• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Brød og kagerForskning og uddannelseRåvarer og ingredienser22. 04. 2020 | Peter Friis

Restprodukt fra øl skal gøre bagværket sundere og grønnere

Brød og kagerForskning og uddannelseRåvarer og ingredienser22. 04. 2020 By Peter Friis

Når man tilføjer maskmel til brød og bagværk får det karakterfulde smagsnuancer.
Den danske fødevare-startup Agrain lancerer mel lavet på restproduktet mask fra ølbrygning, og det er både klimavenligt, sundt og velsmagende.
Når bryggerier laver øl, er det største restprodukt mask – på verdensplan løber det op i 40 ton mio. mask om året, der typisk bruges til kreaturfoder. Masken består af korn og vand, og er faktisk en fantastisk fødevare, lyder det fra danske Agrain, der efter et intensivt udviklingsarbejde har de opfundet en metode til at omdanne mask fra spildprodukt til et aromatisk, økologisk specialmel, der gør dit bagværk både sundere, mere bæredygtigt og bidrager med dybe smagsnuancer.
– Maskmel er på mange måder den fødevare, der er brug for lige nu i en fødevarebranche, der skriger på sunde produkter, som ikke tærer unødigt på klodens ressourcer. Mask har et tårnhøjt indhold af både protein og kostfibre, det en udpræget bæredygtig fødevare, der udnytter et restprodukt og minimerer fødevarespild, og så er det supervelegnet til at give brød og bagværk dybde og karakter, siger Aviaja Riemann-Andersen, medstifter af firmaet Circular Food Technology, der står bag Agrain.
Når man tilføjer maskmel til brød og bagværk får det karakterfulde smagsnuancer. Agrain lancerer i første omgang fire typer maskmel fra pilsner, IPA, stout og whisky, der hver har en unik smagsprofil og tilfører bagværket forskellige nuancer.
Mel på mask erstatter typisk 10 procent af det almindelige mel i et brød, og smagen kan spænde fra en mørk, varm og chokoladeagtig smagsnote i maskmel stout til en lysere og mere kornagtig, nordisk smagsnuance i maskmel fra pilsner. Maskmel kan bruges til andet end almindeligt brød og smager også godt som ingrediens i så forskellige fødevarer som granola, energibarer, chips, kiks eller knækbrød.

Flere kostfibre – mere protein
Ifølge producenten er maskmel er en vaskeægte superfood, der indeholder op til 53 procent kostfibre og op til 21 procent protein.
Sammenlignes mask med andre såkaldte superfoods overstiger maskmel faktisk produkter som chiafrø, rugmel og spelt markant, når man måler på kostfibre og proteinindhold. Det er eksempelvis fem gange så mange kostfibre i maskmel fra pilsner, end der findes i quinoamel og speltmel. Proteinindholdet i samme meltype overstiger rugmel med hele 300 procent.
– Konkret betyder det, at hvis man erstatter 10 procent af hvedemelet i en almindelig tebolledej, øges fiberindholdet i de færdige boller med 70 procent ligesom proteinindholdet også øges markant, forklarer Aviaja Riemann-Andersen.

Mel på mask erstatter typisk 10 procent af det almindelige mel i et brød.
En bæredygtig fødevare
Agrain omdanner resproduktet mask fra ølbrygning til en næringsrig og velsmagende fødevare. Selv kalder de det for “upcycling”. Altså at finde nye veje til at udnytte fødevarer, der ellers går tabt.
Og potentialet er stort. 30 procent af alle verdens fødevarer bliver smidt ud. Det er et vildt tal, og realiteten er, at verdens befolkning bruger jordens ressourcer 1,7 gange. Globalt produceres hvert år 200 milliarder liter øl, og restproduktet mask er dermed en af fødevareindustriens store kilder til spild.
– Hvis vi skal omlægge vores fødevaresystem i en mere bæredygtig retning, er der ingen tvivl om, at vi har brug for flere bæredygtige fødevarer. Agrain er et godt eksempel på upcycling, hvor restprodukter, der ellers ville være gået til spilde, bruges igen som ny fødevare. Det er derudover et skoleeksempel på, at forskning og industri, herunder opstartsvirksomheder, går hånd i hånd mod at løse nogle af de store globale udfordringer fødevareindustrien står overfor, siger Anna Haldrup, der er institutleder på KU Food på Københavns Universitet.

Når man tilføjer maskmel til brød og bagværk får det karakterfulde smagsnuancer.

Maskmel indeholder op til 53 procent kostfibre og op til 21 procent protein

Mel på mask erstatter typisk 10 procent af det almindelige mel i et brød.

Skrevet i: Brød og kager, Forskning og uddannelse, Råvarer og ingredienser

Seneste nyt fra redaktionen

Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Mærkevareleverandørerne hylder socialt engagement. I en tid præget af store forandringer og usikkerhed er virksomhedernes sociale engagement vigtigere end nogensinde. Derfor uddelte Mærkevareleverandørerne MLDK-prisen Årets Mærkevareleverandør til en virksomhed, der har gjort en særlig indsats

Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Som den første vinhandler i Danmark er Kjær & Sommerfeldt nu godkendt af WSET i London til at uddanne og eksaminere både private og professionelle i en af verdens mest anerkendte vinuddannelser – de første hold starter i maj. Kjær & Sommerfeldt kan som den første vinhandler i Danmark nu

12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Det er klogere at satse på billigere frugt og grønt, økologi, skolefrugt og styrket dansk produktion frem for en generel momssænkning, lyder budskabet fra 12 organisationer og virksomheder. Budskabet er led i en landsdækkende aviskampagne. Regeringen har afsat 6 mia. kr. årligt til at sænke

Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Der er fokus på bæredygtighed, økologi og brugen af sæsonens råvarer, når vinderen af årets Kantinepris skal findes. Nu er der åbent for indstillinger. Kantiner spiller en stadig større rolle i udviklingen af dansk måltidskultur. Hver dag serveres tusindvis af måltider, og bag dem står

Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

FoodserviceTop17. 03. 2026

For tredje gang i træk har Danmark vundet guld ved Bocuse d'Or Europe. Christian Wellendorf og commis Gustav Spurre leverede en historisk præstation i Marseille og tog førstepladsen foran Norge og Italien i en konkurrence med 20 af Europas dygtigste hold. Det er kulminationen på måneder af

Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

EmballageFødevareproduktion12. 03. 2026

For første gang nogensinde er den epokegørende pakkemaskine SEALPAC F6 blevet præsenteret på dansk jord. Danmarkspremieren på maskinen fandt sted på Nemco Packaging Days, som netop er afholdt med et stort antal besøgende fra fødevarevirksomheder i hele landet. Bag præsentationen stod SEALPAC og

Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

Foodservice12. 03. 2026

For tredje år i træk leverer Restaurant Flammen et rekordregnskab og har lagt kursen mod et markant løft på både top- og bundlinje i 2026. Trods stigende fødevarepriser, en generelt urolig branche og en entré på det svenske marked høster den familieejede kæde frugterne af en klar vækststrategi og et

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

AktueltDrikkevarer12. 03. 2026

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori og lancerer PEPSI TREATS ZERO SUGAR – en sukkerfri, dessert-inspireret sodavand, der kombinerer klassisk cola med en mere legende og oplevelsesdrevet tilgang. Pepsi lancerer nu PEPSI TREATS – en ny serie af sukkerfrie sodavand, der kombinerer

FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

AktueltFødevareproduktion12. 03. 2026

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD overtager Orklas tidligere pastafabrik i Skovlund pr. 1. april 2026. Overtagelsen giver nye produktionsfaciliteter til at øge leverancerne af fermenterede planteingredienser til fødevareindustrien – drevet af en eksportefterspørgsel, der har udviklet sig

Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 03. 2026

For første gang skal Årets grønne kantinemenu kåres i Danmark. Fire kantiner er nu nomineret og skal dyste i en helt ny cook-off konkurrence, hvor grøntsager og gastronomisk håndværk er i centrum. Hvilken kantine formår at sætte grøntsagerne helt i front uden at gå på kompromis med smag,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

    17.03.2026

  • Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

    17.03.2026

  • 12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

    17.03.2026

  • Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

    17.03.2026

  • Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

    17.03.2026

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

  • Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

    10.03.2026

  • Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    10.03.2026

  • Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

    10.03.2026

  • Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

    10.03.2026

  • Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

    10.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik