• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

FoodserviceMiljø og sundhed22. 08. 2023 | Mikkel Bækgaard

3D-printet mad glider lettere ned hos folk med synkebesvær

FoodserviceMiljø og sundhed22. 08. 2023 By Mikkel Bækgaard

3D-printede forme og rigeligt med smag sikrer korrekt ernæring og trivsel for mennesker med synkebesvær. For mange er måltidet et højdepunkt i løbet af dagen, og ifølge plejecenter giver retterne bedre livskvalitet for mennesker med dysfagi.

Smager maden godt, og ser den lækker ud, glider den også lettere ned. Den gamle sandhed er ikke mindst vigtig for folk med synkebesvær (dysfagi i fagsproget), når de har problemer med at indtage mad og få tilstrækkeligt med næring.

Synkebesvær er desværre udbredt blandt ældre og rammer ca. hver tredje ældre, der bor i egen bolig og mere end hver anden ældre, der bor på plejehjem. Et dansk studie dokumenterer desuden, at halvdelen af de patienter, som er indlagt på geriatriske afdelinger, har dysfagi, mens det gælder for 77 pct. af ældre over 56 år, som bliver hofteopereret. 

Adgang til de samme madoplevelser

Når mennesker ikke får tilstrækkelig næring med protein, kulhydrater og fedt, så sygner de hen og får nemt andre lidelser. Det kan også være farligt, hvis de får ’maden i den gale hals’, eller den ryger ned i lungerne. 

Derfor har cateringsvirksomheden Kejserindens Gryder i samarbejde med Teknologisk Institut udviklet et koncept af mad til mennesker med dysfagi under navnet ’Vores Smagsløg’. I alle retter er både smagen og det indbydende ved maden bevaret, bl.a. i traditionelle danske retter som andesteg, frikadeller og hakkebøf.

“For os har det været afgørende, at mennesker med synkebesvær har adgang til de samme madoplevelser som alle andre. Derfor har vi arbejdet længe med udviklingen af konceptet og inddraget faglige kræfter som både kliniske diætister og ergoterapeuter. For at bevare det æstetiske indbydende ved måltidet har vi indgået samarbejde med Teknologisk Institut, der med 3D-teknologi har udarbejdet silikoneforme, der også ligner de forskellige madvarer,” siger indehaver Lone Larsen fra Vores Smagsløg. 

Dagens højdepunkt på plejehjem

På plejecentret Vonsildhave i Kolding har køkkenleder Linda Nielsen i den seneste tid fået gode erfaringer med de 3D-printede retter, og hun ser store muligheder med disse tilbud til mennesker med synkebesvær.

“Lider man af synkebesvær, er udvalget af velsmagende retter meget lille. Hidtil har specialmad til folk med dysfagi normalt været suppe eller lignet en ubestemmelig slags grød. Derimod ligner de her nye retter rigtig mad og er forarbejdet, så det smelter i munden og er let at synke,” fortæller Linda Nielsen og tilføjer:

“For beboere på plejecentre og mange andre er måltidet jo et højdepunkt i løbet af dagen, og derfor går det jo også ekstra meget ud over deres livskvalitet, hvis de ikke kan tygge og synke.”

Synkevenlighed kan ikke stå alene

At korrekt mad og ernæring til ældre er et ofte overset problem, bekræfter klinisk diætist Malene Iskov. Hun forklarer, at mange ældre eller personer med alvorlige sygdomme som kræft eller en hjerneskade er småtspisende, og at de mangler protein.  

“Hvis sygdomme som f.eks. en lungebetændelse opstår akut hos ældre, kan det kræve brændstof som ved et maratonløb, samtidig med at appetitten falder. Det samme gælder ved kroniske sygdomme, der ofte er ledsaget af kraftigt nedsat appetit. Her handler det ikke udelukkende om at kunne synke maden, men også om, at maden er så lækker og indbydende, at appetitten kommer af sig selv,” siger Malene Iskov. 

Frostvarer sikrer fleksibilitet

De synkevenlige madretter er ifølge indehaver af Vores Smagsløg ikke kun beregnet til plejecentre. Hjemmeboende med synkebesvær eller deres pårørende kan også bestille retterne. 

“Retterne er fremstillet med rigtige ingredienser, der blendes for at få den bløde konsistens, så folk med synkebesvær kan få det ned. Men på tallerkenen fremtræder maden helt naturtro, fordi hvert fødevareelement har været igennem 3D-printede forme. Maden leveres i frossen stand og skal så en tur i mikroovnen. Derefter kan den let vendes ud på en tallerken og er klar til at spise,” fortæller Lone Larsen.

Da retterne kan fås som frostvare, har pårørende til folk med dysfagi og værter for middagsselskaber gode muligheder for at sikre velsmagende og lækkert anrettet mad til alle gæster.

“Flere bekendte beretter om udfordringerne ved ikke at kunne servere lækker mad til deres onkel eller oldemor på grund af synkebesvær. Det problem bliver løst af de synkevenlige, smagfulde og æstetiske retter. Vi har bl.a. arbejdet for at sikre den helt rigtige og kraftfulde smag af de velkendte danske middagsklassikere,” fremhæver Lone Larsen. 

Flæskestegen røg ned

Linda Nielsen fra Vonsildhave Plejecenter er imponeret over de retter, hun foreløbig har kunnet servere for beboerne, der tæller retter som flæskesteg, spaghetti bolognese, boller i karry og bøf stroganoff. 

“Det ser godt ud på tallerkenen, og synet er jo også en meget vigtig del af spiseoplevelsen. Så det er jo et helt afgørende fremskridt, forklarer hun og fortæller om en af beboerne med synkebesvær på plejehjemmet, som blev meget glad for igen at kunne få flæskesteg. Efter et sygehusophold, hvor hovedparten af måltiderne var supper, var han glad for igen at få -fast føde’.” Beboeren fik med de nye retter appetitten igen, og nu har han fået det meget bedre,” siger Linda Nielsen, der fortsætter med at tilbyde den synkevenlige mad til de dysfagiramte på Vonsildhave. 

Konceptet med ’Vores Smagsløg’ er udviklet gennem længere tid af firmaets indehaver Lone Larsen sammen med Lene Birch Andreasen, som har været koordinator på projektet. 

Skrevet i: Foodservice, Miljø og sundhed

Seneste nyt fra redaktionen

Charcuteri kan også være grønt

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed26. 06. 2025

Charcuteri er normalt lavet på kød, men sådan behøver det ikke at være, hvis man spørger slagter Michael Museth. Han har gennem flere år eksperimenteret med plantebaseret charcuteri. Det har givet både spændende resultater og masser af udfordringer. Hvad laver en slagter egentlig? Er det noget

Partnerskab: Madens Folkemøde skal være et fast event i Nykøbing Falster

Messer og konferencer26. 06. 2025

Det var positivt for både antallet af gæster og omsætningen i byens butikker, at Madens Folkemøde i år blev afholdt i Nykøbing Falster. Økonomiudvalget i Guldborgsund Kommune har derfor besluttet at indgå en partnerskabsaftale med Madens Folkemøde og støtte eventet økonomisk de næste tre

To dages burgerfest: Burgerlegenden George Motz vender tilbage til Gasoline Grill

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ26. 06. 2025

Den amerikanske ”Burger Scholar” og manden bag den ikoniske dokumentar HamburgerAmerica, George Motz, gæster Gasoline Grill igen den 2. og 3. juli. Hvis man missede ham i2019 og 2022, får du man en ny og eksklusiv chance for at sætte tænderne i hansverdensberømte Fried Onion Burger – direkte fra

Ni grønne organisationer: Danmark bør bruge EU-formandskabet til at gentænke landbrugsstøtten

LandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed26. 06. 2025

Når Danmark overtager EU-formandskabet i 2025, falder det sammen med opstarten af forhandlingerne om EU’s landbrugspolitik efter 2027. I den forbindelse opfordres regeringen til at bruge formandskabet aktivt til at fremme en grøn omstilling af landbruget på europæisk plan. Økologisk

Dagrofas inspirationsmesse vender tilbage med endnu flere masterclasses

AktueltFoodserviceMesser og konferencer26. 06. 2025

Den 10. september bliver TAP1 i København omdannet til et madmekka, når ’Madscenen - for professionelle’ finder sted. Her bliver det muligt at opleve over 150 udstillere og masser af gastronomiske events/masterclasses. Sidste år deltog mere end 1.400 madentusiaster i inspirationsmessen, som

Organic Summit 2025 i København præsenterer sit speaker line-up

LandbrugMesser og konferencerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed24. 06. 2025

Stærke speakere fra hele Europa samles til Organic Summit i København den 18. og 19. august for at blive enige om et fælles charter med konkrete anbefalinger til, hvordan økologisk produktion og forbrug i EU kan vokse til 25 procent i 2030 og dermed bidrage til omstillingen af den fremtidige

Gode tilbud – dårligt for klimaet: Supermarkeders mængderabat fører til madspild

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed24. 06. 2025

Et nyt studie afslører en uheldig effekt af supermarkedernes populære “2 for 1”-tilbud: De får os ikke bare til at købe mere – de får os også til at smide mere mad ud. Madspild er et enormt globalt problem – både økonomisk og klimamæssigt. FN estimerer, at en tredjedel af al mad går til

Veteran og nyslået Michelinkok vinder Sol over Gudhjem

AktueltFoodserviceMesser og konferencer24. 06. 2025

Sidste uge var en god uge for kokkeveteranen Allan Schultz. Først fik hans restaurant Parsley Salon i Hellerup tildelt i Michelinstjerne, og lørdag kunne han hæve trofæet som vinder af Danmarks største kokkekonkurrence kokkekonkurrence, Sol over Gudhjem. Det blev Allan Schultz, som med teknisk

De nominerede til Køkkenprisen 2025 er nu fundet

AktueltFoodserviceØkologi og bæredygtighed24. 06. 2025

Landbrug af Fødevarer kan nu afsløre, hvilke tre offentlige køkkener, der er nomineret til Køkkenprisen 2025. Landbrug & Fødevarer og Køkkenprisens jury er klar til at hædre de offentlige køkkener, hvor faglighed, smag og bæredygtighed går op i en højere enhed. For sjette år i træk uddeles

AAU-forskere: Proteiner fra græs kan være fremtiden

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed24. 06. 2025

Indenfor få år kan protein udvundet fra almindeligt kløvergræs være en hovedingrediens i en lang række almindelige fødevarer som f.eks. is, yoghurt og proteindrikke. Forskere på AAU har længe arbejdet på at trække de rene proteinstrenge ud af græsset, og nu er det lykkes at fjerne både smag og farve

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Ny certificering: Vores batteriskabe bestod testen!

  • DENIOS ApS

    Dette er, hvad der sker, når batterier bryder i brand

  • Spirax Sarco Danmark

    Bestil en anlægsgennemgang af dit dampsystem

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommer vedligeholdelsestips til din vakuumpumpe: 6 gode anbefalinger

  • DENIOS ApS

    Sådan udnytter du den stille periode i sommerferien

  • DENIOS ApS

    Så er det sidste chance

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Høj præcision i CNC-fræsning takket være vakuum

  • DENIOS ApS

    Sikker tøndehåndtering starter her

  • Spirax Sarco Danmark

    Vi sætter fokus på damp som en naturlig energikilde

  • DENIOS ApS

    Lær at håndtere lækager på 90 min.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Charcuteri kan også være grønt

    26.06.2025

  • Partnerskab: Madens Folkemøde skal være et fast event i Nykøbing Falster

    26.06.2025

  • To dages burgerfest: Burgerlegenden George Motz vender tilbage til Gasoline Grill

    26.06.2025

  • Ni grønne organisationer: Danmark bør bruge EU-formandskabet til at gentænke landbrugsstøtten

    26.06.2025

  • Dagrofas inspirationsmesse vender tilbage med endnu flere masterclasses

    26.06.2025

  • Organic Summit 2025 i København præsenterer sit speaker line-up

    24.06.2025

  • Gode tilbud – dårligt for klimaet: Supermarkeders mængderabat fører til madspild

    24.06.2025

  • Veteran og nyslået Michelinkok vinder Sol over Gudhjem

    24.06.2025

  • De nominerede til Køkkenprisen 2025 er nu fundet

    24.06.2025

  • AAU-forskere: Proteiner fra græs kan være fremtiden

    24.06.2025

  • Lagkagehuset leverer rekordomsætning i 2024 og forbedrer driften markant

    19.06.2025

  • Energidrik bliver officiel partner på Roskilde Festival

    19.06.2025

  • Klar til indstillinger til Årets Ret Med Gris og Årets Ret med Ost

    19.06.2025

  • Nyt innovationsprogram skal skabe mere bæredygtige løsninger i convenience-branchen

    19.06.2025

  • Pantsystem sparer over 50 kg engangsplast årligt i Nordhavn-kantine

    19.06.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik