• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Messer og konferencer28. 09. 2021 | Helle Friemann Nielsen

DiaLabXpo var et tilløbsstykke

Messer og konferencer28. 09. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Messen DiaLabXpo 2021 blev et tilløbsstykke for diagnostikere, laboratorieansatte, forskere og andre indkøbere af alt fra pipetter til robotter. Grønne indkøb, arbejdsmiljø og konkurrencedygtig produktion var på indkøbernes agenda, da de efter mange måneders messetørke skulle ud at se nyskabelserne i leverandørernes sortiment.
Med 1.218 besøgende på messen fra både ind- og udland stod det klart, at det fortsat er vigtigt for branchen med en fysisk mødeplads, hvor både kunder og leverandører kan møde mange på kort tid.
Messen foregik i Docken i København og var arrangeret af brancheforeningen DiaLab i samarbejde med MCH Messecenter Herning.

-De fleste kender talemåden: ”Det vil jeg se, før jeg tror det”. Og det er lige præcis årsagen til, at vi har brug for messer. Som leverandør er det vores opgave at vise, bevise og overbevise. Det kan vi bedst, når kunderne får mulighed for at ”sparke dæk” og se kvaliteten af produkterne i virkeligheden og få personlig rådgivning til at vælge de rette løsninger til behovene, konstaterer formanden for Udstillingsudvalget og medlem af bestyrelsen i DiaLab, Morten Dyrner, der som adm. dir. for Holm & Halby havde travlt med at vise virksomhedens teknologier frem på DiaLabXpo. Mange af produkterne er så omfangsrige, at kunderne enten skal besøge virksomhedens showroom eller se dem på en messe.

Det fysiske møde kan noget særligt
Behovet for det fysiske møde blev også fremhævet af Henrik Tind Nielsen, der er CCO & Produktspecialist Automation hos udstilleren Kem-En-Tec Nordic:
-Der har virkelig været tryk på. Vi har fået mange potentielle nye kunder, og vi elsker også at møde vores eksisterende kunder for at vedligeholde vores relation. Selvom Teams fungerer godt, så kan det fysiske møde og det at føle og mærke et instrument noget helt andet. Jeg har eksempelvis lige haft en kunde, der blev præsenteret for vores pipetteringsrobot og var overrasket over, at den var så lille. Inden han så produktet fysisk, havde han haft svært ved at vurdere produktets størrelse på baggrund af teams-præsentationer og billeder i forskellige brochurer. Det var derfor først, da han så produktet fysisk, at han for alvor kunne vurdere produktet, siger Henrik Tind Nielsen.

Bæredygtighed i fokus
På DiaLabXpo blev der blandt andet stillet skarpt på bæredygtighed. Alle, der har frekventeret et coronatest-center eller et sygehus, har ved selvsyn kunnet konstatere, at life-science er en industri, der med sine mange engangsartikler, producerer store mængder affald hver dag. Den udfordring adresserer Randers-firmaet GMAF Circular Medico med verdens første genanvendelige IIR-mundbind, der blev demonstreret på DiaLabXpo.
-Vi har udviklet en allergivenlig professionel maske, hvor 98 procent af materialet kan genanvendes, og derved skaber vi en CO2-besparelse på mere end 90 procent. Maskerne desinficeres i en skraldespand med UV-stråler, lokalt hvor de anvendes (hospitaler, tandlæger, læger, laboratorier – og fødevareproduktion) og sendes fragtfrie retur til GMAF Circular Medico. Herefter bliver maskerne varmet, og med smeltesortering fjernes næseklemmen og øreelastikken, så der kun er granulatperler tilbage, der anvendes til produktionen af nye masker, siger Ingo Walterscheid fra GMAF Circular Medico.

Behovet for branchens mødested bekræftet
Den positive stemning vækker glæde hos MCH, der arrangerer messen sammen med brancheforeningen DiaLab.
-Det har været en fornøjelse at mærke den konstante summen af dialog, og de mange positive tilkendegivelser fra både udstillere og besøgende glæder os naturligvis meget, siger Mona Jakobsen, projektchef i MCH A/S og hun suppleres af assisterende projektleder Anita Øst Christensen:
-At messen har været så udbytterig for udstillerne, bekræfter os i, at vi i et godt og tæt samarbejde med branchen imødekommer et vigtigt behov for et fysisk og personligt mødested i life-science branchen. Tak til udstillerne for en stor indsats. Vi glæder os allerede til næste gang.

DiaLabXpo finder næste gang sted 1.-3. november i 2022, og messen foregår samtidig med FoodTech i MCH Messecenter Herning.

Skrevet i: Messer og konferencer

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt institutionskøkken i Tingbjerg tænkes ind fra starten

Foodservice01. 10. 2026

Når et nyt professionelt køkken skal fungere i praksis, skal arbejdsgange, installationer og teknik tænkes ind, længe før det første måltid bliver tilberedt. Ved byggeriet af en ny daginstitution i Tingbjerg er storkøkkenleverandøren derfor kommet med allerede fra projekteringsfasen. Et

Irsk oksekød høstede 82 medaljer ved World Steak Challenge

Kød, fisk og fjerkræMesser og konferencer01. 10. 2026

Irland blev den mest vindende nation ved årets World Steak Challenge i Amsterdam. I alt blev det til 82 medaljer, heraf 29 af guld, mens irske producenter også tog priserne for både verdens bedste græsfodrede sirloin og ribeye. Irsk oksekød gjorde sig markant bemærket, da World Steak

Flammen skruer op for de svenske ambitioner: Sverige skal være et nyt vækstben

AktueltFoodservice01. 10. 2026

Efter en stærk start i Halmstad skruer danske Restaurant Flammen nu op for ambitionerne i Sverige. Inden årets udgang åbner kæden sin anden svenske restaurant i Jönköping, og samtidig er kontrakten på restaurant nummer tre i Växjö underskrevet. Dermed tager den familieejede restaurantkæde næste

Ny kampagne vil have danskerne til at se anderledes på madspild

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed01. 10. 2026

Frugt og grønt fylder godt i danskernes skraldespande, selv om mange gerne vil begrænse deres madspild. Nu går Too Good To Go og Netto sammen om en kampagne, der skal få forbrugerne til at se værdien i de råvarer, der måske er blevet lidt rynkede, plettede eller overmodne. Omkring 880.000 ton

Ny grisefirepart skal finde vej til bedre dyrevelfærd og mere dansk værdiskabelse

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed01. 10. 2026

Regeringen har nedsat en ny firepart, der skal komme med løsninger for fremtidens danske griseproduktion. Målet er blandt andet bedre dyrevelfærd, mindre antibiotikaforbrug og mere forædling i Danmark. Landbrug & Fødevarer og Danish Crown bakker op om ambitionerne, men advarer samtidig mod en

Nordens bedste mejeriprodukter skal kåres på FoodTech

MejeriMesser og konferencer29. 09. 2026

Den kombinerede kåring og udstilling IFC (International Food Contest) er en del af FoodTech 2026, som dermed både byder på nye fødevareteknologier og store smagsoplevelser. Årets udgave af FoodTech finder sted i MCH Messecenter Herning 27.-29. oktober. Cirka 1.100 mejeriprodukter er tilmeldt

Julen kommer tidligt til Brande: Stor fødevaremesse vender tilbage

Messer og konferencer29. 09. 2026

Den 20. oktober inviterer fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice til inspirerende kulinarisk messe under titlen ’Julens Madscene’. Arrangementet bliver afholdt hos Skandinaviens største økologiske producent Axel Månsson A/S (Grarupvej 15, 7330 Brande). Dagrofa Foodservices årlige kulinariske

Ny rapport: Komplekst madlandskab udfordrer unges madvaner

Miljø og sundhedTop29. 09. 2026

Tre ud af fire unge oplever en forskel på, hvordan de spiser, og hvordan de gerne vil spise. Tidspres og høje priser står i vejen i et madlandskab, der er blevet stadig mere komplekst, mens forskellige erfaringer hjemmefra giver markant ulige forudsætninger. Det viser en ny rapport, som skal danne

Fem partier lover handling for kyllingerne inden næste valg

AktueltKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed29. 09. 2026

Borgere og politikere samledes mandag aften til et tætpakket event på Christiansborg under overskriften “Nu er det kyllingernes tur”. Budskabet var krystalklart: Det er ikke kun i svineproduktionen, at dyrevelfærden er alt for dårlig, og forholdene kalder på politisk handling. Der var ikke en

Restaurant Remouladen vinder Årets Sild 2027

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ29. 09. 2026

Ni restauranter dystede om den eftertragtede titel, da Årets Sild 2027 blev kåret i Hirtshals. Restaurant Remouladen løb med førstepladsen foran Hotel Amerika og Montra Skaga Hotel. Den traditionsrige konkurrence Årets Sild samlede igen i år ni restauranter, som hver havde udviklet deres

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

  • Ardo NV Denmark Office

    Mere økologi under Ardo

  • Nemco Machinery A/S

    Fødevarevirksomheder efterspørger rådgivning som aldrig før

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt institutionskøkken i Tingbjerg tænkes ind fra starten

    01.10.2026

  • Irsk oksekød høstede 82 medaljer ved World Steak Challenge

    01.10.2026

  • Flammen skruer op for de svenske ambitioner: Sverige skal være et nyt vækstben

    01.10.2026

  • Ny kampagne vil have danskerne til at se anderledes på madspild

    01.10.2026

  • Ny grisefirepart skal finde vej til bedre dyrevelfærd og mere dansk værdiskabelse

    01.10.2026

  • Nordens bedste mejeriprodukter skal kåres på FoodTech

    29.09.2026

  • Julen kommer tidligt til Brande: Stor fødevaremesse vender tilbage

    29.09.2026

  • Ny rapport: Komplekst madlandskab udfordrer unges madvaner

    29.09.2026

  • Fem partier lover handling for kyllingerne inden næste valg

    29.09.2026

  • Restaurant Remouladen vinder Årets Sild 2027

    29.09.2026

  • Restaurant Møntergade gør sit smørrebrød til firmafrokost

    24.09.2026

  • Fra kantiner til koncertoplevelser: Compass Group udvider samarbejdet med DR

    24.09.2026

  • Alkoholfri Heineken nu på fad i Danmark

    24.09.2026

  • Nordisk undersøgelse: Seks ud af ti unge drikker energidrikke hver uge

    24.09.2026

  • Europas bedste økologiske landmand bor på Fyn

    24.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}