• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltCertificeringMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed10. 12. 2024 | Mikkel Bækgaard

Danone når bæredygtighedsmilepæl med Aqua d’Or B Corp-certificering

AktueltCertificeringMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed10. 12. 2024 | Mikkel Bækgaard

Med Aqua d’Ors certificering efterlever hele Danones forretning på tværs af Norden og Baltikum B Corps rammeværktøj for bæredygtighed.

Danske Aqua d’Or er Skandinaviens største producent af naturligt mineralvand og læskedrikke og er nu blandt de +150 danske virksomheder, der er B Corp-certificeret. B Corp er en global certificering af virksomheder inden for bæredygtighed og social ansvarlighed. Certificeringen betyder, at Aqua d’Or lever op til en lang række bæredygtighedskrav i forhold til blandet andet produktion, ledelse og miljø.

Aqua d’Ors franske ejer, Danone, er på vej til at blive komplet B Corp-certificeret i 2025. Den regionale forretning i Norden og Baltikum blev det i henholdsvis 2022 og 2023. Med den danske mineralvands- og læskedriksforretning om bord er hele Danone i regionen nu en multinational B Corp, og er dermed blandt en række virksomheder, der driver B Corp-bevægelsen i Norden. B Corp-virksomheder skal re-certificeres hvert tredje år for at sikre, at bæredygtighedsudviklingen fortsætter, og at virksomhederne kontinuerligt lever op til B Corps standarder.

“Transformationen mod en mere bæredygtig forretning er ikke nem, men den er det hele værd. Som en stor virksomhed i Danmark og Norden har vi også et ansvar for at trække i den rigtige retning, og vi er stolte af at modtage B Corp-certificeringen. At være en B Corp betyder, at vi er forpligtet til at bruge vores forretning til at skabe positiv forandring, og det er vi fuldt ud dedikeret til,” siger Zane Valujeva, Sustainability Manager hos Danone Nordics & Baltics. 

På miljøområdet har Aqua d’Or taget væsentlige skridt mod en mere ansvarlig forretning. Blandt andet med tiltag som at anvende 100 procent grøn strøm, genbruge PET i PET-flasker og arbejde frem mod netzero emissioner på linje med Danones 1.5 grader SBTi (Science-based target initiative) forpligtelse samt Danones program, ReFuel, der har fokus på virksomhedens fabrikker og deres energieffektivitet, robusthed og dekarbonisering.

Virksomheder og forbrugere køber ind i B Corp

Interessen for B Corp-certificering er stødt stigende blandt danske virksomheder. B Lab Nordics driver B Corp-bevægelsen i Danmark og resten af Norden, og siden 2015 er der kommet flere hundrede virksomheder til i regionen, mens der i EU og Storbritannien nu er flere end 4.000 B Corps. Ifølge bæredygtighedseksperterne ved B Lab Nordics er der mange gode grunde til interessen. Stigende eksterne krav, herunder EU’s nye CSRD-regulering og ESG-rapporteringskrav, spiller en væsentlig rolle. Derudover forventer medarbejderne og samarbejdspartnere i stigende grad, at virksomheder tager et aktivt ansvar for klimaudfordringerne.

”Danone har høje ambitioner på området og har været meget åbne og nemme at arbejde med. Det er fantastisk at se, hvor langt de er kommet, og vi er nysgerrige efter at se, hvordan deres rejse vil udvikle sig yderligere. De har også været meget interesseret i at lære, hvordan de kan sikre at medarbejderne også kommer med på rejsen, hvilket er helt afgørende for enhver positiv forandring,” siger Gitte Rosholm, Nordic Manager hos B Lab Nordics.

Forbrugerne presser også på og giver i stigende grad deres holdning til kende omkring bæredygtighed og produkter, når de handler. En ny undersøgelse fra EcoFocus 2024 viser, at for hele 85 procent af de adspurgte havde kendskab til B Corp en konkret betydning for deres køb af varer i købssituationen.

I dag er der mere end 9.000 certificerede B Corps i verden fordelt på mere end 162 industrier og 105 lande. I Norden er der i dag flere end 140 B Corp virksomheder.

Om B Corp-certificeringen

B Lab™ er et nonprofit-netværk, der transformerer den globale økonomi til gavn for alle mennesker, lokalsamfund og planeten. B Lab skaber standarder, politikker, værktøjer og programmer, der ændrer kapitalismens adfærd, kultur og struktur.

Certified B Corporation™, eller B Corps, er virksomheder, der er verificeret af B Lab til at opfylde høje standarder for social og miljømæssig performance, gennemsigtighed og ansvarlighed.

B Corp bevægelsen er en global bevægelse af mennesker, der bruger erhvervslivet som en kraft for det gode.

Skrevet i: Aktuelt, Certificering, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

McDonald’s i opgør med gammel burgermyte: Danskerne tror, at burgerne ikke er frisklavet

FoodserviceKød, fisk og fjerkræ17. 09. 2026

Bestil din Cheeseburger uden pickles eller din McFeast uden tomat, hvis du vil være sikker på, at den er frisklavet. Sådan lyder en gammel McDonald’s-myte, som stadig lever blandt danskerne. Hacket har været overflødigt i mange år, men nye tal viser, at kun 46 procent af danskerne ved, at maden

Dansk firma vil omdanne CO₂ til protein til fødevarer

FødevareproduktionRåvarer og ingredienser17. 09. 2026

React Foods vil bruge en teknologi udviklet af forskere fra Aarhus Universitet og internationale samarbejdspartnere til at omdanne CO₂ og brint til proteinrige ingredienser fra gær ved hjælp af mikroorganismer. Det meste af det protein, vi spiser, begynder sin vej til vores tallerkener på en

Dansk havbrug bliver verdens første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 09. 2026

Havbruget Musholm bliver den første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature. Sammen med BioMar omsætter virksomheden målene til konkrete indsatser for råvarer, marine levesteder og biodiversitet. Musholm tager som deltager i Science Based Targets Network (SBTN) Ocean

Rester fra grøntsagsproduktion kan gøre fødevarer mere holdbare

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionFødevaresikkerhedMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 09. 2026

Ny undersøgelse fra Teknologisk Institut viser, at fermenterede sidestrømme kan hæmme væksten af sporedannende bakterier i andre retter. Metoden bruger sidestrømme fra grøntsags- og svampeproduktion, der ellers går til spilde, og kan give fødevareproducenter et naturligt alternativ til kemiske

Søstrene Grene vinder Kantineprisen 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop17. 09. 2026

Der var både spænding og stolthed i salen, da årets Kantinepris blev overrakt på Fødevaredagen på Hindsgavl Slot. Efter en tæt konkurrence med nogle af landets stærkeste kantineteams kunne køkkenchef Lars Jensen og holdet fra Søstrene Grene, Kantinen i Taghaven, træde frem som årets

Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

Drikkevarer14. 09. 2026

En lav ydelse afslører ikke nødvendigvis, hvad en kaffeaftale reelt koster. Brancheforeningen for Kaffe og Te (BKT) opfordrer med en ny guide alle aktører i branchen til at øge gennemsigtigheden på B2B-markedet og klæde indkøbere i virksomhederne bedre på til at gennemskue leasing, koppriser,

Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Virksomheden i Spjald udvikler produkter af overskudsråvarer. Fra den 16. september kommer de i Dansk Caters sortiment, så professionelle køkkener kan købe dem gennem grossisten. Tomater, der ikke bliver solgt som friske råvarer, får nyt liv som ketchup, tomatpuré og sauce hos virksomheden

Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ14. 09. 2026

Den københavnske burgerrestaurant har kvalificeret sig til World Food Championships i Indianapolis. Stifter Peter Kolos får svenske Mattias Strömberg med på holdet. Hungry Dane skal til USA for at konkurrere i burgerkategorien ved World Food Championships, som afholdes i Indianapolis fra den 15.

Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

AktueltFoodserviceØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Madleverandøren er ifølge virksomheden blandt de fem første i Danmark, der er blevet certificeret efter B Labs nye standarder. Kravene omfatter blandt andet dokumentation for arbejdet med klima, medarbejderforhold og ansvarlig ledelse. Jespers Torvekøkken har fået fornyet sin B

Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

Messer og konferencerTop14. 09. 2026

På onsdag samler Cateringmesse Øst mere end 150 udstillere i Brøndby Hallen. Convenience af høj kvalitet, danske råvarer og mere bæredygtige valg er blandt de tendenser, de besøgende kan møde. Men for arrangørerne er samtalen mellem leverandører og køkkenprofessionelle stadig messens vigtigste

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • McDonald’s i opgør med gammel burgermyte: Danskerne tror, at burgerne ikke er frisklavet

    17.09.2026

  • Dansk firma vil omdanne CO₂ til protein til fødevarer

    17.09.2026

  • Dansk havbrug bliver verdens første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature

    17.09.2026

  • Rester fra grøntsagsproduktion kan gøre fødevarer mere holdbare

    17.09.2026

  • Søstrene Grene vinder Kantineprisen 2026

    17.09.2026

  • Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

    14.09.2026

  • Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

    14.09.2026

  • Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

    14.09.2026

  • Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

    14.09.2026

  • Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

    14.09.2026

  • Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

    10.09.2026

  • 12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

    10.09.2026

  • Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

    10.09.2026

  • Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

    10.09.2026

  • Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

    10.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}