• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceKød, fisk og fjerkræMarkedsføringTop21. 02. 2023 | Mikkel Bækgaard

Sticks’n’Sushi klar til at udvide deres britiske forretning

FoodserviceKød, fisk og fjerkræMarkedsføringTop21. 02. 2023 By Mikkel Bækgaard

Efter et år med rekordomsætning i en ellers udfordrende tid er den populære sushikæde Sticks‘n’Sushi nu klar til at ekspandere forretningen. Det danske og britiske marked har båret en stor del af væksten i det forgangne år, og nu kan sushibegejstrede briter se frem til åbningen af en række nye restauranter i 2023.

Sticks n Sushi-restaurant på Kings Road i London
Sticks n Sushi-restaurant på Kings Road i London

Sticks’n’Sushi indtog London for første gang i 2012 og har med sine nuværende 10 restauranter i og omkring den engelske hovedstad konsolideret sin plads som en favorit på den britiske sushiscene. Nu kan de britiske sushiselskere se frem til den karakteristiske Sticks’n’Sushi-oplevelse i helt nye omgivelser med lanceringen af mindst to nye restauranter i 2023.

I et ellers udfordrende marked har det forgangne år hos Sticks’n’Sushi budt på lanceringen af et nyt menukort, en helt ny visuel identitet, restaurantåbning i Berlin og ikke mindst flotte resultater på tværs af alle tre markeder i Danmark, Tyskland og UK.

I sidstnævnte er ambitionen at fortsætte den strategi, der har skabt flotte resultater i både Berlin og København, nemlig at skabe en klynge af særegne restauranter med hver sin æstetik og stemning. Efter den seneste succes med lanceringen af den seneste restaurant i White City i december 2022 ser sushikæden nu frem til at løfte sløret for to-tre nye, unikke lokationer i og omkring London – alt sammen i løbet af 2023.

”London har et enormt potentiale, og vi holder løbende øje med nye muligheder. Når vi skal åbne nye steder, specielt i udlandet, så ser vi meget på, hvad det er for et område, og hvordan vi kan skabe en oplevelse for gæsterne, der favner vores visuelle udtryk og samtidig har en reference til det lokale miljø. En restaurant skal passe ind i bybilledet, men samtidig stå som noget unikt, der afspejler vores DNA,” fortæller Andreas Karlsson, administrerende direktør hos Sticks’n’Sushi.

Kvalitet og æstetik går hånd i hånd

Hos Sticks’n’Sushi vægtes kvalitetsråvarer, tårnhøje standarder for æstetik og indretning enormt højt. Derfor bidrager hver restaurant med noget forskelligt, så gæsterne aldrig får fornemmelsen af at træde ind i den samme restaurant, når de besøger kædens forskellige lokationer.

“London er en metropol i Europa, der er i konstant udvikling og vækst. Det er et samlingssted for forskellige kulturer og traditioner, hvor vi bidrager til byens kulinariske sushiscene med vores dansk-japansk inspirerede stil, som vores gæster sætter stor pris på,” siger Andreas Karlsson.

Den løbende ekspansion af Sticks’n’Sushi sætter krav til personalet både i restauranten og i køkkenet, og heller ikke her går Sticks’n’Sushi på kompromis med kvaliteten.

“Når vi ansætter nye talenter, gennemgår de nyansatte en proces, så de hurtigt og effektivt bliver en del af vores fiske-familie. For vi er en familie, og den DNA, vi er rundet af, skal gennemsyre hele organisationen fra tjener til kok og helt ud i administrationen blandt vores mere end 1.400 ansatte. Vi har formået at fastholde vores DNA på tværs af landegrænser, og jeg tror, at det afspejler sig i gæsternes oplevelser ude i de enkelte restauranter,” afslutter Andreas Karlsson.

For nuværende har Sticks’n’Sushi 25 restauranter i alt. 12 i Danmark, 10 i Storbritannien og 3 i Tyskland, og ambitionen er, at tilføje minimum tre nye restauranter til listen inden årets udgang.

Skrevet i: Foodservice, Kød, fisk og fjerkræ, Markedsføring, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Håbløst bureaukrati, mener Danske Ølentusiaster: Hobbybryggere sidestilles med kommercielle bryggerier

DrikkevarerPolitik og eksport24. 02. 2026

Danske Ølentusiaster advarer: Myndighedernes kontrol af håndbryggere truer kreativiteten og fødekæden til fremtidens danske bryggerier. Privatpersoner, der brygger øl som hobby – kaldet håndbryggere – risikerer i stigende grad at blive mødt med samme krav og kontrol som professionelle

Danskerne spiser markant mindre frugt og grønt – organisationer opfordrer til at fjerne momsen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed24. 02. 2026

Ny kostundersøgelse viser, at danskerne bevæger sig længere væk fra kostråd om frugt og grønt. Det får nu en bred alliance til at kræve politisk handling: Fjern momsen på frugt og grønt! Den nationale kostundersøgelse har for første gang i et årti kortlagt danskernes kostvaner, og resultaterne

Køkkenprisen 2026: Nu er der åbent for indstillinger

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed24. 02. 2026

Køkkenprisen 2026 gives til offentlige køkkener, der med høj faglighed og stolthed skaber velsmagende måltider med omtanke. Nu er der åbent for indstillinger. For syvende år i træk sætter Landbrug & Fødevarer fokus på de offentlige køkkener, hvor faglighed, engagement og økologi går hånd i

nemlig forpligter sig: Halverer madspild og udfaser turbokyllinger

Detailhandel og en grosØkologi og bæredygtighed24. 02. 2026

nemlig skærper nu sine egne forpligtelser på dyrevelfærd og madspild markant som en del af virksomhedens nye treårige strategi ”Transformér”. Med konkrete, tidsfastsatte mål om blandt andet at udfase hurtigvoksende kyllinger i 2026 og halvere madspildet frem mod 2030, lægger online-supermarkedet sig

Landbrug og Fødevarer: Totalberedskab bør omfatte fødevareforsyning

Politik og eksportTop24. 02. 2026

Landbrug & Fødevarer ser positivt på det nye totalberedskab og understreger, at fødevareforsyning bør tænkes tydeligt ind som del af Danmarks samlede sikkerhed. Regeringen etablerede i sidste uge et nyt totalberedskab for Danmark. Landbrug & Fødevarer hilser initiativet velkomment og

Tre produkter fra Lidls populære Madværket serie nomineret til europæisk pris

Detailhandel og en gros19. 02. 2026

Tre danskproducerede hverdagsfavoritter fra Lidls Madværket er i år i finalen ved European Private Label Awards 2026. Denne gang er det havregryn, skyr neutral og økologisk piskefløde, der markerer endnu en international anerkendelse af danske leverandører i europæisk topklasse. Tre

Go Nordic Cruiseline og leverandør holder skruen i vandet de næste 4 år

Detailhandel og en grosFoodservice19. 02. 2026

Go Nordic Cruiseline har indgået en 4-årig aftale med Dagrofa Foodservice, der fortsætter som fødevareleverandør til skibene Nordic Crown og Nordic Pearl på den populære rute mellem København og Oslo. Hvert år sejler mere end 700.000 gæster med Go Nordic Cruiseline på den ikoniske rute mellem

REMA 1000 indfrier målsætning for dyrevelfærd i køledisken

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed19. 02. 2026

Discountkæden REMA 1000 har indfriet sin målsætning for dyrevelfærdsmærket grisekød anbefalet af Dyrenes Beskyttelse. I 2025 udgjorde det mere end en fjerdedel af det samlede salg, mens REMA 1000 tog vigtige skridt i salget af fjerkræ med høj dyrevelfærd. Kalenderåret 2025 er et afsluttet

Nye optagelser fra grise-toppen: Dyreorganisation politianmelder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed19. 02. 2026

Optagelser afslører ifølge dyreværnsorganisationen Anima grumme forhold for dyrene hos endnu en række magtfulde griseproducenter, der nu er meldt til politiet. Anmeldelserne kommer i kølvandet på et borgerforslag om manglende dyrevelfærd hos danske grise. Kun to måneder efter TV 2s dokumentar

Nyt studie: Selskabelige mennesker spiser mere kød

Forskning og uddannelseKød, fisk og fjerkræTop19. 02. 2026

Det er ikke dine værdier, som afgør, om du har kød på tallerkenen, lyder den overraskende konklusion. Hvad får os til at spise kød? Og har vi gris på gaflen i bestemte situationer – men ikke i andre? Det spørgsmål satte et forskerhold, som involverer gæsteprofessor Wencke Gwozdz fra CBS, sig

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Håbløst bureaukrati, mener Danske Ølentusiaster: Hobbybryggere sidestilles med kommercielle bryggerier

    24.02.2026

  • Danskerne spiser markant mindre frugt og grønt – organisationer opfordrer til at fjerne momsen

    24.02.2026

  • Køkkenprisen 2026: Nu er der åbent for indstillinger

    24.02.2026

  • nemlig forpligter sig: Halverer madspild og udfaser turbokyllinger

    24.02.2026

  • Landbrug og Fødevarer: Totalberedskab bør omfatte fødevareforsyning

    24.02.2026

  • Tre produkter fra Lidls populære Madværket serie nomineret til europæisk pris

    19.02.2026

  • Go Nordic Cruiseline og leverandør holder skruen i vandet de næste 4 år

    19.02.2026

  • REMA 1000 indfrier målsætning for dyrevelfærd i køledisken

    19.02.2026

  • Nye optagelser fra grise-toppen: Dyreorganisation politianmelder

    19.02.2026

  • Nyt studie: Selskabelige mennesker spiser mere kød

    19.02.2026

  • Ny rapport: Hjemmearbejde ændrer danskernes madvaner

    17.02.2026

  • Fors stiller skarpt på madspild

    17.02.2026

  • To danske klassikere lancerer rugbrød og øl skabt til det uformelle måltid

    17.02.2026

  • Efter 115 år: Krogs Fiskerestaurant lukker – og vender tilbage med store ambitioner

    17.02.2026

  • Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik

    17.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik