• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed23. 05. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Danmarks mest innovative madspildsiværksætter kåret

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed23. 05. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

En tredjedel af verdensbefolkningens mad ender i skraldespanden, og netop det, vil vinderen af titlen som Danmarks mest innovative madspildsiværksætter FoodOp gøre noget ved. Og skal man tro dommerne, så er ideen internationalt skalérbar, dataorienteret og økonomisk attraktiv.

– Det er vores ambition, at vores datadrevne løsning skal udbredes internationalt, og vores mål er, at vi i 2025 findes på 700 lokationer globalt, siger Nichlas Saul fra FoodOp.

FoodOp er kåret som Danmarks mest innovative madspildsiværksætter af SPISBAR’- konkurrencen afholdt af tænketankenONE\THIRD. FoodOp har udviklet en digital platform, der hjælper professionelle køkkener med at måle madspild og gæsternes smag, og bruge indsigten til at lave bedre mad – for miljøet og gæsterne. Når alt bliver målt, vejet, vægtet og viden bliver brugt til at tilpasse udbuddet af mad, giver det klima- og økonomigevinst.

Madspild er en global klimaopgave. På verdensplan kommer cirka 8% af de totale menneskeskabte emissioner af drivhusgas fra madspild og madaffald. Det skyldes, at 34% af al den mad, vi i dag producerer i verden, ender i skraldespanden.

– Vi er så enormt glade for at have vundet. At en jury med så store kompetencer og indsigt i arbejdet med reduktion af madspild kårer FoodOp, ser vi som en kæmpe anerkendelse, siger Nichlas Saul fra FoodOp og fortsætter:

– Vi vil bruge præmien på at videreudvikle FoodOp, så det bliver endnu bedre og lettere for kokke, køkkener og deres gæster at bruge vores platform, så vi sammen kan reducere madspildet yderligere. Det er vores ambition, at vores datadrevne løsning skal udbredes internationalt, og vores mål er, at vi i 2025 findes på 700 lokationer globalt.

Det var Tommy Ahlers, klimainvestor, tidligere uddannelses- og forskningsminister, og juryformand i SPISBAR’, der overrakte prisen til vinderne. I sin tale til FoodOp havde han fokus skarpt rettet på klimadagsordenen, og på, at idéen er økonomisk realisérbar. Juryen kunne se potentialet i FoodOps datadrevne koncept, der ifølge Ahlers er skalérbart til industrielle køkkener og kantiner globalt. FoodOps idé er både med til at ændre adfærd hos brugerne og skaber også hurtig gevinst og klimaeffekt for de virksomheder og kantiner, der benytter FoodOps innovative løsning.

Artiklen forsætter under billedet

Nichlas Saul og FoodOp vil bruge præmien på at videreudvikle konceptet.

Ifølge FoodOp har virksomhedens kunder tjent deres investering ind på 3-6 måneder, og samtidig opnået en besparelse på omkostninger til råvarer på op til 25 procent.

Formand for Tænketanken ONE\THIRD Flemming Besenbacher viste stor begejstring for de innovative ideer, der skal skabe forandring i vores forbrug:

– En tredjedel af verdens fødevarer går tabt fra jord til bord, hvilket er et klimamæssigt, økonomisk og etisk kæmpeproblem. I tænketanken ONE\THIRD vil vi gerne sætte fokus på, hvorledes innovation kan medvirke til at nedbringe madspild, og derfor tog vi initiativet til at arrangere SPIS\BAR, fortæller Besenbacher og fortsætter:

– Udover FoodOps meget innovative vinderprojekt, viste f.eks. også AmiNIC stort potentiale med deres håndholdte og højteknologiske sensor til bestemmelse af friskhed og holdbarhed for kød og fisk. Også Restill havde en meget innovativ idé til at anvende brød til produktion af alkohol. De tre, og en lang række andre projekter, der blev præsenteret på SPISBAR’, viser, at når man bringer innovation i spil på tværs af faggrænserne, kan det skabe arbejdspladser, mindske madspild og fødevaretab og dermed hjælpe med at nå vores klimamål.

Læs mere om FoodOp i Food&Drink: Værktøj til nemt at reducere madspild og planlægge menuer

Juryen for SPISBAR’ bestod ud over Tommy Ahlers og bestyrelsesformand for ONE\THIRD Flemming Besenbacher af direktør og partner i tænketanken DareDisrupt Anders Hvid, Nicolai Bech fra Opfinderrådgivningen på Teknologisk Institut, Mads Werge, partner i rådgivningshuset PlanMiljø, og landechefen fra TooGoodToGo, Heidi Boye.

Skrevet i: Foodservice, Miljø og sundhed, Top, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

EmballageFødevareproduktion12. 03. 2026

For første gang nogensinde er den epokegørende pakkemaskine SEALPAC F6 blevet præsenteret på dansk jord. Danmarkspremieren på maskinen fandt sted på Nemco Packaging Days, som netop er afholdt med et stort antal besøgende fra fødevarevirksomheder i hele landet. Bag præsentationen stod SEALPAC og

Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

Foodservice12. 03. 2026

For tredje år i træk leverer Restaurant Flammen et rekordregnskab og har lagt kursen mod et markant løft på både top- og bundlinje i 2026. Trods stigende fødevarepriser, en generelt urolig branche og en entré på det svenske marked høster den familieejede kæde frugterne af en klar vækststrategi og et

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

AktueltDrikkevarer12. 03. 2026

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori og lancerer PEPSI TREATS ZERO SUGAR – en sukkerfri, dessert-inspireret sodavand, der kombinerer klassisk cola med en mere legende og oplevelsesdrevet tilgang. Pepsi lancerer nu PEPSI TREATS – en ny serie af sukkerfrie sodavand, der kombinerer

FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

AktueltFødevareproduktion12. 03. 2026

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD overtager Orklas tidligere pastafabrik i Skovlund pr. 1. april 2026. Overtagelsen giver nye produktionsfaciliteter til at øge leverancerne af fermenterede planteingredienser til fødevareindustrien – drevet af en eksportefterspørgsel, der har udviklet sig

Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 03. 2026

For første gang skal Årets grønne kantinemenu kåres i Danmark. Fire kantiner er nu nomineret og skal dyste i en helt ny cook-off konkurrence, hvor grøntsager og gastronomisk håndværk er i centrum. Hvilken kantine formår at sætte grøntsagerne helt i front uden at gå på kompromis med smag,

Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed10. 03. 2026

Mange brands falder tilbage med hensyn til bæredygtighedsopfattelse og brandpræference i Sustainable Brand Index 2026. Men Änglamark er fortsat benchmark for opfattelsen af brands og bæredygtighed i Danmark. Sustainable Brand Index er den uafhængige undersøgelse, der hvert år spørger

Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

Detailhandel og en grosFoodservice10. 03. 2026

Dagrofa Foodservice investerer i en række nye tiltag målrettet virksomhedens nuværende og kommende lastbilchauffører. Det sker for at understøtte virksomhedens aktuelle vækststrategi, hvor fødevaregrossisten skal vinde 2.000 nye kunder i den udkørende forretning. Lanceringen af en

Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed10. 03. 2026

Strandgaarden overtager det populære brand Teedawn, og som en del af aftalen bliver stifter Henrik Wiese en del af Strandgaarden som Head of No-Low Drinks med ansvar for at udvikle og skalere kategorien yderligere. Opkøbet er et strategisk skridt i Strandgaardens ambition om at være et væksthus

Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

AktueltDrikkevarerFoodservice10. 03. 2026

København har fået en ny spiller på cocktailscenen. SIR er åbnet på Admiral Hotel – en bar med global attitude, klassiske dyder og kompromisløs præcision, sat i scene i den ikoniske pakhusbygning ved havnefronten. Navnet SIR signalerer respekt og høflighed – ikke som en titel for én person, men

Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

Brød og kagerMiljø og sundhedTop10. 03. 2026

Mænd og drenge vælger i stigende grad fuldkorn til. Mænd spiser 21 procent mere fuldkorn i dag end for ti år siden, og drengene er også godt med. Piger og unge kvinders fuldkornsindtag er derimod faldet, og det kræver opmærksomhed på unge kvinders madkultur og valg i hverdagen. Mænd spiser 69

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

  • Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

    10.03.2026

  • Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    10.03.2026

  • Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

    10.03.2026

  • Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

    10.03.2026

  • Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

    10.03.2026

  • Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

    05.03.2026

  • Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

    05.03.2026

  • Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

    05.03.2026

  • Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

    05.03.2026

  • Just Eat lukker i Danmark

    05.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik