• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Konfekture04. 09. 2025 | Mikkel Bækgaard

Toms Gruppen giver nyt liv til den ikoniske Guldæske

Konfekture04. 09. 2025 By Mikkel Bækgaard

Toms Gruppen relancerer den ikoniske Guldæske med fokus på mindre emballage og bedre genanvendelighed. Det klassiske design og antallet af de elskede praliner bevares, mens æsken får et moderne og funktionelt løft.

Toms Gruppen annoncerer en relancering af den ikoniske Guldæske, som er danskernes foretrukne chokoladegaveæske. Med fokus på at kombinere smagfulde chokoladeoplevelser med ansvarlighed, har Toms udviklet en ny og mere bæredygtig version af æsken, hvor emballage og design er blevet opdateret for både at sikre genanvendelighed og gøre navigationen mere brugervenlig. Antallet af praliner er det samme, men sortimentet er opdateret med nye stykker baseret på forbrugerønsker.

En ansvarlig relancering med mindre materiale og forbedret genanvendelighed

Som en del af Toms’ bæredygtighedsstrategi, der sigter mod at mindske klimabelastningen i produktionen, har redesign af Guldæsken været et projekt under udvikling i tre år. Æsker og plastindlæg er blevet optimeret, hvilket har resulteret i en reduktion på 45 pct. i emballagemateriale på den mest solgte æske og 33 pct. på tværs af hele gaveæskeporteføljen.

For at forbedre genanvendeligheden er papkvaliteten opgraderet fra metalliseret pap til mere genanvendeligt trykt pap, og plastindlæggene, som tidligere var sorte, er nu gennemsigtige for at sikre lettere materialegenanvendelse. Guldfarven er bibeholdt i pappet for at sikre, at det eksklusive udtryk, som forbrugerne kender og elsker, stadig er intakt.

”Guldæsken er ikke bare en gaveæske, den er en del af mange danskeres traditioner. Vi er utrolig stolte af at kunne sikre, at den ikoniske æske fortsat skaber gode minder for forbrugerne – nu med en emballage, der afspejler vores ansvar for miljøet og fremtiden,” siger Mette Fjeldsøe, Group Marketing & Innovation Director i Toms Gruppen.

Klassisk chokolade med et opdateret design og sortiment

Toms Gruppen har lyttet til forbrugerne og gjort det lettere at få overblik over yndlingschokoladerne ved at modernisere æskens funktionalitet og design. De opdaterede detaljer sikrer en endnu bedre oplevelse:

  • Bedre overblik: Låget giver nu let adgang til information om indholdet, så man kan finde sine yndlingschokolader uden at skulle kigge i bunden af æsken.
  • Holdbar emballage: En genlukfunktion er introduceret, så æsken kan holdes frisk, hvis ikke alle chokolader nydes på én gang.
  • Nyt og opdateret sortiment: Samtidig er sortimentet blevet opdateret på baggrund af en grundig forbrugerundersøgelse. Der er kommet nye chokolader til, som forbrugerne foretrækker, mens andre stykker er udgået. Antallet af fyldte chokolader er dog stadig det samme, så den velkendte Guldæske-oplevelse bevares.

Mette Fjeldsøe uddyber: 

“Vi har lyttet til forbrugerne og opdateret både designet og funktionaliteten, så det i højere grad taler til ønsker om både æstetik og brugervenlighed. Vi har stadig den velkendte Guldæske, men med opdateringer, der matcher den moderne forbrugers livsstil og prioriteter.”

En æske for enhver smag – nu også moderne og minimalistisk

Som en del af relanceringen introducerer Toms Gruppen også et helt nyt sortiment af gaveæsker. De nye æsker – under navnet “Significant” – er skabt med øje for et nyt publikum, der ønsker mindre og mere enkelt designede æsker med nøje udvalgte praliner. Sortimentet inkluderer en æske til marcipanelskeren, en til nougatelskeren og en til dem, der foretrækker få blandede fyldte chokolader.

Anthon Bergs klassiske chokoladeæsker er fortsat med til at fejre livets store øjeblikke, men de nye tiltag demonstrerer også en klar retning mod en ansvarlig fremtid – både for chokoladeentusiasterne og for miljøet.

Med relanceringen af Guldæsken beviser Toms Gruppen, at tradition og bæredygtighed kan gå hånd i hånd – og at selv ikoniske produkter kan tage ansvar for fremtiden.

Skrevet i: Konfekture

Seneste nyt fra redaktionen

Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræRåvarer og ingredienser30. 04. 2026

Forsyningskriser og voksende fokus på råvarekvalitet og transparens presser fødevareindustrien til at gentænke værdikæden. Nordiske råvarer er, for Oscar, som producerer bouilloner og saucer, blevet et strategisk greb til at styrke bæredygtighed og kvalitet samt til at møde danskernes stigende

Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed30. 04. 2026

Danskproduceret alkoholfri cocktail har opnået international anerkendelse ved at vinde guld ved de prestigefyldte World Alcohol-Free Awards. Prisen cementerer produktets høje kvalitet og innovative tilgang – samtidig med at det er økologisk og produceret i Danmark. Guldmedaljen understreger

Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed30. 04. 2026

Rigsrevisionens kritik af kontrollen med dyrevelfærd i griseproduktionen er alvorlig, men desværre ikke overraskende og bekræfter et problem, mener Den Danske Dyrlægeforening. Det har de længe påpeget: Rammerne for kontrollen er ikke gode nok. Rigsrevisorerne kritiserer skarpt kontrollen med

Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

Foodservice30. 04. 2026

Onsdag den 6. maj 2026 går DM i Frokostordning 2026 i luften i DGI Byen i København. Otte finalister er udvalgt af danskerne, og et ekspertpanel skal kåre vinderen foran branchen, gæster og presse. Den danske frokostbranche samles onsdag den 6. maj 2026, når DM i Frokostordning 2026 afholdes i

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

DrikkevarerTop30. 04. 2026

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark for at signalere virksomhedens styrkeposition som en del af Europas stærkeste juice- og drikkevarefamilie. Brands, medarbejdere og daglige aktiviteter fortsætter uændret i Ringe. Den fynske producent af juice og frugtbaserede drikke, Rynkeby

Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

Akvakultur står allerede for knap 60 pct. af verdens produktion af fisk og skaldyr og kan ifølge Verdensbanken skabe op mod 22 millioner job globalt frem mod 2050. Dansk Akvakultur Producentorganisation (DAPO) opfordrer til, at Danmark omsætter ambitionerne i aftalen 'En ny kurs for dansk fiskeri'

Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

Frugt og grøntFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Danmarks fødevarerevolution: planterig mad, mindre ultraforarbejdning og grøn umami er emnet i en ny britisk podcast. Gæst er Anders Nicolajsen, Chef for Foodservice & Gastronomi, Landbrug & Fødevarer. Danmark er i front, når det gælder planterigt mad, økologi og mere bæredygtige

Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

AktueltKød, fisk og fjerkræ28. 04. 2026

I forbindelse med sit 85-års jubilæum lancerer Stryhn’s en kampagne, der hylder de trofaste fans, som har gjort brandet til en fast del af danskernes hverdag. Stryhn’s er i dag et af de fødevarebrands, der findes i flest danske hjem – og netop den tætte relation er udgangspunktet for

Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

De tre nominerede til Kantineprisen 2026 er nu udvalgt, og konkurrencen om Kantineprisen 2026 er dermed i gang. Første store prøve bliver en cook off-konkurrence på Madens Folkemøde den 21. maj, hvor kantinerne skal præstere som en del af den samlede vurdering frem mod prisoverrækkelsen i

Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed28. 04. 2026

Kritikken hagler endnu engang ned over landets svineindustri. Denne gang er det fødevarestyrelsen, der står for skud fra Statsrevisorerne, der konkluderer, at dårlig dyrevelfærd ikke bliver opdaget og standset. På baggrund af en ny undersøgelse fra Rigsrevisionen konkluderer Statsrevisorerne,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

  • Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

    28.04.2026

  • Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

    28.04.2026

  • Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

    28.04.2026

  • Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

    28.04.2026

  • Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

    28.04.2026

  • Modernisering af mejeriprocesser kan reducere udledninger med op til 49 procent

    23.04.2026

  • 25 år med marcipan, mennesker og meninger

    23.04.2026

  • Mindre madspild: Butikkerne kan spare ved at give madvarer væk

    23.04.2026

  • Finalisterne er fundet til DM i alkoholfri øl

    23.04.2026

  • Mere økologi til de professionelle køkkener: Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros forener kræfterne

    23.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik