Caldic B.V., der er en internationale distributør og producent af fødevareingredienser, kemikalier og tekniske løsninger, har torsdag erhvervet R2 Group, der tilbyder fødevareingredienser og kemiske løsninger til det industrielle marked samt markedet for helse og personlig pleje.
Aftalen skal ifølge den nye ejer understrege Caldics ambition om at være en global leverandør af skræddersyede løsninger, der opfylder de lokale kundes ønsker og behov.
R2 Group har hovedkontor i Hedensted, Jylland, og er den førende leverandør af
fødevareingredienser og kemisk produkter i Norden og med en betydelig omsætning i Holland, Tyskland og Italien. Virksomheden var indtil i dag ejet og ledet af Peter Skou, Thomas L. Nielsen, Lars Skou samt Maj Invest Equity.
– Vi ser frem til at slå os sammen med Caldic B.V”, forklarer adm. dir. Peter Skou.
– Caldic er en anerkendt, privatejet virksomhed, og vi har mange fælles værdier og syn på kundeservice, innovation og forretningsetik. Vi tror derfor fuldt og fast på, at vi kan fortsætte med at udvikle vores langsigtede strategier i R2 Group under Caldics paraply. Peter Skou forklarer, at Caldics tilstedeværelse og netværk i mange verdensdele forventes at blive velegnede salgskanaler for R2 Groups egne produkter inden for fødevareingredienser og biocider.