Populære fastfood-kæder som McDonalds og Domino’s står meget svagt i ny bred undersøgelse om kyllinge-velfærd.

“Hvis man går op i dyrevelfærd for kyllinger, skal man ikke hente sin sandwich eller burger i de mest udbredte fastfood-kæder som Burger King, McDonalds eller pizzakæden Domino’s. Sammen med Starbucks og Subway står de fem kæder nemlig meget svagt og ligger helt i bunden af skalaen,” siger Pernille Fraas Johnsen, seniorrådgiver i World Animal Protection Danmark.
Det er organisationens dyreadfærdsekspert, der står bag den danske del af undersøgelsen ‘Pecking Order’, hvor 12 danske fastfood-virksomheder er blevet vurderet på deres konkrete tiltag, samt deres hensigt i forbindelse med kyllingers dyrevelfærd.
“Det er en meget skuffende konklusion, at de største fastfood-kæder i Danmark, hverken viser nogen særlig intention eller interesse for at inkludere forbedringer af kyllingevelfærden i deres virksomhedspolitikker eller praksis. Generelt står det virkelig sløjt til med kyllinge-velfærden i danske fastfood-kæder, når vi efter grundige analyser må konstatere, at syv ud af 12 firmaer klarer sig ‘dårligt’ eller ‘meget dårligt’,” siger Pernille Fraas Johnsen.
Kommer i overvejende grad fra turbokyllinger
Når der er tale om kyllingekød i fastfoodindustrien, så kommer det i langt overvejende grad fra turbokyllinger, der vokser så hurtigt, at de har svært ved at bære deres egen vægt og ikke kan gå normalt. Kyllingerne holdes i kæmpe flokke med 20 kyllinger på hver kvadratmeter i stalde uden dagslys, vinduer, adgang til udendørs arealer eller berigelse.
“Kæderne må se at komme ind i kampen og løfte deres dyrevelfærd betragteligt. Som absolut minimum bør de overholde den anerkendte standard ECC (European Chicken Commitment)”, som vi har bedømt dem efter,” mener Pernille Fraas Johnsen:
“Vi så allerhelst, at de store kæder tog deres kunder så alvorligt, at de som en selvfølge havde et udbud af økologiske eller frilands-alternativer, så der rent faktisk er et reelt valg for kunder, der bekymrer sig om dyrenes opvækst og forhold,” siger dyreadfærdseksperten fra World Animal Protection Danmark.
Implementering halter
Undersøgelsen afdækker også, at flere af kæderne har forpligtet sig til at forbedre dyrevelfærden for kyllinger, men at den efterfølgende implementering af de konkrete tiltag i den grad halter bagefter.
“Selskabernes intentioner hænger desværre ikke sammen med standarden i de kyllingesandwich og -burgere, de langer over disken til deres kunder hver dag,” siger Pernille Fraas Johnsen:
“Det er desværre et mønster, der gentager sig i alle de lande, vi har undersøgt, og det vækker bekymring for tempoet i de fremskridt, vi meget gerne så i både Danmark og andre EU-lande,” siger Pernille Fraas Johnsen.
Dyrebeskyttelsesorganisationen oplyser, at den endelige rapport er blevet tilsendt samtlige kæder, der er bedømt i undersøgelsen.
“Vi vil meget gerne have en konstruktiv dialog med fastfood-branchen, og vi vil gerne hjælpe dem med at få sat en bedre kurs, der fokuserer på kvalitet og dyrevelfærd fremover,” slutter Pernille Fraas Johnsen, dyreadfærdsekspert i World Animal Protection Danmark.
Fakta om undersøgelsen ‘The Pecking Order 2025′:
- Undersøgelsen ‘The Pecking Order’ er en benchmarkanalyse af dyrevelfærden for de slagtekyllinger, der bliver brugt inden for fastfoodbranchen i Europa.
- Den er baseret på den anerkendte europæiske standard, ECC (European Chicken Commitment), der indeholder en række videnskabeligt baserede minimumskrav for produktion af slagtekyllinger, som har til formål at forbedre kyllingernes velfærd.
- World Animal Protection har undersøgt fastfood-industrien i følgende europæiske lande:
Tjekkiet, Frankrig, Italien, Polen, Rumænien, Sverige og Danmark. - Følgende 12 danske virksomheder indgår i den danske del af undersøgelsen: Burger King, Domino’s, Espresso House, IKEA, Joe & The Juice, KFC, Max Burger, McDonald’s, Pizza Hut, Starbucks, Subway, Sunset Boulevard.

