• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Brød og kagerTop14. 06. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Tidskrævende bageprocesser er højeste mode

Brød og kagerTop14. 06. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

– og næste trend bliver mel af bælgfrugter.

Nye og mere tidskrævende bageteknikker sætter et større og større præg på brødmoden – og på kvaliteten. Vi er dog stadig midt i surdejsæraen med en forkærlighed for de gamle kornsorter. Men Lagkagehusets innovationsbager spår, at nye meltrends snart vil få os til at revurdere, hvad godt brød er!

Thomas Steinmanns relancerede Christianshavnerbrød bages ved høj varm, så det får en sprød skorpe og saftig krumme med bløde hvedekerner, toppet med hvedeflager og hørfrø. Det indeholder den proteinrige Tipo 00 mel, nordisk ølandshvede og får sin karakteristiske farve fra mørk malt. Foto: Lagkagehuset.

36-årige Thomas Steinmann har som innovationsbager sat sit præg på Lagkagehusets sortiment med eksempelvis den veganske hindbærsnegl, Batardbrødet og senest Christianshavnerbrødet.

Det skulle blot have haft en kort gæsteoptræden tilbage på hylderne i efteråret for at fejre, at det var 30 år siden, at Lagkagehuset tændte ovnene for første gang på Christianshavn. Men Thomas Steinmanns nyfortolkning af den gamle brødklassiker gik som varmt brød hos kunderne, som ligefrem krævede brødet tilbage som fast sortiment. En måske lidt overraskende popularitet.

– Vi havde ikke den oprindelige opskrift. Så vi har genskabt det i en nyfortolkning ud fra, hvad medarbejdere fra dengang kan huske, men vi har også kigget på, hvordan vi giver brødet relevans i nutidens kontekst, afslører Thomas Steinmann.

Sejlivet surdej

Det særligt innovative i Christianshavnerbrødet anno 2022 kontra for 30 år siden er ikke at finde i opskriftens ingrediensliste. Derimod er hele fremgangsmåden en ganske anden – og en meget mere tidskrævende proces i dag end det oprindelige Christianshavnerbrøds 12 minutter i røreskålen.

– Den måde, vi laver dejen, selve dejføringen, er en signifikant forskel fra det gamle Christianshavnerbrød. Fra vi blander dejen, til vi former brødene, går der i dag mellem otte og 10 timer. Ælter, og lader det stå. Mel arbejder jo faktisk af sig selv, når blot man blander det med vand. Så nu lader vi dejen arbejde. Går til og fra, hiver og strækker, kæler lidt for dejen og folder dejen med håndkraft. Og når vi så slår det op, lægges det i hævekurv og får også lov til at slumre i køleskabet, indtil vi er klar til at bage det, hvor vi vækker dejen ved rumtemperatur, fortæller Thomas Steinmann.

Batardbrød har sit særlige navn, fordi brødet slås op meget lig dejføringen til en baguette. Et klassisk fransk batardbrød varierer fra bageri til bageri, så navnets oprindelse kommer fra ordet ”bastard” og fortæller historien om en kortere baguettevariant i forskellige former.⁠ Thomas Steinmanns Batardbrød hos Lagkagehuset er slået op på både fordej og surdej med Tipo 00 mel og groft malet ølandshvedemel. Brødet er koldhævet – fyldt med smag og bagt ved høj temperatur for at opnå en tynd, sprød skorpe og en fugtig samt saftig krumme. Med sine markante lufthuller var det med til at kickstarte en ny retning i Lagkagehusets bageri med mere tidskrævende processer. Foto: Lagkagehuset.

I det hele taget er det især på det bagetekniske område, at der sker størst udvikling og forbedringer i brødkvaliteten, nu hvor surdejsæraen, ifølge Thomas Steinmann, er “still going strong”, selv efter flere årtier. At man arbejder smart med ingredienserne ved at lade dem gøre arbejdet. Ikke af hensyn til procesoptimering, men for kvalitetens skyld. For at fremme den gode smag.

Hænderne tilbage i bolledejen

En del af drivet til nye bageteknikker og forståelse for processerne begynder hos små surdejsbagerier. Men selv om det er en omfattende omlægning, så er det ifølge Thomas Steinmann ikke noget problem at skalere op til en så stor bagværksproduktion som Lagkagehuset.

– De små surdejsbagere kan give hver enkelt dej tid. At kunne skalere denne proces og indføre mere fleksibilitet ved at mærke mere på tingene og give mere tid kræver høj faglighed. Bagerne skal med hænderne mærke, hvor langt dejen er i processen; hvordan den er påvirket af temperatur og luftfugtighed lige nu i bageriet. Vi skruer nu også meget højere op for ovnene, så vi får mere puf og farve på vores brød.

Håndværket, håndelaget, er altså højeste mode lige nu. Surdejsæraen er stadig sejlivet og dermed også den tilhørende forkærlighed for de gamle nordiske kornsorter som ølands- og emmerhvede samt rug. Gerne i fuldkornsvarianten.

Kikærternes komme

Selv er innovationsbageren lige nu fokuseret på at få det rette greb om en noget anderledes type mel: Mel af bælgfrugter!

– Jeg elsker fuldkornsmel, men det kan være lige så udfordrende, som det er spændende at arbejde med. Det er dog helt anderledes udfordrende at arbejde med mel fra bælgfrugter som eksempelvis kikærter. Det gælder også mel af quinoa-frø og urten boghvede. Det er en proces, jeg stadig er midt i for at forstå, hvordan disse utraditionelle meltyper kan bidrage til god smag og konsistens.

Dansk wienerbrød er måske nok verdensberømt, men ikke just kendt for at være vegansk. Lagkagehusets hindbærsnegl er rent faktisk vegansk wienerbrød – bagt så fuglene synger og helt uden nogen former for animalske produkter i den opskrift, som Thomas Steinmann også har stået bag udviklingen af. Foto: Lagkagehuset.

Disse meltyper er typisk proteinrige og uden gluten. Men det er ikke den primære grund til, at Thomas Steinmann spår, at anderledes mel, baseret på andet end de traditionelle kornsorter, bliver næste nye brødtrends, der vil forandre vores brødvaner.

– Det handler om smag. Altid! Og jeg tror virkelig, at inden for blot tre år vil mel i forskellige afskygninger indgå som en del af en melblanding i en ny type brød, der også vil komme. Jeg tror, at vi vil revurdere vores forståelse af godt brød. Der kommer nye smage, nye typer af konsistens og det kommer selvfølgelig til at tage tid. Men der er selvfølgelig en risiko for, at det falder til jorden, lidt som vi så det med hampefrø. De blev jo også engang spået et stort kommercielt gennembrud, men det venter vi stadig på, griner Thomas Steinmann.

Thomas Steinmann (36) valgte at blive uddannet bager, fordi han stadig manglede at kunne slå et godt brød op, da han var færdiguddannet kok fra den anerkendte gourmetrestaurant Babette ved Vivi Schou i Vordingborg. Bagværkets magi lærte Thomas Steinmann hos Claus Meyer, hvor han blandt andet lærte kunsten videre i den populære bagebog ”Meyers bageskole – alle kan lære at bage” og så var han med til at etablere Meyers i USA. Hjemme i Danmark igen var Thomas Steinmann kategorichef for først og fremmest bagværk i halvandet år hos 7-Eleven, inden han for tre år siden blev Lagkagehusets innovationsbager.

Artiklen kan også læses i Food&Drink nummer 5, hvor der er fokus på mel og bagværk: klik her.

Skrevet i: Brød og kager, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk sommelier blandt verdens ti bedste – Norge tog VM-titlen

DrikkevarerFoodservice20. 10. 2026

Danske Jonathan Gouveia sluttede på en syvendeplads ved verdensmesterskabet for sommelierer i Lissabon, hvor 66 deltagere dystede om titlen som verdens bedste. Det blev dog Norge, der løb med sejren. Danmark fik en placering i verdenseliten, da VM for sommelierer, ASI Best Sommelier of the

Ældgammel teknik kan ændre kedelig smag i bønner

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed20. 10. 2026

Hestebønner er en klimavenlig proteinkilde, men smagen er en barriere for, at vi vælger dem til. Nu viser forskere fra Københavns Universitet, hvordan fermentering kan bane vejen for både bedre smag, højere kvalitet og flere sunde egenskaber i bønnerne. Den er rig på protein og dyrkes let i

Dansk Vegetarisk Forening: Kombinér frit kødvalg med plantebaseret som standard

AktueltFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed20. 10. 2026

De ældre medborgere, som savner kød, får nu hjælp fra en uventet kant. Dansk Vegetarisk Forening foreslår, at Danmark indfører en mad-model, som i disse år med stor succes vinder udbredelse i andre lande. De ældre, som savner kød, får nu hjælp fra en uventet kant. Dansk Vegetarisk Forening

Ny Ninja-undersøgelse afslører: 87 procent af danskerne spiser for lidt fisk

AktueltKød, fisk og fjerkræ20. 10. 2026

En ny undersøgelse fra Ninja viser, at 87 procent af danskerne spiser fisk sjældnere end anbefalet af Fødevarestyrelsen. Mere end en tredjedel ville servere fisk oftere, hvis de let kunne opnå en tekstur, som hele familien kan lide. Nu deler Allan Schultz, køkkenchef og ejer af Michelin-restauranten

Ny landsdækkende indsats: Mere end 90 aktører vil øge forbruget og produktionen af bælgfrugter

Frugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed20. 10. 2026

Bælgfrugtspartnerskabet har i denne uge lanceret landsdækkende kampagne og ni politiske anbefalinger. Indsatsen skal få flere danskere til at spise bælgfrugter og gøre det mere attraktivt for landmænd og virksomheder at investere i dem. Knap halvdelen af danskerne ønsker at spise flere

FoodTech samler eksperter om løsninger til vand- og energioptimering

FødevareproduktionMesser og konferencer15. 10. 2026

Energieffektivitet i fødevareproduktionen og reduktion af vandforbruget kommer i fokus i FoodTechs Water & Energy-område, der ikke mindst byder på et informativt sceneprogram med en lang række eksperter. Nordens førende destination for fødevareteknologi samler branchen i MCH Messecenter Herning

Michael Borch er direktør i Nemco

Et år med producentansvar: Fødevarebranchen kæmper med uigennemskuelige priser

EmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed15. 10. 2026

Et år efter indførelsen af det udvidede producentansvar for emballage er der fortsat stor usikkerhed om både priser, regler og miljøeffekt. Emballageleverandøren Nemco efterlyser større gennemsigtighed og advarer om, at virksomheder, der ikke betaler deres del, kan underminere tilliden til

Kollagen, lilla rodfrugter og funktionel mad: Her er fremtidens fødevaretrends

AktueltForskning og uddannelseMesser og konferencer15. 10. 2026

Fremtidens fødevarer skal ikke bare smage godt. De skal også være sunde, praktiske, bæredygtige og helst en oplevelse for alle sanser. Det er nogle af de tydelige tendenser, når fødevaremessen SIAL Paris præsenterer årets mest innovative produkter. Fødevarer med kollagen, farvestrålende

Tre danske virksomheder i kapløbet om nordiske priser for bæredygtig fisk

AktueltKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed15. 10. 2026

Coop, Sæby Fiskeindustri og Espersen var blandt de nominerede, da Marine Stewardship Council uddelte årets nordiske priser for arbejdet med MSC-certificerede fisk og skaldyr. Selvom priserne gik til udenlandske virksomheder, fremhæver MSC de danske virksomheders indsats for at udbrede fisk fra

Leif Wilson Laustsen, Direktør i FødevareDanmark

FødevareDanmark: Data fra de danske naturskove sår ny tvivl om grundlaget for kvælstofreguleringen

LandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed15. 10. 2026

Efter at Aarhus Universitet tirsdag erkendte fejl i beregningerne bag den nye kvælstofregulering, rejser tal fra de danske naturskove yderligere tvivl om det faglige grundlag. FødevareDanmark kræver, at ministeren sætter reguleringen på pause, indtil beregningsgrundlaget er undersøgt til

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesarbejdet og energiforbruget i osteproduktion

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden har fået mobile fadølsanlæg i sortimentet

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sidste chance for at komme med til Julens Madscene i Brande

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026

  • Sponsoreret indhold

    Den danske fødevaresektor er internationalt anerkendt for sin høje standard inden for kvalitet, hygiejne og fødevaresikkerhed

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

  • Ardo NV Denmark Office

    Mere økologi under Ardo

  • Nemco Machinery A/S

    Fødevarevirksomheder efterspørger rådgivning som aldrig før

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk sommelier blandt verdens ti bedste – Norge tog VM-titlen

    20.10.2026

  • Ældgammel teknik kan ændre kedelig smag i bønner

    20.10.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Kombinér frit kødvalg med plantebaseret som standard

    20.10.2026

  • Ny Ninja-undersøgelse afslører: 87 procent af danskerne spiser for lidt fisk

    20.10.2026

  • Ny landsdækkende indsats: Mere end 90 aktører vil øge forbruget og produktionen af bælgfrugter

    20.10.2026

  • FoodTech samler eksperter om løsninger til vand- og energioptimering

    15.10.2026

  • Et år med producentansvar: Fødevarebranchen kæmper med uigennemskuelige priser

    15.10.2026

  • Kollagen, lilla rodfrugter og funktionel mad: Her er fremtidens fødevaretrends

    15.10.2026

  • Tre danske virksomheder i kapløbet om nordiske priser for bæredygtig fisk

    15.10.2026

  • FødevareDanmark: Data fra de danske naturskove sår ny tvivl om grundlaget for kvælstofreguleringen

    15.10.2026

  • Banan, chai og ekstra crunch: Toms giver klassikerne nye smage

    13.10.2026

  • Grundlæggeren af Holte Vinlager, Karlin Nielsen, er død, 83 år gammel

    13.10.2026

  • Alle standpladser solgt: Danmarks største grønne madmesse vender tilbage til Aarhus

    13.10.2026

  • Økologisk Landsforening kritiserer finanslovsforslag: Grønne ambitioner mangler penge

    13.10.2026

  • Den danske vinhøst 2026: Rekordhøst hos nogle vinbønder – andre får færre, men mere koncentrerede druer

    13.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}