• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

Detailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræ28. 09. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Restaurant Lilleheden vandt ’Årets Sild’ – igen!

Detailhandel og en grosFoodserviceKød, fisk og fjerkræ28. 09. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Trods et stjernespækket kokkefelt blev det en gammel kending fra Hirtshals, der vandt konkurrencen ’Årets Sild’. Nu skal vindersilden på glas og ud på supermarkedernes hylder.

Lilleheden har de bedste sild.

Der var trængsel blandt koryfæer og stjerner, da topkantiner og restauranter som Møntergade og Værdsat dystede i disciplinen ’bedste sildeopskrift’ søndag på Nordsøen Oceanarium.

Alligevel var det en gammel kending, der bragede igennem konkurrencen, hvor dommerne, der blandt andet bestod af mesterkokken Bo Jacobsen og madbloggeren Rasmus Palsgaard, både skulle blindteste selve sildene og smage anrettede stykker med garniture.

Vinderen var nemlig kokken Ejvind Kjeldsen Jensen fra Restaurant Lilleheden – igen, igen kan man roligt sige. For Hirtshals-restauranten er nu 11-dobbelt vinder af den prestigefyldte pris, der har været uddelt siden 2000.

– Jamen, jeg havde åbenbart den bedste sild. Det er jeg simpelthen så stolt af, for det var mesterkokke, jeg var oppe imod, griner Ejvind Kjeldsen Jensen, der i år havde krydret de gammeldags modnede sild med saft og skal fra lime, rosa peber, fennikelfrø og laurbærblade.

Andenpladsen gik til den nye Wassim Hallal-ejede restaurant ANX i Aarhus, der forsøgte sig med en nordjysk sild med østersvand fra Limfjordsøsters, peberrod og blæretang. Tredjepladsen gik til Restaurant Norrlyst i København, der bød på en mere klassisk sild med krondild, æble og rosenpeber.

I dommerpanelet sad også Anette Ladefoged, der er adm. direktør i Tenax Sild, der også omfatter brandet Lykkeberg 1899. Alle deltagerne fik gammeldags modnede saltsild fra Lykkeberg 1899 som råmateriale, men de skulle selv udvande silden og marinere den. Og det var lige præcis udvandingsdisciplinen, som Restaurant Lilleheden mestrede til perfektion, forklarer Anette Ladefoged.

Vinderen kommer i køledisken

– Der var mange fine tilsmagningskombinationer og flotte anretninger i årets konkurrence. Men Lilleheden vandt suverænt i blindtesten, hvor udvandingen af silden er altafgørende, siger hun.

Ud over en check på 15.000 kr. kommer vinderen af Årets Sild også i Lykkeberg 1899’s sortiment og ender på supermarkedernes hylder i 2023.

– Det arbejde går vi i gang med nu, men jeg tror, det bliver nemt, for det er nogle meget enkle og klassiske smage, som rammer rent blandt sildeelskere, siger hun.

Kan man ikke vente til 2023, kan man allerede smage vindersilden på Restaurant Lilleheden i Hirtshals fra denne uge.

Sidste år vandt Restaurant HOS i Odense ’Årets Sild’ med en kombination af peberrod, enebær, laurbærblade, krondild og stikkelsbær. Den sild findes i udvalgte supermarkeder i dag og frem til nytår.

Konkurrencen er et samarbejde mellem Hirtshals Fiskefestival, Danmarks Pelagiske Producentorganisation, Nordsøen Oceanarium og Tenax Sild.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Foodservice, Kød, fisk og fjerkræ

Seneste nyt fra redaktionen

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhed15. 01. 2026

Tænketanken Frej udgiver i dag Ungeindex 2026, der er en ny repræsentativ undersøgelse af unges viden og holdninger til mad og landbrug. Ungeindex 2026 giver et sjældent klart indblik i, hvad unge forventer af fremtidens fødevaresystem – og hvor kløfterne er størst mellem ambitioner, viden og

Fødevareminister Jacob Jensen

Grønland og Danmark drøfter et styrket samarbejde på fødevareområdet

Politik og eksport15. 01. 2026

Fødevareminister Jacob Jensen (V) og Naalakkersuisoq for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning Peter Borg har holdt møde i København for at drøfte et styrket samarbejde. Fødevareminister Jacob Jensen (V) har onsdag i København haft besøg af Naalakkersuisoq Peter Borg for Fiskeri, Fangst,

Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

AktueltForskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed15. 01. 2026

Villum Fonden støtter erhvervsskolerne med 50 millioner kroner, så fremtidens faglærte kan blive klædt på til bæredygtighed og grøn omstilling. Erhvervsuddannelserne spiller en central rolle i den grønne omstilling af dansk erhvervsliv. Nu får en række erhvervsskoler landet over tilsammen knap

Skruer op for indsatsen for at få talenter til at overtage butikker

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræ15. 01. 2026

FødevareDanmark vil fjerne nogle af de barrierer, der i dag afholder unge slagtertalenter fra at videreføre sunde og veldrevne slagterforretninger, når mester går på pension. Blandt andet stiller brancheorganisationen nu en kaution på op til 500.000 kr. De senere år er flere veldrevne

Stjerneregn over København: Nu begynder gastro-året 2026

FoodserviceMesser og konferencerTop15. 01. 2026

2026 bliver et år med særlig fokus på gastronomii København, og nu lanceres ”En bid af stjernerne”:  En serie af events, der fejrer danske kokke, restauranter og producenter hele året. Her kan gæster blandt andet glæde sig til Årets Ret,DiningWeekmed Michelin-restauranter og Danmarks længste

Frisk fisk er ikke altid det bedste

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 01. 2026

Skal der fisk på menuen, skal den ikke nødvendigvis være pivfrisk. Den slovenske biolog og fiskeopdrætter Irena Fonda fra Fonda Fish Farm gør op med forestillingen om, at friskhed altid er lig med kvalitet. Hun mener, at man bør lære at bruge næsen – og ikke bare øjnene. Når mange, såvel

Dansk kaffeteknologi får international blåstempling

DrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed13. 01. 2026

GrowGrounds opnår Gold Standard Project Design Certification og styrker Danmarks rolle i den grønne omstilling af kaffe Den danske agritech-virksomhed GrowGrounds har opnået Gold Standard Project Design Certification for sit Global Syntropic Agroforestry Program (GSID

L&F: Mercosur-aftalen rummer både muligheder og udfordringer for den danske fødevareklynge

AktueltFødevareproduktionLandbrugPolitik og eksport13. 01. 2026

En ny handelsaftale med Sydamerikanske Mercosur-lande åbner nye eksportmuligheder for den danske fødevareklynge, men den stiller samtidig skarpt på udfordringer for konkurrenceevnen og behovet for mere ens rammevilkår. Det mener Landbrug & Fødevarer Et flertal af EU's medlemslande har i

Danmarks første: National iværksætter- og vækstkonference for lokale fødevarer

AktueltMesser og konferencer13. 01. 2026

Fødevareministeren åbner en historisk konference, hvor Danmarks stærkeste rollemodeller og iværksættere samler viden og peger på, hvordan der kan skabes betydelig vækst og nyt iværksætteri fra jorden, forarbejdning, forædling og andet gennem hele fødevarernes værdikæde. Den 29. januar 2026

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

Detailhandel og en grosFoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed13. 01. 2026

Dansk Vegetarisk Forening og Dagrofa Foodservice har netop fået tilsagn om at modtage 1,5 mio. kroner fra Fonden for Plantebaserede Fødevarer. Støtten går til et nyt projekt, der skal styrke udbredelsen af plantebaserede madoplevelser på landets restauranter. Fonden for Plantebaserede Fødevarer

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

    15.01.2026

  • Grønland og Danmark drøfter et styrket samarbejde på fødevareområdet

    15.01.2026

  • Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

    15.01.2026

  • Skruer op for indsatsen for at få talenter til at overtage butikker

    15.01.2026

  • Stjerneregn over København: Nu begynder gastro-året 2026

    15.01.2026

  • Frisk fisk er ikke altid det bedste

    13.01.2026

  • Dansk kaffeteknologi får international blåstempling

    13.01.2026

  • L&F: Mercosur-aftalen rummer både muligheder og udfordringer for den danske fødevareklynge

    13.01.2026

  • Danmarks første: National iværksætter- og vækstkonference for lokale fødevarer

    13.01.2026

  • Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

    13.01.2026

  • Københavnsk restaurantkæde skifter ikke kun navn men også fødevaregrossist  

    08.01.2026

  • Billetsalg til Dining Week er i gang

    08.01.2026

  • 500.000 fastelavnsboller på vej til danskerne: Coop ruster sig til fastelavnsbolle-krig

    08.01.2026

  • Danish Crown skaber 100 nye arbejdspladser i Vejen

    08.01.2026

  • Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

    08.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik