• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

DrikkevarerFoodserviceØkologi og bæredygtighed23. 09. 2025 | Mikkel Bækgaard

Verdens eneste cocktail bar som serverer 100 pct. økologiske cocktails ligger i København – nu med guldmærke fra Fødevarestyrelsen

DrikkevarerFoodserviceØkologi og bæredygtighed23. 09. 2025 By Mikkel Bækgaard

Siden den 1. maj har VELOUR budt gæster velkommen til en cocktailoplevelse i hjertet af København – og modtagelsen har været overvældende positiv. Nu har baren fået det økologiske guldmærke.

Bag VELOUR står Nicolai, Jonas og Emil, som både har rødder i Michelin-køkkener og high-end cocktailbarer, med deres eget økologisk certificerede destilleri, Nordic Ethanol, i Flyverbyen på Amager. Som fundament udvikles og destilleres alle ingredienser og al spiritus fra bunden, og resultatet er cocktails med en kompleksitet, der ikke findes andre steder og kan smages i hver eneste cocktail.

Det kompromisløse fokus på økologi og kvalitet er blevet anerkendt af Fødevarestyrelsen, der har tildelt VELOUR det Økologiske Spisemærke i guld. Dermed er VELOUR den eneste cocktailbar i verden, hvor gæster kan nyde cocktails, der er 100 pct. økologiske – uden undtagelser.

En helhedsoplevelse

Ifølge stifterne er VELOUR mere end en bar. Det er et tilflugtssted fra byens tempo, en bar med ro, nærvær og en unik atmosfære, hvor hver eneste detalje er gennemtænkt for at skabe hygge og komfort.

Her handler det ikke blot om at servere cocktails, men om at skabe en helhedsoplevelse. Hver cocktail er en guidet rejse gennem smag og håndværk, udviklet fra bunden – destilleret, fermenteret, macereret eller infuseret – altid med 100 pct. økologiske råvarer.

“Vi har skabt VELOUR som et sted, hvor cocktails ikke bare er et nydelsesmiddel, men en oplevelse, der vækker sanserne. At vi nu også formentlig kan kalde os verdens eneste cocktailbar med 100 % økologiske cocktails med guldmærket i økologi tildelt af Fødevarestyrelsen, er en kæmpe milepæl for os – og en bekræftelse på, at det krævende arbejde det er at lave 100 % økologiske cocktails giver mening,” fortæller Nicolai, medstifter af VELOUR og Nordic Ethanol.

Hovedsagen i VELOURs filosofi er at møde gæsterne i øjenhøjde og skabe en jordnær, hjemlig og afslappet stemning. ”Intentionen er, at man – tår efter tår – mærker, at man får noget særligt og anderledes, og at vi selv med 100 % økologiske og højkvalitetscocktails, hvor alt er lavet fra bunden, stadig kan holde prisniveauet samme sted som andre lignende cocktailbarer i København,” siger Emil, medstifter af VELOUR og partner i Nordic Ethanol.

Fra Michelin-køkkener til én samlet vision

Holdet bag VELOUR – Nicolai, Jonas og Emil – har både baggrund fra Michelin-køkkener og high-end cocktailbarer. Den tilgang har de taget med sig ind i VELOUR: præcision, kvalitet, innovation og et fokus på godt håndværk.

Med deres eget økologisk certificerede destilleri, Nordic Ethanol, som fundament, kan teamet skabe alt fra bunden – fra klare destillater til komplekse likører, bitters og fadlagrede spiritusser. Resultatet er cocktails med en identitet, du ikke finder andre steder i verden.

VELOUR er dermed ikke blot en bar, men en “one brand bar” med en jord til bord-mentalitet. Alt, hvad der hældes i glasset, er udviklet, produceret og forfinet af dem selv.

En ny standard for cocktailbarer

Modtagelsen har vist, at gæsterne værdsætter denne kompromisløse tilgang, hvor internationale besøgende især fremhæver den unikke og lokale smagsoplevelse samt den jordnære, personlige atmosfære, der gør VELOUR til noget helt særligt.

Med det økologiske guldmærke og allerede stor international interesse samt et stigende antal stamgæster er VELOUR godt på vej til at sætte en ny standard for, hvad en cocktailbar kan være – i både København og i verden.

Skrevet i: Drikkevarer, Foodservice, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

DrikkevarerFoodservice05. 02. 2026

Strategisk ejerandel skal styrke vinstrategi, medarbejderkompetencer og gæsteoplevelser på tværs af Norrlysts restauranter. Investeringen markerer starten på et langsigtet partnerskab, hvor ambitionen er at løfte vinoplevelsen gennem tættere samarbejde om sortiment, service og

Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

Miljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed05. 02. 2026

Fra på tirsdag deltager 23 danske virksomheder på den danske fællesstand på BioFach – verdens største fagmesse for økologiske fødevarer. Det sker med blikkene rettet mod det næste økologiske eksporteventyr. En fælles dansk stand med masser af Ø-mærker og fart i økologien venter de

Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

AktueltDrikkevarerFoodserviceMesser og konferencer05. 02. 2026

Det er ikke kun mad, der er i fokus på Foodexpo til marts. Også bartenderfaget er med helt fremme, når DM i Cocktails og Mocktails indtager scenen. Det er en konkurrence, der handler om det gode håndværk, uanset om der er spiritus i drinken eller ej. Danmarksmesterskaberne i Cocktails og

Til morgenbords med Food&Drinks

AktueltFoodservice05. 02. 2026

Årets første udgave af magasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med alt om dagens første måltid. Der er alt godt på morgenbordet her i årets første udgave af Food&Drink. Vi sætter nemlig fokus på dagens første måltid og taler blandt andet om, hvor morgenmadstrenden på Københavns

Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed05. 02. 2026

Danske, økologiske bælgfrugter møder naturlig umami – og skaber en ny generation af klar-til-brug-produkter til foodservice. Aurion og Nordic Clarity, der er Noclas foodservice brand, går nu sammen om at gøre detnemmere for professionelle køkkener at servere grønne retter med både høj smag,

15 Michelin-stjerner indtager Det japanske Tårn

Foodservice03. 02. 2026

2026 tegner sig som et særligt år for gastronomien – og ikke mindst i Tivoli, hvor de nordiske Michelin-stjerner uddeles til sommer. Det markerer forlystelseshaven blandt andet med det mest stjernespækkede pop-up-program til dato i Det japanske Tårn. I løbet af året flytter i alt syv restauranter

Copenhagen Distillery kåret som Best Craft Producer in the World

Drikkevarer03. 02. 2026

Copenhagen Distillery er blevet kåret som Best Craft Producer in the World ved Icons of Whisky. Samtidig er destilleriets master distiller, Lasse Öznek, blevet shortlistet som én af verdens tre bedste craft distillers. Prisen er en anerkendelse af et iværksætterprojekt, der fra begyndelsen har

Vivino-medstifter lancerer ny platform for alkoholfri drikkevarer

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerMiljø og sundhed03. 02. 2026

Vivino ændrede fundamentalt måden, vi opdager og vurderer vin på. Nu vil medstifter Theis Søndergaard gentage succesen i den hastigt voksende alkoholfrie kategori med sin nye platform og app Dry Boots, der guider forbrugerne til de bedste alkoholfrie alternativer inden for vin, øl, spiritus,

Her er vinderne af Årets Ret: Priser til færøsk taco, dådyr med svampe og surmælksis med sukkertang

AktueltFoodservice03. 02. 2026

Første februar blev Danmarks bedste betjening, bistro og årets retter 2025 kåret af foreningen Danske Madanmeldere ved en festaften for dansk gastronomi i København. Blandt vinderne var både kendte og nye navne: Kadeau vandt i kategorien Land, Bjørnekælderen vandt i kategorien Sødt, mens færøske

Danmark tager det første skridt mod at anerkende gastronomi som kunstform

FoodservicePolitik og eksportTop03. 02. 2026

I fredags på det globale gastronomisymposium Convergence annoncerede kulturminister Jakob Engel-Schmidt, at han vil undersøge om gastronomi kan anerkendes som en kunstform. Et initiativ der flytter fokus fra gastronomi som håndværk til at blive en del af kulturverdenen – og Danmark placerer sig i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

    05.02.2026

  • Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

    05.02.2026

  • Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

    05.02.2026

  • Til morgenbords med Food&Drinks

    05.02.2026

  • Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

    05.02.2026

  • 15 Michelin-stjerner indtager Det japanske Tårn

    03.02.2026

  • Copenhagen Distillery kåret som Best Craft Producer in the World

    03.02.2026

  • Vivino-medstifter lancerer ny platform for alkoholfri drikkevarer

    03.02.2026

  • Her er vinderne af Årets Ret: Priser til færøsk taco, dådyr med svampe og surmælksis med sukkertang

    03.02.2026

  • Danmark tager det første skridt mod at anerkende gastronomi som kunstform

    03.02.2026

  • Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

    29.01.2026

  • Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

    29.01.2026

  • BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

    29.01.2026

  • Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

    29.01.2026

  • Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

    29.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik