• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltForskning og uddannelseFødevareproduktionMiljø og sundhed21. 02. 2020 | Peter Friis

Ny teknologi kan mindske vandforbruget

AktueltForskning og uddannelseFødevareproduktionMiljø og sundhed21. 02. 2020 By Peter Friis

Fiskene fra lasten spules med vand hen til pumpen, der leder dem videre ind på fabrikken. Ny teknologi kan halvere forbruget af lossevand. (Foto: TripleNine).
Teknologisk Institut skal sammen med fiskemelsfabrik og vandsektoren udvikle og teste ny metode til begrænsning af vandforbrug. Teknologien vil give store besparelser på vand og energi, mere miljøvenlig produktion og bedre udnyttelse af ressourceholdige reststrømme.

På verdensplan er fødevareindustrien blandt de brancher, der bruger allermest vand. Et projekt i Thyborøn vil vise, at det kan gøres bedre. Ved at opdatere en velkendt teknologi kan forbruget af lossevand hos en af Nordens største producenter af fiskemel og fiskeolie, TripleNine Group A/S i Thyborøn, som minimum halveres. Løsningen kan implementeres i andre fødevarevirksomheder.
– På Teknologisk Institut er det vores fornemste opgave at bygge bro mellem den sidste nye viden og praktisk teknologi, der gør en forskel for erhvervsliv og samfund. I TripleNines tilfælde har vi brugt vores viden om vandteknologi til at udvikle en innovativ løsning, der både kan reducere vand- og energiforbrug markant og medvirke til bedre udnyttelse af ressourceholdige reststrømme i produktionen. Jeg er overbevist om, at den udviklede teknologi og de gevinster, som TripleNine opnår, også vil være interessante for andre foder- og fødevareproducerende virksomheder, siger projektleder Michelle Lison Rebsdorf, Teknologisk Institut.

Over 100 husstande årligt
TripleNine bruger 16 mio. liter vand årligt alene i Thyborøn, når fisk fra fiskekutterne skal losses ind på fabrikken. Det svarer til det årlige vandforbrug for over 100 familier. Lossevandet bliver i dag genbrugt, men kun i begrænset omfang. Når vandet til sidst indeholder for mange fiskerester til at kunne blive genbrugt yderligere, bliver lossevandet pumpet ind på fabrikken og gennemgår samme behandling som råvaren. Losningen og den efterfølgende håndtering på fabrikken kræver ikke alene et højt vandforbrug, men også meget energi.

Lossevandet ledes gennem en tank med dyser, der blæser små luftbobler ind i vandet. (Foto: Teknologisk Institut).
Fra pilotskala til fuldskala
Gennem partnerskabet DRIP, der arbejder for bedre vandeffektivitet i fødevareindustrien, søgte TripleNine derfor efter alternative teknologier til bedre udnyttelse både af vandet og de ressourcer, det indeholder. Jacob Rasmussen, energi- og miljøchef hos TripleNine, fortæller:
– Vi har haft stort udbytte af DRIP-partnerskabet. Adgangen til vidensinstitutterne og deres samarbejdspartnere har åbnet nogle muligheder, vi ellers ikke ville have. Vores samarbejde med Teknologisk Institut har budt på en masse gode forslag. Forslaget om at teste flotation med mikrobobler og fødevareegnede flokkulanter var fra starten meget interessant, siger han.
Det oprindelige pilotprojekt har nu udviklet sig til et såkaldt Fyrtårnsprojekt, hvor teknologien skal implementeres i fuldskala med støtte fra Miljøstyrelsens MUDP-program. For TripleNine medfører projektet en samlet besparelse på op mod en million kroner årligt.

Vandrensning med mikrobobler

Renseløsningen, som er udviklet af Teknologisk Institut og virksomheden BIO-AQUA, er baseret på avanceret flotationsteknologi: Lossevandet ledes gennem en tank med dyser, der blæser små luftbobler ind i vandet. Det får større fiskerester og olie til at samle sig i overfladen i en skumfraktion. Skummet skrabes af og ledes ind i produktionen. Dermed kan vandet genbruges mange flere gange end hidtil.

Sensorstyring og spiselige flokkulanter
Flotation er en kendt teknologi til vandrensning. Det nye består derimod i styringen af løsningen, fortæller projektleder Michelle Lison Rebsdorf:
– Der er stor variation i kvaliteten af de fisk, der losses hos TripleNine, hvorfor kvaliteten af lossevandet også varierer. Det stiller store krav til driften af flotationssystemet, og derfor udvikler vi i projektet et sensorbaseret styringssystem, som gør det muligt løbende at justere og optimere renseprocessen i realtid.
Vandet kan også renses ved at tilsætte traditionelle flokkulanter. Flokkulanter er et kemisk fremstillet middel, som får mikroskopiske fiskerester til at klumpe sig sammen og samle sig i en skumfraktion i vandoverfladen, hvor det kan tages fra og anvendes til biogas. Da traditionelle flokkulanter ikke må anvendes i foder- og fødevareproduktion, skal projektet afprøve nye flokkulanter, som egner sig til brug i foder- og fødevareproduktion.
– Målet er at identificere en fødevareegnet flokkulant, der både er et effektivt og rentabelt alternativ til de traditionelle flokkulanter. På den måde kan skumfraktionen fortsat nyttiggøres til foder, selvom vandet er tilsat flokkulant, siger Michelle Lison Rebsdorf.

Stort markedspotentiale
Da den innovative renseteknologi kan overføres til andre typer virksomheder, ventes den at få et stort markedspotentiale, også i udlandet. Det vurderer direktør i BIO-AQUA, Erik Jessen Jürgensen:
– Konceptet vil være attraktivt for mange virksomheder i foder- og fødevarebranchen. Det skyldes, at det både kan medvirke til at sænke deres forbrug af procesvand markant og give en bedre udnyttelse af ressourcerne i vandet. Vi ser generelt en stor efterspørgsel efter teknologier til bedre og mere rentabel udnyttelse af reststrømme i produktionen.
Fyrtårnsprojektet InnoFlot er et samarbejde mellem TripleNine Denmark, Teknologisk Institut, BIO-AQUA A/S, Insatech A/S og Lemvig Vand & Spildevand A/S.

Fig 0
Lossevandet ledes gennem en tank med dyser, der blæser små luftbobler ind i vandet. (Foto: Teknologisk Institut).

Fig 1 + Fig 2
Fiskene fra lasten spules med vand hen til pumpen, der leder dem videre ind på fabrikken. Ny teknologi kan halvere forbruget af lossevand. (Foto: TripleNine).

Skrevet i: Aktuelt, Forskning og uddannelse, Fødevareproduktion, Miljø og sundhed

Seneste nyt fra redaktionen

Seafood Festival vender tilbage: Ti dage med fisk og skaldyr i hele Danmark

FoodserviceKød, fisk og fjerkræ07. 04. 2026

For tredje år i træk slår Danmarks største Seafood Festival dørene op. Fra den 22. til 31. maj inviteres gæster over hele landet til en velsmagende fejring af havets bedste råvarer. Over ti dage går restauranter på tværs af Danmark sammen om at hylde fisk og skaldyr. Festivalen giver kokke

Hypet energi-brand skifter distributør

Drikkevarer07. 04. 2026

Strandgaarden har netop indgået en eksklusiv salgs- og distributionsaftale med det danske energibrand Hï. Aftalen med Hï omfatter salg, distribution og markedsaktivering i Danmark og træder i kraft med det samme. Hï er udviklet som et mere naturligt alternativ i en energikategori, der er i

Nu kan danskerne få fingrene i prisbelønnet is

AktueltDrikkevarerKonfekture07. 04. 2026

Tuborg Squash markerer sin 90-års fødselsdag med en helt ny is, der allerede inden den ramte markedet, er kåret til årets bedste iskugle. Nu kan den findes landet over. Fra og med påskeferien kan issultne danskerne sige, at de ”would like one Squaaassshhh”. For nu kan den nye og prisbelønnede

Plantebaserede fødevarer skal have forbedret holdbarhed

AktueltForskning og uddannelseFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed07. 04. 2026

Fem danske virksomheder og Teknologisk Institut tester i nyt forskningsprojekt en række teknologier til at forlænge holdbarheden af plantemad uden konserveringsmidler. Projektet har fået 5.4 mio fra Fonden for Plantebaserede Fødevarer. Teknologisk Institut går forrest i et nyt forsknings- og

Stigende råvarepriser får storkøkkener og kantiner til at kigge mod planteingredienser

Messer og konferencerMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed07. 04. 2026

Når nichemessen PI EXPO den 9. april for anden gang samler fødevarebranchen i Industriens Hus, er det med særlig bevågenhed fra både offentlige og private storkøkkener og kantiner. Her er man i stigende grad opmærksom på, hvordan moderne planteingredienser kan styrke drift og bundlinje. “For få

Dagrofa fordobler ambitionen for dansk frugt og grønt

Detailhandel og en grosFrugt og grønt31. 03. 2026

Dagrofa har i 2025 allerede indfriet 70 procent af sit 2030-mål. Derfor tager koncernen sin ambition til et nyt niveau. Målet er nu at øge indkøbet af dansk frugt og grønt med 20 procent inden 2030. Dagrofa sætter nu yderligere fart på indsatsen for de danske fødevarer, der produceres i jord,

5,3 mio. kr. baner vej for nye oplevelser og fri entré i Kornets Hus

Brød og kager31. 03. 2026

Med 5,3 mio. kr. i støtte fra Nordea-fonden er Kornets Hus klar til at skabe et åbent og levende samlingspunkt med flere læringsaktiviteter, stærkere fællesskaber og flere helårstilgængelige oplevelser. Støtten fra Nordea-fonden betyder også, at Kornets Hus nu indfører fri

Lille ændring på 5.800.000 æggebakker giver stor miljøgevinst

AktueltDetailhandel og en grosEmballageMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed31. 03. 2026

Tekst og grafik på Coops mest populære æggebakke, Änglamark 10 stk., bliver nu printet direkte på pappet i stedet for at blive trykt på et påklistret mærkat. Med 5.800.000 æggebakker af denne type sparer Coop årligt 17,6 ton papir og reducerer CO2-udslippet med 39,2 ton. Påsken nærmer sig med

Hotel- og Restaurantskolen leverer rekordresultat trods bremsede byggeplaner

AktueltForskning og uddannelse31. 03. 2026

Efter en restrukturering viser Hotel- og Restaurantskolens årsrapport for 2025 en økonomi i balance. Skolen lander sit hidtil bedste driftsresultat med en rekordhøj omsætning, hvilket skaber fundamentet for nye investeringer i elevernes hverdag. Da Hotel- og Restaurantskolen i slutningen af

Halvdelen dropper påskemiddagen i år, men påskebordet består

Miljø og sundhedTop31. 03. 2026

Selvom påsken traditionelt er en af årets store madhøjtider, er det langt fra alle danskere, der samles om det klassiske påskebord. En ny undersøgelse fra YouGov og HelloFresh viser, at 45 pct. ikke forventer at deltage i en traditionel påskemiddag i år, mens dem, der gør, holder stædigt fast i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FoodExpo: Dagrofa Foodservice sætter inspiration øverst på menukortet

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Eventyr over Nordsøen: Servicetekniker fra Busch på en offshore-mission

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Seafood Festival vender tilbage: Ti dage med fisk og skaldyr i hele Danmark

    07.04.2026

  • Hypet energi-brand skifter distributør

    07.04.2026

  • Nu kan danskerne få fingrene i prisbelønnet is

    07.04.2026

  • Plantebaserede fødevarer skal have forbedret holdbarhed

    07.04.2026

  • Stigende råvarepriser får storkøkkener og kantiner til at kigge mod planteingredienser

    07.04.2026

  • Dagrofa fordobler ambitionen for dansk frugt og grønt

    31.03.2026

  • 5,3 mio. kr. baner vej for nye oplevelser og fri entré i Kornets Hus

    31.03.2026

  • Lille ændring på 5.800.000 æggebakker giver stor miljøgevinst

    31.03.2026

  • Hotel- og Restaurantskolen leverer rekordresultat trods bremsede byggeplaner

    31.03.2026

  • Halvdelen dropper påskemiddagen i år, men påskebordet består

    31.03.2026

  • Circle K vil give danskere på farten en ny madoplevelse

    26.03.2026

  • Fagligt fællesskab og fornyelse hittede på Foodexpo 2026

    26.03.2026

  • Midtjysk pølsemager vinder europamesterskab

    26.03.2026

  • Se vinderne af fede præmier på Foodexpo

    26.03.2026

  • Alchemist og Rasmus Munk kåret som ’Restaurant of the Year’ og ’Chef of the Year’ ved Falstaff Awards 2026

    26.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik