• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltKonfekture20. 08. 2024 | Mikkel Bækgaard

Hansens Is udvider ledelsen

AktueltKonfekture20. 08. 2024 By Mikkel Bækgaard

Hansens Is, en dansk familieejet virksomhed gennem fire generationer, har de seneste år udvidet direktionen. Brødrene Anders og Rasmus Eibye Hansen, der ejer og administrerer isforretningen, har fået selskab af Trine Damgaard som driftsdirektør og Kim Søgaard som salgsdirektør. Udvidelsen har bidraget til en strategisk fordeling af ansvar samt styrket virksomhedens professionelle setup med fokus på ESG.

Det familieejede og traditionsfyldte ismejeri Hansens Is har gennem fire generationer været administreret af Hansens-familien, senest med brødrene Anders og Rasmus Eibye Hansen ved roret. Gennem de seneste par år er der imidlertid blevet udviklet på en ny opskrift for forretningen, efter at brødrene har hentet kræfter ind udefra til direktionsbordet.

Med tilføjelsen af driftsdirektør Trine Damgaard og salgsdirektør Kim Søgaard til ledelsen har virksomheden fået nye perspektiver og kompetencer, der skal sikre, at Hansens Is fortsætter sin positive udvikling.

Styrket ledelse med klare fokusområder

Trine Damgaard og Kim Søgaard har allerede haft stor indflydelse på den daglige drift i Hansens Is, hvor deres indsats de seneste år har bidraget til en mere struktureret arbejdsfordeling og en fokusering på kerneopgaver.

Salgsdirektør Kim Søgaard, som har en bred kommerciel erfaring inden for FMCG-sektoren og blandt andet har siddet som nordisk direktør hos Daloon, arbejder målrettet på at udvide kendskabet til Hansens Is og styrke distributionen, så Hansens økologiske produkter når ud til hele Danmark.

 ”Mit fokus har været at udbrede kendskabet til disse smagfulde is samt styrke tilgængeligheden af disse for hele den danske befolkning. Økologisk kvalitetsis er ikke længere en niche, men noget som mange nyder og sætter stor pris på, og det vil vi selvfølgelig gerne imødekomme”, siger Kim Søgaard.

Ressourcer skal fordeles rigtigt

For Trine Damgaard, der tidligere har været økonomichef i Forsvaret og administrerende direktør i Behandlingsskolerne, har ambitionerne især drejet sig om at fordele ressourcerne rigtigt, så alle bringer mest mulig værdi til forretningen.

“Det handler om at udnytte hinandens styrker, så vi hver især kan bidrage til virksomhedens fortsatte succes. Kim og jeg har bygget videre på det stærke fundament, som Anders og Rasmus har skabt, mens de fortsætter med at fokusere på innovation, kvalitet og traditioner, som Hansens Is er kendt for,” siger Trine Damgaard, driftsdirektør i Hansens Is.

ESG-ambitioner og fremtidige mål

Udvidelsen af ledelsen er sat i værk efter, at Hansens Is de seneste år har oplevet en positiv vækst, der blandt andet er drevet af et øget fokus på distributionsnetværket og samarbejde med detailhandlen. Ifølge Rasmus Eibye Hansen er næste skridt i vækststrategien at øge professionaliseringen af virksomheden og integrere ESG-principper endnu mere i den daglige drift.

“Vi har bygget en sund virksomhed på vores værdier og historie. Med den nye ledelsesstruktur kan Anders og jeg gå mere ned i selve håndværket og isoplevelsen og samtidig udvikle endnu mere på vores i forvejen stærke ESG-position. Det handler om at skabe en ansvarlig og bæredygtig fremtid for både vores produkter og vores virksomhed,” siger Rasmus Eibye Hansen, administrerende direktør i Hansens Is.

Skrevet i: Aktuelt, Konfekture

Seneste nyt fra redaktionen

Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed10. 03. 2026

Mange brands falder tilbage med hensyn til bæredygtighedsopfattelse og brandpræference i Sustainable Brand Index 2026. Men Änglamark er fortsat benchmark for opfattelsen af brands og bæredygtighed i Danmark. Sustainable Brand Index er den uafhængige undersøgelse, der hvert år spørger

Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

Detailhandel og en grosFoodservice10. 03. 2026

Dagrofa Foodservice investerer i en række nye tiltag målrettet virksomhedens nuværende og kommende lastbilchauffører. Det sker for at understøtte virksomhedens aktuelle vækststrategi, hvor fødevaregrossisten skal vinde 2.000 nye kunder i den udkørende forretning. Lanceringen af en

Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed10. 03. 2026

Strandgaarden overtager det populære brand Teedawn, og som en del af aftalen bliver stifter Henrik Wiese en del af Strandgaarden som Head of No-Low Drinks med ansvar for at udvikle og skalere kategorien yderligere. Opkøbet er et strategisk skridt i Strandgaardens ambition om at være et væksthus

Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

AktueltDrikkevarerFoodservice10. 03. 2026

København har fået en ny spiller på cocktailscenen. SIR er åbnet på Admiral Hotel – en bar med global attitude, klassiske dyder og kompromisløs præcision, sat i scene i den ikoniske pakhusbygning ved havnefronten. Navnet SIR signalerer respekt og høflighed – ikke som en titel for én person, men

Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

Brød og kagerMiljø og sundhedTop10. 03. 2026

Mænd og drenge vælger i stigende grad fuldkorn til. Mænd spiser 21 procent mere fuldkorn i dag end for ti år siden, og drengene er også godt med. Piger og unge kvinders fuldkornsindtag er derimod faldet, og det kræver opmærksomhed på unge kvinders madkultur og valg i hverdagen. Mænd spiser 69

Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 03. 2026

Når lokale producenter og aftagere af økologiske fødevarer mødes til Book en mark torsdag d. 10. marts på Ubberup Konferencegaard, er det ikke kun visitkort, der bliver udvekslet – det kan også være starten på langvarige samarbejder. Det ved familievirksomheden Bælgkompagniet fra Midtsjælland alt

Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhed05. 03. 2026

Ny forskning fra Nofima viser markante forskelle mellem opdrætsarter. Regnbueørred kan lagre mere af de sunde omega-3-fedtsyrer i fileten end atlantisk laks. Det viser et nyt studie fra det norske forskningsinstitut Nofima. Resultaterne understreger, at der er væsentlige biologiske forskelle

Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

AktueltDetailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 03. 2026

Danskernes kost halter fortsat langt bagefter De officielle Kostråd. Vi spiser for lidt frugt, grønt og bælgfrugter – og for meget kød og søde sager. Samtidig købes 80 procent af vores mad i supermarkedet. Det er udgangspunktet for Tænketanken Frejs nye publikation Kostråd i Kurven, der

Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

AktueltFoodservice05. 03. 2026

I 2026 ser en ny pris dagens lys og giver for første gang medarbejderne en stemme, når gode arbejdsdage skal fejres. Jatak-prisen er en uformel pris, der sætter fokus på de mennesker og arbejdspladser i restaurationsbranchen, der hver dag gør en forskel for trivsel, samarbejde og

Just Eat lukker i Danmark

FoodserviceTop05. 03. 2026

I går meldte madudbringningstjenesten Just Eat ud, at de lukker deres aktiviteter i Danmark. Det var ellers i Danmark, at Just Eat oprindelig blev udviklet og lanceret, men siden har en Hollandsk ejer overtaget virksomheden. Det er snart slut med orange tasker fyldt med mad på cykler, i biler

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

    10.03.2026

  • Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    10.03.2026

  • Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

    10.03.2026

  • Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

    10.03.2026

  • Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

    10.03.2026

  • Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

    05.03.2026

  • Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

    05.03.2026

  • Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

    05.03.2026

  • Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

    05.03.2026

  • Just Eat lukker i Danmark

    05.03.2026

  • Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

    03.03.2026

  • Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

    03.03.2026

  • Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

    03.03.2026

  • Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

    03.03.2026

  • Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

    03.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik