• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltKonfektureMejeri20. 04. 2023 | Mikkel Bækgaard

Is-sæsonen er på vej: Hansens 2023-sortiment har en grønnere balance og en 80’er-kending

AktueltKonfektureMejeri20. 04. 2023 By Mikkel Bækgaard

Hansens-familien skyder is-sæsonen i gang med tre nye lanceringer, der både skal gøre godt for isspisere og klima og som altid med fokus på den gode smag og økologi.

Blip-blop-is fra Hansens

Foråret og sommeren står for døren, og når temperaturen stiger udenfor, stiger også lysten til is. Med den nye sæson kommer familieismejeriet Hansens med en række tiltag og tilføjelser, der ligesom det klassiske sortiment kredser om den gode smag, økologi og i stigende grad klimaet.

Det kommer til udtryk i den nye is Balance, der med en blanding mellem lokal økologisk råmælk og kokosfedt har sparet fløden i denne variant for at nedbringe klimaaftrykket i produktionen af isen. Derfor benytter Hansen også råmælk, da de dermed benytter råvarer, der er igennem færre processer. Og det er en lancering, der betyder meget for Hansens:

“Vi prøver hele tiden at nedbringe vores klimaaftryk uden at gå på kompromis med den gode smag, som er vores et og alt. Balance er vores bud på en is, der giver en fyldig mælkesmag fra den friske mælk med naturligt fedtindhold, samtidig med en reduceret klimabelastning ved ikke at bruge fløde i denne is,” siger Rasmus Eibye Hansen, adm. direktør, Hansens.

Hansens-brødrene har selv udviklet sig frem til den nye istype bygget på deres erfaringer med både 100 år med flødeis og mange år med vegansk is.

En frugt fra en anden planet

Issortimentet for 2023 byder også på en revival af en is, der vil vække minder hos danskere, der var børn i 80’erne og 90’erne – nemlig Blip-Blop-isen.

“For ikke så lang tid siden fandt vi en gammel opskrift i gemmerne på Blip-Blop, som vores far lavede, da han havde Frederiksborg Is. Det var jo rene farve- og smagsstoffer, og vi ville aldrig lave den på den måde i dag,” siger Anders Eibye Hansen, kommunikationsdirektør, Hansens og fortsætter:

”I beskrivelsen stod der, at den smagte af en frugt fra en anden planet, og det tog vi som en sjov opgave: at genskabe den smag, vi kan huske fra vores barndom med de metoder og tilgange, vi bruger i dag,”

Det er blevet til en genoplivning af Blip-Blop-isen med samme kemiske blå farve, som mange vil huske. Forskellen er bare, at alt er lavet med naturlige råvarer og økologi, og hovedingrediensen er den grønne alge spirulina.

Rund for første gang

For første gang vil danskerne også møde såkaldte Pints, fra Hansens – nemlig runde isbægre på 450 ml. Navnet Pints kommer fra det engelske udtryk for en halv liter. De har både en størrelse og form, der er tænkt til at nyde Hansens-familiens is i en anden kontekst end tidligere;

“Traditionelt har man enten købt vores is i supermarkedet til at dele med familien eller i et ishus om sommeren. Pints er lidt mere en egois, eller måske en selvforkælelse, hvor du ikke sidder rundt om spisebordet og deler,” siger Anders Eibye Hansen.

Men selvom Pints ikke er deleis, så er fundamentet det samme som altid. Alt er økologisk, og de bedste råvarer og den gode smag er i højsædet. Samtidig er isbægrene også prydet med en kommentar om konsekvenserne ved konventionelt landbrug; “Økologisk – så forurener du ikke grundvandet”.

“Vi har valgt at være så direkte, fordi vi tror på det. Økologi er ikke en eller anden dille for os. Vi tror på, at det er vigtigt, at vores is er 100% økologiske, fordi vi mener, at økologi er det bedste bud på fremtidens fødevareproduktion,” siger Rasmus Eibye Hansen.

Skrevet i: Aktuelt, Konfekture, Mejeri

Seneste nyt fra redaktionen

Ny professor i grøntsagsvidenskab: ”Vi skal tage grøntsagerne langt mere alvorligt”

Forskning og uddannelseFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserØkologi og bæredygtighed16. 10. 2025

Hanne Lakkenborg Kristensen er tiltrådt som professor i grøntsagsvidenskab ved Institut for Fødevarer på Aarhus Universitet. Hun har markeret sig som en fagligt stærk forsker og ildsjæl, der kæmper for at få grøntsager højere op i samfundets bevidsthed. Når man taler med Hanne Lakkenborg

Første hotel vest for Storebælt med ny Michelin-nøgle: Falsled Kro sætter Sydfyn på landkortet

Foodservice16. 10. 2025

Falsled Kro har modtaget en Michelin-nøgle som det eneste hotel vest for Storebælt. Det er afgørende for turismen til Sydfyn, mener kroen. Den internationalt anerkendte Michelinguide uddelte i sidste uge sine nye Michelin-nøgler til udvalgte hoteller, og i Danmark er blot otte hoteller blevet

Is-gigant overtager Mejerigaardens isforretning

AktueltKonfektureMejeri16. 10. 2025

Froneri, en af verdens største isproducenter, har indgået aftaler om at overtage Food Unions europæiske isforretning, herunder Mejerigaarden A/a som bl.a har mærker som Premier-is, Hjem-IS, Polar is, Rønbjerg is og Underground is. De specifikke finansielle detaljer offentliggøres ikke. Den

Forskningsprojekt undersøger, om PFAS fra foder havner i grisekød

AktueltForskning og uddannelseFødevaresikkerhedMiljø og sundhed16. 10. 2025

I et nyt projekt skal forskere fra AU Viborg og DTU Fødevareinstituttet undersøge, hvor meget PFAS som optages og ophobes i forskellige væv i grise, og hvad risikoen er for, at de såkaldte evighedskemikalier i sidste ende ender i kød på danskernes tallerkener. PFAS er en fællesbetegnelse for en

Horesta: Rekrutteringspresset aftager – men forskelle mellem landsdele består

FoodserviceTop16. 10. 2025

Andelen af forgæves rekrutteringer i hotel- og restaurationsbranchen er faldet markant siden sidste år, men de regionale forskelle er fortsat store, fremgår det fra Horesta i deres seneste nyhedsbrev. Nye tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering viser, at udfordringen langt fra er

El Bulli-legende bag gigantisk bogværk

DrikkevarerFoodserviceForskning og uddannelseTop14. 10. 2025

I hele 60 bind vil den legendariske kok Feran Adrià og hans team forsøge at formidle al viden om gastronomi og vin. Vi var med, da bind 5-6 i seriens bøger om vin blev præsenteret i København. Hvordan formidler man al viden om mad og vin på en forståelig og anvendelig måde, så man kan tage lige

Økomesse vender tilbage til Malmø

AktueltMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 10. 2025

Fokus på økologiske og bæredygtige fødevarer vender tilbage, når Nordic Organic Expo finder sted den 19.-20. november i Malmø. Nordens største messe for økologiske og bæredygtige fødevarer vender tilbage til Malmömässan den 19.-20. november 2025, når Nordic Organic Expo – tidligere kendt som

Danmarks største forhandler af espressomaskiner og espressokaffe åbner første showroom og kaffelaboratorium på Sjælland

Detailhandel og en grosDrikkevarer14. 10. 2025

Gazellevirksomheden Rigtig Kaffe, som har Danmarks største udvalg af bl.a. espressomaskiner og espressokaffe, åbner sit første showroom på Sjælland. De forventer at slå dørene den 29. oktober 2025, hvor kaffeelskere kan få glæde af unikke åbningstilbud. Med en fælles passion for kvalitetskaffe

Tican bliver en del af FødevareDanmark

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræPolitik og eksport14. 10. 2025

Tican melder sig ind i brancheorganisationen, FødevareDanmark. Indmeldelsen sker for at styrke sammenhængen og forståelsen på tværs af fødevarebranchen og sikre en stærkere samlet stemme for den danske fødevareproduktion. Tican, der med sine godt 1.000 medarbejdere i Thisted og Brørup og godt

Bog om smag på vej fra Noma

AktueltFoodserviceForskning og uddannelse14. 10. 2025

Udover at være at være en af verdens mest anerkendte restauranter har Noma også udgivet en række bøger gennem årene - blandt andet Nomas bog om Fermentering. Nu er Noma snart klar med endnu en bog i serien, denne gang om at opbygge smag. Efter mange års smagen, testning og læring er The Noma

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Spirax Sarco Danmark

    Reducer dine levetidsomkostninger på reguleringsventiler

  • DENIOS ApS

    Alt hvad du skal vide, før du håndterer farlige stoffer

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget produktivitet på mejeriet takket være vakuum fra Busch

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Stor fødevaremesse med juletema kommer igen i år til Brande

  • Spirax Sarco Danmark

    Skal vi hjælpe jer med at nå jeres mål for bæredygtighed?

  • DENIOS ApS

    Spar 432 kr* hver gang, du tømmer din IBC

  • DENIOS ApS

    Sådan tjekker du, om dit lithiumbatteri er defekt – og udgør en brandfare

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Højtiden nærmer sig – skal du med til ‘Julens Madscene’?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød Busch Vacuum Solutions på DanFish International 2025 i Nordens Paris

  • Spirax Sarco Danmark

    Steam Insight: En digital forbindelse til optimering af dit dampsystem

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny professor i grøntsagsvidenskab: ”Vi skal tage grøntsagerne langt mere alvorligt”

    16.10.2025

  • Første hotel vest for Storebælt med ny Michelin-nøgle: Falsled Kro sætter Sydfyn på landkortet

    16.10.2025

  • Is-gigant overtager Mejerigaardens isforretning

    16.10.2025

  • Forskningsprojekt undersøger, om PFAS fra foder havner i grisekød

    16.10.2025

  • Horesta: Rekrutteringspresset aftager – men forskelle mellem landsdele består

    16.10.2025

  • El Bulli-legende bag gigantisk bogværk

    14.10.2025

  • Økomesse vender tilbage til Malmø

    14.10.2025

  • Danmarks største forhandler af espressomaskiner og espressokaffe åbner første showroom og kaffelaboratorium på Sjælland

    14.10.2025

  • Tican bliver en del af FødevareDanmark

    14.10.2025

  • Bog om smag på vej fra Noma

    14.10.2025

  • Hæder til Dansk Destilleri

    09.10.2025

  • Plantefonden deler 213,5 millioner kroner ud til 45 grønne projekter

    09.10.2025

  • Målet er en michelinstjerne: Christoffer Sørensen skal være køkkenchef på Lille Mølle

    09.10.2025

  • AI-vinrådgiver hjælper tusindvis af kunder hos Danmarks ældste vinhandel

    09.10.2025

  • Forskere genopliver yoghurt lavet af… myrer

    09.10.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik