Fredag startede produktionen på Danmarks måske mindste mejeri. Det nye mikromejeri ligger klods op af Christiansfeld Mejeri, der er et af landets største, men på det nye anlæg bliver der plads til leg, eksperimenter, tests og nicheproduktion blandt andet i form af mælk og ymer fra Arla Unika.
– 3000 liter mælk i timen, fem timer om dagen i seks dage lyder måske umiddelbart ikke af så lidt, men holdt op mod de 55.000 liter i timen, 24 timer om dagen i syv dage på Christiansfeld Mejeri, er det nul og niks, mener Dorte Ruby, chef for Arla Unika. Hun tilføjer, at det nye mikromejeri i Christiansfeld så lille, at man kan køre et par mælkekasser igennem ad gangen.
– Det giver uanede muligheder for at lege og eksperimentere med fedtproducenter, nye emballagetyper, gammeldags produktionsmetoder og mælk fra specielt udvalgte gårde og køer, fortsætter Dorte Ruby, der påpeger, at disse processer giver alt for meget spild på de store mejerier.
– Vi har længe haft brug for et lille bitte friskmælksmejeri, hvor vi for eksempel kan lave forsøg og opstarte en potentiel nicheproduktion, så vi glæder os rigtig meget til at komme i gang her i Christiansfeld.