• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Brød og kagerTop14. 06. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Tidskrævende bageprocesser er højeste mode

Brød og kagerTop14. 06. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

– og næste trend bliver mel af bælgfrugter.

Nye og mere tidskrævende bageteknikker sætter et større og større præg på brødmoden – og på kvaliteten. Vi er dog stadig midt i surdejsæraen med en forkærlighed for de gamle kornsorter. Men Lagkagehusets innovationsbager spår, at nye meltrends snart vil få os til at revurdere, hvad godt brød er!

Thomas Steinmanns relancerede Christianshavnerbrød bages ved høj varm, så det får en sprød skorpe og saftig krumme med bløde hvedekerner, toppet med hvedeflager og hørfrø. Det indeholder den proteinrige Tipo 00 mel, nordisk ølandshvede og får sin karakteristiske farve fra mørk malt. Foto: Lagkagehuset.

36-årige Thomas Steinmann har som innovationsbager sat sit præg på Lagkagehusets sortiment med eksempelvis den veganske hindbærsnegl, Batardbrødet og senest Christianshavnerbrødet.

Det skulle blot have haft en kort gæsteoptræden tilbage på hylderne i efteråret for at fejre, at det var 30 år siden, at Lagkagehuset tændte ovnene for første gang på Christianshavn. Men Thomas Steinmanns nyfortolkning af den gamle brødklassiker gik som varmt brød hos kunderne, som ligefrem krævede brødet tilbage som fast sortiment. En måske lidt overraskende popularitet.

– Vi havde ikke den oprindelige opskrift. Så vi har genskabt det i en nyfortolkning ud fra, hvad medarbejdere fra dengang kan huske, men vi har også kigget på, hvordan vi giver brødet relevans i nutidens kontekst, afslører Thomas Steinmann.

Sejlivet surdej

Det særligt innovative i Christianshavnerbrødet anno 2022 kontra for 30 år siden er ikke at finde i opskriftens ingrediensliste. Derimod er hele fremgangsmåden en ganske anden – og en meget mere tidskrævende proces i dag end det oprindelige Christianshavnerbrøds 12 minutter i røreskålen.

– Den måde, vi laver dejen, selve dejføringen, er en signifikant forskel fra det gamle Christianshavnerbrød. Fra vi blander dejen, til vi former brødene, går der i dag mellem otte og 10 timer. Ælter, og lader det stå. Mel arbejder jo faktisk af sig selv, når blot man blander det med vand. Så nu lader vi dejen arbejde. Går til og fra, hiver og strækker, kæler lidt for dejen og folder dejen med håndkraft. Og når vi så slår det op, lægges det i hævekurv og får også lov til at slumre i køleskabet, indtil vi er klar til at bage det, hvor vi vækker dejen ved rumtemperatur, fortæller Thomas Steinmann.

Batardbrød har sit særlige navn, fordi brødet slås op meget lig dejføringen til en baguette. Et klassisk fransk batardbrød varierer fra bageri til bageri, så navnets oprindelse kommer fra ordet ”bastard” og fortæller historien om en kortere baguettevariant i forskellige former.⁠ Thomas Steinmanns Batardbrød hos Lagkagehuset er slået op på både fordej og surdej med Tipo 00 mel og groft malet ølandshvedemel. Brødet er koldhævet – fyldt med smag og bagt ved høj temperatur for at opnå en tynd, sprød skorpe og en fugtig samt saftig krumme. Med sine markante lufthuller var det med til at kickstarte en ny retning i Lagkagehusets bageri med mere tidskrævende processer. Foto: Lagkagehuset.

I det hele taget er det især på det bagetekniske område, at der sker størst udvikling og forbedringer i brødkvaliteten, nu hvor surdejsæraen, ifølge Thomas Steinmann, er “still going strong”, selv efter flere årtier. At man arbejder smart med ingredienserne ved at lade dem gøre arbejdet. Ikke af hensyn til procesoptimering, men for kvalitetens skyld. For at fremme den gode smag.

Hænderne tilbage i bolledejen

En del af drivet til nye bageteknikker og forståelse for processerne begynder hos små surdejsbagerier. Men selv om det er en omfattende omlægning, så er det ifølge Thomas Steinmann ikke noget problem at skalere op til en så stor bagværksproduktion som Lagkagehuset.

– De små surdejsbagere kan give hver enkelt dej tid. At kunne skalere denne proces og indføre mere fleksibilitet ved at mærke mere på tingene og give mere tid kræver høj faglighed. Bagerne skal med hænderne mærke, hvor langt dejen er i processen; hvordan den er påvirket af temperatur og luftfugtighed lige nu i bageriet. Vi skruer nu også meget højere op for ovnene, så vi får mere puf og farve på vores brød.

Håndværket, håndelaget, er altså højeste mode lige nu. Surdejsæraen er stadig sejlivet og dermed også den tilhørende forkærlighed for de gamle nordiske kornsorter som ølands- og emmerhvede samt rug. Gerne i fuldkornsvarianten.

Kikærternes komme

Selv er innovationsbageren lige nu fokuseret på at få det rette greb om en noget anderledes type mel: Mel af bælgfrugter!

– Jeg elsker fuldkornsmel, men det kan være lige så udfordrende, som det er spændende at arbejde med. Det er dog helt anderledes udfordrende at arbejde med mel fra bælgfrugter som eksempelvis kikærter. Det gælder også mel af quinoa-frø og urten boghvede. Det er en proces, jeg stadig er midt i for at forstå, hvordan disse utraditionelle meltyper kan bidrage til god smag og konsistens.

Dansk wienerbrød er måske nok verdensberømt, men ikke just kendt for at være vegansk. Lagkagehusets hindbærsnegl er rent faktisk vegansk wienerbrød – bagt så fuglene synger og helt uden nogen former for animalske produkter i den opskrift, som Thomas Steinmann også har stået bag udviklingen af. Foto: Lagkagehuset.

Disse meltyper er typisk proteinrige og uden gluten. Men det er ikke den primære grund til, at Thomas Steinmann spår, at anderledes mel, baseret på andet end de traditionelle kornsorter, bliver næste nye brødtrends, der vil forandre vores brødvaner.

– Det handler om smag. Altid! Og jeg tror virkelig, at inden for blot tre år vil mel i forskellige afskygninger indgå som en del af en melblanding i en ny type brød, der også vil komme. Jeg tror, at vi vil revurdere vores forståelse af godt brød. Der kommer nye smage, nye typer af konsistens og det kommer selvfølgelig til at tage tid. Men der er selvfølgelig en risiko for, at det falder til jorden, lidt som vi så det med hampefrø. De blev jo også engang spået et stort kommercielt gennembrud, men det venter vi stadig på, griner Thomas Steinmann.

Thomas Steinmann (36) valgte at blive uddannet bager, fordi han stadig manglede at kunne slå et godt brød op, da han var færdiguddannet kok fra den anerkendte gourmetrestaurant Babette ved Vivi Schou i Vordingborg. Bagværkets magi lærte Thomas Steinmann hos Claus Meyer, hvor han blandt andet lærte kunsten videre i den populære bagebog ”Meyers bageskole – alle kan lære at bage” og så var han med til at etablere Meyers i USA. Hjemme i Danmark igen var Thomas Steinmann kategorichef for først og fremmest bagværk i halvandet år hos 7-Eleven, inden han for tre år siden blev Lagkagehusets innovationsbager.

Artiklen kan også læses i Food&Drink nummer 5, hvor der er fokus på mel og bagværk: klik her.

Skrevet i: Brød og kager, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Mærkevareleverandørerne hylder socialt engagement. I en tid præget af store forandringer og usikkerhed er virksomhedernes sociale engagement vigtigere end nogensinde. Derfor uddelte Mærkevareleverandørerne MLDK-prisen Årets Mærkevareleverandør til en virksomhed, der har gjort en særlig indsats

Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Som den første vinhandler i Danmark er Kjær & Sommerfeldt nu godkendt af WSET i London til at uddanne og eksaminere både private og professionelle i en af verdens mest anerkendte vinuddannelser – de første hold starter i maj. Kjær & Sommerfeldt kan som den første vinhandler i Danmark nu

12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Det er klogere at satse på billigere frugt og grønt, økologi, skolefrugt og styrket dansk produktion frem for en generel momssænkning, lyder budskabet fra 12 organisationer og virksomheder. Budskabet er led i en landsdækkende aviskampagne. Regeringen har afsat 6 mia. kr. årligt til at sænke

Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Der er fokus på bæredygtighed, økologi og brugen af sæsonens råvarer, når vinderen af årets Kantinepris skal findes. Nu er der åbent for indstillinger. Kantiner spiller en stadig større rolle i udviklingen af dansk måltidskultur. Hver dag serveres tusindvis af måltider, og bag dem står

Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

FoodserviceTop17. 03. 2026

For tredje gang i træk har Danmark vundet guld ved Bocuse d'Or Europe. Christian Wellendorf og commis Gustav Spurre leverede en historisk præstation i Marseille og tog førstepladsen foran Norge og Italien i en konkurrence med 20 af Europas dygtigste hold. Det er kulminationen på måneder af

Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

EmballageFødevareproduktion12. 03. 2026

For første gang nogensinde er den epokegørende pakkemaskine SEALPAC F6 blevet præsenteret på dansk jord. Danmarkspremieren på maskinen fandt sted på Nemco Packaging Days, som netop er afholdt med et stort antal besøgende fra fødevarevirksomheder i hele landet. Bag præsentationen stod SEALPAC og

Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

Foodservice12. 03. 2026

For tredje år i træk leverer Restaurant Flammen et rekordregnskab og har lagt kursen mod et markant løft på både top- og bundlinje i 2026. Trods stigende fødevarepriser, en generelt urolig branche og en entré på det svenske marked høster den familieejede kæde frugterne af en klar vækststrategi og et

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

AktueltDrikkevarer12. 03. 2026

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori og lancerer PEPSI TREATS ZERO SUGAR – en sukkerfri, dessert-inspireret sodavand, der kombinerer klassisk cola med en mere legende og oplevelsesdrevet tilgang. Pepsi lancerer nu PEPSI TREATS – en ny serie af sukkerfrie sodavand, der kombinerer

FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

AktueltFødevareproduktion12. 03. 2026

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD overtager Orklas tidligere pastafabrik i Skovlund pr. 1. april 2026. Overtagelsen giver nye produktionsfaciliteter til at øge leverancerne af fermenterede planteingredienser til fødevareindustrien – drevet af en eksportefterspørgsel, der har udviklet sig

Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 03. 2026

For første gang skal Årets grønne kantinemenu kåres i Danmark. Fire kantiner er nu nomineret og skal dyste i en helt ny cook-off konkurrence, hvor grøntsager og gastronomisk håndværk er i centrum. Hvilken kantine formår at sætte grøntsagerne helt i front uden at gå på kompromis med smag,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

    17.03.2026

  • Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

    17.03.2026

  • 12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

    17.03.2026

  • Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

    17.03.2026

  • Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

    17.03.2026

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

  • Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

    10.03.2026

  • Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    10.03.2026

  • Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

    10.03.2026

  • Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

    10.03.2026

  • Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

    10.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik