singapore Airlines’ flyvninger ud af København fra november 2019. Sønderhaven Gårdmejeri er bygget på visionen om at producere autentiske fødevarer med ordentlighed, ærlighed og respekt for naturen. Dette har medført opmærksomhed blandt gourmetrestauranter og har blandt andet resulteret i, at Sønderhaven også har leveret smør til restaurant Noma.

 

Skrevet i: Aktuelt, Foodservice, Fødevareproduktion, Mejeri

Seneste nyt fra redaktionen

Frisk fisk er ikke altid det bedste

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 01. 2026

Skal der fisk på menuen, skal den ikke nødvendigvis være pivfrisk. Den slovenske biolog og fiskeopdrætter Irena Fonda fra Fonda Fish Farm gør op med forestillingen om, at friskhed altid er lig med kvalitet. Hun mener, at man bør lære at bruge næsen – og ikke bare øjnene. Når mange, såvel

Dansk kaffeteknologi får international blåstempling

DrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 01. 2026

GrowGrounds opnår Gold Standard Project Design Certification og styrker Danmarks rolle i den grønne omstilling af kaffe Den danske agritech-virksomhed GrowGrounds har opnået Gold Standard Project Design Certification for sit Global Syntropic Agroforestry Program (GSID

L&F: Mercosur-aftalen rummer både muligheder og udfordringer for den danske fødevareklynge

AktueltFødevareproduktionLandbrugPolitik og eksport13. 01. 2026

En ny handelsaftale med Sydamerikanske Mercosur-lande åbner nye eksportmuligheder for den danske fødevareklynge, men den stiller samtidig skarpt på udfordringer for konkurrenceevnen og behovet for mere ens rammevilkår. Det mener Landbrug & Fødevarer Et flertal af EU's medlemslande har i

Danmarks første: National iværksætter- og vækstkonference for lokale fødevarer

AktueltMesser og konferencer13. 01. 2026

Fødevareministeren åbner en historisk konference, hvor Danmarks stærkeste rollemodeller og iværksættere samler viden og peger på, hvordan der kan skabes betydelig vækst og nyt iværksætteri fra jorden, forarbejdning, forædling og andet gennem hele fødevarernes værdikæde. Den 29. januar 2026

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

Detailhandel og en grosFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed13. 01. 2026

Dansk Vegetarisk Forening og Dagrofa Foodservice har netop fået tilsagn om at modtage 1,5 mio. kroner fra Fonden for Plantebaserede Fødevarer. Støtten går til et nyt projekt, der skal styrke udbredelsen af plantebaserede madoplevelser på landets restauranter. Fonden for Plantebaserede Fødevarer

Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

Detailhandel og en grosFoodservice08. 01. 2026

Den københavnske restaurantkæde Banzo – tidligere kendt som Garbanzo – har ikke alene fået nyt navn men også ny fødevareleverandør. Nu er det grossisten Dagrofa Foodservice, som sørger for levere fødevarer til Banzos fem pitarestauranter i Indre By, Nordhavn, Østerbro, Nørrebro og på Frederiksberg. 

Billetsalg til Dining Week er i gang

Foodservice08. 01. 2026

Billetsalget til Dining Week er i gang – tusindvis har allerede sikret sig pladser til vinterens store spiseuge. Billetsalget til Dining Week er nu åbnet, og interessen for Nordens største restaurantfestival er igen markant. Allerede nu har over 20.000 danskere sikret sig billetter til

500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

AktueltBrød og kagerDetailhandel og en grosKonfekture08. 01. 2026

Frontlinjen er bagerdisken og våbene er marcipan, cremer og flødeskum. Fastelavn nærmer sig, og det har de senere år resulteret i hård konkurrence om, hvem der kan præsentere de flotteste og mest fantasifulde fastelavnsboller. Hypen har udviklet sig til en regulær fastelavnsbolle-krig, og Coop er

Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ08. 01. 2026

I løbet af de kommende ni måneder vil Danish Crown etablere en ny produktions-facilitet i Vejen, hvor omkring 100 medarbejdere skal udbene forender fra danske grise. Med stigende tilførsler af grise fra danske landmænd får Danish Crown brug for ekstra kapacitet til udbeningen af danske grise.

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

KonfektureTop08. 01. 2026

Hvordan kan danskere på tværs af generationer finde fælles løsninger på bæredygtighed og forbrug i hverdagen? Toms Gruppens nye initiativ, Generationsrådet, skaber et forum for ærlig dialog og nye perspektiver - med ambitionen om at bygge bro mellem generationernes forskellige

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Frisk fisk er ikke altid det bedste

    13.01.2026

  • Dansk kaffeteknologi får international blåstempling

    13.01.2026

  • L&F: Mercosur-aftalen rummer både muligheder og udfordringer for den danske fødevareklynge

    13.01.2026

  • Danmarks første: National iværksætter- og vækstkonference for lokale fødevarer

    13.01.2026

  • Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

    13.01.2026

  • Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

    08.01.2026

  • Billetsalg til Dining Week er i gang

    08.01.2026

  • 500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

    08.01.2026

  • Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

    08.01.2026

  • Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

    08.01.2026

  • IKEAs berømte kødbolle kommer i ny mellemøstlig variant

    06.01.2026

  • FødevareDanmark: Uhensigtsmæssige køre- og hviletidsregler spænder ben for den lokale fiskebil

    06.01.2026

  • Sundhedsforeninger: Lavere priser på frugt og grønt vil være et vigtigt skridt for folkesundheden

    06.01.2026

  • Næsten hver tredje dansker overvejer ”hvid” januar

    06.01.2026

  • Her er Arlas top-5 over årets største madtrends

    06.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik