• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed28. 01. 2025 | Mikkel Bækgaard

Samarbejde skal få plantebaserede retter på menuen hos caféer og take-away-steder i hele landet

AktueltFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed28. 01. 2025 By Mikkel Bækgaard

Dansk Vegetarisk Forening, Plantebranchen og Danmarks Restauranter & Caféer går sammen om at styrke udbuddet af plantebaserede retter på takeaway- og cafémenuer i Danmark.

Smagfulde plantebaserede retter skal være en naturlig del af takeaway- og cafémenuer – nu får branchen hjælp til at gøre det muligt. Foto: Deborah Ryan

Takeaway-steder og caféer i hele landet skal have lettere ved at tilbyde smagfulde plantebaserede retter. Det er målet med det nye projekt Mad på Farten 2.0, hvor Dansk Vegetarisk Forening, Plantebranchen og Danmarks Restauranter & Caféer bygger videre på sidste års succes for at give gæsterne flere grønne valgmuligheder.

“Sidste års projekt viste os, at interessen for plantebaserede retter er stor blandt branchen, men at mange takeaway-steder og caféer mangler de rette redskaber og produkter til at tage skridtet videre. Med Mad på Farten 2.0 vil vi hjælpe dem med at overvinde barriererne og give forbrugerne flere grønne valgmuligheder,” siger Claire Demontreuil, Projektleder hos Dansk Vegetarisk Forening.

Et samlet fokus på grøn udvikling

Projektet involverer aktører fra hele værdikæden og skal fremme innovation og samarbejde om plantebaserede alternativer. Der planlægges blandt andet:

  • Test af plantebaserede retter hos caféer og takeaway-steder.
  • Inspirationsdage og smagsprøver for branchen.
  • Kampagnen Grøn Januar, der sætter fokus på grønne retter og produkter.
  • Prisuddelingen Plantebaserede Takeaway Awards for at hylde de bedste initiativer inden for grøn takeaway.

“Plantebaserede alternativer er ikke kun en trend, men en nødvendighed for at sikre kvalitet og variation i hele værdikæden. Vi ser frem til at bidrage med innovation og samarbejde, der kan styrke udbuddet og kvaliteten af plantebaserede retter,” siger Thomas Erex, medlems- & projektchef i Plantebranchen.

Torben E. Hoffmann Rosenstock, adm. direktør i Danmarks Restauranter & Caféer, understreger også vigtigheden af projektet:

“Vores medlemmer ønsker at tilbyde flere vegetariske og plantebaserede alternativer, men de har brug for hjælp til at udvikle og kommunikere disse retter. Dette projekt er et vigtigt skridt mod at hjælpe branchen med at imødekomme den stigende efterspørgsel også efter mere grønne og bæredygtige menuer.”

En voksende efterspørgsel

Danskernes interesse for grønnere valgmuligheder vokser hurtigt. Ifølge DTU er forbruget af takeaway steget med 84 % siden 2016, og det er især de unge, der efterspørger plantebaserede retter. Men mange caféer og restauranter oplever stadig udfordringer med at finde passende plantebaserede ingredienser, der kan sikre høj smagskvalitet og næringsindhold.

“Det plantebaserede sortiment vokser, men vi har stadig udfordringer med at finde proteiner af høj kvalitet, der kan indgå i vores retter,” siger Andreas Moi Boros, Administrerende Direktør hos Wedo, der tilbyder veganske og vegetariske salater. “Vi håber, at dette projekt kan åbne op for nye muligheder.”

Større synlighed og bedre produkter

Mad på Farten 2.0 skal gøre det lettere for branchen at præsentere plantebaserede retter, der kan konkurrere med klassiske favoritter. Samarbejdet mellem producenter, caféer og brancheorganisationer er nøglen til at skabe en reel forandring.

“Dette projekt er en nødvendighed for at gøre grøn mad mere tilgængelig og attraktiv for både restauranter og forbrugere. Det handler ikke kun om at tilpasse sig forbrugernes ønsker, men også om aktivt at bidrage til normalisering af det plantebaserede gennem større udbud, promovering, menuopbygning og bedre prissætning til fordel for mennesker, natur og dyr” afslutter Claire Demontreuil.

