• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 11. 2024 | Mikkel Bækgaard

Banebrydende babymad fra Danmark modtager økonomisk støtte og spås stort globalt vækstpotentiale

Frugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed05. 11. 2024 By Mikkel Bækgaard

Ma-Mam er verdens første og eneste frysetørrede, økologiske og plantebaserede grøntsagsmos. Det innovative danske madprodukt er designet til babyer fra 4 måneders alderen, og indeholder alle de rette makronæringsstoffer til at støtte barnets udvikling. Nu får Ma-Mam også 40.000 kr. i økonomisk støtte fra Sparringspartnernes grundlægger Niels Buchholst, der ser et stort vækstpotentiale i produkterne.

Kvalitet og innovation i fødevarebranchen kommer ikke af sig selv. Det kræver års erfaring og dyb indsigt i sektoren.

Dette er netop tilfældet for det danske babymadsprodukt Ma-Mam. Bag produktet står Kirsten Mikkelsen Ravnbøl og Louise Brandt, der ikke blot stræber efter at forbedre næringsindholdet i babymad – en kategori som har været under stærk kritik af blandt andet WHO for at indeholde for meget sukker, men som også ønsker at forme fremtidens klimavenlige tilgang til madproduktion.

Alternativ til hjemmelavet babymad

Som forfatter og ernæringsekspert i mad til babyer og småbørn har Kirsten Mikkelsen Ravnbøl fulgt udviklingen på markedet tæt i over 20 år. Her har hun blandt andet observeret, hvordan teorien om hjemmelavet mad ikke altid harmonerer med den virkelighed, forældrene står i. Derfor besluttede hun, at det færdige alternativ til hjemmelavet babymad ikke skulle være et kompromis med børnenes ernæring og udvikling, men følge de officielle anbefalinger og leve op til en høj standard for både kvalitet og smag.

“Mit mål har altid været at sikre, at børn får de bedste betingelser for at vokse og udvikle sig med god ernæring og naturlige fødevarer, samtidig med at skabe madglæde og sunde vaner, de kan tage med sig gennem livet. Men jeg har også erkendt, at travle familier ofte vælger færdiglavet babymad som klemposer og glas, der desværre ikke altid lever op til børns ernæringsbehov” fortæller Kirsten Mikkelsen Ravnbøl.

Ma-Mam består af kartofler, grøntsager, en smule frugt for at runde smagen af, og koldpresset rapsolie. Det er nemlig vigtigt for teamet bag, at produktet rent faktisk smager af grøntsager. Dette er afgørende, da forskning viser, at hvis børn lærer smagen af grøntsager i deres første leveår, kan det øge lysten til at spise grøntsager senere i livet.

Klimafokus og stort vækstpotentiale

Ma-Mam er desuden en game changer i en kategori, hvor babymad normalt kun holder 24 timer på køl – og ofte bliver kasseret, hvis skeen, barnet har haft i munden, rører maden. Babymad er derfor en kategori med stort madspild. Louise Brandt fortæller:

“Som fødevareproducent i dag er man forpligtet til at gennemtænke, hvilket aftryk på klimaet man efterlader. Derfor har vi udviklet et produkt, som ved hjælp af frysetørring ikke kun bevarer næringsindhold, tekstur, duft og smag af grøntsagerne, men som også er med til at forlænge deres levetid med flere år uden brug af energi til opbevaring. Ma-Mam bidrager desuden til at mindske madspild, fordi det er nemt at dosere i selv helt små portionsstørrelser.”

Den frysetørrede grøntsagsmos er blevet taget godt imod af børnefamilierne, som roser produktet for at være tidsbesparende. Det kræver nemlig kun kogende vand for at blive klar, og den kan holde sig i mindst en måned ved stuetemperatur efter åbning.

Ma-Mam er ifølge Sparringspartnernes formand valgt til at modtage iværksætterpakken for sin ambitiøse tilgang til at skabe reel forandring og for deres vækstpotentiale på et stort, uudforsket globalt marked. Det er nærliggende at virksomheden også udvikler produkter til småbørn og voksne, især ældre og småtspisende, hvor problemet med næringsfattige fødevarer er lige så stort.

Sparringspartnerne er en uegennyttig forening, etableret for ti år siden af den erfarne erhvervsmand Niels Buchholst, som også i dag er formand for Sparringspartnerne. Foreningen tilbyder gratis sparring til vækst- og iværksættervirksomheder.
Tilskuddet på de 40.000 kr. kommer fra Niels Buchholst Invest A/S og kombineres med 12 timers sparring som en anerkendelse og hjælpende hånd til stifterne af Ma-Mam og to andre iværksættere. Dermed har Niels Buchholst og Sparringspartnerne de seneste to år uddelt 10 iværksætterpakker.

Skrevet i: Frugt og grønt, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Charcuteri kan også være grønt

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed26. 06. 2025

Charcuteri er normalt lavet på kød, men sådan behøver det ikke at være, hvis man spørger slagter Michael Museth. Han har gennem flere år eksperimenteret med plantebaseret charcuteri. Det har givet både spændende resultater og masser af udfordringer. Hvad laver en slagter egentlig? Er det noget

Partnerskab: Madens Folkemøde skal være et fast event i Nykøbing Falster

Messer og konferencer26. 06. 2025

Det var positivt for både antallet af gæster og omsætningen i byens butikker, at Madens Folkemøde i år blev afholdt i Nykøbing Falster. Økonomiudvalget i Guldborgsund Kommune har derfor besluttet at indgå en partnerskabsaftale med Madens Folkemøde og støtte eventet økonomisk de næste tre

To dages burgerfest: Burgerlegenden George Motz vender tilbage til Gasoline Grill

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ26. 06. 2025

Den amerikanske ”Burger Scholar” og manden bag den ikoniske dokumentar HamburgerAmerica, George Motz, gæster Gasoline Grill igen den 2. og 3. juli. Hvis man missede ham i2019 og 2022, får du man en ny og eksklusiv chance for at sætte tænderne i hansverdensberømte Fried Onion Burger – direkte fra

Ni grønne organisationer: Danmark bør bruge EU-formandskabet til at gentænke landbrugsstøtten

LandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed26. 06. 2025

Når Danmark overtager EU-formandskabet i 2025, falder det sammen med opstarten af forhandlingerne om EU’s landbrugspolitik efter 2027. I den forbindelse opfordres regeringen til at bruge formandskabet aktivt til at fremme en grøn omstilling af landbruget på europæisk plan. Økologisk

Dagrofas inspirationsmesse vender tilbage med endnu flere masterclasses

AktueltFoodserviceMesser og konferencer26. 06. 2025

Den 10. september bliver TAP1 i København omdannet til et madmekka, når ’Madscenen - for professionelle’ finder sted. Her bliver det muligt at opleve over 150 udstillere og masser af gastronomiske events/masterclasses. Sidste år deltog mere end 1.400 madentusiaster i inspirationsmessen, som

Organic Summit 2025 i København præsenterer sit speaker line-up

LandbrugMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed24. 06. 2025

Stærke speakere fra hele Europa samles til Organic Summit i København den 18. og 19. august for at blive enige om et fælles charter med konkrete anbefalinger til, hvordan økologisk produktion og forbrug i EU kan vokse til 25 procent i 2030 og dermed bidrage til omstillingen af den fremtidige

Gode tilbud – dårligt for klimaet: Supermarkeders mængderabat fører til madspild

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed24. 06. 2025

Et nyt studie afslører en uheldig effekt af supermarkedernes populære “2 for 1”-tilbud: De får os ikke bare til at købe mere – de får os også til at smide mere mad ud. Madspild er et enormt globalt problem – både økonomisk og klimamæssigt. FN estimerer, at en tredjedel af al mad går til

Veteran og nyslået Michelinkok vinder Sol over Gudhjem

AktueltFoodserviceMesser og konferencer24. 06. 2025

Sidste uge var en god uge for kokkeveteranen Allan Schultz. Først fik hans restaurant Parsley Salon i Hellerup tildelt i Michelinstjerne, og lørdag kunne han hæve trofæet som vinder af Danmarks største kokkekonkurrence kokkekonkurrence, Sol over Gudhjem. Det blev Allan Schultz, som med teknisk

De nominerede til Køkkenprisen 2025 er nu fundet

AktueltFoodserviceØkologi og bæredygtighed24. 06. 2025

Landbrug af Fødevarer kan nu afsløre, hvilke tre offentlige køkkener, der er nomineret til Køkkenprisen 2025. Landbrug & Fødevarer og Køkkenprisens jury er klar til at hædre de offentlige køkkener, hvor faglighed, smag og bæredygtighed går op i en højere enhed. For sjette år i træk uddeles

AAU-forskere: Proteiner fra græs kan være fremtiden

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed24. 06. 2025

Indenfor få år kan protein udvundet fra almindeligt kløvergræs være en hovedingrediens i en lang række almindelige fødevarer som f.eks. is, yoghurt og proteindrikke. Forskere på AAU har længe arbejdet på at trække de rene proteinstrenge ud af græsset, og nu er det lykkes at fjerne både smag og farve

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions præsenterer den intelligente TYR PLUS kapselblæser

  • DENIOS ApS

    Dette er, hvad der sker, når batterier bryder i brand

  • Spirax Sarco Danmark

    Bestil en anlægsgennemgang af dit dampsystem

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommer vedligeholdelsestips til din vakuumpumpe: 6 gode anbefalinger

  • DENIOS ApS

    Sådan udnytter du den stille periode i sommerferien

  • DENIOS ApS

    Så er det sidste chance

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Høj præcision i CNC-fræsning takket være vakuum

  • DENIOS ApS

    Sikker tøndehåndtering starter her

  • Spirax Sarco Danmark

    Vi sætter fokus på damp som en naturlig energikilde

  • DENIOS ApS

    Lær at håndtere lækager på 90 min.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Charcuteri kan også være grønt

    26.06.2025

  • Partnerskab: Madens Folkemøde skal være et fast event i Nykøbing Falster

    26.06.2025

  • To dages burgerfest: Burgerlegenden George Motz vender tilbage til Gasoline Grill

    26.06.2025

  • Ni grønne organisationer: Danmark bør bruge EU-formandskabet til at gentænke landbrugsstøtten

    26.06.2025

  • Dagrofas inspirationsmesse vender tilbage med endnu flere masterclasses

    26.06.2025

  • Organic Summit 2025 i København præsenterer sit speaker line-up

    24.06.2025

  • Gode tilbud – dårligt for klimaet: Supermarkeders mængderabat fører til madspild

    24.06.2025

  • Veteran og nyslået Michelinkok vinder Sol over Gudhjem

    24.06.2025

  • De nominerede til Køkkenprisen 2025 er nu fundet

    24.06.2025

  • AAU-forskere: Proteiner fra græs kan være fremtiden

    24.06.2025

  • Lagkagehuset leverer rekordomsætning i 2024 og forbedrer driften markant

    19.06.2025

  • Energidrik bliver officiel partner på Roskilde Festival

    19.06.2025

  • Klar til indstillinger til Årets Ret Med Gris og Årets Ret med Ost

    19.06.2025

  • Nyt innovationsprogram skal skabe mere bæredygtige løsninger i convenience-branchen

    19.06.2025

  • Pantsystem sparer over 50 kg engangsplast årligt i Nordhavn-kantine

    19.06.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik