• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Foodservice03. 03. 2026 | Mikkel Bækgaard

Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

Foodservice03. 03. 2026 | Mikkel Bækgaard

Lige nu er der en enestående mulighed for at overtage Bromølle Kro, Danmarks ældste kro og skrive sig ind i kroens lange historie. Udover en glorværdig fortid, byder kroen på en veldrevet forretning med mulighed for at udvide de nuværende 30 hotelværelser.

‘Stop, mens legen er god.’ Det er mantraet hos ægteparret Bettina Bresnov-Larsen og Jan Bresnov-Larsen. Derfor har de valgt at sætte Bromølle Kro til salg. I 33 år har de drevet det, der er kendt som Danmarks ældste kro, og selvom de ikke har været med fra kroens begyndelse i 1198, så er det blevet tid til at give nøglerne til kroen videre, inden alderen og overskuddet i hverdagen for alvor trykker.

Bettina Bresnov-Larsen siger:

“Vi er henholdsvis 63 og 65 år, og har været en del af dansk gastronomi i mange år, herunder de seneste 33 år på Bromølle Kro. Vi må bare konstatere, at alderen har indhentet os og overskuddet ikke er det samme som tidligere. Derfor er det tid til et generationsskifte, så der kan komme nye, yngre kræfter med fornyet energi ind og sætte deres eget præg på vores elskede kro.”

Givet mange oplevelser

“Vi har nydt hvert et sekund på kroen, som har givet os så mange oplevelser, og i al beskedenhed har vi formået at opbygge en rigtig fornuftig forretning og et sted, folk kører efter. Der har fra gamle dage gået rygter om, at kroen har et husspøgelse, der tramper hårdt i gulvet, hvis ejerne ikke driver kroen godt nok. Men vi har heldigvis aldrig hørt nogle tramp, så det må være et kvalitetsstempel,” siger Bettina Bresnov-Larsen med et glimt i øjet og fortsætter:

“Vi afholder mange arrangementer, hvor folk kommer langvejs fra og vi har rigeligt at se til. Nu er det tid til at puste ud og nyde vores tredje alder, så det er baggrunden for, at vi har sat kroen til salg.”

En mærkbar historie

Som Danmarks ældste kro med rødder helt tilbage til 1198, byder fortiden på Bromølle Kro på mange interessante historier. Det hele startede, da Biskop Absalon forærede området til Sorø Kloster. Her blev der opført en vandmølle, hvor bønderne kom langvejs fra for at få malet deres korn. Køen ved møllen var ofte lang, så derfor begyndte mølleren at beværte de ventende med mad og drikke, og det blev startskuddet til det, vi i dag kender som Bromølle Kro.

“Med krodrift i mere end 800 år er der selvfølgelig løbet meget vand gennem åen og stedet har sin helt egen charme og mange røverhistorier. I 1700-tallet havde kroen et skidt ry, da der åbenbart var et kropar, der myrdede nogle af deres gæster, røvede deres værdigenstande og smed dem i åen. Senere blev de afsløret og hængt på galgebakken tæt på kroen. Der er sket meget siden da, og i al beskedenhed er vores ry i dag helt i top,” fortæller Bettina Bresnov-Larsen med et smil.

Thomas Hansen, partner hos EDC Erhverv Poul Erik Bech Vestsjælland, der skal formidle salget af den historiske kro, supplerer:

“Trods kroens lange og til tider barske historie, lever kroen i dag i bedste velgående med en sund økonomi. Kroparret har været gode til løbende at modernisere og følge med tiden. Vi ser flere og flere kroer i det danske landskab, der lukker, men Bromølle Kro står stærkt og er veldrevet. De er gode til at spille på flere heste med både restaurant, overnatning, events og koncerter. Grundstenene er der helt klart og kroen er klar til nye ejere, der kan komme med nye ideer og energi.”

Kroer og hoteller er et hit

Bromølle Kro er ikke blot et stykke Danmarkshistorie, der er sat til salg. Det er en veldrevet kro, der løbende er moderniseret og i dag rummer 30 værelser, men med mulighed for at udvide yderligere, siger Thomas Hansen: “Der er gode udviklingsmuligheder på den 12.172 m² store grund. På selve kroen er der mulighed for at udvide med 8-10 værelser på 1. salen og på grunden 15-20 værelser yderligere. Kroen er velbeliggende, omgivet af skov og lige ved Åmose Å, så placeringen for en kro fås ikke meget smukkere midt i Vestsjællands naturpark.”

“Generelt oplever vi stor interesse for hoteller og kroer landet over. Vi har inden for de sidste par år solgt flere hoteller og kroer end tidligere og har derfor en dedikeret hotelgruppe, der sikrer en mere struktureret rådgivnings- og salgsproces. Dertil går det også rigtig godt for dansk turisme, så vi forventer, at det er et område, hvor interessen og efterspørgslen blandt investorerne vil fortsætte med at være opadgående. Vi glæder os til at hjælpe Bettina og Jan med et salg af Bromølle Kro, så de kan nyde deres tredje alder, og vi kan finde en køber, der kan fortsætte driften af Danmarks ældste kro,” siger Thomas Hansen fra EDC Erhverv Poul Erik Bech Vestsjælland, som for nylig formidlede salget af det tidligere Comwell Grand Park Hotel i Korsør på 10.000 m² og 134 hotelværelser.

Skrevet i: Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

McDonald’s i opgør med gammel burgermyte: Danskerne tror, at burgerne ikke er frisklavet

FoodserviceKød, fisk og fjerkræ17. 09. 2026

Bestil din Cheeseburger uden pickles eller din McFeast uden tomat, hvis du vil være sikker på, at den er frisklavet. Sådan lyder en gammel McDonald’s-myte, som stadig lever blandt danskerne. Hacket har været overflødigt i mange år, men nye tal viser, at kun 46 procent af danskerne ved, at maden

Dansk firma vil omdanne CO₂ til protein til fødevarer

FødevareproduktionRåvarer og ingredienser17. 09. 2026

React Foods vil bruge en teknologi udviklet af forskere fra Aarhus Universitet og internationale samarbejdspartnere til at omdanne CO₂ og brint til proteinrige ingredienser fra gær ved hjælp af mikroorganismer. Det meste af det protein, vi spiser, begynder sin vej til vores tallerkener på en

Dansk havbrug bliver verdens første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 09. 2026

Havbruget Musholm bliver den første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature. Sammen med BioMar omsætter virksomheden målene til konkrete indsatser for råvarer, marine levesteder og biodiversitet. Musholm tager som deltager i Science Based Targets Network (SBTN) Ocean

Rester fra grøntsagsproduktion kan gøre fødevarer mere holdbare

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionFødevaresikkerhedMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 09. 2026

Ny undersøgelse fra Teknologisk Institut viser, at fermenterede sidestrømme kan hæmme væksten af sporedannende bakterier i andre retter. Metoden bruger sidestrømme fra grøntsags- og svampeproduktion, der ellers går til spilde, og kan give fødevareproducenter et naturligt alternativ til kemiske

Søstrene Grene vinder Kantineprisen 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop17. 09. 2026

Der var både spænding og stolthed i salen, da årets Kantinepris blev overrakt på Fødevaredagen på Hindsgavl Slot. Efter en tæt konkurrence med nogle af landets stærkeste kantineteams kunne køkkenchef Lars Jensen og holdet fra Søstrene Grene, Kantinen i Taghaven, træde frem som årets

Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

Drikkevarer14. 09. 2026

En lav ydelse afslører ikke nødvendigvis, hvad en kaffeaftale reelt koster. Brancheforeningen for Kaffe og Te (BKT) opfordrer med en ny guide alle aktører i branchen til at øge gennemsigtigheden på B2B-markedet og klæde indkøbere i virksomhederne bedre på til at gennemskue leasing, koppriser,

Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Virksomheden i Spjald udvikler produkter af overskudsråvarer. Fra den 16. september kommer de i Dansk Caters sortiment, så professionelle køkkener kan købe dem gennem grossisten. Tomater, der ikke bliver solgt som friske råvarer, får nyt liv som ketchup, tomatpuré og sauce hos virksomheden

Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ14. 09. 2026

Den københavnske burgerrestaurant har kvalificeret sig til World Food Championships i Indianapolis. Stifter Peter Kolos får svenske Mattias Strömberg med på holdet. Hungry Dane skal til USA for at konkurrere i burgerkategorien ved World Food Championships, som afholdes i Indianapolis fra den 15.

Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

AktueltFoodserviceØkologi og bæredygtighed14. 09. 2026

Madleverandøren er ifølge virksomheden blandt de fem første i Danmark, der er blevet certificeret efter B Labs nye standarder. Kravene omfatter blandt andet dokumentation for arbejdet med klima, medarbejderforhold og ansvarlig ledelse. Jespers Torvekøkken har fået fornyet sin B

Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

Messer og konferencerTop14. 09. 2026

På onsdag samler Cateringmesse Øst mere end 150 udstillere i Brøndby Hallen. Convenience af høj kvalitet, danske råvarer og mere bæredygtige valg er blandt de tendenser, de besøgende kan møde. Men for arrangørerne er samtalen mellem leverandører og køkkenprofessionelle stadig messens vigtigste

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • McDonald’s i opgør med gammel burgermyte: Danskerne tror, at burgerne ikke er frisklavet

    17.09.2026

  • Dansk firma vil omdanne CO₂ til protein til fødevarer

    17.09.2026

  • Dansk havbrug bliver verdens første akvakulturvirksomhed med Science Based Targets for Nature

    17.09.2026

  • Rester fra grøntsagsproduktion kan gøre fødevarer mere holdbare

    17.09.2026

  • Søstrene Grene vinder Kantineprisen 2026

    17.09.2026

  • Brancheforening advarer: Tjek alle vilkår, før I skriver under på kaffeaftalen

    14.09.2026

  • Kasserede tomater bliver til ketchup hos Sidestrømme

    14.09.2026

  • Hungry Dane skal dyste om VM-titlen i burger

    14.09.2026

  • Jespers Torvekøkken får B Corp-certificering fornyet efter nye krav

    14.09.2026

  • Cateringmesse Øst vil gøre de gode valg nemmere

    14.09.2026

  • Banzo runder syv restauranter og vil hæve barren for det hurtige måltid

    10.09.2026

  • 12 restauranter nomineret i Landbrug og Fødevarers fire kokkekonkurrencer

    10.09.2026

  • Skolemad på skemaet: Elever inviterede forældre med til bords

    10.09.2026

  • Rekordbesøg på Dagrofas Madscenen – For Professionelle

    10.09.2026

  • Danskerne forbinder madspild med ‘spild af penge’ frem for klimaet

    10.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}