Skrevet i: Aktuelt, Foodservice, Frugt og grønt, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

AktueltKød, fisk og fjerkræPolitik og eksport24. 03. 2026

Efterspørgslen på stegt flæsk op til folketingsvalget i dag har været så stor, at Danish Crowns lager og produktion af brystflæsk er fuldstændig tømt. Når danskerne i dag sætter sig og følger folketingsvalgets afgørelse, bliver det mange steder med stegt flæsk og persillesovs ved

Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop24. 03. 2026

Efter en intens og spændende finaledag er vinderne af Årets Kok og Tjener 2026 fundet. Lucas Nielsen fra Restaurant Restaurant TreeTop i Vejle er Årets Kok og Oskar Mathiassen fra Restaurant Atelier 33 / Bouchon er Årets Tjener. Der var stor glæde på scenen i Messecenter Herning, da vinderne af

Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

Foodservice24. 03. 2026

Elisabeth Madsen fra Falsled Kro er blevet kåret som Rising Star of the Year ved Falstaff Nordics i Sverige. Elisabeth vinder som mest markante unge navn i nordisk gastronomi og placerer Falsled Kro centralt i en stærk periode med anerkendelser. Elisabeth Madsen, konditorchef på Falsled Kro,

Tusinder har været forbi Foodexpo

AktueltMesser og konferencer24. 03. 2026

I dag tirsdag er det sidste dag for årets Foodexpo i Herning, og der er god mulighed for at opleve messen. Men tusinder har allerede været forbi - fx oplyser Messecenter Herning, at der i går mandag var 8215 gæster på messe, mens der søndag var 7789. Også i dag er Food&Drink og

Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

Foodservice23. 03. 2026

Restaurant Flammen åbner torsdag d. 26. marts dørene til sin nye restaurant i Storgatan i Halmstad. Det markerer ikke alene kædens første restaurant i Sverige, men startskuddet til en større svensk satsning. Efter mere end et års målrettet arbejde med at etablere sig i Sverige ligger

Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

Detailhandel og en grosDrikkevarer19. 03. 2026

To-go-kaffe fylder mere og mere, og i takt med at segmentet vokser, stiger også forventningerne til kvalitet. Det gælder også på tankstationerne. Når OK inden længe slår dørene op til seks nye motorvejsbutikker, får kaffe fra Lavazza en central rolle i konkurrencen om kunderne. Kaffe er ikke et

Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

Frugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed19. 03. 2026

Vi er for langt væk fra anbefalingerne i de nationale kostråd. Situationen er efterhånden så alvorlig, at der må øjeblikkelig politisk handling til. Ét greb kan benyttes som et naturligt første skridt, Dansk Vegetarisk Forening. DTU’s store undersøgelse af danskernes kostvaner, der blev

Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

AktueltDrikkevarerEmballage19. 03. 2026

Et krav fra EU om genpåfyldelige flasker koster flere milliarder kroner at opfylde, viser beregninger fra Bryggeriforeningen og detailhandlen. Det er penge, som de danske forbrugere kommer til at betale, og ifølge en analyse fra Teknologisk Institut uden at opnå nogen som helst miljø- og

Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

AktueltFoodserviceMesser og konferencer19. 03. 2026

Når Foodexpo fra på søndag slår dørene op i Herning er Techmedia og Food&Drink på pletten. Her er vi klar både på vores stand og rundt om på messen. Med på messen har vi også det spritnye eksemplar af magasinet, som relevant nok har fokus på netop Foodexpo. I magasinet kommer vi godt omkring

Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

Messer og konferencerTop19. 03. 2026

Stærke, faglige oplevelser og unikke netværksmuligheder er i vente for de besøgende på årets udgave af Foodexpo, der samtidig byder på et nyt messekoncept. Fødevarebranchens centrale mødested samler branchen i MCH Messecenter Herning fra på søndag og frem til tirsdag i næste uge. Besøgende på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

    24.03.2026

  • Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

    24.03.2026

  • Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

    24.03.2026

  • Tusinder har været forbi Foodexpo

    24.03.2026

  • Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

    23.03.2026

  • Italiensk kaffe rykker ind på danske tankstationer

    19.03.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Danmark har brug for en national kostrådsstrategi

    19.03.2026

  • Bryggeriforeningen: EU-krav bliver dyrt for forbrugerne og lukker bryggerier – uden miljøgevinst

    19.03.2026

  • Mød Food&Drink på Foodexpo – læs seneste nummer med fokus på messen og vind fede præmier

    19.03.2026

  • Foodexpo klar til at favne fødevarebranchen med nyt messekoncept

    19.03.2026

  • Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

    17.03.2026

  • Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

    17.03.2026

  • 12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

    17.03.2026

  • Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

    17.03.2026

  • Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

    17.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik