• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

FoodserviceFødevareproduktion12. 03. 2024 | Mikkel Bækgaard

Ny fleksibel og miljøvenlig veje- og etiketteringslinje

FoodserviceFødevareproduktion12. 03. 2024 By Mikkel Bækgaard

Espera Nova er en serie af effektive veje- og etiketteringsmaskiner, som nu udvides med den nye og bæredygtige model Nova ES-E. Maskinen har en etiketteringshastighed på op til 80 pakker i minuttet af pakker med en vægt imellem 50 gram og 15 kg. 

Den nye fleksible Nova ES-E fra Espera er skræddersyet til de danske fødevarevirksomheders behov. Det vurderer Allan Hedevang, product sales manager hos Scanvaegt Systems A/S i Aarhus.

”Vi har leveret Espera-systemer i mange år og lancerer nu den nye maskine, som er fjerde generation af veje-og etiketteringssystemer. Nova ES-E er fuldautomatisk og kan sættes ind i kundens eksisterende pakkelinje,” siger Allan Hedevang.

Maskinen kan konfigureres med helt op til fire printere: to af dem er placeret over båndet og påsætter etiketter ovenpå pakken, mens de andre to sidder under båndet og placerer labels på pakkens underside. 

Længden på vejebordet er 430-650 mm, mens hastigheden er på 80 pakker i minuttet.. Linjen kan håndtere pakker med produktvægt fra 50 gram og op til 15 kg. Det er en væsentlig forbedring ift. til tidligere modeller, hvor laveste pakkevægt lå på 100 gram og max. vægt på 8 kg. 

Hurtig produkt-omstilling

Mange danske fødevarevirksomheder har brug for maskiner, som nemt kan omstilles, fordi de kører mange forskellige produkttyper på linjen. Og sådan en omstillingstid er normalt tidskrævende. 

”På Nova ES-E er omstillingstiden kort, fordi maskinen kan leveres med automatisk justerbare guider, der sikrer den korrekte positionering (ned til to mm nøjagtighed) af de servostyrede printere med eller uden etiket-rotation. Så i praksis er der omstillingstiden ultrakort,” forklarer Allan Hedevang, der understreger, at linjen også kan leveres med manuel justering af guider.

Udover Nova ES-E omfatter Espera Nova-serien to andre modeller; Nova ES-B, som også er en ny model med en kapacitet på 65 bakker i minuttet, og Nova ES-R, der er en eksisterende maskine med en kapacitet på 140 bakker i minuttet.

Miljøvenlig løsning med lavt energiforbrug

Tidligere modeller krævede ekstern trykluft, som har et konstant forbrug af strøm – det er ikke nødvendigt til Nova ES-E, som har en intern kompressorløsning. 

”Det, der er smart med Nova ES-E er, at den kun bruger strøm, når den kører selve etiketteringsprocessen. Derved reducerer den energiforbruget væsentligt. Og netop bæredygtighed, når vi taler driftsforbrug, er et af de områder, vores kunder stiller større og større krav til,” pointerer Allan Hedevang.  

Forebyggende vedligehold forhindrer nedbrud

Maskinen har forebyggende service-overvågning af de kritiske komponenter, så som termohoved og tandrem.

”Det sikrer høj oppetid på linjen, da operatøren visuelt kan se på skærmen, hvor mange restkilometer termohovedet har, og hvor mange resttimer tandremmen har. Det betyder, at der nu kan laves rettidig, forebyggende service på maskinen, inden komponenterne går i stykker,” siger han. 

Høj effektivitet og kapacitet

Industri 4.0 er ifølge Allan Hedevang også integreret i Nova ES-E i form af en kunstig intelligentbaseret monitorering, hvor man kan se, hvor effektivt linjen (i procent) bliver udnyttet, hvor mange timer den står stille, og hvor der evt. er fejl på maskinen. 

Som noget helt nyt er modellen også forsynet med en enkel 15,6 tommer touch betjening med swipe funktion mellem tre hovedskærmbilleder: start, produktion og service. 

”Den nye kompakte Nova ES-E er bygget på fleksibilitet og effektivitet og sikrer kunden øget kapacitet. Ikke bare på pakkelinjen, men helt ud til færdigvarelageret. Maskinen kan tilsluttes vores ScanPlant produktionsordresystem, så også kartoner med x-antal pakker og paller får påsat total-etiketter fra flere forskellige printere,” fremhæver Allan Hedevang.

Skrevet i: Foodservice, Fødevareproduktion

Seneste nyt fra redaktionen

Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

Foodservice18. 12. 2025

Norrlyst Koncernen tager næste store skridt i sin vækstrejse og opkøber de resterende ejerandele i Cadence Group, hvilket betyder, at koncernen nu ejer 100% af det populære brunch- og bagerikoncept. Cadence Group driver i dag fire restauranter samt en fabrik i Herlev og er kendt for at levere

100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 12. 2025

Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram har åbnet en ny ansøgningsrunde til en pulje med 100 millioner kroner. De 100 millioner kroner skal gå til projekter, der kan styrke den grønne omstilling af den danske fødevaresektor. Puljen kan søges frem til 19. februar 2026. Godt grønt nyt til de

Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

AktueltPolitik og eksport18. 12. 2025

Food Nation markerede den 15. december 2025 den officielle åbning af fødevareklyngens Visitor Centre i København i nye fysiske rammer. Det opdaterede og udvidede udstillingsvindue præsenterer det ypperste inden for danske fødevareløsninger, bæredygtig innovation og globalt samarbejde. Ved

Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

AktueltFødevareproduktionLandbrug18. 12. 2025

For dansk landbrug har 2025 været et fremragende år drevet af husdyrproduktion og en god høst. Men begyndende prisfald og strammere politiske krav kan hurtigt skubbe til balancen. Fremtiden kræver heftige investeringer og tilpasninger, hvis dansk landbrug skal fastholde sin stærke

Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed18. 12. 2025

I juni blev Sundskolen i Nykøbing Falster den eneste folkeskole på Lolland-Falster, som kom med i det nationale skolemadsforsøg, hvor 191 skoler over hele landet afprøver skolemad. Skolemadsforsøget blev sat i gang i november og har indtil nu været en stor succes. Formålet med skolemadsforsøget

Forskere genopliver gamle ærtesorter i enorm frøsamling: ”Et uudnyttet guldkammer til fremtiden”

Forskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Med en ny AI-metode har forskere fra Københavns Universitet genopdaget 51 gamle ærtesorter, som ikke længere bruges i landbruget, men som kan vise sig lovende til produktion af plantebaserede fødevarer. Metoden er en genvej til at finde nye ressourcer i de grønne skatkamre, som genbankers enorme

Ny kvælstofaftale: Fødevareerhvervet frygter konsekvenserne for dansk fødevareproduktion

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Brancheorganisationen FødevareDanmark frygter konsekvenserne af den nye kvælstofaftale. Sammen med seks andre organisationer fra landbrugs- og fødevareerhvervene opfordrer organisationen til, at den grønne trepart sættes på pause, indtil konsekvenserne er fuldt belyst. Det er stort set umuligt

Bryggeriforeningen: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet

AktueltDrikkevarerPolitik og eksport16. 12. 2025

Det danske pant- og retursystem bliver undergravet af EU-krav om genpåfyldelige emballager, der vil lukke størstedelen af Danmarks mikrobryggerier, mener Bryggeriforeningen. Fra 2030 pålægger EU alle supermarkeder og barer at sikre, at mindst 10% af deres emballager til øl, sodavand og

Lidl Danmark sætter kurs mod Net Zero og sundere produkter i indkøbskurven

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Lidl Danmark har forpligtet sig til Science Based Targets Initiative (SBTi) og har validerede Net Zero-mål for 2050 – foruden validerede FLAG- og E&I-mål for 2034. Som Europas største dagligvarekæde er ambitionen, at Lidl vil være med til at vise vejen mod en verden, hvor der bliver tænkt på

CBP slår stort brød op og åbner innovationscenter

Brød og kagerTop16. 12. 2025

CBP fra Vejle, leverandør af råvarer til produktion af brød og kager, udvider nu sit hovedsæde med et topmoderne innovationscenter og fuldt udstyret bageri. Hvor brød dufter, finder mennesker hinanden – og nye ideer opstår for morgendagens brød og kager. Med det afsæt har CBP lavet et 250

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

  • Ardo NV Denmark Office

    Ready to eat or not?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

    18.12.2025

  • 100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

    18.12.2025

  • Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

    18.12.2025

  • Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

    18.12.2025

  • Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

    18.12.2025

  • Forskere genopliver gamle ærtesorter i enorm frøsamling: ”Et uudnyttet guldkammer til fremtiden”

    16.12.2025

  • Ny kvælstofaftale: Fødevareerhvervet frygter konsekvenserne for dansk fødevareproduktion

    16.12.2025

  • Bryggeriforeningen: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet

    16.12.2025

  • Lidl Danmark sætter kurs mod Net Zero og sundere produkter i indkøbskurven

    16.12.2025

  • CBP slår stort brød op og åbner innovationscenter

    16.12.2025

  • Foodexpo favner både kød, klima og grøn kost med inspirerende events

    11.12.2025

  • Arla: Erfaren mejerimand tager over i Nr. Vium

    11.12.2025

  • Pincho Nation: Succesfulde franchise-åbninger i 2025

    11.12.2025

  • Rekord i antal julebryg

    11.12.2025

  • NOTCH, et nyt kakaofrit chokoladealternativ lavet på mask

    11.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik