• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 10. 2024 | Mikkel Bækgaard

Ny nonfood-leverandør kæmper kampen for miljøet og mindre restauratører

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 10. 2024 By Mikkel Bækgaard

Via en ny kollektiv handelsplatform kan blandt andet små restauranter og caféer opnå storkøbsfordele på nonfood-produkter. Ved at samle bestillinger fra flere mindre spillere giver den nemlig mulighed for besparelser normalt forbeholdt større virksomheder.

I en tid hvor omkostningerne stiger, står virksomheder stærkere ved at handle sammen. Det gælder også de små spillere i foodservicebrancen som fx restauranter og caféer. Men nu muliggør en ny platform, Kollek, at de mindre spillere kan opnå de samme priser som større aktører ved at samle bestillinger og udnytte storkøbsfordele. Dette giver små virksomheder adgang til konkurrencedygtige priser, der normalt er uden for rækkevidde. Resultatet er en økonomisk bæredygtig løsning, der også har en positiv effekt på miljøet.

“Kollek virker således, at man som medlem af vores platform bliver en del af et fællesskab, forstået på den måde at vi sammensætter alle vores kunders ordre, og aflægger bestillingen hos vores leverandør. Kunden skal altså intet andet end at oprette en profil og bestille gennem vores webshop. Derfra tager Kollek over og sammensætter deres individuelle bestillinger til én stor kollektiv bestilling. Således opnår vi de gode pallepriser, selvom den enkelte restaurant måske kun skal bruge et kolli,” fortæller Filip Ciepiel, medstifter af og direktør hos Kollek ApS.

Samme udfordringer gang på gang

Filip Ciepiel har i 6 år været kok og afdelingschef på Cafe Norden, og sammen med Mikkel Fischer, der er ejer af en foodtruck og tidligere arbejdet som kok på blandt andet Brede Spisehus, Den Røde Cottage og BarVin, har han nu startet Kollek. De to har tilsammen mere end tyve års erfaring fra restaurationsbranchen, og de har begge gang på gang oplevet de samme udfordringer.

Det gælder blandt andet aftaler med leverandører, der har ændret sig. De er måske startet som en god aftale, men hvor der løbende er blevet skruet op for priserne. Sammen med stigende priser generelt på fx energi og råvarer, har det skabt udfordringer for de små spillere, der ikke på samme måde som de store kan forhandle gode aftaler hjem. 

“Og det er så her, at Kollek både kan tilbyde mere gennemsigtighed, faste priser og gode mængderabatter, som kan være med til at skabe en positiv påvirkning på kundens bundlinje,” mener Mikkel Fischer.

Også fokus på bæredygtighed

Selvom der ifølge stifterne er gode penge at spare, bidrager Kollek ikke blot til økonomiske besparelser, men også til en grønnere fremtid. Ved at koordinere leverancerne via fælles ruter reduceres transportbehovet, hvilket sænker CO2-aftrykket og mindsker spild. 

“En af de bedste eksempler på denne model er Reffen Street Food, hvor vi har optimeret leveringsstrukturen. Tidligere havde boderne op til 10 forskellige leverandører ugentligt, men i dag får 70 pct. af boderne én samlet ugentlig levering af nonfood-varer såsom emballage og papirvarer,” siger Filip Ciepiel.

Samtidig har Kollek også fokus på at fremme bæredygtige produkter, hvilket de har et særligt fokus på. Dette inkluderer svanemærkede rengøringsmidler, genanvendelige materialer og bionedbrydelige produkter, som styrker både miljø og forretning.

Skrevet i: Aktuelt, Foodservice, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Mens salget af økologiske varer generelt er faldet i den danske dagligvarebranche, går online-supermarkedet nemlig mod strømmen og øger sin økologiprocent fra 22,8 procent i 2024 til 23,8 procent i 2025. Dermed fastholder nemlig positionen som den dagligvareaktør i Danmark med den højeste andel af

Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

Drikkevarer12. 02. 2026

Lavazza Danmark styrker nu sin position i et marked, hvor forventningerne til kaffe er stigende uanset om den nydes hjemme, på café, restaurant, hotel eller arbejdspladsen. For at imødekomme udviklingen har virksomheden taget et vigtigt strategisk skridt og oprettet stillingen som Coffee Trainer.

Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

AktueltEmballageFoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksport12. 02. 2026

Små og mellemstore fødevarevirksomheder bruger seks til syv gange flere ressourcer på at administrere den nye emballageafgift end på selve afgiften. Det vidner om et klart behov for forenkling, lyder det fra FødevareDanmark. I december nedsatte miljøminister Magnus Heunicke et virksomhedsforum,

Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

AktueltFoodserviceMiljø og sundhed12. 02. 2026

Make-A-Wish Danmark er gået sammen med en række af Københavns mest populære restauranter om at lave en online velgørenhedsauktion, hvor danskerne kan byde på særlige auktionsgenstande. Blandt andet kan man byde på en privat koncert med artisten Aura Dione og beløbet går direkte til at opfylde

Danmark må afgive førstepladsen i økolog

Miljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Danmark har hidtidig indtaget førstepladsen som verdens bedste i økologisk forbrug siden årtusindeskiftet. Men nu må danskerne se sig slået af Schweiz. Der skal politisk opbakning til, hvis målet om flere økologiske arealer skal nås, mener Landbrug&Fødevarer. Gennem de seneste mange år har

Foodexpo baner vejen for iværksættere

Messer og konferencer10. 02. 2026

Med Iværksætterstien giver Foodexpo startups de bedste betingelser for at kickstarte deres vækstrejse. Her venter således både uvurderlig eksponering og stærke muligheder for networking med relevante folk fra branchen. Nordens største fødevaremesse finder sted i MCH Messecenter Herning 22.-24. marts

Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

Drikkevarer10. 02. 2026

Strandgaarden har indgået en eksklusivaftale med det islandske drikkevarebrand Collab, som betyder, at Strandgaarden fremover overtager salg, markedsføring og distribution af Collab i Danmark. Aftalen sender endnu et Nordisk brand i kraftig vækst ind i Strandgaardens portefølje, og understøtter

Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

AktueltDrikkevarerFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Et nyt spinout fra Kost Studio og Kost Capital, der målretter fødevaretab på gårdniveau ved at stabilisere fordærvelige afgrøder og omdanne dem til funktionelle ingredienser. Hvert år går 15,3 pct. af al fødevareproduktion globalt tabt på gårdniveau, før den når forbrugere,

Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

AktueltBrød og kagerØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Over hele landet står folk i kø, bagerierne melder udsolgt, og Instagram flyder over med flødeskum, anmeldelser og billeder af landets mest hypede bagværk. Men midt i trenden sker der noget, som få opdager: Der bliver produceret så mange fastelavnsboller, at mange af dem ikke når at blive

Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed10. 02. 2026

Dagrofa sætter nye mål for sit arbejde med bæredygtighed og bekræfter ambitionen om at drive en mere bæredygtig fødevarevirksomhed. Programmet ”Grobund for mere” fokuserer på en række samlende punkter for koncernen. Dagrofa er trådt ind i 2026 med blikket rettet mod målsætninger for sin indsats

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

    12.02.2026

  • Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

    12.02.2026

  • Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

    12.02.2026

  • Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

    12.02.2026

  • Danmark må afgive førstepladsen i økolog

    12.02.2026

  • Foodexpo baner vejen for iværksættere

    10.02.2026

  • Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

    10.02.2026

  • Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

    10.02.2026

  • Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

    10.02.2026

  • Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

    10.02.2026

  • Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

    05.02.2026

  • Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

    05.02.2026

  • Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

    05.02.2026

  • Til morgenbords med Food&Drinks

    05.02.2026

  • Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

    05.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik