• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Ikke kategoriseret13. 06. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Logistikvirksomhed oplever stejl vækst – det kræver mere plads

Ikke kategoriseret13. 06. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Væksten fortsætter, og medarbejderstaben udvides løbende hos Körber Supply Chain, der er vokset ud af rammerne i Arden. Derfor flytter virksomheden nu to afdelinger til Svenstrup nær Aalborg.

Medarbejderstaben hos Körber Supply Chain i Arden, der er specialist i automatiserede logistiksystemer, er vokset eksponentielt de seneste år og tæller nu 221 ansatte. Væksten betyder, at pladsen i Arden ikke længere rækker, og derfor udvider virksomheden nu med lejede kontorfaciliteter i Svenstrup J., syd for Aalborg. Her bliver der plads til 35-40 medarbejdere fra Körbers service- og økonomiafdelinger.

– Vi ansætter rigtig mange ingeniører og programmører i disse år, og de har et stort behov for at være i tæt samarbejde med vores travle projektafdeling og produktion i Arden. Når vi vælger at flytte service- og økonomifunktionerne, hænger det sammen med, at de ikke er afhængige af faciliteterne i Arden på samme måde som de øvrige afdelinger, fortæller Hans-Henrik Jensen, CEO hos Körber Supply Chain DK.

En mere fleksibel arbejdsplads

Med kontoret i Svenstrup rykker Körber tættere på Aalborg-området og styrker dermed sit rekrutteringsgrundlag. Samtidig understøtter det nye kontor et mål om at skabe en mere fleksibel arbejdsplads, idet Körber her etablerer et antal flex-pladser, som alle medarbejdere kan benytte sig af efter behov.

Ifølge Hans-Henrik Jensen har corona-krisen været en øjenåbner som for så mange andre selskaber, og både ledelse og medarbejderne har oplevet værdien af mere fleksibilitet i hverdagen. Nye, digitale værktøjer er implementeret og gør, at man ikke længere behøver at møde ind til det samme skrivebord hver dag for at udføre sit arbejde.

– Vi har længe haft gode erfaringer med hjemmearbejde. Men under corona blev det helt tydeligt, at det at arbejde hjemmefra i mange tilfælde er en gevinst for både medarbejder og virksomhed. Derfor har vi implementeret muligheden for hjemmearbejde som en fast ordning, hvor flere ansatte har 2-3 ugentlige hjemmearbejdsdage, fortæller Hans-Henrik Jensen.

Tidligere på året kunne Körber-direktøren melde ud, at han i 2022 får brug for at ansætte over 50 nye funktionærer til stillinger, der spænder fra softwareingeniører til indkøbere. Trods den generelle mangel på arbejdskraft i samfundet har virksomheden allerede ansat 21 nye medarbejdere siden årsskiftet.

– At nuværende og kommende medarbejdere har mulighed for at strukturere deres egen uge, giver dem en større frihed og fleksibilitet. På denne måde gør vi det endnu mere attraktivt at arbejde hos Körber, siger Hans-Henrik Jensen.

Væksten fortsætter

Trods inflation forventer det danske Körber-selskab, at de seneste års vækst vil fortsætte. En firedobling af ordreindtaget inden for løsninger til e-commerce i 2021 og et voksende marked for logistiksystemer, især i USA, skaber et solidt grundlag.

– Logistikløsninger bliver mere og mere efterspurgt. Corona-pandemiens nedlukninger og hjemsendelser påvirkede lagre og distributionscentre over hele verden. Det betød forsinkede leverancer overalt og satte for alvor skub i interessen for vores automatiserede løsninger. Det kommer også til udtryk i et stabilt stigende flow af ordrer fra USA, siger Hans-Henrik Jensen.

Han pointerer i den sammenhæng, at Körber nok mærker den stigende inflation og særligt de stigende fragtomkostninger, men det ændrer ikke ved, at mange kunder har kapitalen og prioriterer de automatiserede løsninger som en investering for fremtiden.

– Mange af vores kunder ser det som en nødvendig investering for at stå stærkere, når verden forhåbentlig snart vender tilbage til mere stabile forhold, siger Hans-Henrik Jensen.

Udover de nye kontorfaciliteter i Svenstrup har det danske Körber-selskab i januar i år åbnet et kontor i Leicester i England, der tæller fire ansatte på nuværende tidspunkt. Med de nye faciliteter skaber virksomheden grundlaget for fortsat vækst og flere medarbejdere.

Skrevet i: Ikke kategoriseret

Seneste nyt fra redaktionen

Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

EmballageKød, fisk og fjerkræ25. 06. 2026

Tetra Pak præsenterer en ny kartonemballage til tun, der kan opbevares ved stuetemperatur. Løsningen, Tetra Recart® i miniformat på 200 ml, lanceres i Sverige i samarbejde med Axfood og bliver nu gjort tilgængelig for fødevareproducenter og brands verden over. Ifølge Tetra Pak forventes det

FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

Miljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Danmark mangler fortsat et logistisk kriseberedskab til samfundets udsatte borgere. Med støtte fra den almennyttige forening Østifterne tager FødevareBanken nu ansvaret for at opbygge et nationalt logistikberedskab, der skal sikre mad og basale fornødenheder til udsatte borgere gennem sociale

Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Det er ironisk, at udlandet rækker ud efter en ordning som Det Økologiske Spisemærke, mens den er truet i Danmark. Det siger Økologisk Landsforenings direktør, Rasmus Prehn, om ordningens og mærkets succes i Holland. Når Rasmus Prehn taler for embedsmænd fra hollandske ministerier og

Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice25. 06. 2026

Dagrofa Foodservice indgår et strategisk partnerskab med NaCl – Nordic Academy of Culinary Leisure – og bliver råvareleverandør til akademiets arrangementer. Partnerskabet skal styrke faglighed, innovation og talentudvikling i dansk gastronomi. Når nogle af landets dygtigste kokke i 2026 mødes

Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

Frugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksportRåvarer og ingredienserTop25. 06. 2026

Et nyt samarbejde mellem Danmark, Sverige og Norge skal gøre lokale fødevaresystemer stærkere og mindre afhængige af lange, globale forsyningskæder. Projektet hedder "Korte og cirkulære værdikæder for lokal mad" og samler Madland, Göteborgs Stad, Kristiansand Kommune og den norske virksomhed

Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 06. 2026

Aarstiderne Engros er netop flyttet hos Dagrofa Foodservice. Det betyder, at der er blevet tilføjet over 450 økologiske varer på hylderne hos fødevaregrossisten, som nu er tilgængelige for landets professionelle køkkener. Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros er nu officielt begyndt på det

Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

Forskning og uddannelseFrugt og grønt23. 06. 2026

Gassen ethylen får frugt og grønt til at modne hurtigere og er medskyldig i, at millioner af ton årligt går tabt under transport og opbevaring. Nu er forskere fra bl.a. Københavns Universitet lykkedes med at få ler til opsamle gassen og håber at materialet på længere sigt kan afhjælpe

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri23. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

AktueltFoodservice23. 06. 2026

Den 28-årige kok Julian Elkjær løb lørdag med sejren i årets Sol over Gudhjem-kokkekonkurrence på Bornholm. Dermed kunne konkurrencens yngste deltager løfte trofæet efter en finale, hvor fire af landets profilerede kokke dystede foran tusindvis af tilskuere på havnen i Gudhjem. Julian Elkjær

60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

Brød og kagerMiljø og sundhedTop23. 06. 2026

Sociale medier er blevet de 15-18-åriges foretrukne kostrådgiver. Det viser tredje udgave af Schulstads publikation ’Kernetal’, der undersøger unges syn på sundhed og kost. Adfærdspsykolog peger på, at manglende objektiv viden om sundhed er problematisk. Da Den Nationale Sundhedsprofil

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  •  24-06-2026

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe ›

    Busch Vakuumteknik A/S
  •  22-06-2026

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild? ›

    DENIOS ApS
  •  11-06-2026

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads ›

    DENIOS ApS
  •  11-06-2026

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden? ›

    Busch Vakuumteknik A/S
  •  04-06-2026

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe ›

    Busch Vakuumteknik A/S
  •  31-05-2026

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse ›

    Goderåvarer
  •  28-05-2026

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen ›

    Ardo NV Denmark Office
  •  28-05-2026

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse ›

    Busch Vakuumteknik A/S
  •  13-05-2026

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier ›

    Busch Vakuumteknik A/S
  •  13-05-2026

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne ›

    Dagrofa Foodservice A/S

Seneste Nyheder

  • Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

    25.06.2026

  • FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

    25.06.2026

  • Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

    25.06.2026

  • Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

    25.06.2026

  • Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

    25.06.2026

  • Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

    23.06.2026

  • Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

    23.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    23.06.2026

  • Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

    23.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    23.06.2026

  • Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

    17.06.2026

  • Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

    17.06.2026

  • Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

    17.06.2026

  • Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

    17.06.2026

  • Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

    17.06.2026

Alle nyheder ›

/Brochurer
/White papers

  • Image Brochure
  • Kaffetid – Kaffe med bæredygtig profil
  • Kaffetid – Kaffe og te på højt niveau
  • Kaffetid – Fuldendte kaffeoplevelser
  • Kaffetid – Skab kaffekultur med Merrild & lobbyliv med Lavazza
  • Kaffetid – Det oser af god caféstil
  • Kaffetid – Den Aktive Kaffepause
  • Kobia 100 års jubilæum
  • Kaffetid – Skab værdi for dit personale med go’ kaffe
  • Scandinavia Grapevine Summer 2018
Se alle ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}