• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

DrikkevarerTop13. 04. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Øltendenser og smørrebrød

DrikkevarerTop13. 04. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Som et kornprodukt er øllet den oplagte partner til smørrebrødet. Faktisk passer næsten al øl til det klassiske danske frokostbord, mener øleksperten Carsten Berthelsen.

Carsten Berthelsen er forfatter af flere bøger om øl og kendt på skærmen fra blandt andet Natholdets Julekalender. Foto: Anette Thede.

Den traditionelle drik til det danske frokostbord har i hele det 20. århundrede været pilsnerøllen. Den milde undergærede lagerøl har været gennemgående til hele frokostmåltidet og gerne med en snaps som sidevogn for at rense paletten. Med tiden har vores ølvaner ændret sig, i takt med at udvalget vokser, og der går sport i at sætte en ny øloplevelse til hver ny ret, vi får serveret.

Carsten Berthelsen er forfatter, belgofil og ølekspert, og udover øllet har han et godt øje til det danske frokostbord, som han mener, er som skabt til at blive nydt i selskab med en – eller flere – øl.

– Det er oplagt at servere øl til smørrebrød, da øllen også er et kornprodukt. Øllen komplimenterer især både brød og mejeriprodukter, fortæller han, inden han tager os med på en tur gennem en typisk smørrebrødsservering og vi starter naturligvis med silden.

– Hvis vi tager udgangspunkt i en stegt sild, der har svømmet i eddike, skal der en speciel øl til for at kunne hamle op med det sure og det søde. Generelt vil jeg til de pikante og syrlige retter anbefale en pale ale eller en mild IPA, der ikke er alt for humlet.

Til den næste servering anbefaler Carsten Berthelsen en saison, der minder lidt om den frugtige pale ale, men den er gerne karboneret kraftigere og kan være pikant syrlig:

– Går vi over til den ferskrøgede laks, ja, så anbefaler jeg en saison, som er en fantastisk øltype, der er ved at blive en højt elsket stilart i Danmark, ligesom den er i Belgien og Frankrig.

Er laksen gravad og med rævesovs anbefaler Carsten Berthelsen i stedet en anden belgisk øltype, nemlig en god stærk blonde, som for eksempel Westmalle Tripel.

Rugbrød er terroir

Hvor der er blevet fokuseret på pålægget til fiskeretterne, må man endelig ikke glemme rugbrødet i det store billede.

– Rugbrød er en vidunderlig specialitet for vort land og er for mig 100 procent indbegrebet af terroir, siger Carsten Berthelsen.

– Tyskerne har deres skønne pumpernickel, men det er kun nordtyskerne, der har en rugbrødskultur, der minder om vores.

Til de lune retter skal øllen gerne komplimentere det mørke brød og pålægget og i den forbindelse leder Carsten Berthelsen os hen mod de mørkere øl.

– Når vi nu har den dejlige, maltede fornemmelse i rugbrødet – det kan ovenikøbet være æltet med malt – så vil jeg tage nogle af de brune sorter til de lune retter. Det kan for eksempel være den milde overgærede Ale nr. 16 fra Refsvindinge til en mørbradbøf. Men skal der være mere smæk på, så find en kraftigere dubbel fra Belgien. De passer så skønt til de danske lune retter, erklærer øleksperten, der sætter pris på tendensen om at sætte en ny øl til hver enkelt ret.

Det kan næsten ikke gå galt

Modsat vin går næsten al øl til dansk mad, mener Carsten Berthelsen. Der findes en ølstil til hver enkelt servering, mens det kan være lidt sværere for vinen, lyder det.

– Det kan være, at jeg kommer op at toppes med sommeliererne nu, men hvidvin går altså ikke til en sild, lyder det med et grin.

Men det er heller ikke alle øl, der kan hamle op med silden.

– Jeg har stor respekt for pilsnerøllen, for dens tørstslukkende egenskaber, men den giver ikke mange nuancer til frokostserveringerne. Vi har historisk set haft en vis konservatisme i forbindelse med frokostbordet, netop fordi vi ikke havde andre øltyper at byde ind med. Men det har vi nu og pilsnerøl er efter min mening for svag i sit smagsspektrum til at kunne leve op til eksempelvis en sildemad, siger Carsten Berthelsen.

I stedet for pilsnerøllen anbefaler han de lidt stærkere, lyse typer og fremhæver guldøllene, som han mener, vi har en fin kultur med i Danmark. Han nævner klassikerne Elefantøl og Giraf, der sagtens kan bide skeer med silden – også dem i lage.

Et smørrebrød, som Carsten Berthelsen sætter stor pris på, er et stykke med skinke og italiensk salat, hvortil han også gerne sætter en guldøl, som for eksempel Hancock Beer, men der er selvfølgelig også et belgisk alternativ:

– Med den mayonnaisebaserede topping og skinken, hvor vi har saltet i kødet, vil jeg med glæde vælge en belgisk saison med sin lidt spidse smag.

Everything goes

Er smørrebrødet af moderne karakter, og bliver der eksperimenteret med smage, der ikke er typiske for det danske køkken, er det ikke noget problem, siger Carsten Berthelsen og tager igen udgangspunkt i sildemadden:

– Jeg finder det interessant, når man arbejder med asiatiske smagstilsætninger til det ærkedanske smørrebrød og er vi for eksempel ude i en sildemad med gomadressing eller en anden krydret tilsætning, ville jeg vælge en god, kraftig IPA.

Når det kommer til osten, vil den oplagte pairring ofte være en kulsort øl eller en barley wine, men det kan også være en god idé med en stærk belgisk ale, rig på frugt og krydderier.

– Hvis der kommer en god kraftig skimmelost på bordet, er der mange, der foretrækker en porter eller stout, men man kunne også vælge en sødere og kraftig type, som den belgiske quadrupel, siger Carsten Berthelsen, inden han slutter med at fortælle, at der dog alligevel er en øltype, han ikke vil have serveret til frokostbordet, og det er den moderne udvikling af stouten, den såkaldte pastry stout, der indeholder store mængder sukker og en smag af kage.

– Det er bare en øl, man skal nyde, hvis man synes om den stilart, og så ellers holde den borte fra frokostbordet.

Artiklen er fra Food&Drink nr 3, der satte fokus på smørrebrødet. Læs hele magasinet her: Food&Drink

Skrevet i: Drikkevarer, Top

Seneste nyt fra redaktionen

MLDK: Stærk politisk vilje kan afværge de værste designfejl i det udvidede producentansvar

Detailhandel og en grosEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 09. 2025

Regeringen har aftalt at ville fjerne emballageafgiften samt udtrykt vilje til at indføre et loft over kommunernes andel af producentansvaret. Det mødes med stor tilfredshed hos Mærkevareleverandørerne. ”Det er stærkt, at regeringen har aftalt en ramme for et loft over, hvor store omkostninger

Flasker gemt i 130 år vidner om dansk smøreventyr og datidens hygiejne

Forskning og uddannelse16. 09. 2025

To glemte flasker i en kælder på Frederiksberg med bakteriekulturer fra 1890’erne har givet forskere fra Københavns Universitet et enestående indblik i Danmarks smøreventyr. Gennem avanceret DNA-analyse har de undersøgt indholdet i flaskerne som blandt andet bød på flere bakterielle overraskelser og

Hotel- og Restaurantskolen partner i udvikling af serviceuddannelser i Sønderjylland

AktueltForskning og uddannelse16. 09. 2025

Sønderborg Kommune, Hotel- og Restaurantskolen i Valby, EUC Syd og lokale samarbejdspartnere vil sammen undersøge muligheden for at etablere serviceuddannelser inden for hotel-, restaurations- og turismebranchen med internationalt udsyn og stærk lokal forankring. Et nyt partnerskab er ved at

Finansminister Nicolai Wammen besøgte økologisk succes, der har reduceret sit klimaaftryk med hele 38 procent udelukkende på fødevarer

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 09. 2025

Mandag den 15. september lagde finansminister Nicolai Wammen vejen forbi Regionshospitalet i Randers for at lade sig inspirere af en af landets største økologiske succeser. Kan man reducere sit klimaaftryk, sænke sit madspild, spise langt mere efter kostrådene – for eksempel 580 procent flere

Mere end to ud af tre generation z’ere erstatter ugentligt et måltid med snacks

FoodserviceMiljø og sundhedTop16. 09. 2025

En ny undersøgelse fra analysevirksomheden YouGov viser, at danskerne ikke er blege for at skippe et måltid og erstatte det med en hurtig snack på farten. Specielt den yngre generation tyer oftere til det hurtige og lette alternativ. Den tendens bekymrer ernæringsekspert. Mad på farten kommer i

Rekordstor opbakning til inspirationsmessen ’Madscenen – for professionelle’

AktueltMesser og konferencer11. 09. 2025

Onsdag den 10. september var fødevareleverandøren Dagrofa Foodservice værter for inspirationsmessen ’Madscenen – for professionelle’ i TAP1 i København. Der var i år rekordstor opbakning til arrangementet med over 160 udstillere og 1.700 deltagere. En stor del af den danske fødevarebranche

Anuga Fine Food 2025 starter med rekorddeltagelse: Over 4.300 udstillere præsenterer premium-fødevarer

Messer og konferencer11. 09. 2025

Med omkring 4.300 udstillere og 135 fællesstande åbner Anuga Fine Food 2025 i Köln i sin hidtil største udgave. Fagmessen under Anuga-paraplyen viser, hvordan delikatesser, gourmetprodukter og basisfødevarer vinder global betydning. Fra Altunkaya Ins. Nak. Gida Tic. A.S. over Calvo

Dagrofa reagerer på efterspørgsel: Mere end 40 nye varer i eget brand

Detailhandel og en gros11. 09. 2025

Dagrofa har stigende salg af kædernes egne mærker. Nu kan kunderne møde mere end 40 nye produkter i premium-mærket OMHU. Ost, pølser, laks, ris, pasta og pastasovs. Dagrofas premiumbrand OMHU har lige fået tilført mere end 40 nye varer, som er rettet mod forbrugere, der også kigger efter luksus

Ostefest i København: Smag på 86 danske oste

AktueltMejeriMesser og konferencer11. 09. 2025

Lørdag den 20. september serverer ’Cheese Copenhagen’ et stort - og gratis - ostebord i TorvehallerneKBH: 86 danske oste fra store og små mejerier.  Er man interesseret i ost, bør man lægge vejen forbi det københavnske madmekka TorvehallerneKBH lørdag den 20. september. Fra kl. 11 til 16

Aarhusiansk kaffefestival skaber arbejdspladser til personer med særlige udfordringer

DrikkevarerMesser og konferencerTop11. 09. 2025

Festivalen Kaffe & Sensorik, der vender tilbage til Aarhus i oktober, samarbejder med den socialøkonomiske virksomhed Social Craft om at skabe nye arbejdspladser til dém, der befinder sig på kanten af arbejdsmarkedet. Når festivalen Kaffe & Sensorik indtager Aarhus Congress Center den

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Ny butikschef i Dagrofa Foodservice Herning har stort lokalt kendskab

  • DENIOS ApS

    Sådan får du op til 50 % mere lagerkapacitet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions fremviser avancerede produkter fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions på LabDays

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sommerklassikere som grillpølser og flødeis er fortsat meget populære

  • DENIOS ApS

    Ses vi på HI-messen?

  • DENIOS ApS

    Her er nøglen til at undgå kontakt med defekte lithium-ion-batterier

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Guide: Hvornår skal du reparere vs. udskifte din vakuumpumpe?

  • DENIOS ApS

    NYHED: Brandsikkert opsamlingskar til opbevaring i sprinklerområder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions lancerer nyt globalt websted

  • DENIOS ApS

    Slut med at lede – få overblik over dine materialer 24/7

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • MLDK: Stærk politisk vilje kan afværge de værste designfejl i det udvidede producentansvar

    16.09.2025

  • Flasker gemt i 130 år vidner om dansk smøreventyr og datidens hygiejne

    16.09.2025

  • Hotel- og Restaurantskolen partner i udvikling af serviceuddannelser i Sønderjylland

    16.09.2025

  • Finansminister Nicolai Wammen besøgte økologisk succes, der har reduceret sit klimaaftryk med hele 38 procent udelukkende på fødevarer

    16.09.2025

  • Mere end to ud af tre generation z’ere erstatter ugentligt et måltid med snacks

    16.09.2025

  • Rekordstor opbakning til inspirationsmessen ’Madscenen – for professionelle’

    11.09.2025

  • Anuga Fine Food 2025 starter med rekorddeltagelse: Over 4.300 udstillere præsenterer premium-fødevarer

    11.09.2025

  • Dagrofa reagerer på efterspørgsel: Mere end 40 nye varer i eget brand

    11.09.2025

  • Ostefest i København: Smag på 86 danske oste

    11.09.2025

  • Aarhusiansk kaffefestival skaber arbejdspladser til personer med særlige udfordringer

    11.09.2025

  • Ny digital løsning skal fjerne administrativt bøvl i danske professionelle køkkener

    09.09.2025

  • Bager fra Ørum skal kæmpe for Danmark ved EuroSkills 2025 i Herning

    09.09.2025

  • DLG Group kickstarter pilotprojekt, der skal dokumentere effekterne af regenerativ dyrkning

    09.09.2025

  • To nye profiler i Danish Crowns bestyrelse

    09.09.2025

  • Nyt ambassadørkorps skal styrke Food Festivals fremtid

    09.09.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik