• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

DrikkevarerTop13. 04. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Øltendenser og smørrebrød

DrikkevarerTop13. 04. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Som et kornprodukt er øllet den oplagte partner til smørrebrødet. Faktisk passer næsten al øl til det klassiske danske frokostbord, mener øleksperten Carsten Berthelsen.

Carsten Berthelsen er forfatter af flere bøger om øl og kendt på skærmen fra blandt andet Natholdets Julekalender. Foto: Anette Thede.

Den traditionelle drik til det danske frokostbord har i hele det 20. århundrede været pilsnerøllen. Den milde undergærede lagerøl har været gennemgående til hele frokostmåltidet og gerne med en snaps som sidevogn for at rense paletten. Med tiden har vores ølvaner ændret sig, i takt med at udvalget vokser, og der går sport i at sætte en ny øloplevelse til hver ny ret, vi får serveret.

Carsten Berthelsen er forfatter, belgofil og ølekspert, og udover øllet har han et godt øje til det danske frokostbord, som han mener, er som skabt til at blive nydt i selskab med en – eller flere – øl.

– Det er oplagt at servere øl til smørrebrød, da øllen også er et kornprodukt. Øllen komplimenterer især både brød og mejeriprodukter, fortæller han, inden han tager os med på en tur gennem en typisk smørrebrødsservering og vi starter naturligvis med silden.

– Hvis vi tager udgangspunkt i en stegt sild, der har svømmet i eddike, skal der en speciel øl til for at kunne hamle op med det sure og det søde. Generelt vil jeg til de pikante og syrlige retter anbefale en pale ale eller en mild IPA, der ikke er alt for humlet.

Til den næste servering anbefaler Carsten Berthelsen en saison, der minder lidt om den frugtige pale ale, men den er gerne karboneret kraftigere og kan være pikant syrlig:

– Går vi over til den ferskrøgede laks, ja, så anbefaler jeg en saison, som er en fantastisk øltype, der er ved at blive en højt elsket stilart i Danmark, ligesom den er i Belgien og Frankrig.

Er laksen gravad og med rævesovs anbefaler Carsten Berthelsen i stedet en anden belgisk øltype, nemlig en god stærk blonde, som for eksempel Westmalle Tripel.

Rugbrød er terroir

Hvor der er blevet fokuseret på pålægget til fiskeretterne, må man endelig ikke glemme rugbrødet i det store billede.

– Rugbrød er en vidunderlig specialitet for vort land og er for mig 100 procent indbegrebet af terroir, siger Carsten Berthelsen.

– Tyskerne har deres skønne pumpernickel, men det er kun nordtyskerne, der har en rugbrødskultur, der minder om vores.

Til de lune retter skal øllen gerne komplimentere det mørke brød og pålægget og i den forbindelse leder Carsten Berthelsen os hen mod de mørkere øl.

– Når vi nu har den dejlige, maltede fornemmelse i rugbrødet – det kan ovenikøbet være æltet med malt – så vil jeg tage nogle af de brune sorter til de lune retter. Det kan for eksempel være den milde overgærede Ale nr. 16 fra Refsvindinge til en mørbradbøf. Men skal der være mere smæk på, så find en kraftigere dubbel fra Belgien. De passer så skønt til de danske lune retter, erklærer øleksperten, der sætter pris på tendensen om at sætte en ny øl til hver enkelt ret.

Det kan næsten ikke gå galt

Modsat vin går næsten al øl til dansk mad, mener Carsten Berthelsen. Der findes en ølstil til hver enkelt servering, mens det kan være lidt sværere for vinen, lyder det.

– Det kan være, at jeg kommer op at toppes med sommeliererne nu, men hvidvin går altså ikke til en sild, lyder det med et grin.

Men det er heller ikke alle øl, der kan hamle op med silden.

– Jeg har stor respekt for pilsnerøllen, for dens tørstslukkende egenskaber, men den giver ikke mange nuancer til frokostserveringerne. Vi har historisk set haft en vis konservatisme i forbindelse med frokostbordet, netop fordi vi ikke havde andre øltyper at byde ind med. Men det har vi nu og pilsnerøl er efter min mening for svag i sit smagsspektrum til at kunne leve op til eksempelvis en sildemad, siger Carsten Berthelsen.

I stedet for pilsnerøllen anbefaler han de lidt stærkere, lyse typer og fremhæver guldøllene, som han mener, vi har en fin kultur med i Danmark. Han nævner klassikerne Elefantøl og Giraf, der sagtens kan bide skeer med silden – også dem i lage.

Et smørrebrød, som Carsten Berthelsen sætter stor pris på, er et stykke med skinke og italiensk salat, hvortil han også gerne sætter en guldøl, som for eksempel Hancock Beer, men der er selvfølgelig også et belgisk alternativ:

– Med den mayonnaisebaserede topping og skinken, hvor vi har saltet i kødet, vil jeg med glæde vælge en belgisk saison med sin lidt spidse smag.

Everything goes

Er smørrebrødet af moderne karakter, og bliver der eksperimenteret med smage, der ikke er typiske for det danske køkken, er det ikke noget problem, siger Carsten Berthelsen og tager igen udgangspunkt i sildemadden:

– Jeg finder det interessant, når man arbejder med asiatiske smagstilsætninger til det ærkedanske smørrebrød og er vi for eksempel ude i en sildemad med gomadressing eller en anden krydret tilsætning, ville jeg vælge en god, kraftig IPA.

Når det kommer til osten, vil den oplagte pairring ofte være en kulsort øl eller en barley wine, men det kan også være en god idé med en stærk belgisk ale, rig på frugt og krydderier.

– Hvis der kommer en god kraftig skimmelost på bordet, er der mange, der foretrækker en porter eller stout, men man kunne også vælge en sødere og kraftig type, som den belgiske quadrupel, siger Carsten Berthelsen, inden han slutter med at fortælle, at der dog alligevel er en øltype, han ikke vil have serveret til frokostbordet, og det er den moderne udvikling af stouten, den såkaldte pastry stout, der indeholder store mængder sukker og en smag af kage.

– Det er bare en øl, man skal nyde, hvis man synes om den stilart, og så ellers holde den borte fra frokostbordet.

Artiklen er fra Food&Drink nr 3, der satte fokus på smørrebrødet. Læs hele magasinet her: Food&Drink

Skrevet i: Drikkevarer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk sommelier blandt verdens ti bedste – Norge tog VM-titlen

DrikkevarerFoodservice20. 10. 2026

Danske Jonathan Gouveia sluttede på en syvendeplads ved verdensmesterskabet for sommelierer i Lissabon, hvor 66 deltagere dystede om titlen som verdens bedste. Det blev dog Norge, der løb med sejren. Danmark fik en placering i verdenseliten, da VM for sommelierer, ASI Best Sommelier of the

Ældgammel teknik kan ændre kedelig smag i bønner

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed20. 10. 2026

Hestebønner er en klimavenlig proteinkilde, men smagen er en barriere for, at vi vælger dem til. Nu viser forskere fra Københavns Universitet, hvordan fermentering kan bane vejen for både bedre smag, højere kvalitet og flere sunde egenskaber i bønnerne. Den er rig på protein og dyrkes let i

Dansk Vegetarisk Forening: Kombinér frit kødvalg med plantebaseret som standard

AktueltFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed20. 10. 2026

De ældre medborgere, som savner kød, får nu hjælp fra en uventet kant. Dansk Vegetarisk Forening foreslår, at Danmark indfører en mad-model, som i disse år med stor succes vinder udbredelse i andre lande. De ældre, som savner kød, får nu hjælp fra en uventet kant. Dansk Vegetarisk Forening

Ny Ninja-undersøgelse afslører: 87 procent af danskerne spiser for lidt fisk

AktueltKød, fisk og fjerkræ20. 10. 2026

En ny undersøgelse fra Ninja viser, at 87 procent af danskerne spiser fisk sjældnere end anbefalet af Fødevarestyrelsen. Mere end en tredjedel ville servere fisk oftere, hvis de let kunne opnå en tekstur, som hele familien kan lide. Nu deler Allan Schultz, køkkenchef og ejer af Michelin-restauranten

Ny landsdækkende indsats: Mere end 90 aktører vil øge forbruget og produktionen af bælgfrugter

Frugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed20. 10. 2026

Bælgfrugtspartnerskabet har i denne uge lanceret landsdækkende kampagne og ni politiske anbefalinger. Indsatsen skal få flere danskere til at spise bælgfrugter og gøre det mere attraktivt for landmænd og virksomheder at investere i dem. Knap halvdelen af danskerne ønsker at spise flere

FoodTech samler eksperter om løsninger til vand- og energioptimering

FødevareproduktionMesser og konferencer15. 10. 2026

Energieffektivitet i fødevareproduktionen og reduktion af vandforbruget kommer i fokus i FoodTechs Water & Energy-område, der ikke mindst byder på et informativt sceneprogram med en lang række eksperter. Nordens førende destination for fødevareteknologi samler branchen i MCH Messecenter Herning

Michael Borch er direktør i Nemco

Et år med producentansvar: Fødevarebranchen kæmper med uigennemskuelige priser

EmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed15. 10. 2026

Et år efter indførelsen af det udvidede producentansvar for emballage er der fortsat stor usikkerhed om både priser, regler og miljøeffekt. Emballageleverandøren Nemco efterlyser større gennemsigtighed og advarer om, at virksomheder, der ikke betaler deres del, kan underminere tilliden til

Kollagen, lilla rodfrugter og funktionel mad: Her er fremtidens fødevaretrends

AktueltForskning og uddannelseMesser og konferencer15. 10. 2026

Fremtidens fødevarer skal ikke bare smage godt. De skal også være sunde, praktiske, bæredygtige og helst en oplevelse for alle sanser. Det er nogle af de tydelige tendenser, når fødevaremessen SIAL Paris præsenterer årets mest innovative produkter. Fødevarer med kollagen, farvestrålende

Tre danske virksomheder i kapløbet om nordiske priser for bæredygtig fisk

AktueltKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed15. 10. 2026

Coop, Sæby Fiskeindustri og Espersen var blandt de nominerede, da Marine Stewardship Council uddelte årets nordiske priser for arbejdet med MSC-certificerede fisk og skaldyr. Selvom priserne gik til udenlandske virksomheder, fremhæver MSC de danske virksomheders indsats for at udbrede fisk fra

Leif Wilson Laustsen, Direktør i FødevareDanmark

FødevareDanmark: Data fra de danske naturskove sår ny tvivl om grundlaget for kvælstofreguleringen

LandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed15. 10. 2026

Efter at Aarhus Universitet tirsdag erkendte fejl i beregningerne bag den nye kvælstofregulering, rejser tal fra de danske naturskove yderligere tvivl om det faglige grundlag. FødevareDanmark kræver, at ministeren sætter reguleringen på pause, indtil beregningsgrundlaget er undersøgt til

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesarbejdet og energiforbruget i osteproduktion

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden har fået mobile fadølsanlæg i sortimentet

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sidste chance for at komme med til Julens Madscene i Brande

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026

  • Sponsoreret indhold

    Den danske fødevaresektor er internationalt anerkendt for sin høje standard inden for kvalitet, hygiejne og fødevaresikkerhed

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

  • Ardo NV Denmark Office

    Mere økologi under Ardo

  • Nemco Machinery A/S

    Fødevarevirksomheder efterspørger rådgivning som aldrig før

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk sommelier blandt verdens ti bedste – Norge tog VM-titlen

    20.10.2026

  • Ældgammel teknik kan ændre kedelig smag i bønner

    20.10.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Kombinér frit kødvalg med plantebaseret som standard

    20.10.2026

  • Ny Ninja-undersøgelse afslører: 87 procent af danskerne spiser for lidt fisk

    20.10.2026

  • Ny landsdækkende indsats: Mere end 90 aktører vil øge forbruget og produktionen af bælgfrugter

    20.10.2026

  • FoodTech samler eksperter om løsninger til vand- og energioptimering

    15.10.2026

  • Et år med producentansvar: Fødevarebranchen kæmper med uigennemskuelige priser

    15.10.2026

  • Kollagen, lilla rodfrugter og funktionel mad: Her er fremtidens fødevaretrends

    15.10.2026

  • Tre danske virksomheder i kapløbet om nordiske priser for bæredygtig fisk

    15.10.2026

  • FødevareDanmark: Data fra de danske naturskove sår ny tvivl om grundlaget for kvælstofreguleringen

    15.10.2026

  • Banan, chai og ekstra crunch: Toms giver klassikerne nye smage

    13.10.2026

  • Grundlæggeren af Holte Vinlager, Karlin Nielsen, er død, 83 år gammel

    13.10.2026

  • Alle standpladser solgt: Danmarks største grønne madmesse vender tilbage til Aarhus

    13.10.2026

  • Økologisk Landsforening kritiserer finanslovsforslag: Grønne ambitioner mangler penge

    13.10.2026

  • Den danske vinhøst 2026: Rekordhøst hos nogle vinbønder – andre får færre, men mere koncentrerede druer

    13.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}