• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FødevareproduktionTop26. 10. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Nordisk produceret laboratorieskabt kød undervejs

FødevareproduktionTop26. 10. 2020 By Kasper Mundt-Nielsen

Nu skal der sættes skub i udviklingen af kultiveret kød med lokale, nordiske ingredienser som et bæredygtigt alternativ på markedet.

Foto: World Economic Forum, CC BY 3.0 via Wikimedia Commons

Et nyt netværk for kultiveret kød har set dagens lys, og det er sket på initiativ af Institut for Fødevarer ved Aarhus Universitet, der for nyligt afholdte deres første netværksmøde- og workshop med deltagere fra hele norden.

Jette Feveile Young, lektor på Institut for Fødevarer, er ophavskvinde til det toårige netværk, der finder sted i regi af Nordisk Komité for Jordbrugs- og Fødevareforskning (NKJ). Netværket består hovedsagligt af forskere, der beskæftiger sig med emnet på forskellig vis – fra levnedsmiddelvidenskab til de livscyklusanalyser, der ser på produktets miljøbelastning ”fra vugge til grav”.

– Ved årsskiftet satte vi for alvor gang i forskningen af kultiveret kød på Aarhus Universitet inden for rammerne af CleanPro-projektet. Vi har gjort os de første erfaringer, og vi vil gerne i endnu højere grad sparre med andre og se, om vi kan bygge noget op sammen, fortæller hun.

Virksomheder skal på banen

Enkelte virksomheder deltager også i netværket, og under netværksmødet og den efterfølgende workshop blev det klart, at der er et stort behov for at få agrifood- og andre relevante virksomheder med på banen.

– Flere steder i verden forskes der lige nu i udviklingen af kultiveret kød, for eksempel i USA. Det er vigtigt, at vi også kommer med her i norden, for der er ingen tvivl om, at de her produkter kommer på markedet og ind over vores grænser. Vi skal finde en nordisk vinkel på det, så vi kan påvirke produktionen i vores retning. Internationalt bliver der arbejdet med sojaprotein, men hvorfor kunne det ikke være ærteprotein eller kartoffelprotein? Det er et bæredygtigt alternativ, som vi kan levere, siger Jette Feveile Young.

Der er mange mulige bestanddele i kultiveret kød, og det giver lige så mange muligheder for at forskellige virksomheder kan spille en rolle i produktionen:

– For at producere kultiveret kød, isolerer vi først muskelstamceller fra dyret. De stamceller har brug for et medie, en form for suppe, for at opformere sig. Mediet skal tilføre næringsstoffer til cellerne og fjerne affaldsstoffer fra cellerne. Cellerne kan heller ikke opformere sig, hvis de ikke har et sted at sætte sig fast, så vi har også brug for et stillads. Mediet og stilladset kan leveres af mange forskellige virksomheder. Både producenter af ærteprotein, kartoffelprotein og grønne alger kan spille ind her, og det samme gælder slagterindustrien, der både kan levere ingredienser til mediet og stilladset fra slagteriaffald, for ikke at tale om den farmaceutiske industri i forhold til fødevaregodkendte vækstfaktorer, påpeger Jette Feveile Young.

Medspillere på et vækstpotentiale

Søren Bisp, chefkonsulent hos SEGES Future Farming, der holdt oplæg på det første netværksmøde, er heller ikke i tvivl om de muligheder, som det alternative kød kan give de nordiske agrifood-virksomheder og relaterede industrier:

– Kultiveret kød kan umiddelbart fremstå som en trussel, men der er god mulighed for at finde ny afsætning. Ved at bidrage til produktionen kan landbruget blive en medspiller på et område, der endnu arbejder for en kommercielt levedygtig teknologi, men som tiltrækker store investeringer, understreger han og tilføjer:

– Hvis vi ser på Kina, som udgør verdens største marked for kød, så er efterspørgslen fortsat stigende med den stigende velstand i landet. Som følge af COVID-19-situationen og udfordringerne med afrikansk svinepest, er der desuden kommet øget fokus på forsyningssikkerhed, og det kan resultere i en stor interesse for kultiveret kød. Der er forlydender om, at kinesiske myndighedspersoner efterlyser en strategi for kultiveret kød og vi skal være opmærksomme på, at Kina har viljen og ressourcerne til at skabe radikal forandring.

Kultiveret kød skal afmystificeres

For at gøre flere virksomheder opmærksomme på, hvordan de kan byde ind i forhold til produktion af kultiveret kød, vil NKJ-netværket afholde et symposium: – Vi skal først og fremmest afmystificere det kultiverede kød for virksomhederne. Derfor vil vi nu gå i gang med at planlægge et symposium, hvor vi vil præsentere mulighederne for relevante virksomheder. Det vil være helt uforpligtende, og de er velkomne til bare at være med på en lytter. Vi håber på, at få vakt deres interesse, så vi kan komme i gang med at sparre og dele viden, siger Jette Feveile Young.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Kunder og kaffedrikkere vælger BKI til i udfordret marked

Drikkevarer30. 06. 2026

Trods endnu et år i et turbulent og konkurrencepræget kaffemarked styrker BKI foods sin position gennem voksende brands, fortsatte investeringer og den højeste omsætning i virksomhedens historie. Store udsving i råvarepriser, faldende kaffeforbrug og hård konkurrence har atter præget

M+-koncernen køber sig ind i Dragsholm Slot

Foodservice30. 06. 2026

Den Horsensbaserede M+-koncern investerer nu i dansk kulturarv og hotel- og restaurationsdrift. M+-koncernen træder ind med et strategisk medejerskab på 50 pct. af Dragsholm Slot-koncernen, som udover ejerskabet og driften af Dragsholm Slot blandt andet også driver det historiske Jørgensens Hotel i

Frosne kager luner i regnskabet

AktueltBrød og kagerKonfekture30. 06. 2026

Odense Marcipan A/S – især kendt og anerkendt for marcipan gennem generationer, men også for frosne kager, marmelade og frugtfyld til kager – leverer fremgang i omsætning og resultat. Omsætningen i Odense Marcipan A/S er vokset hvert år siden 2021, og i 2025 blev væksten især drevet af et

Makrellen er truet: Dagrofa henter ny makrel og giver forbrugeren et valg

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed30. 06. 2026

I Nordeuropa er vi glade for makrel. Så glade, at der i årevis er hevet flere makrel op af vandet, end eksperterne anbefaler. Bestanden er truet, og Dagrofa tilføjer nu et alternativ til den velkendte nordøstatlantiske makrel med en MSC-certificeret hestemakrel fra Chile i dåserne med makrel i

Unge vil købe mere økologi, men der skal flere økologiske fødevarer på hylderne

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed30. 06. 2026

Mange unge vil gerne købe mere økologi de kommende år, viser en ny analyse. Men hvis interessen skal blive til handling, skal det være lettere at finde økologiske varer i butikkerne, lyder det fra Landbrug & Fødevarer. Der er et stort potentiale for mere økologi blandt unge

Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

EmballageKød, fisk og fjerkræ25. 06. 2026

Tetra Pak præsenterer en ny kartonemballage til tun, der kan opbevares ved stuetemperatur. Løsningen, Tetra Recart® i miniformat på 200 ml, lanceres i Sverige i samarbejde med Axfood og bliver nu gjort tilgængelig for fødevareproducenter og brands verden over. Ifølge Tetra Pak forventes det

FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

Miljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Danmark mangler fortsat et logistisk kriseberedskab til samfundets udsatte borgere. Med støtte fra den almennyttige forening Østifterne tager FødevareBanken nu ansvaret for at opbygge et nationalt logistikberedskab, der skal sikre mad og basale fornødenheder til udsatte borgere gennem sociale

Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed25. 06. 2026

Det er ironisk, at udlandet rækker ud efter en ordning som Det Økologiske Spisemærke, mens den er truet i Danmark. Det siger Økologisk Landsforenings direktør, Rasmus Prehn, om ordningens og mærkets succes i Holland. Når Rasmus Prehn taler for embedsmænd fra hollandske ministerier og

Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice25. 06. 2026

Dagrofa Foodservice indgår et strategisk partnerskab med NaCl – Nordic Academy of Culinary Leisure – og bliver råvareleverandør til akademiets arrangementer. Partnerskabet skal styrke faglighed, innovation og talentudvikling i dansk gastronomi. Når nogle af landets dygtigste kokke i 2026 mødes

Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

Frugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksportRåvarer og ingredienserTop25. 06. 2026

Et nyt samarbejde mellem Danmark, Sverige og Norge skal gøre lokale fødevaresystemer stærkere og mindre afhængige af lange, globale forsyningskæder. Projektet hedder "Korte og cirkulære værdikæder for lokal mad" og samler Madland, Göteborgs Stad, Kristiansand Kommune og den norske virksomhed

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Sommervarmen stiller krav: 6 anbefalinger til din vakuumpumpe

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Kunder og kaffedrikkere vælger BKI til i udfordret marked

    30.06.2026

  • M+-koncernen køber sig ind i Dragsholm Slot

    30.06.2026

  • Frosne kager luner i regnskabet

    30.06.2026

  • Makrellen er truet: Dagrofa henter ny makrel og giver forbrugeren et valg

    30.06.2026

  • Unge vil købe mere økologi, men der skal flere økologiske fødevarer på hylderne

    30.06.2026

  • Tetra Pak lancerer ny emballage til tun – et alternativ til konservesdåser

    25.06.2026

  • FødevareBanken etablerer nyt logistisk kriseberedskab for de mest udsatte borgere i Danmark

    25.06.2026

  • Dansk model for spisemærke er på vej i Holland

    25.06.2026

  • Nyt partnerskab med Dagrofa Foodservice og NaCl om innovation og talentudvikling i dansk gastronomi

    25.06.2026

  • Madland står i spidsen for nyt nordisk samarbejde om fremtidens lokale madsystemer

    25.06.2026

  • Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

    23.06.2026

  • Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

    23.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    23.06.2026

  • Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

    23.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    23.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}