• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTop11. 12. 2018 | Kasper Mundt-Nielsen

Tidsånden er til tang

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTop11. 12. 2018 By Kasper Mundt-Nielsen

Tang som fødevare er noget, vi i Danmark mest kender fra det asiatiske køkken. Med nøgleordet bæredygtighed viser tidsånden sig imidlertid moden til at se på den danske tang som en uudnyttet ressource med stort potentiale. Vi har snakket med madentreprenøren Claus Marcussen fra Dansk Tang

”Skal I to ikke smage?” spørger Claus Marcussen to forbipasserende mænd. Det er fredag eftermiddag i Torvehallerne i København, og hallen er propfuld af sultne, nysgerrige madinteresserede.
“Hvad har du?” spørger den ene mand med en anelse skepsis i stemmen.
“Jeg har en hel masse”, siger Claus Marcussen. “Jeg har forskellige slags tørret tang, tangolie, tangpesto, tang-øl, tangsalt …”
De to mænd prøver begge en bid af den tørrede blæretang, som de skyller ned med en smagsprøve af Claus Marcussens tang-øl.

artiklen forsætter efter billedet

– Med alle de kilometer kystlinje, som vi har i Danmark, så burde spisetang være lige så almindeligt som at spise fisk. Det bliver det også med tiden, tror jeg, siger Claus Marcussen, der stiftede Dansk Tang i 2016

Claus Marcussen er direktør i virksomheden Dansk Tang, der er baseret i Nykøbing Sjælland i Odsherred. Han er i dag i Torvehallerne for at dele smagsprøver ud og udbrede kendskabet til tang som fødevare.
Firmaet Dansk Tang har eksisteret siden 2016 og er en ud af en håndfuld virksomheder i Danmark, der eksperimenterer med at høste og producere danske tangprodukter til fødevarebranchen og forbrugermarkedet. Det synes måske at være et nichemarked, men Claus Marcussen mener, at danskerne er ved at få øjnene op for tang fra de danske bugter.
– Vi oplever en stor interesse for tang. Vi leverer både til helsekostforretninger og Michelin-restauranter. Det er noget, der er meget oppe i tiden, så vi mærker en stor efterspørgsel, siger Claus Marcussen.

Artiklen forsætter efter billedet

Blæretang er én af 15 forskellige tangarter, der vokser vildt i de danske farvande. Dansk Tang leverer den frisk til restauranterne eller sælger den tørret til helsekostbutikkerne.

Tang til Michelin-stjernerne
Tang, der ifølge historikere tidligere har været en udbredt spise i Norden, men som nu i Danmark nok mest er kendt fra det asiatiske køkken, har fanget den Ny Nordiske bølges interesse.
– For omkring et år siden, da jeg var på ferie i Grækenland, ringede telefonen, og der var en, der sagde: ”Det er fra Noma”. Først troede jeg, det var fis, men den var god nok. De havde hørt om os og ville gerne vide, om vi kunne levere frisk tang, fortæller Claus Marcussen.
I dag leverer Claus Marcussen tang fra farvandene omkring Odsherred til flere kendte restauranter i København. To gange om ugen kører en bil til byen med tang, der er høstet maksimum 24 timer inden. Det garanterer Claus Marcussen, selv om det godt kan være vanskeligt i et land som Danmark, hvor vejret spiller en stor rolle for høsten.
– Når vi høster, foregår det med waders og erhvervsdykkere. Noget høstes helt nede på 11 meters dybde. Det betyder, at vejret har stor indflydelse. Hvis det blæser, kan vi ikke høste, eller hvis vi har en måned ligesom marts i år, hvor der var is på vandet. Det er de fleste restauranter heldigvis vant til. Det er jo det samme med frisk fisk, siger Claus Marcussen.

Spændende projekt
Blandt aftagerne af Claus Marcussens friske tang finder vi en anden Claus. Det er Michelin-kokken Claus Henriksen fra Dragsholm Slot i Odsherred, der som stor fortaler for brug af egnens lokale råvarer i kogekunsten har været med til at udvikle nogle af Dansk Tangs produkter.

Artiklen forsætter efter billedet

Claus Henriksen har været køkkenchef på Dragsholm Slot siden 2008. Sidste år modtog slottets restaurant en Michelin-stjerne.

– Jeg ser tang som et enormt spændende projekt. Det er en professionel udfordring at finde måder at bruge de her råvarer på. Vi har omkring 15 forskellige tangarter i fjordene heromkring, der alle kan spises. Ligesom med andre grøntsager er der forskellige sæsoner, hvor nogle tangarter er bedre end andre, fortæller Claus Henriksen og fortsætter:
– Jeg synes, det er sjovt at gå og finde ud af, hvilke smage og teksturer der passer sammen.
Claus Henriksen bruger blandt andet tang i sin mad som en friteret snack, som pynt og som base for saucer. Tang er altså en råvare, der vinder indpas blandt landets finere restauranter, men hvordan får man som madentreprenør udbredt afgrøden til den bredere danske befolkning? Til det siger Claus Henriksen:
– Tang skal være tilgængeligt for folk. Det må ikke være noget mystisk. Folk spiser det, de kender og er vant til, siger Claus Henriksen.

Artiklen forsætter efter billedet

Kokken Claus Henriksen giver et eksempel på, hvordan tang kan serveres: Havtaskekæber med glaserede gulerødder, søsalat og blomkålstang. Saucen er en vallesauce med røget savtang. Claus Henriksen kalder retten for ”Dagens Høst”, og den består for det meste af ingredienser, der kommer frisk fra stranden samme dag.

Tang i tidsånden
Claus Marcussen er enig med Henriksen i, at udbredelsen af tang som fødevare handler om oplysning. Det er blandt andet derfor, at han tager ud og uddeler smagsprøver og præsenterer sine varer. Han peger på, at efterspørgslen på tangen nok skal findes i tidsånden.
– I artikler i aviser og blade får vi hele tiden at vide, at vi skal spise mindre kød, at vi skal være mere bæredygtige i vores landbrug. Der viser tang sig som et godt alternativ. Det har en masse gode næringsstoffer, og det kan høstes meget bæredygtigt, siger Claus Marcussen.
Han anslår, at virksomheden i dag kan høste mellem 250 og 500 kilo tang om dagen, hvis betingelserne er i orden. Tangen bliver høstet, ligesom når man klipper krydderurter: Den bliver klippet lige over vækstlaget, så den kan blive ved med at skyde.
– På den måde sikrer vi, at der bliver ved med at være tang, samtidig med at vi er med til at rense vandet for næringsstoffer. Det er, når tangen gror friske skud, at den optager mest næring fra vandet. På den måde kan vi også hjælpe miljøet, siger Claus Marcussen.

Tekst og fotos af Laust Jordal

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Foodservice, Miljø og sundhed, Råvarer og ingredienser, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Michelin 2025: Stjerneregn til Danmark

FoodserviceTop17. 06. 2025

Danmark udbyggede sin position som gastronomisk stormagt, da Michelin i aftes tildelte dansk gastronomi hele otte nye stjerner, så der i dag er 52 stjerner fordelt på 38 restauranter i Danmark. Bag succesen står en hel branche, der gennem to årtier har arbejdet kompromisløst med talentudvikling,

Live dataovervågning af larveproduktion vil revolutionere insektopdræt

FødevareproduktionRåvarer og ingredienser17. 06. 2025

Insektproduktionssektoren er en hastigt voksende industri, men produktionseffektiviteten og skalerbarheden er udfordret. Et nyt forskningsprojekt vil udvikle smarte overvågnings- og realtidsanalysesystemer til produktion af sort soldaterfluelarver. Innovationsfonden har investeret 6 millioner kroner

Direktørskifte i Danish Crowns handelsselskab ESS-FOOD

Kød, fisk og fjerkræ17. 06. 2025

Danish Crown har ansat Anders Boecker Pedersen som ny CEO for ESS-FOOD, der er koncernens handelsselskab. Med en fortid i bl.a. PepsiCo og Carlsberg er han en stærk lederprofil, som skal overtage posten efter den mangeårige CEO, Morten Holm, der har valgt at gå på pension. Anders Boecker

Pioner for plantebaserede fødevarer fylder 75 år

AktueltFrugt og grøntFødevareproduktionMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 06. 2025

Poul Agger, iværksætteren bag Naturli’ Foods og SOY4YOU - begge solgt til Orkla - fylder 75 år tirsdag i dag den 17. juni. Han har spillet en central rolle i udviklingen af den plantebaserede fødevarebranche i Danmark og har modtaget flere priser for sit arbejde med bæredygtige løsninger. Poul

Sol over Gudhjem 2025: Danmarks gastronomiske folkefest bliver endnu større

AktueltFoodserviceMesser og konferencer17. 06. 2025

Stjernekokke, dessertduel, pop-up gourmetrestaurant og masser af musik på havnefronten i Gudhjem. Om blot to dage bringer Sol over Gudhjem dansk gastronomi tæt på, så den både kan smages, mærkes og forstås. På torsdag den 19. til lørdag den 21. juni 2025 bliver Bornholm igen gastronomisk

Dansk teknologi garanterer fødevaresikkerhed i hollandsk råmælksost

FødevareproduktionFødevaresikkerhedMejeri12. 06. 2025

Nu kan råmælksost sikres mod uønskede bakterier, samtidig med at den unikke smag bevares. Det hollandske gårdmejeri Novelle Kaas bruger den energi- og vandbesparende teknologi raslysering fra danske Lyras. Det giver både høj fødevaresikkerhed og en god smag, da ostens naturlige vitaminer, enzymer og

Videnskabsfolk fra alle kontinenter: Havet er ved et tippepunkt

AktueltCertificeringForskning og uddannelseKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 06. 2025

En ny undersøgelse viser, at videnskabsfolk fra alle kontinenter siger, at havets sundhed og biodiversitet er ved et tippepunkt. Der er dog optimisme i forhold til muligheden for at vende de negative påvirkninger af havet, hvis der handles nu. Forskere fra hvert eneste beboede kontinent er

Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri får ny departementschef

Politik og eksport12. 06. 2025

Henrik Kjærgaard er udnævnt som ny departementschef i Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri Henrik Kjærgaard kommer fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet, hvor han har været afdelingschef siden 2020. Minister for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri Jacob Jensen siger om den nye

Ny restaurant i Carlsberg Byen sætter fisken og det frie valg i front

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræØkologi og bæredygtighed12. 06. 2025

I går den 12. juni fik Carlsberg Byen et nyt gastronomisk pejlemærke, da Paula åbnede dørene til en restaurant, der hylder nordisk skånsomt fanget fisk og skaldyr, fritlevende vildt og danske grøntsager.   Køkkenchefen Stefan Hansen medbringer erfaring fra bl.a. Kong Hans Kælder og

Michelin-opvarmning: Madfestival med fri entré, koncerter og stjernestøv

MarkedsføringMesser og konferencerTop12. 06. 2025

På mandag bliver de eftertragtede Michelinstjerner uddelt ved et arrangement i Odsherred. Og som optakt til stjerneuddelingen er der fra 13. til 15. juni der liv og glade dage i Anneberg Kulturpark, når madfestivalen ’Smag på Anneberg’ løber af stablen for allerførste gang. Festivalen markerer

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Så er det sidste chance

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Høj præcision i CNC-fræsning takket være vakuum

  • DENIOS ApS

    Sikker tøndehåndtering starter her

  • Spirax Sarco Danmark

    Vi sætter fokus på damp som en naturlig energikilde

  • DENIOS ApS

    Lær at håndtere lækager på 90 min.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød Busch på Spildevand Teknisk Forenings Årsmøde 2025

  • Nemco Machinery A/S

    Producentansvar: Uklare regler skaber frustration i fødevarevirksomheder

  • DENIOS ApS

    Sådan vælger du det rigtige opbevaringsskab til farlige stoffer

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer innovative vakuumløsninger på Battery Show Europe 2025 i Stuttgart

  • DENIOS ApS

    Sådan transporterer du lithiumbatterier sikkert

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Michelin 2025: Stjerneregn til Danmark

    17.06.2025

  • Live dataovervågning af larveproduktion vil revolutionere insektopdræt

    17.06.2025

  • Direktørskifte i Danish Crowns handelsselskab ESS-FOOD

    17.06.2025

  • Pioner for plantebaserede fødevarer fylder 75 år

    17.06.2025

  • Sol over Gudhjem 2025: Danmarks gastronomiske folkefest bliver endnu større

    17.06.2025

  • Dansk teknologi garanterer fødevaresikkerhed i hollandsk råmælksost

    12.06.2025

  • Videnskabsfolk fra alle kontinenter: Havet er ved et tippepunkt

    12.06.2025

  • Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri får ny departementschef

    12.06.2025

  • Ny restaurant i Carlsberg Byen sætter fisken og det frie valg i front

    12.06.2025

  • Michelin-opvarmning: Madfestival med fri entré, koncerter og stjernestøv

    12.06.2025

  • Lagkagehuset henter international marketingchef hos Starbucks London

    05.06.2025

  • Dansk Vegetarisk Forening: Generalsekretær skal stå i spidsen for international organisation

    05.06.2025

  • Sundhedsparadoks: Danske teenagere vil det sunde, men fristelser og fællesskab vinder

    05.06.2025

  • Arla Foods investerer stort i Linköping for at imødekomme skyr-boom

    05.06.2025

  • Nye økologiske gourmet-sodavand til de danske café- og restaurantgæster

    05.06.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik