• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Messer og konferencerTop31. 03. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Stor købe- og virkelyst på Foodexpo

Messer og konferencerTop31. 03. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Sanser blev mættet, handler indgået og relationer skabt og styrket, da der 27.-29. marts var gensyn med Foodexpo i MCH Messecenter Herning efter tre coronaudsættelser og dermed fire års fravær. Flere end 22.000 fagfolk har fået føling med fremtidens fødevaretrends samt udforsket alt fra nye møbelklassikere over køkkenmaskiner til klimavenlig emballage.

Efter fire års fravær var gensynsglæden stor på Foodexpo 2022. Foto: MCH/Lars Møller.

Kager, klima, kød, kåringer, køleskabe, kommoder og alt derimellem var på programmet, da den niende udgave af Foodexpo samlede tusindvis af fagfolk over tre begivenhedsrige messedage i Herning. Her cementerede Nordens største fødevaremesse sin status som fødevarebranchens faglige fællesskab, og efter tre udsættelser var gensynsglæden tydelig at mærke blandt såvel besøgende som messens 561 udstillere:

– Det er fire år siden sidst, så det har været helt fantastisk at være tilbage på Foodexpo. Der har været rigtig mange besøgende forbi os; alt fra de små slagtere til de store beslutningstagere, og alle har været tilbage ved fuld styrke. Overordnet set har det været dejligt at være i gang igen og atter at møde vores kunder på kryds og tværs – og folk har været købelystne, fastslår Søren Overgaard, senior business unit manager hos Danish Crown Professional.

Samme oplevelse har Tommy Gundelund Jespersen, direktør i Excellent Wine:

– Det har været skønt at møde folk og kunder igen – også nye kunder, og det er meget betydningsfuldt for os, for der er stor konkurrence i denne branche, hvor det i høj grad er relationer, der sælger produkterne. Man er nødt til at gøre noget for at skille sig ud, og det kan man gøre ved at være på Foodexpo, hvor koncentrationen af folk har været stor, og hvor vi heldigvis har oplevet stor interesse for vores produkter.

Innovative inputs og rekordmange aktiviteter

Foodexpo trakterede denne gang med flere nye, inspirerende tiltag og konceptområder, der alle tiltrak opmærksomhed fra de besøgende. Fødevarebranchens spirende talenter inviterede indenfor i det nyetablerede iværksætterområde FoodStartUp, mens møbelbranchen slog dørene op til et helt nyt møbelunivers. Besøgende hentede også ny viden i Mødestedet, Klimahjørnet og fra messens mange scener, hvor det rekordstore aktivitetsprogram bød på alt fra økobanko til et bæredygtigt modeshow.

Den brede vifte af tilbud, aktiviteter og udstillere gik ikke ubemærket hen hos medstifter og direktør hos Madselskabet Silkeborg Gorm F. Truelsen, der er en trolig besøgende på Foodexpo.

– Det har været en rigtig positiv oplevelse at være tilbage. Jeg har fundet mange nye og innovative ting på messen, og samtidig har det været rart endelig at kunne mødes igen. Messen har simpelthen haft så meget at byde på, og jeg har både fundet ny inspiration, nye leverandører og produkter samt fået hilst på producenter og kollegaer fra branchen, fortæller direktøren.

MCH: En helt særlig messe

De positive tilkendegivelser fra både besøgende fagfolk og udstillerne glæder administrerende direktør i MCH A/S Georg Sørensen:De tre messedage har været værd at vente på. Efter tre udsættelser er det lykkedes at samle brancherne, der har været blandt de hårdest og længst ramte af corona. Derfor glæder den positive stemning og virkelysten på messen os rigtig meget, siger Georg Sørensen og fortsætter:

– Jeg vil gerne takke både de 22.815 besøgende fagfolk, 561 udstillere og 13 brancheorganisationer for både indsatsen og opbakningen. Flotte stande, fagkonkurrencer og et væld af aktiviteter. Sammen har I skabt en helt særlig messe.

Nordens bedste – og en romkugle – hyldet tirsdag

Der blev tirsdag eftermiddag sat et flot punktum i rækken af fagkonkurrencer på Foodexpo, da vinderne af de prestigefyldte mesterskaber Nordic Chef and Waiter samt Nordic Green Chef blev fundet. Håkon Solbakk fra Norge kunne efter tæt kamp i finalekøkkenet kalde sig Nordens Bedste Kok, mens danske Kristine Slott Olsen løb med titlen som Nordens Bedste Tjener. Den første vinder ved verdenspremieren Nordic Green Chef – og dermed Nordens bedste bæredygtige kok – blev Nils Flatmark fra Norge.

Foruden de nordiske mesterskaber bød tirsdag også på kåring af publikumsfavoritten Danmarks Bedste Romkugle. Efter storstilet romkuglesmagning stod det klart, at kongerigets bedste romkugle bliver kreeret i Kolding hos Seest Bageri. En række øvrige konkurrencer udspillede sig også tirsdag, heriblandt danmarkspremieren på Pizza Champion Cup.

Skrevet i: Messer og konferencer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

EmballageFødevareproduktion12. 03. 2026

For første gang nogensinde er den epokegørende pakkemaskine SEALPAC F6 blevet præsenteret på dansk jord. Danmarkspremieren på maskinen fandt sted på Nemco Packaging Days, som netop er afholdt med et stort antal besøgende fra fødevarevirksomheder i hele landet. Bag præsentationen stod SEALPAC og

Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

Foodservice12. 03. 2026

For tredje år i træk leverer Restaurant Flammen et rekordregnskab og har lagt kursen mod et markant løft på både top- og bundlinje i 2026. Trods stigende fødevarepriser, en generelt urolig branche og en entré på det svenske marked høster den familieejede kæde frugterne af en klar vækststrategi og et

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

AktueltDrikkevarer12. 03. 2026

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori og lancerer PEPSI TREATS ZERO SUGAR – en sukkerfri, dessert-inspireret sodavand, der kombinerer klassisk cola med en mere legende og oplevelsesdrevet tilgang. Pepsi lancerer nu PEPSI TREATS – en ny serie af sukkerfrie sodavand, der kombinerer

FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

AktueltFødevareproduktion12. 03. 2026

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD overtager Orklas tidligere pastafabrik i Skovlund pr. 1. april 2026. Overtagelsen giver nye produktionsfaciliteter til at øge leverancerne af fermenterede planteingredienser til fødevareindustrien – drevet af en eksportefterspørgsel, der har udviklet sig

Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 03. 2026

For første gang skal Årets grønne kantinemenu kåres i Danmark. Fire kantiner er nu nomineret og skal dyste i en helt ny cook-off konkurrence, hvor grøntsager og gastronomisk håndværk er i centrum. Hvilken kantine formår at sætte grøntsagerne helt i front uden at gå på kompromis med smag,

Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed10. 03. 2026

Mange brands falder tilbage med hensyn til bæredygtighedsopfattelse og brandpræference i Sustainable Brand Index 2026. Men Änglamark er fortsat benchmark for opfattelsen af brands og bæredygtighed i Danmark. Sustainable Brand Index er den uafhængige undersøgelse, der hvert år spørger

Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

Detailhandel og en grosFoodservice10. 03. 2026

Dagrofa Foodservice investerer i en række nye tiltag målrettet virksomhedens nuværende og kommende lastbilchauffører. Det sker for at understøtte virksomhedens aktuelle vækststrategi, hvor fødevaregrossisten skal vinde 2.000 nye kunder i den udkørende forretning. Lanceringen af en

Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed10. 03. 2026

Strandgaarden overtager det populære brand Teedawn, og som en del af aftalen bliver stifter Henrik Wiese en del af Strandgaarden som Head of No-Low Drinks med ansvar for at udvikle og skalere kategorien yderligere. Opkøbet er et strategisk skridt i Strandgaardens ambition om at være et væksthus

Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

AktueltDrikkevarerFoodservice10. 03. 2026

København har fået en ny spiller på cocktailscenen. SIR er åbnet på Admiral Hotel – en bar med global attitude, klassiske dyder og kompromisløs præcision, sat i scene i den ikoniske pakhusbygning ved havnefronten. Navnet SIR signalerer respekt og høflighed – ikke som en titel for én person, men

Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

Brød og kagerMiljø og sundhedTop10. 03. 2026

Mænd og drenge vælger i stigende grad fuldkorn til. Mænd spiser 21 procent mere fuldkorn i dag end for ti år siden, og drengene er også godt med. Piger og unge kvinders fuldkornsindtag er derimod faldet, og det kræver opmærksomhed på unge kvinders madkultur og valg i hverdagen. Mænd spiser 69

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

  • Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

    10.03.2026

  • Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    10.03.2026

  • Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

    10.03.2026

  • Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

    10.03.2026

  • Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

    10.03.2026

  • Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

    05.03.2026

  • Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

    05.03.2026

  • Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

    05.03.2026

  • Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

    05.03.2026

  • Just Eat lukker i Danmark

    05.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik