• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

FødevareproduktionMesser og konferencer21. 04. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Energieffektive- og fuldautomatiske løsninger på Anuga FoodTec

FødevareproduktionMesser og konferencer21. 04. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

På Anuga FoodTec 2022 i Køln, introducerer Cabinplant to nye og innovative løsninger til fødevareindustrien. MHW SF Extreme multihead-vægt og pakkemaskine håndterer kllistrede og klæbrige ingredienser. Den nye IBC Integrated Blancher & Cooler med damptryk øger kvaliteten af grønsagerne og reducerer energiomkostningerne betydeligt.

Det fuldautomatiske MHW SF Extreme anlæg løser problemet med afvejning og pakning af stærkt klistrede produkter til det boomende marked inden for ”convenience food”.

Øget automatisering er blevet begrænset af den udbredte brug af klæbrige ingredienser i ready-to-eat-produkter, da de fuldautomatiske pakkeanlæg ikke har været i stand til at håndtere dem. Hidtil er grænsen gået ved ferske produkter som kylling og fisk, mens mere klæbrige produkter blev hængende i vejemaskinen, når de skulle fyldes i emballagen. Det løser en patenteret og revolutionerende løsning fra Cabinplant, nemlig Multihead-Weigher SF Extreme.

Den nye vægt kombinerer Cabinplants kendte kombinationsvægt med nyudviklede skrabere/vejeskåle og en helt ny procesenhed, som sikrer præcis afvejning og dosering af de klistrede ingredienser i emballagen på pakkelinjen. Samtidig har MHW SF Extreme et kompakt design, som gør det nemt at indpasse løsningen i eksisterende produktionslinjer.

Med Cabinplants nye vejemaskine er det muligt at fuldautomatisere dosering og emballering af ready-to-eat-måltider, hvor der indgår klæbende ingredienser som grønsager i tern, løgringe, ris, pasta, tun i flager, mayonnaise, yoghurt osv. Processer som hidtil er foregået manuelt eller delvist manuelt. 

– Det er en teknologisk landvinding som bryder grænser for, hvad det hidtil har været muligt med pakkelinjer og multihead-vægte. Nu kan produktionen af en lang række ready-to-eat-måltider fuldautomatiseres, siger Henning Ingemann Hansen, Director of Research and Development, Cabinplant A/S.

Med MHW SF Extreme kan antallet af medarbejdere reduceres med 60-70 procent sammenlignet med traditionelle pakkelinjer med “convenience” produkter, hvor der indgår klistrede ingredienser.  

– Vores fuldautomatiske MHW SF Extreme-vejeløsning til klæbrige produkter fjerner et stort bump på fødevareproducenternes roadmap, og løfter produktiviteten og præcisionen i afvejningen til et nyt og højere niveau. Samtidig reducerer det sårbarheden på produktionslinjen i forhold til medarbejderne, siger Michael Falck Schmidt, salgsdirektør hos Cabinplant A/S.

Slutproduktet kan være ready-to-eat-måltider, der emballeres i plasticbakker, ståposer m.v. Brugen af udskifteligelige kassetter reducerer tiden til rengøring og omstilling til kun 5-10 minutter. Det løser udfordringerne med hyppige skift i recepter og emballagestørrelser i en tid, hvor detailhandlen ønsker flere varianter samt hyppigere og mindre leverancer end nogensinde.

Under covid19-pandemien er fødevareindustrien blevet meget opmærksomme på sårbarheden på produktionslinjer med mange operatører. Den nye veje- og pakkeløsning reducerer fødeproducenternes sårbarhed og risiko for ufrivillge stop.

Frugt og grønt med mindre energiforbrug og højere kvalitet

Blanchering af frugt og grønsager: Ny Integrated Blancher and Cooler med “forced steam” indeholder en unik løsning med cirkulerende damp under tryk og recirkulation af vandet, som reducerer omkostningerne til energi med op til 60%. I løsningen kan der frit vælges mellem blanchering med damptryk eller traditionel oversprøjtning med varmt vand.
 

Cabinplants Integrated Blancher & Cooler (IBC) med damptryk (forced steam) er en unik løsning, der bygger på halvtreds års erfaring med anlæg til blanchering af frugt og grønsager.

Brugen af cirkulerende damp under tryk og recirkulation af vandet, reducerer energiomkostningerne med op til 60 pct. Løsningen tilbyder en meget stor fleksibilitet mellem blanchering med damp under tryk og den traditionelle metode, hvor frugt og frønt oversprøjtes med varmt vand. Anlægget har en tilbagebetalingstid på ned til ét år.

Procestiden er meget kort, fordi dampen presses gennem laget af grønsager, og tager kun 3,5 minutter inklusive blancheringen på til 95 ℃ og nedkøling til 10 ℃. Det sikrer en høj og ensartet kvalitet med en maksimal bevaring af smag og næringsværdi. IBC kan leveres i en række forskellige versioner, der kan bearbejde op til 30 ton i timen. Det er adskillige gange højere end traditionelle løsninger.

I forvarmningszonen genanvendes varmen fra det recirkulerende kølevand, og ”forced steam” princippet reducerer dampforbruget med 40-50%. Det betyder, at de samlede energiomkostninger kan reduceres med op til 60% og en tilbagebetalingstid på ét år.

IBC Blancher & Cooler er udstyret med et Cleaning-in-Place system, hvor alle interne dele kan rengøres uden at anlægget skal skilles ad. Desuden bliver transportbåndet, som fremfører grønsagerne, kontinuerligt udsat for opvarmning, hvilket er med til at sikre et meget højt hygiejneniveau, som nærmest helt fjerner risikoen for bakterier, bl.a. listeria, i de forarbejdede grønsager.

– Vi er stolte af vores IBC Forced Steam løsning, som gør det muligt at øge både kapaciteten og kvaliteten – samtidig med et godt afkast. Løsningen følger helt i tråd med vores tradition for at styrke fødevareproducenternes konkurrenceevne, opsummerer Michael Falck Schmidt, salgsdirektør hos Cabinplant.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Messer og konferencer

Seneste nyt fra redaktionen

Charcuteri kan også være grønt

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed26. 06. 2025

Charcuteri er normalt lavet på kød, men sådan behøver det ikke at være, hvis man spørger slagter Michael Museth. Han har gennem flere år eksperimenteret med plantebaseret charcuteri. Det har givet både spændende resultater og masser af udfordringer. Hvad laver en slagter egentlig? Er det noget

Partnerskab: Madens Folkemøde skal være et fast event i Nykøbing Falster

Messer og konferencer26. 06. 2025

Det var positivt for både antallet af gæster og omsætningen i byens butikker, at Madens Folkemøde i år blev afholdt i Nykøbing Falster. Økonomiudvalget i Guldborgsund Kommune har derfor besluttet at indgå en partnerskabsaftale med Madens Folkemøde og støtte eventet økonomisk de næste tre

To dages burgerfest: Burgerlegenden George Motz vender tilbage til Gasoline Grill

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ26. 06. 2025

Den amerikanske ”Burger Scholar” og manden bag den ikoniske dokumentar HamburgerAmerica, George Motz, gæster Gasoline Grill igen den 2. og 3. juli. Hvis man missede ham i2019 og 2022, får du man en ny og eksklusiv chance for at sætte tænderne i hansverdensberømte Fried Onion Burger – direkte fra

Ni grønne organisationer: Danmark bør bruge EU-formandskabet til at gentænke landbrugsstøtten

LandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed26. 06. 2025

Når Danmark overtager EU-formandskabet i 2025, falder det sammen med opstarten af forhandlingerne om EU’s landbrugspolitik efter 2027. I den forbindelse opfordres regeringen til at bruge formandskabet aktivt til at fremme en grøn omstilling af landbruget på europæisk plan. Økologisk

Dagrofas inspirationsmesse vender tilbage med endnu flere masterclasses

AktueltFoodserviceMesser og konferencer26. 06. 2025

Den 10. september bliver TAP1 i København omdannet til et madmekka, når ’Madscenen - for professionelle’ finder sted. Her bliver det muligt at opleve over 150 udstillere og masser af gastronomiske events/masterclasses. Sidste år deltog mere end 1.400 madentusiaster i inspirationsmessen, som

Organic Summit 2025 i København præsenterer sit speaker line-up

LandbrugMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed24. 06. 2025

Stærke speakere fra hele Europa samles til Organic Summit i København den 18. og 19. august for at blive enige om et fælles charter med konkrete anbefalinger til, hvordan økologisk produktion og forbrug i EU kan vokse til 25 procent i 2030 og dermed bidrage til omstillingen af den fremtidige

Gode tilbud – dårligt for klimaet: Supermarkeders mængderabat fører til madspild

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed24. 06. 2025

Et nyt studie afslører en uheldig effekt af supermarkedernes populære “2 for 1”-tilbud: De får os ikke bare til at købe mere – de får os også til at smide mere mad ud. Madspild er et enormt globalt problem – både økonomisk og klimamæssigt. FN estimerer, at en tredjedel af al mad går til

Veteran og nyslået Michelinkok vinder Sol over Gudhjem

AktueltFoodserviceMesser og konferencer24. 06. 2025

Sidste uge var en god uge for kokkeveteranen Allan Schultz. Først fik hans restaurant Parsley Salon i Hellerup tildelt i Michelinstjerne, og lørdag kunne han hæve trofæet som vinder af Danmarks største kokkekonkurrence kokkekonkurrence, Sol over Gudhjem. Det blev Allan Schultz, som med teknisk

De nominerede til Køkkenprisen 2025 er nu fundet

AktueltFoodserviceØkologi og bæredygtighed24. 06. 2025

Landbrug af Fødevarer kan nu afsløre, hvilke tre offentlige køkkener, der er nomineret til Køkkenprisen 2025. Landbrug & Fødevarer og Køkkenprisens jury er klar til at hædre de offentlige køkkener, hvor faglighed, smag og bæredygtighed går op i en højere enhed. For sjette år i træk uddeles

AAU-forskere: Proteiner fra græs kan være fremtiden

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed24. 06. 2025

Indenfor få år kan protein udvundet fra almindeligt kløvergræs være en hovedingrediens i en lang række almindelige fødevarer som f.eks. is, yoghurt og proteindrikke. Forskere på AAU har længe arbejdet på at trække de rene proteinstrenge ud af græsset, og nu er det lykkes at fjerne både smag og farve

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    NYHED: Her er fremtidens opbevaring af farlige stoffer

  • Busch Vakuumteknik A/S

    MRPC modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

  • DENIOS ApS

    Hvilket batteriskab er det rigtige for dig?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions præsenterer den intelligente TYR PLUS kapselblæser

  • DENIOS ApS

    Dette er, hvad der sker, når batterier bryder i brand

  • Spirax Sarco Danmark

    Bestil en anlægsgennemgang af dit dampsystem

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommer vedligeholdelsestips til din vakuumpumpe: 6 gode anbefalinger

  • DENIOS ApS

    Sådan udnytter du den stille periode i sommerferien

  • DENIOS ApS

    Så er det sidste chance

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Høj præcision i CNC-fræsning takket være vakuum

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Charcuteri kan også være grønt

    26.06.2025

  • Partnerskab: Madens Folkemøde skal være et fast event i Nykøbing Falster

    26.06.2025

  • To dages burgerfest: Burgerlegenden George Motz vender tilbage til Gasoline Grill

    26.06.2025

  • Ni grønne organisationer: Danmark bør bruge EU-formandskabet til at gentænke landbrugsstøtten

    26.06.2025

  • Dagrofas inspirationsmesse vender tilbage med endnu flere masterclasses

    26.06.2025

  • Organic Summit 2025 i København præsenterer sit speaker line-up

    24.06.2025

  • Gode tilbud – dårligt for klimaet: Supermarkeders mængderabat fører til madspild

    24.06.2025

  • Veteran og nyslået Michelinkok vinder Sol over Gudhjem

    24.06.2025

  • De nominerede til Køkkenprisen 2025 er nu fundet

    24.06.2025

  • AAU-forskere: Proteiner fra græs kan være fremtiden

    24.06.2025

  • Lagkagehuset leverer rekordomsætning i 2024 og forbedrer driften markant

    19.06.2025

  • Energidrik bliver officiel partner på Roskilde Festival

    19.06.2025

  • Klar til indstillinger til Årets Ret Med Gris og Årets Ret med Ost

    19.06.2025

  • Nyt innovationsprogram skal skabe mere bæredygtige løsninger i convenience-branchen

    19.06.2025

  • Pantsystem sparer over 50 kg engangsplast årligt i Nordhavn-kantine

    19.06.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik