• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceKød, fisk og fjerkræMarkedsføringTop21. 02. 2023 | Mikkel Bækgaard

Sticks’n’Sushi klar til at udvide deres britiske forretning

FoodserviceKød, fisk og fjerkræMarkedsføringTop21. 02. 2023 By Mikkel Bækgaard

Efter et år med rekordomsætning i en ellers udfordrende tid er den populære sushikæde Sticks‘n’Sushi nu klar til at ekspandere forretningen. Det danske og britiske marked har båret en stor del af væksten i det forgangne år, og nu kan sushibegejstrede briter se frem til åbningen af en række nye restauranter i 2023.

Sticks n Sushi-restaurant på Kings Road i London
Sticks n Sushi-restaurant på Kings Road i London

Sticks’n’Sushi indtog London for første gang i 2012 og har med sine nuværende 10 restauranter i og omkring den engelske hovedstad konsolideret sin plads som en favorit på den britiske sushiscene. Nu kan de britiske sushiselskere se frem til den karakteristiske Sticks’n’Sushi-oplevelse i helt nye omgivelser med lanceringen af mindst to nye restauranter i 2023.

I et ellers udfordrende marked har det forgangne år hos Sticks’n’Sushi budt på lanceringen af et nyt menukort, en helt ny visuel identitet, restaurantåbning i Berlin og ikke mindst flotte resultater på tværs af alle tre markeder i Danmark, Tyskland og UK.

I sidstnævnte er ambitionen at fortsætte den strategi, der har skabt flotte resultater i både Berlin og København, nemlig at skabe en klynge af særegne restauranter med hver sin æstetik og stemning. Efter den seneste succes med lanceringen af den seneste restaurant i White City i december 2022 ser sushikæden nu frem til at løfte sløret for to-tre nye, unikke lokationer i og omkring London – alt sammen i løbet af 2023.

”London har et enormt potentiale, og vi holder løbende øje med nye muligheder. Når vi skal åbne nye steder, specielt i udlandet, så ser vi meget på, hvad det er for et område, og hvordan vi kan skabe en oplevelse for gæsterne, der favner vores visuelle udtryk og samtidig har en reference til det lokale miljø. En restaurant skal passe ind i bybilledet, men samtidig stå som noget unikt, der afspejler vores DNA,” fortæller Andreas Karlsson, administrerende direktør hos Sticks’n’Sushi.

Kvalitet og æstetik går hånd i hånd

Hos Sticks’n’Sushi vægtes kvalitetsråvarer, tårnhøje standarder for æstetik og indretning enormt højt. Derfor bidrager hver restaurant med noget forskelligt, så gæsterne aldrig får fornemmelsen af at træde ind i den samme restaurant, når de besøger kædens forskellige lokationer.

“London er en metropol i Europa, der er i konstant udvikling og vækst. Det er et samlingssted for forskellige kulturer og traditioner, hvor vi bidrager til byens kulinariske sushiscene med vores dansk-japansk inspirerede stil, som vores gæster sætter stor pris på,” siger Andreas Karlsson.

Den løbende ekspansion af Sticks’n’Sushi sætter krav til personalet både i restauranten og i køkkenet, og heller ikke her går Sticks’n’Sushi på kompromis med kvaliteten.

“Når vi ansætter nye talenter, gennemgår de nyansatte en proces, så de hurtigt og effektivt bliver en del af vores fiske-familie. For vi er en familie, og den DNA, vi er rundet af, skal gennemsyre hele organisationen fra tjener til kok og helt ud i administrationen blandt vores mere end 1.400 ansatte. Vi har formået at fastholde vores DNA på tværs af landegrænser, og jeg tror, at det afspejler sig i gæsternes oplevelser ude i de enkelte restauranter,” afslutter Andreas Karlsson.

For nuværende har Sticks’n’Sushi 25 restauranter i alt. 12 i Danmark, 10 i Storbritannien og 3 i Tyskland, og ambitionen er, at tilføje minimum tre nye restauranter til listen inden årets udgang.

Skrevet i: Foodservice, Kød, fisk og fjerkræ, Markedsføring, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Dagrofa fordobler ambitionen for dansk frugt og grønt

Detailhandel og en grosFrugt og grønt31. 03. 2026

Dagrofa har i 2025 allerede indfriet 70 procent af sit 2030-mål. Derfor tager koncernen sin ambition til et nyt niveau. Målet er nu at øge indkøbet af dansk frugt og grønt med 20 procent inden 2030. Dagrofa sætter nu yderligere fart på indsatsen for de danske fødevarer, der produceres i jord,

5,3 mio. kr. baner vej for nye oplevelser og fri entré i Kornets Hus

Brød og kager31. 03. 2026

Med 5,3 mio. kr. i støtte fra Nordea-fonden er Kornets Hus klar til at skabe et åbent og levende samlingspunkt med flere læringsaktiviteter, stærkere fællesskaber og flere helårstilgængelige oplevelser. Støtten fra Nordea-fonden betyder også, at Kornets Hus nu indfører fri

Lille ændring på 5.800.000 æggebakker giver stor miljøgevinst

AktueltDetailhandel og en grosEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed31. 03. 2026

Tekst og grafik på Coops mest populære æggebakke, Änglamark 10 stk., bliver nu printet direkte på pappet i stedet for at blive trykt på et påklistret mærkat. Med 5.800.000 æggebakker af denne type sparer Coop årligt 17,6 ton papir og reducerer CO2-udslippet med 39,2 ton. Påsken nærmer sig med

Hotel- og Restaurantskolen leverer rekordresultat trods bremsede byggeplaner

AktueltForskning og uddannelse31. 03. 2026

Efter en restrukturering viser Hotel- og Restaurantskolens årsrapport for 2025 en økonomi i balance. Skolen lander sit hidtil bedste driftsresultat med en rekordhøj omsætning, hvilket skaber fundamentet for nye investeringer i elevernes hverdag. Da Hotel- og Restaurantskolen i slutningen af

Halvdelen dropper påskemiddagen i år, men påskebordet består

Miljø og sundhedTop31. 03. 2026

Selvom påsken traditionelt er en af årets store madhøjtider, er det langt fra alle danskere, der samles om det klassiske påskebord. En ny undersøgelse fra YouGov og HelloFresh viser, at 45 pct. ikke forventer at deltage i en traditionel påskemiddag i år, mens dem, der gør, holder stædigt fast i

Circle K vil give danskere på farten en ny madoplevelse

Ikke kategoriseret26. 03. 2026

Danskerne spiser i stigende grad måltider uden for hjemmet. Samtidig betyder de mange nye elbiler, at flere opholder sig længere tid på landets servicestationer, når bilen skal lades op. Den udvikling vil Circle K nu omsætte til vækst på madområdet. Med lanceringen af et helt nyt madunivers går

Fagligt fællesskab og fornyelse hittede på Foodexpo 2026

Messer og konferencer26. 03. 2026

Både udstillere og besøgende udtrykker stor tilfredshed med Foodexpos nye messekoncept, der på den netop gennemførte udgave af messen bød på 15 tematisk gennemførte faglige zoner. Fødevarebranchens centrale mødested samlede 20.547 fagfolk i MCH Messecenter Herning 22.-24. marts 2026. Med

Midtjysk pølsemager vinder europamesterskab

AktueltKød, fisk og fjerkræMesser og konferencer26. 03. 2026

Brian Flink Pedersen fra Pølsemageriet i Silkeborg vandt i weekenden det uofficielle europamesterskab i pølsemageri og satte sent søndag aften trumf på ved at vinde prisen for Danmarks bedste leverpostej. Den silkeborgensiske pølsemager Brian Flink Pedersen fra Pølsemageriet har skrevet sig ind

Se vinderne af fede præmier på Foodexpo

AktueltMesser og konferencer26. 03. 2026

Over 1000 messegæster var forbi Food&Drinks stand og deltog i konkurrencen om præmier fra Oluf Brønnum & co A/S. Se her, hvem der vandt. Clay stentøj: Jette Rasmussen fra Horsens Riedel Karaffel: Rasmus Warming, Kolding KENWOOD Røremaskine: Chenette Thomsen, Give. Alle præmier er

Alchemist og Rasmus Munk kåret som ’Restaurant of the Year’ og ’Chef of the Year’ ved Falstaff Awards 2026

FoodserviceTop26. 03. 2026

Mandag 23. marts 2026 afholdte det internationale gastromedie Falstaff sin årlige prisuddeling for de nordiske lande, Falstaff Nordics Restaurant Awards 2026, i Malmö. Ved samme lejlighed lancerede Falstaff sin nye, store restaurantguide til de nordiske og baltiske lande. I prisuddelingens

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dagrofa fordobler ambitionen for dansk frugt og grønt

    31.03.2026

  • 5,3 mio. kr. baner vej for nye oplevelser og fri entré i Kornets Hus

    31.03.2026

  • Lille ændring på 5.800.000 æggebakker giver stor miljøgevinst

    31.03.2026

  • Hotel- og Restaurantskolen leverer rekordresultat trods bremsede byggeplaner

    31.03.2026

  • Halvdelen dropper påskemiddagen i år, men påskebordet består

    31.03.2026

  • Circle K vil give danskere på farten en ny madoplevelse

    26.03.2026

  • Fagligt fællesskab og fornyelse hittede på Foodexpo 2026

    26.03.2026

  • Midtjysk pølsemager vinder europamesterskab

    26.03.2026

  • Se vinderne af fede præmier på Foodexpo

    26.03.2026

  • Alchemist og Rasmus Munk kåret som ’Restaurant of the Year’ og ’Chef of the Year’ ved Falstaff Awards 2026

    26.03.2026

  • Danskerne flår ‘valgflæsk’ ned fra hylderne

    24.03.2026

  • Jyder løb med sejren ved Årets Kok og Årets Tjener 2026

    24.03.2026

  • Tidligere VM-guldvinder er Rising Star of the Year

    24.03.2026

  • Tusinder har været forbi Foodexpo

    24.03.2026

  • Restaurant Flammen åbner sin første restaurant i Sverige

    23.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik