• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarer25. 02. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Vinbranchens svar på Airbnb formidler vinsalg mellem bonde og forbruger

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarer25. 02. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Den dansk-tyske tech-startup WineJump har ikke blot fjernet mellemmanden, men også løst udfordringerne i forbindelse med told og skat på tværs af EU-lande.

Den dansk-tyske tech-startup WineJump fejrer i disse dage sin 1-års fødselsdag, efter at virksomheden gik i luften som vinbranchens svar på Airbnb tilbage i marts 2020. Ligheden skal findes i, at vinproducenterne selv opretter deres profil, lægger billeder op og sætter deres vine til salg. WineJump tager kun et salgsgebyr på én euro per flaske. For den ene euro kan både producenter og forbrugere springe alle de fordyrende mellemled over, som normalt presser priserne ned for producenterne og op for forbrugerne. Den direkte handel gør også relationen mellem de to parter tættere.

Da WineJump gik i luften, var det med 150 vinproducenter og 600 vine ombord. Det første år er siden da gået med at finpudse teknologien, der bl.a. automatiserer besværet med told og skat på tværs af EU-lande, og at skabe synlighed om den nye mulighed for at sælge og købe vin. Nu 1 år efter er der over 1.300 producenter og 5.000 forskellige kvalitetsvine på WineJump, der henvender sig både til producenter og forbrugere af kvalitetsvin. Konsumvin, der købes til kr. 5-10 på gårdene og sælges for kr. 40-60 i supermarkederne, går WineJump langt uden om, da den type vin skal transporteres og sælges på paller i stor volumen.   

Coronakrisen presser vinbønderne mere end nogensinde

– Producenter af kvalitetsvin i Tyskland, Frankrig, Italien og Spanien elsker enkelheden i vores model. Det er gratis for dem at oprette sig, og de bestemmer helt selv, hvordan de præsenterer sig selv og deres vine. Vores koncept og totale transparens om prissætning er højt værdsat af producenterne og også af rigtig mange forbrugere i Danmark og det øvrige Europa. Jeg oplever i stigende grad, at forbrugerne er utilfredse med alle de opfindsomme og mere eller mindre kunstige vintilbud med en besparelse på 20, 30 eller 40 procent. Jeg oplever også, at flere og flere forbrugere er optaget af ordentlighed og bæredygtighed. Er det for eksempel fair, at coronakrisen – med de tomme restauranter og vinbarer til følge – skal betyde, at vinbønderne nu presses til at sælge ud af deres håndværk til nærmest tyveriagtige priser, fordi de tomme restauranter og vinbarer i øjeblikket ikke kan købe deres gode vine? Det synes jeg ikke. Det er ikke ordentlighed at tvinge en vinhåndværker til at sælge et kvalitetsprodukt til en 10’er, bare fordi man kan som stor import- og distributionsvirksomhed, siger Thomas Winther, grundlægger og CEO hos WineJump.

Sætter vinbranchen fri

For både forbruger og vinproducent er det enkelt at forholde sig til betingelserne på WineJump. Producenterne betaler én euro for hver flaske vin, de sælger, og intet andet. Prisen inkluderer eksempelvis, at WineJump via et specialudviklet system nemt og sikkert håndterer told- og afgiftsregler, således at vinproducenterne blot skal forholde sig til at sende vinen af sted, når de får en ordre. Foreløbig kan vinproducenterne sælge direkte til forbrugere i syv europæiske lande, herunder Danmark, via WineJump. Snart føjes nye lande listen – i første omgang Sverige og Østrig.

De europæiske vinproducenter har ikke tidligere haft mulighed for at sælge til forbrugere uden mellemmænd. Årsagen er en lang række told- og afgiftsrestriktioner på handel med vin. WineJump har løst det problem ved at bygge en særlig juridisk europæisk struktur på den ene side og efterfølgende automatiseret det hele i et IT-system, der er motoren i WineJump. Tilsammen betyder det, at vin nu kan købes og sælges på tværs af Europa, og helt uden besvær med bestilling, betaling, shipping, toldbehandling og skatter.

– Vinproducenten skal bare pakke en kasse og vinelskeren kvittere for modtagelsen, når fragtfirmaet dukker op nogle få dage senere. Alle taler om at springe de fordyrende mellemled over, men WineJump sætter rent faktisk vinhandlen fri for kun 7,5 kroner per flaske. Det er der ingen importører, distributører og detailled, der kan konkurrere med, lyder det fra WineJumps grundlægger.

Det har blandt andre producenten Palmento Costanzo på Etna fået øjnene op for.

– Vi besluttede at blive en del af WineJump, fordi vi så det som en mulighed for at kunne kommunikere direkte med vinelskere i hele verden. Hvis der er én ting, coronakrisen har lært os, så er det, at vi er nødt til at have et tættere forhold til forbrugeren. Og platformen giver os mulighed for at folde vores historie ud. Vin er jo ikke bare en vare men et produkt med historier og følelser. Vi har mere end nogensinde brug for at have en tæt forbindelse med forbrugerne for at øge loyaliteten, siger Valeria Agosta fra Palmento Costanzo.

40 champagner til under 200 kr.

Én ting er gennemsigtigheden i konceptet, men det nytter som bekendt kun noget, hvis udvalget er interessant, og det glæder Thomas Winther, at der på blot ét år er kommet så mange gode vine på WineJump.

– For mig er det helt unikke udbud af spændende kvalitetsvine, som findes på WineJump, det mest interessante. Vi har rigtig mange producenter, som hidtil slet ikke har været tilgængelige i Danmark, så der er masser at gå om bord i. Et godt eksempel er, at du på WineJump kan købe over 40 forskellige kvalitets-champagner til under kr. 200 per flaske inklusiv gratis levering. Det finder du altså ingen andre steder, siger Thomas Winther.

Store ambitioner

På trods af svære coronatider har WineJump allerede fået sig en gedigen vitaminindsprøjtning i form af ny kapital fra danske investorer, en tysk-amerikansk investor og Vækstfonden. Det giver mulighed for at folde konceptet ud herunder at styrke brugeroplevelsen:

– Da vi i slutningen af 2020 så tilbage på året, der var gået og kunne konstatere, at vi tiltrækker mere end 100 nye vingårde hver måned, og at vinentusiaster i hastigt stigende omfang tager godt imod os, var vi nærmest lidt chokeret over, hvor hurtigt det er gået. Med de nye investorer ombord har vi troen på, at vi i endnu højere grad kan ændre den måde, vin handles på. Vi mærker også, at store spillere i den europæiske vinindustri lægger mærke til, hvad vi går og laver. Det er selvfølgelig interessant, for det beviser, at vi udfordrer den måde, vin hidtil har været handlet på. Sammen med vores store kærlighed til kvalitetsvin giver det os blod på tanden til at fortsætte ufortrødent mod vores ultimative mål: at sætte vinhandlen fri, slutter Thomas Winther.

Skrevet i: Aktuelt, Detailhandel og en gros, Drikkevarer

Seneste nyt fra redaktionen

Tre produkter fra Lidls populære Madværket serie nomineret til europæisk pris

Detailhandel og en gros19. 02. 2026

Tre danskproducerede hverdagsfavoritter fra Lidls Madværket er i år i finalen ved European Private Label Awards 2026. Denne gang er det havregryn, skyr neutral og økologisk piskefløde, der markerer endnu en international anerkendelse af danske leverandører i europæisk topklasse. Tre

Go Nordic Cruiseline og leverandør holder skruen i vandet de næste 4 år

Detailhandel og en grosFoodservice19. 02. 2026

Go Nordic Cruiseline har indgået en 4-årig aftale med Dagrofa Foodservice, der fortsætter som fødevareleverandør til skibene Nordic Crown og Nordic Pearl på den populære rute mellem København og Oslo. Hvert år sejler mere end 700.000 gæster med Go Nordic Cruiseline på den ikoniske rute mellem

REMA 1000 indfrier målsætning for dyrevelfærd i køledisken

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed19. 02. 2026

Discountkæden REMA 1000 har indfriet sin målsætning for dyrevelfærdsmærket grisekød anbefalet af Dyrenes Beskyttelse. I 2025 udgjorde det mere end en fjerdedel af det samlede salg, mens REMA 1000 tog vigtige skridt i salget af fjerkræ med høj dyrevelfærd. Kalenderåret 2025 er et afsluttet

Nye optagelser fra grise-toppen: Dyreorganisation politianmelder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed19. 02. 2026

Optagelser afslører ifølge dyreværnsorganisationen Anima grumme forhold for dyrene hos endnu en række magtfulde griseproducenter, der nu er meldt til politiet. Anmeldelserne kommer i kølvandet på et borgerforslag om manglende dyrevelfærd hos danske grise. Kun to måneder efter TV 2s dokumentar

Nyt studie: Selskabelige mennesker spiser mere kød

Forskning og uddannelseKød, fisk og fjerkræTop19. 02. 2026

Det er ikke dine værdier, som afgør, om du har kød på tallerkenen, lyder den overraskende konklusion. Hvad får os til at spise kød? Og har vi gris på gaflen i bestemte situationer – men ikke i andre? Det spørgsmål satte et forskerhold, som involverer gæsteprofessor Wencke Gwozdz fra CBS, sig

Ny rapport: Hjemmearbejde ændrer danskernes madvaner

Forskning og uddannelseMiljø og sundhed17. 02. 2026

HelloFresh lancerer trendrapporten Danmark til bords 2025, som kortlægger, hvordan hjemmearbejde og ændrede hverdagsrutiner har sat et varigt aftryk på danskernes måde at lave mad på. Rapporten viser, at fleksible arbejdsdage har givet danskerne nye madvaner - med mere planlægning, mere hjemmelavet

Fors stiller skarpt på madspild

Miljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 02. 2026

Mad hører til i maven og ikke i skraldespanden. I en ny kampagne sætter Fors fokus på madspild, madaffald og ikke mindst forskellen på de to. Madspild er mad, der kunne være spist, men som ikke blev det og derved gik til spilde. Madaffald er derimod de dele af fødevarerne, vi ikke kan spise –

To danske klassikere lancerer rugbrød og øl skabt til det uformelle måltid

AktueltBrød og kagerDrikkevarer17. 02. 2026

To af Danmarks traditionelle fødevarebrands med rødder tilbage i 1800-tallet, Carlsberg og Schulstad, er gået sammen og lancerer nu to nye produkter: Barbaras Brød og Barbaras Bryg, der hylder deres fælles familiehistorie og samtidig inviterer danskerne tilbage rundt om det fælles måltid. Det

Efter 115 år: Krogs Fiskerestaurant lukker – og vender tilbage med store ambitioner

AktueltFoodservice17. 02. 2026

Efter 115 år på samme adresse er Krogs Fiskerestaurant lukket. Den ikoniske restaurant på Gammel Strand genåbner til foråret i en gennemrenoveret udgave med nyt ejerskab, nyt køkken og markant højere gastronomiske ambitioner. Krogs Fiskerestaurant bliver til en fuldblods gourmetrestaurant, der skal

Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik

FoodserviceKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed17. 02. 2026

Populære fastfood-kæder som McDonalds og Domino’s står meget svagt i ny bred undersøgelse om kyllinge-velfærd. “Hvis man går op i dyrevelfærd for kyllinger, skal man ikke hente sin sandwich eller burger i de mest udbredte fastfood-kæder som Burger King, McDonalds eller pizzakæden Domino’s.

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Tre produkter fra Lidls populære Madværket serie nomineret til europæisk pris

    19.02.2026

  • Go Nordic Cruiseline og leverandør holder skruen i vandet de næste 4 år

    19.02.2026

  • REMA 1000 indfrier målsætning for dyrevelfærd i køledisken

    19.02.2026

  • Nye optagelser fra grise-toppen: Dyreorganisation politianmelder

    19.02.2026

  • Nyt studie: Selskabelige mennesker spiser mere kød

    19.02.2026

  • Ny rapport: Hjemmearbejde ændrer danskernes madvaner

    17.02.2026

  • Fors stiller skarpt på madspild

    17.02.2026

  • To danske klassikere lancerer rugbrød og øl skabt til det uformelle måltid

    17.02.2026

  • Efter 115 år: Krogs Fiskerestaurant lukker – og vender tilbage med store ambitioner

    17.02.2026

  • Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik

    17.02.2026

  • Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

    12.02.2026

  • Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

    12.02.2026

  • Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

    12.02.2026

  • Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

    12.02.2026

  • Danmark må afgive førstepladsen i økolog

    12.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik