• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDetailhandel og en grosEmballage17. 12. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Coronavækst i nethandel gør emballagevalg vigtigere end nogensinde

AktueltDetailhandel og en grosEmballage17. 12. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

Coop.dk Mad har aldrig haft så travlt som nu. Ligesom flere andre netbutikker med dagligvarer har de travlt med at mande op, købe flere biler og sikre sig nok EPS-emballage. Foto: Coop.dk.

Nethandlen med fødevarer er midt i endnu et tigerspring. Det begyndte allerede før regeringens pressemøder om nye coronarestriktioner og sætter nu pres på emballageløsningerne

Den vilde vækst i nethandlen bliver stadig skubbet frem af coronapandemien og dens medfølgende restriktioner for fysiske butikker. Nu er danskerne i gang med at omstille sig endnu mere til at handle dagligvarer online, og det giver øget fokus på holdbare emballageløsninger.

– Selvom vi kommer fra et meget højt niveau, ser vi et boom lige nu. Så vi gearer op, fordi vi forventer et endnu kraftigere ryk i netsalget, i takt med at danskerne skal vænne sig til at handle med mundbind på, siger Anders Elong, driftschef hos Coop.dk Mad.

Coop.dk Mad har siden starten i 2012 afprøvet flere forskellige emballage-løsninger og er hele tiden på udkig efter optimering. Indtil nu er Anders Elong ikke i tvivl om, at han satser på EPS-emballage fra Sundolitt.

– Vores leverancer kan være på vej i mere end 20 timer, og mange varer skal holdes på 2 grader hele vejen ud til kunden. Der er emballagen fra Sundolitt den billigste investering i en holdbar kølekæde, siger han.

Sælger mere emballage end i foråret

Coop.dk Mad er en af mange store aktører, som får specialdesignet EPS-emballage fra isoleringsproducenten Sundolitt. Materialet EPS består af 98 procent luft indkapslet i 2 procent genanvendeligt plast. Derfor er det både let at bære på og meget effektivt til at sikre kølekæden. Sundolitt har forberedt sig på en bølge to af coronapandemien ved at opbygge et lager af den populære fødevareemballage, og det gavner nu kunderne.

– Salget af især måltidskasser stikker helt af nu. Vi ser en vækst på over 80 procent til nethandlen i forhold til oktober 2019. Jeg vil mene, at enkelte aktører ser en endnu større vækst, end vores tal viser, fordi de er blevet bedre til at genbruge kasserne flere gange, siger Anders Blåholm, salgschef hos Sundolitt.

Selvom EPS-emballagen genbruges direkte hos de fleste førende netbutikker, er der stadig enkelte netbutikker, der ikke tilbyder at tage emballagen retur fra kunderne. I de tilfælde er det vigtigt for forbrugerne at vide, at EPS er 100 procent genanvendeligt materiale, som ikke skal til småt brændbart.

– EPS-emballage kan indgå direkte i produktionen af ny emballage. Når forbrugerne sorterer det som EPS, er de med til at spare på ressourcerne til vores alles bedste, siger han.

Knap 40 procent af danskerne bor i kommuner, hvor de kan komme til at sortere EPS korrekt. Det skal ske i containere mærket EPS eller “flamingo”. EPS sparer mere energi, end det kræver at producere.

Artiklen er fra LevnedsmiddelBladet nr. 8, der netop er udkommet. Her tager vi blandt andet fat på, hvad Corona har haft af betydning for detailhandlen og fødevareemballage generelt.

Skrevet i: Aktuelt, Detailhandel og en gros, Emballage

Seneste nyt fra redaktionen

Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræØkologi og bæredygtighed29. 01. 2026

Dyreværnsorganisationen Anima hylder 'historisk øjeblik,' efter den norske fjerkræbranche har annonceret en total omstilling væk fra hurtigtvoksende kyllingeracer næste år. Norge – hvor der årligt produceres 75 millioner slagtekyllinger – vil blive det første land i verden til at omstille 100 pct.

Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

Konfekture29. 01. 2026

For Mejerigården A/S, der står bag Premier Is, Hjem-IS, Underground, Polar Is og Rønbjerg Is, skal 2026 defineres af vækst via innovative partnerskaber, produktnyheder og et sikkert fokus på danske isklassikere. Blandt årets mest iøjnefaldende nyheder er Premier Is’ partnerskab med Tuborg Squash. De

BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

AktueltFoodserviceLandbrug29. 01. 2026

På 8. år sætter Book en Mark økologiske producenter og aftagere fra dagligvarehandelen, grossisterne, offentlige køkkener, spisesteder og caféer op til business-dating med det ene formål at skabe samhandel og opdyrke nye samarbejdsformer. Den samtalende mødeform, hvor alle møder alle én til én, har

Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed29. 01. 2026

Den danske app Too Good To Go træder nu ind på sit fjerde kontinent. Tokyo bliver den første lokation i Asien, hvor brugere kan hente en såkaldt "lykkepose" og dermed være med til at forhindre, at god mad ender i skraldespanden. I denne uge får en dansk idé fodfæste i en af verdens mest

Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

Detailhandel og en grosFoodserviceFrugt og grøntPolitik og eksportTop29. 01. 2026

Regeringen og et bredt flertal i Folketinget blev tirsdag enige om en aftale, der fra 2028 skal sænke momsen på fødevarer for i alt seks milliarder kroner årligt. Men selv om formålet er at gøre dagligvarer billigere for danskerne, er fødevareerhvervet langt fra enige om, hvordan – og om – en

Royal Unibrew investerer historisk stort med nyt højlager i Faxe

Drikkevarer27. 01. 2026

Royal Unibrew har taget et nyt fuldautomatisk højlager i brug i Faxe. Ibrugtagningen markerer realiseringen af en af virksomhedens største investeringer, når der ses bort fra virksomhedsopkøb. Investeringen omfatter både et 8000 m2 planlager, som blev taget i brug i august 2025, og det nye højlager,

SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms

AktueltPolitik og eksport27. 01. 2026

Fødevarechecks har ikke stået på SMVdanmarks ønskeseddel. Det er dog trods alt bedre end at indføre en ny differentieret fødevaremoms, som også har indgået i de politiske forhandlinger. SMVdanmark advarer kraftigt mod den øgede bureaukratisering, som en eventuel ny momsstruktur vil

Ny dansk bygsort sætter velvære og dokumenteret sundhed på menuen

Brød og kagerMiljø og sundhed27. 01. 2026

Efter flere års forskning og planteforædling er Barleo nu klar til det danske marked. Den nyudviklede bygsort har dokumenterede sundhedsfremmende egenskaber og er skabt med ambitionen om at gøre sundere hverdagsvalg både naturlige og velsmagende. Med Barleo får man adgang til et kornprodukt, hvor

Foodexpo kombinerer ekspertviden, håndværk og oplevelser

AktueltFoodserviceMesser og konferencer27. 01. 2026

Ny viden serveret af branchens frontløbere og praktisk inspiration til arbejdet i de professionelle køkkener er blandt meget andet i vente, når det 22.-24. marts 2026 gælder Foodexpo - fødevarebranchens centrale mødested, der hører hjemme i MCH Messecenter Herning. Foodexpo giver de besøgende

Birthe former børns madvaner: Flere bælgfrugter i Randers Kommunes køkkener

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed27. 01. 2026

I Randers Kommunes køkkener spiller bælgfrugter en stadig større rolle i arbejdet med madvaner, sundhed og klima. Indkøb af bælgfrugter er steget med 18 pct. fra 2024-2025. I Vuggestuen Firkløveren er det Birthe, der omsætter kostråd og klimamål til inspirerende mad, som børnene har lyst til at

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

    29.01.2026

  • Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

    29.01.2026

  • BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

    29.01.2026

  • Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

    29.01.2026

  • Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

    29.01.2026

  • Royal Unibrew investerer historisk stort med nyt højlager i Faxe

    27.01.2026

  • SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms

    27.01.2026

  • Ny dansk bygsort sætter velvære og dokumenteret sundhed på menuen

    27.01.2026

  • Foodexpo kombinerer ekspertviden, håndværk og oplevelser

    27.01.2026

  • Birthe former børns madvaner: Flere bælgfrugter i Randers Kommunes køkkener

    27.01.2026

  • Globalt gastronomi-event samler over 60 af verdens bedste kokke og restauranter i København

    22.01.2026

  • Distributøren Strandgaarden indgår eksklusiv aftale med Bornholm Spirits

    22.01.2026

  • Proteinprodukter møder modvind i Danmark

    22.01.2026

  • Fra fodboldstjerne til pizza-mester: PAPPA jagter hattrick ved Just Eat Awards

    22.01.2026

  • Fra niche til national scene: Regenerativt landbrug får sin egen festival

    22.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik