• Facebook
  • Instagram
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Certificering
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Emballage
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Klimateknologi

AktueltMarkedsføringMesser og konferencer24. 06. 2020 | Peter Friis

Ny madpolitisk festival vil gentænke madsystemet

AktueltMarkedsføringMesser og konferencer24. 06. 2020 By Peter Friis

Festivalen Madland bliver uden store, tætte forsamlinger, men vil i stedet agere platform for mindre events over hele København og omegn. (Foto: Liv Kastrup).

Madland 2020 fra 26. august til 25. september vil med en stærk, aktivistisk og madpolitisk dagsorden invitere danskerne til at tage aktiv del i den bæredygtige omstilling af vores madsystem.

Årets festivalsæson synes at være visnet væk, inden den overhovedet nåede at spire, men til august trodser en ny, madpolitisk festival udviklingen med en måned fuld af madglæde og kritisk stillingtagen.
Festivalen Madland, iværksat af Koalition, bliver uden store, tætte forsamlinger, men vil i stedet agere platform for mindre events over hele København og omegn. Gennem en hel måned kan du blive klog på blæksprutter, besøge et bynært øko-landbrug, komme tættere på havets mangfoldige økosystem, spise ude i et af byens grønne åndehuller til Den Lille Københavnerpicnic, komme i ciderskole og meget mere.
– Vi ser mening i at bruge genstarten som anledning til at gentænke Danmark som madland. Madlands mål bliver at oplyse, inspirere og engagere festivalgæster såvel som professionelle aktører til at tage aktiv stilling til egen indflydelse på den bæredygtige omstilling af vores madsystem,” siger stifter af Madland og direktør i Koalition, Marie Sainabou Jeng.
– Vi har talt med jordbrugere, producenter, spisesteder, købmænd og iværksættere, der alle er ivrige efter at skabe, sætte i værk og handle sig ud af krisen, og som er villige til at tilpasse sig Covid−19−situationens uvished. Med Madland giver vi dem mulighed for at tage del i en fælles madpolitisk dagsorden.

Opbakning fra en bred skare af madaktører
Indtil videre tæller listen over virksomheder og organisationer, der tager del i Madland, blandt andet Staldkøkkenet, Kitchen Collective, Havhøst, Seerupgaard, Æblerov, Folkets Madhus, Mejeriforeningens Ost & ko, Jalm&B, Irma, FoodSHIFT 2030, Godis Grønt m.fl.
– Corona har hæmmet og aflyst møderne mellem de spisende og producerende. Efter lempelserne af forsamlingsforbuddet besluttede vi os for at sætte festivalen i værk med et program, hvor man foruden en stærk nerve af værtskab, smag og sanselighed også vil opleve elementer af uddannelse, samtale og opfordring til at tage aktiv del, fortæller Marie Sainabou Jeng.
Foruden de mange spredte begivenheder vil Kødbyens madinnovationshus CPH Food Space i coronabegrænset omfang agere central platform for events.

Gennem en hel måned kan man fx. blive klog på blæksprutter, besøge et bynært øko-landbrug, komme tættere på havets mangfoldige økosystem. (Foto: Karl Ejnar Jørgensen).

Langsigtet plan skal forbinde og styrke madsystemet
Festivalen Madland er første indspark på Koalitions nye platform Baglandet: en madpolitisk møde-, medie- og vidensplatform, hvor danskerne kan blive klogere på det store og ofte uoverskuelige system, der ligger bag de råvarer og produkter, vi spiser til daglig.
Platformen skal samtidig forbinde og forene aktører i madsystemet og på den måde sætte scenen for, at nye møder, samarbejder og værdifællesskaber kan gro sammen året rundt. Baglandet stiftes i 2020 og går i luften som aktiv møde-, medie- og vidensplatform næste år.

Se det foreløbige program for festivalen på http://www.madlandfestival.dk.

Skrevet i: Aktuelt, Markedsføring, Messer og konferencer

 

Seneste nyt fra redaktionen

Der åbnes for indeservering den 21. april

FoodserviceTop16. 04. 2021

Efter lange forhandler, ligger det nu fast, at genåbningen bliver større end forventet. Genåbningen byder også på justering af behov for coronapas. For restauranter, caféer, barer og værtshuse betyder den nye aftale, at man også kan åbne for indeservering. Det kræver, at gæsten bestiller bord

Der er kommet øget fokus på råvarer i sæson

Forskning og uddannelseØkologi og bæredygtighed15. 04. 2021

Hver fjerde vil gerne spise råvarer i sæson, lyder det fra Karolines Køkken. Det er især de ældre, der går op i, at råvaren er i sæson. Vi er trådt ind i en ny årstid: Foråret. Og det har stor betydning for dine madvaner, hvis du vil spise efter sæsonen. Grønkålen ikke længere i sæson, mens

Spisestederne i tvivl: kan det betale sig at holde åbent?

AktueltFoodservice15. 04. 2021

- Det er svært at få overblik over om det er rentabelt af åbne eller ej, fordi vi mangler svar på kompensationsordningerne. Ingen i denne branche har råd til at træffe en dårlig beslutning på det her tidspunkt, hvor alle skubber massive mængder af gæld foran sig. For at kunne træffe en sund

Plantebaserede fødevarer skal være Danmarks Tesla

Frugt og grøntFødevareproduktionMesser og konferencerPolitik og eksportTop15. 04. 2021

Ifølge Dansk Industri er dansk produktion af bæredygtige, plantebaserede fødevarer så langt fremme, at mens vi ikke kan brødføde hele verden, så kan vi udvikle de centrale komponenter, der kan skabe plantebaserede fødevarers svar på en Tesla. Den bæredygtige mad til en hastigt voksende

De nye kostråd skal debatteres i virtuelt forsamlingshus

Miljø og sundhedPolitik og eksport15. 04. 2021

Skal vi udfase kødet? Kan danskerne ændre deres vaner, når det kommer til kost og adfærd? Det er to emner, der i forlængelse af de nye kostråd skal debatteres i et virtuelt forsamlingshus. Hvad har en tv-kok, en ung klimaforkæmper og en kvægavler til fælles? Det kan danskerne få svar på, når

Foodservice-fagudvalg skal sparre med Økologisk Landsforening

FoodserviceØkologi og bæredygtighed15. 04. 2021

Økologisk Landsforening anerkender den store indflydelse de professionelle køkkener har, når det kommer til at øge økologiprocenten i kantiner, institutioner og restauranter. Foreningen tilknytter nu et fagudvalg fra foodservicebranchen, for at højne niveauet i foreningen. Der er et enormt

Multifleksibel vaskeløsning

FødevareproduktionFødevaresikkerhed15. 04. 2021

Ken Hygiene Systems A/S’ vaskeløsninger er igennem 75 år kendetegnet ved høj funktionalitet, robust dansk kvalitet og effektiv udnyttelse af ressourcer - og nu introducerer virksomheden den multifleksible Equipment Washer Disinfector IQ10. Med IQ10 sikres det højest mulige hygiejniske niveau

Cunningham og McDonald’s laver forårsburger

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ15. 04. 2021

Efter succesen med Homestyle Bearnaise er McDonald’s og Paul Cunningham klar med en ny burger: Homestyle Sticky Lemon Chicken. Danskerne tog Paul Cunninghams bud på en bearnaiseburger til sig i en grad, så McDonald’s for første gang i kædens 40-årige historie måtte melde en burger udsolgt. Nu

Øltendenser og smørrebrød

DrikkevarerTop13. 04. 2021

Som et kornprodukt er øllet den oplagte partner til smørrebrødet. Faktisk passer næsten al øl til det klassiske danske frokostbord, mener øleksperten Carsten Berthelsen. Den traditionelle drik til det danske frokostbord har i hele det 20. århundrede været pilsnerøllen. Den milde undergærede

Lang holdbarhed på grillpølser

Detailhandel og en grosFoodservice13. 04. 2021

Fra det nye pølsemageri i Hammelev har Slagter Lampe øget holdbarheden på sine røgede grillpølser til glæde for kunderne, samtidig er de klar til at sparke grillpølsesæsonen i gang med nye varianter. I 2018 flyttede Slagter Lampe ind i nyt pølsemageri i Hammelev ved Haderslev. Projektet var

Tilmeld Nyhedsbrev

Arkiv over seneste nyhedsbreve
 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Carsten Holm A/S

    Sealing solutions to meet all your needs

  • DENIOS ApS

    Lithium-ion-batterier brændte alt ned – på nær én ting

  • Beckhoff Automation ApS

    Ny medarbejder pr. 1/4-2021

  • DENIOS ApS

    Vil du have dine medarbejdere til at lette rumpen?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Effektivisering af trappe produktion

  • DENIOS ApS

    Er du også hoppet på elcyklen?

  • DENIOS ApS

    Har du fået tappet i påsken?

  • Carsten Holm A/S

    Tætningsspecialisten Carsten Holm A/S

  • DENIOS ApS

    Har dine påskevæsker det med at forsvinde?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    TÜV Godkender recirkulationsblæser til brændselsceller

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Der åbnes for indeservering den 21. april

    16.04.2021

  • Der er kommet øget fokus på råvarer i sæson

    15.04.2021

  • Spisestederne i tvivl: kan det betale sig at holde åbent?

    15.04.2021

  • Plantebaserede fødevarer skal være Danmarks Tesla

    15.04.2021

  • De nye kostråd skal debatteres i virtuelt forsamlingshus

    15.04.2021

  • Foodservice-fagudvalg skal sparre med Økologisk Landsforening

    15.04.2021

  • Cunningham og McDonald’s laver forårsburger

    15.04.2021

  • Multifleksibel vaskeløsning

    15.04.2021

  • Øltendenser og smørrebrød

    13.04.2021

  • Lang holdbarhed på grillpølser

    13.04.2021

  • Nu er der danske jordbær i butikkerne

    13.04.2021

  • Skolefrugt og -grønt er presset af corona

    12.04.2021

  • Restaurantnedlukninger truer fiskeriet

    12.04.2021

  • Nu kommer øko-køerne på græs

    12.04.2021

  • Grej til madlavning over bål rives af hylderne

    12.04.2021

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 3 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 3 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk

Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Denne hjemmeside benytter cookies. Acceptér Afvis Læs mere om vores brug af cookies her: Brug af cookies
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Nødvendige
Altid slået til

Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.

Ikke nødvendige

Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.