• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Ikke kategoriseret26. 03. 2026 | Mikkel Bækgaard

Circle K vil give danskere på farten en ny madoplevelse

Ikke kategoriseret26. 03. 2026 | Mikkel Bækgaard

Danskerne spiser i stigende grad måltider uden for hjemmet. Samtidig betyder de mange nye elbiler, at flere opholder sig længere tid på landets servicestationer, når bilen skal lades op. Den udvikling vil Circle K nu omsætte til vækst på madområdet.

Med lanceringen af et helt nyt madunivers går kæden målrettet efter at tage en større andel af markedet for måltider på farten. Ambitionen er klar: Circle K skal have et bredt og godt udbud når man er på vejen eller farten.

Det nye sortiment består af frisklavede kvalitetsmåltider, der tilberedes ved hver bestilling og er klar på få minutter.

“Vi står midt i en markant forandring af både transport- og madvaner. Flere danskere efterspørger et godt måltid på farten, og flere bliver hos os i længere tid, når de lader elbilen. Derfor investerer vi massivt i at løfte vores madudbud, så vi kan tilbyde frisklavede måltider, uden at gå på kompromis med tid, smag og kvalitet,” siger Mathilde Westerholt, direktør for convenience og forretningsudvikling hos Circle K Danmark.

Frisklavet – hver gang

Det nye sortiment består af bowls, wraps og varme snacks, som alle tilberedes ved bestilling på stationen. Kunderne kan blandt andet vælge mellem en Crispy Chicken Bowl, Falafel Bowl, Kebab Bowl, Falafel Wrap eller Kebab Wrap. Derudover tilbydes snacks som falafler med dip, crispy chicken bites med sweet chili-dip og pommes frites.

Fælles for retterne er fokus på friske råvarer, fylde og smag, herunder velfærdskylling, avocado, mango, edamamebønner og nudler.

“Vi udvikler os hele tiden og har gennem flere år udviklet vores madsortiment bl.a. på frisksmurte sandwich. Den rejse og udvikling tager vi nu et skridt videre på i form af de frisklavede måltider som wraps og bowls. Retterne er udviklet og testet grundigt, så vi kan levere et solidt og mættende måltid på få minutter. Det skal være hurtigt og nemt, men det må aldrig ske på bekostning af kvaliteten,” siger Mathilde Westerholt.

En strategisk satsning

Circle K er i dag Danmarks største convenience-kæde med over 200 butikker og en årlig omsætning af convenience-varer på 3,5 mia. kr. Mere end hver tredje kunde køber mad eller andre convenience-varer, og danskerne spiser årligt over 28 millioner måltider fra kæden.

Lanceringen af det nye madunivers er en langsigtet strategi om at styrke madområdet og tage en større del af markedet for måltider uden for hjemmet. I takt med elektrificeringen af bilparken og ændrede forbrugsmønstre udvikles stationerne fra klassiske tankstop til moderne pause- og spisesteder.

“Vores stationer skal fortsætte med at være attraktive stop på vejen, hvor man både kan tanke eller lade, og samtidig få en god madoplevelse eller varm kop kaffe. Det her er et vigtigt skridt i vores ambition om at gøre Circle K til en endnu stærkere madaktør i Danmark,” siger Mathilde Westerholt.

I løbet af foråret 2026 udrulles maduniverset på Circle Ks største stationer i Danmark. Det nye sortiment er allerede lanceret på de første udvalgte Circle K-stationer i:

  • Lyngby
  • Recharge City Horsens
  • Tuelsø Sorø
  • Motorvejscenter Skærup
  • Motorvejscenter Himmerland
  • Odense SØ
  • Nyborg
  • Trafikcenter Slagelse

Skrevet i: Ikke kategoriseret

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt magasin sætter fokus på saltets betydning i fødevareproduktionen

FødevareproduktionMarkedsføring27. 10. 2026

Salt er meget mere end en smagsgiver. I et nyt magasin sætter Salt Specialties fokus på den ofte oversete råvares betydning for fødevareproduktion, kvalitet og fødevaresikkerhed. Salt er en af de mest almindelige ingredienser i fødevareindustrien, men også en råvare, som de færreste tænker

Burger King lancerer ny hot burger med Tabasco

Foodservice27. 10. 2026

Burger King har indgået et samarbejde med Tabasco om en ny burger, hvor gæsterne selv kan bestemme, hvor stærk den skal være. Der kommer mere chili på menuen hos Burger King, der netop har lanceret en ny burger i samarbejde med det amerikanske chilisaucemærke Tabasco. Den nye burger har fået

Smørrebrødsiværksætter køber historisk restaurantskib i Nyhavn

AktueltFoodservice27. 10. 2026

Mikkel Irminger Sarbo, der blandt andet står bag Hallernes Smørrebrød og restauranten Fleisch, har købt det 127 år gamle skib Oranje i Nyhavn. Restauranten om bord fortsætter med en tidligere Michelin-kok i køkkenet. Fra smørrebrød i Torvehallerne til restaurant på vandet. Gastroiværksætteren

Royal Unibrew og Tivoli forlænger partnerskab

AktueltDrikkevarerFoodservice27. 10. 2026

Med en ny aftale fortsætter Royal Unibrew og Tivoli udviklingen af gæsteoplevelsen i Tivoli med særligt fokus på musik- og smagsoplevelser. Siden 2010 har Royal Unibrew og Tivoli samarbejdet om at skabe oplevelser for de millioner af gæster, der hvert år besøger Tivoli. Samarbejdet har

Prisen blev delt i to: Kommunale kantiner og hospitalskøkken løber med Køkkenprisen

FoodserviceTop27. 10. 2026

Rudersdal Kommunes kantiner og Ernæringsenheden ved Herlev og Gentofte Hospital er årets vindere af Køkkenprisen, der for første gang blev uddelt i to kategorier. Der var både hæder til kommunale kantiner og hospitalsmad, da Landbrug & Fødevarer torsdag den 22. oktober uddelte

Dansk burgerrestaurant blev nummer 13 ved VM i USA

Foodservice22. 10. 2026

Københavnske Hungry Dane Burgers har fået en 13.-plads med hjem fra World Burger Championships i Indianapolis. Det var restaurantens første deltagelse i den internationale burgerkonkurrence. Hungry Dane Burgers fra København sluttede som nummer 13 ved World Burger Championships i Indianapolis

Specialdesignede storkøkkenløsninger til nyt kontorhotel i historisk bygning

Foodservice22. 10. 2026

Hotri Storkøkken har i samarbejde med Over Byen Arkitekter udviklet specialinventar til bistroen i kontorhotellet ordnungs nye lokation i Helmerhus ved Rådhuspladsen i København. Her har opgaven været at forene moderne storkøkkenteknik med bygningens historiske arkitektur og behovet for fleksibel

Dansk Akvakultur: Danmark skal følge EU’s ambitioner om øget fiskeproduktion

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræ22. 10. 2026

Dansk Akvakultur Producentorganisation opfordrer de danske politikere til at skabe bedre rammer for produktion af fisk og skaldyr. Organisationen henviser til EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyens ambition om, at EU skal producere en større del af sine egne marine fødevarer. Danmark

Jespers Torvekøkken overtager cafédriften på Dokk1 i Aarhus

AktueltFoodservice22. 10. 2026

Jespers Torvekøkken udvider samarbejdet med kulturhuset Dokk1 i Aarhus og overtager nu også driften af husets offentlige café. Aftalen er endnu et skridt i virksomhedens offensiv på det jyske marked. Jespers Torvekøkken styrker sin tilstedeværelse i Jylland med overtagelsen af den offentlige

Musik kan forstærke smagen af din mad

Forskning og uddannelseTop22. 10. 2026

Hvis du hører musik, når du spiser, kan det være med til at forme den måde, hjernen konstruerer din smagsoplevelse på. Det viser et nyt studie fra Københavns Universitet, der for første gang giver et biologisk indblik i, hvordan lyd og smag smelter sammen i hjernen. Lige så snart vi tager en

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  27-10-2026

    Færre vakuumpumper, større processikkerhed: central vakuumforsyning hos Migros Luzern ›

    Busch Vakuumteknik A/S
  •  26-10-2026

    Hurtigere indkøb, mere tid til maden: Dagrofa Foodservice vinder to Rambuk-priser ›

    Dagrofa Foodservice A/S
  •  22-10-2026

    Roger Karlsson bliver ny Account Manager for Ardo i Sverige ›

    Ardo NV Denmark Office
  •  20-10-2026

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesarbejdet og energiforbruget i osteproduktion ›

    Busch Vakuumteknik A/S
  •  20-10-2026

    Cash & Carry-kæden har fået mobile fadølsanlæg i sortimentet ›

    Dagrofa Foodservice A/S
  •  15-10-2026

    Sidste chance for at komme med til Julens Madscene i Brande ›

    Dagrofa Foodservice A/S
  •  13-10-2026

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026 ›

    Busch Vakuumteknik A/S
  •  12-10-2026

    Den danske fødevaresektor er internationalt anerkendt for sin høje standard inden for kvalitet, hygiejne og fødevaresikkerhed ›

    Sponsoreret indhold
  •  01-10-2026

    Vil du opvarme dine materialer effektivt? ›

    DENIOS ApS
  •  29-09-2026

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning ›

    Busch Vakuumteknik A/S

Seneste Nyheder

  • Nyt magasin sætter fokus på saltets betydning i fødevareproduktionen

    27.10.2026

  • Burger King lancerer ny hot burger med Tabasco

    27.10.2026

  • Smørrebrødsiværksætter køber historisk restaurantskib i Nyhavn

    27.10.2026

  • Royal Unibrew og Tivoli forlænger partnerskab

    27.10.2026

  • Prisen blev delt i to: Kommunale kantiner og hospitalskøkken løber med Køkkenprisen

    27.10.2026

  • Dansk burgerrestaurant blev nummer 13 ved VM i USA

    22.10.2026

  • Specialdesignede storkøkkenløsninger til nyt kontorhotel i historisk bygning

    22.10.2026

  • Dansk Akvakultur: Danmark skal følge EU’s ambitioner om øget fiskeproduktion

    22.10.2026

  • Jespers Torvekøkken overtager cafédriften på Dokk1 i Aarhus

    22.10.2026

  • Musik kan forstærke smagen af din mad

    22.10.2026

  • Dansk sommelier blandt verdens ti bedste – Norge tog VM-titlen

    20.10.2026

  • Ældgammel teknik kan ændre kedelig smag i bønner

    20.10.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Kombinér frit kødvalg med plantebaseret som standard

    20.10.2026

  • Ny Ninja-undersøgelse afslører: 87 procent af danskerne spiser for lidt fisk

    20.10.2026

  • Ny landsdækkende indsats: Mere end 90 aktører vil øge forbruget og produktionen af bælgfrugter

    20.10.2026

Alle nyheder ›

/Brochurer
/White papers

  • Image Brochure
  • Kaffetid – Kaffe med bæredygtig profil
  • Kaffetid – Kaffe og te på højt niveau
  • Kaffetid – Fuldendte kaffeoplevelser
  • Kaffetid – Skab kaffekultur med Merrild & lobbyliv med Lavazza
  • Kaffetid – Det oser af god caféstil
  • Kaffetid – Den Aktive Kaffepause
  • Kobia 100 års jubilæum
  • Kaffetid – Skab værdi for dit personale med go’ kaffe
  • Scandinavia Grapevine Summer 2018
Se alle ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}