• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

FødevareproduktionMiljø og sundhedTop07. 05. 2024 | Mikkel Bækgaard

EASIS vil hjælpe danskere på vægttabsmedicin: Øjner stort vækstpotentiale

FødevareproduktionMiljø og sundhedTop07. 05. 2024 By Mikkel Bækgaard

Den danske fødevareproducent EASIS tror på, at vægttabsmedicin kommer til at ændre danskernes spisevaner. Derfor har virksomheden taget en strategisk beslutning om at omfavne vægttabsmedicin og ser et stort vækstpotentiale i at hjælpe danskere på vægttabsmedicin med at spise rigtigt.

Thomas Møberg, EASIS
EASIS går nu som en af de første fødevarevirksomheder målrettet efter et nyt marked med et enormt potentiale. Det drejer sig om salg af særlig mad og drikke skræddersyet de mange, som vil tabe sig ved hjælp af vægttabsmedicin, fortæller Thomas Møberg, CEO i EASIS.

Mens fødevaregiganter verden over lige nu står på sidelinjen og spændt følger, hvordan det øgede forbrug af vægttabsmedicin påvirker forbrugeradfærd og spisevaner, går den danske fødevareproducent EASIS offensivt til værks.

EASIS, der er en af Europas førende producenter af fødevarer uden tilsat sukker, har taget en strategisk beslutning om at satse på, at det stigende forbrug af vægttabsmedicin også ændrer adfærden og vanerne i køkkenet.

”Tendensen med vægttabsmedicin udvikler sig kun én vej, og vi tror på, at det kommer til at ændre danskernes madvaner. Derfor har vi strategisk besluttet at gøre mad som supplement til vægttabsmedicin til et nyt fokusområde. Vi tror på, at det kan vækste vores omsætning de kommende år,” siger Thomas Møberg, CEO, EASIS.

Vigtigt med rigtigt kost

Fra 2022 til 2023 blev antallet af danskere på vægttabsmedicin syvdoblet. Antallet af danskere på vægttabsmedicin har nu rundet 120.000, men flere studier peger på, at varige resultater kun opnås med ændret kost og bedre motionsvaner.

Vægttabsmedicinen kan teoretisk sammenlignes med Antabus på den måde, at hvis man spiser forkert, mens man tager vægttabsmedicinen, kan man få det fysisk dårligt.

Derfor kræver det den rigtige kost – mindre fedt og sukker og færre kalorier, men flere kostfibre og masser af vand – for dels at skabe fundamentet for et varigt vægttab, men også for i det hele taget at få det bedste ud af behandlingen.

”Vi øjner en helt ny kategori af fødevarer, der er målrettet brugere af vægttabsmedicin. Vi grundlagde vores forretning på målrettede produkter mod diabetespatienter, og vi kommer sandsynligvis til at opleve den samme efterspørgsel på målrettede produkter med udbredelsen af vægttabsmedicin. Det interessante for os er, at de fødevarer, som understøtter vægttab og brugere af vægttabsmedicin, er meget i tråd med de produkter, som vi strategisk har udviklet igennem 30 år,” siger Thomas Møberg.

Kun i sin spæde begyndelse

Samtidig er der den gevinst, at ændrede kostvaner forventeligt også betyder, at man på et tidspunkt kan stoppe med at tage vægttabsmedicin, så man ikke skal tage det for evigt.

”Brugen af vægttabsmedicin er kun i sin spæde begyndelse, og jeg er sikker på, at det bliver en gamechanger – også i forbindelse med vores madvaner. Vi vil gerne hjælpe danskere på vægttabsmedicin med nogle fødevarer, der både betyder, at de ikke får det fysisk dårligt, mens de tager medicinen, men forhåbentlig også kan bidrage til ændrede kostvaner, så de ikke skal tage vægttabsmedicinen resten af livet. Derfor kommer vi til at udvikle og producere en helt ny kategori af madvarer, der understøtter den behandling, man er i, når man tager vægttabsmedicin,” siger Thomas Møberg og fortæller, at EASIS foreløbig har udviklet et kostprogram og et stabiliseringsprogram samt indgået samarbejde med diætister, træningsfysiologer og førende læger på området.

På verdensplan er der op mod én milliard mennesker med svær overvægt, og ifølge World Obesity Federation vil det tal i 2035 være steget til 1,5 milliard. Antallet af mennesker på vægttabsmedicin forventes at stige markant i takt med, at både BMI-grænsen for at få vægttabsmedicin samt prisen på medicinen forventeligt sænkes.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Miljø og sundhed, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk teknologi garanterer fødevaresikkerhed i hollandsk råmælksost

FødevareproduktionFødevaresikkerhedMejeri12. 06. 2025

Nu kan råmælksost sikres mod uønskede bakterier, samtidig med at den unikke smag bevares. Det hollandske gårdmejeri Novelle Kaas bruger den energi- og vandbesparende teknologi raslysering fra danske Lyras. Det giver både høj fødevaresikkerhed og en god smag, da ostens naturlige vitaminer, enzymer og

Videnskabsfolk fra alle kontinenter: Havet er ved et tippepunkt

AktueltCertificeringForskning og uddannelseKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 06. 2025

En ny undersøgelse viser, at videnskabsfolk fra alle kontinenter siger, at havets sundhed og biodiversitet er ved et tippepunkt. Der er dog optimisme i forhold til muligheden for at vende de negative påvirkninger af havet, hvis der handles nu. Forskere fra hvert eneste beboede kontinent er

Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri får ny departementschef

Politik og eksport12. 06. 2025

Henrik Kjærgaard er udnævnt som ny departementschef i Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri Henrik Kjærgaard kommer fra Klima-, Energi- og Forsyningsministeriet, hvor han har været afdelingschef siden 2020. Minister for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri Jacob Jensen siger om den nye

Ny restaurant i Carlsberg Byen sætter fisken og det frie valg i front

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræØkologi og bæredygtighed12. 06. 2025

I går den 12. juni fik Carlsberg Byen et nyt gastronomisk pejlemærke, da Paula åbnede dørene til en restaurant, der hylder nordisk skånsomt fanget fisk og skaldyr, fritlevende vildt og danske grøntsager.   Køkkenchefen Stefan Hansen medbringer erfaring fra bl.a. Kong Hans Kælder og

Michelin-opvarmning: Madfestival med fri entré, koncerter og stjernestøv

MarkedsføringMesser og konferencerTop12. 06. 2025

På mandag bliver de eftertragtede Michelinstjerner uddelt ved et arrangement i Odsherred. Og som optakt til stjerneuddelingen er der fra 13. til 15. juni der liv og glade dage i Anneberg Kulturpark, når madfestivalen ’Smag på Anneberg’ løber af stablen for allerførste gang. Festivalen markerer

Lagkagehuset henter international marketingchef hos Starbucks London

Brød og kagerMarkedsføring05. 06. 2025

Sarah Harris tiltræder som ny Chief Marketing Officer hos Lagkagehuset. Hun kommer fra en stilling som Marketing Director hos Starbucks UK, og med indgående kendskab til digital marketing og ESG-strategi skal hun styrke bagerkædens kommercielle profil i ind- og udland. Sarah Harris har de

Dansk Vegetarisk Forening: Generalsekretær skal stå i spidsen for international organisation

Frugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed05. 06. 2025

Generalsekretæren i Dansk Vegetarisk Forening (DVF), Rune-Christoffer Dragsdahl, er blevet valgt til forperson for den internationale organsation IVU. Rune-Christoffer Dragsdahl, der er generalsekretær i Dansk Vegetarisk Forening (DVF), er blevet valgt til forperson for den internationale

Sundhedsparadoks: Danske teenagere vil det sunde, men fristelser og fællesskab vinder

AktueltBrød og kager05. 06. 2025

I en ny digital publikation, Kernetal 2025, går Schulstad tæt på de 14-18-åriges madvaner og spørger: hvad spiser de unge egentlig – og hvad styrer deres valg? Tre omfattende undersøgelser tegner et billede af en generation, der gerne vil spise sundere, blive mætte og hygge sig over maden, men som

Arla Foods investerer stort i Linköping for at imødekomme skyr-boom

AktueltFødevareproduktionMejeri05. 06. 2025

Andelsejede Arla Foods investerer 34,5 mio. euro i en ny produktionslinje til skyr på mejeriet i Linköping, Sverige. Investeringen er en del af kooperativets langsigtede strategi og skal imødekomme den stigende efterspørgsel på skyr. Den nye produktionslinje vil primært producere skyr til det

Nye økologiske gourmet-sodavand til de danske café- og restaurantgæster

DrikkevarerFoodserviceTopØkologi og bæredygtighed05. 06. 2025

Når danskerne træder ind på en café eller sætter sig til rette på en restaurant, forventer de mere end blot mad og drikke – Rynkeby Foods lancering af Dagmar-serien tapper direkte ned i den tendens. Produkterne er skabt til den moderne forbruger, der træffer bevidste valg og efterspørger naturlige,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Høj præcision i CNC-fræsning takket være vakuum

  • DENIOS ApS

    Sikker tøndehåndtering starter her

  • Spirax Sarco Danmark

    Vi sætter fokus på damp som en naturlig energikilde

  • DENIOS ApS

    Lær at håndtere lækager på 90 min.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød Busch på Spildevand Teknisk Forenings Årsmøde 2025

  • Nemco Machinery A/S

    Producentansvar: Uklare regler skaber frustration i fødevarevirksomheder

  • DENIOS ApS

    Sådan vælger du det rigtige opbevaringsskab til farlige stoffer

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer innovative vakuumløsninger på Battery Show Europe 2025 i Stuttgart

  • DENIOS ApS

    Sådan transporterer du lithiumbatterier sikkert

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Deltag i masterclass: ’Ansvarlig fisk på tallerkenen’

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk teknologi garanterer fødevaresikkerhed i hollandsk råmælksost

    12.06.2025

  • Videnskabsfolk fra alle kontinenter: Havet er ved et tippepunkt

    12.06.2025

  • Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri får ny departementschef

    12.06.2025

  • Ny restaurant i Carlsberg Byen sætter fisken og det frie valg i front

    12.06.2025

  • Michelin-opvarmning: Madfestival med fri entré, koncerter og stjernestøv

    12.06.2025

  • Lagkagehuset henter international marketingchef hos Starbucks London

    05.06.2025

  • Dansk Vegetarisk Forening: Generalsekretær skal stå i spidsen for international organisation

    05.06.2025

  • Sundhedsparadoks: Danske teenagere vil det sunde, men fristelser og fællesskab vinder

    05.06.2025

  • Arla Foods investerer stort i Linköping for at imødekomme skyr-boom

    05.06.2025

  • Nye økologiske gourmet-sodavand til de danske café- og restaurantgæster

    05.06.2025

  • Producentansvar: Uklare regler skaber frustration i fødevarevirksomheder

    03.06.2025

  • Arla slår alarm om manglende madfærdigheder

    03.06.2025

  • Køkkenprisen 2025: Kender du et køkken, der går forrest?

    03.06.2025

  • Programmet klar for Copenhagen Cooking 2025

    03.06.2025

  • Danskerne skærer ned på chokoladen, men smør og kaffe skal der ikke røres ved

    03.06.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik