• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FødevareproduktionTop26. 10. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Nordisk produceret laboratorieskabt kød undervejs

FødevareproduktionTop26. 10. 2020 | Kasper Mundt-Nielsen

Nu skal der sættes skub i udviklingen af kultiveret kød med lokale, nordiske ingredienser som et bæredygtigt alternativ på markedet.

Foto: World Economic Forum, CC BY 3.0 via Wikimedia Commons

Et nyt netværk for kultiveret kød har set dagens lys, og det er sket på initiativ af Institut for Fødevarer ved Aarhus Universitet, der for nyligt afholdte deres første netværksmøde- og workshop med deltagere fra hele norden.

Jette Feveile Young, lektor på Institut for Fødevarer, er ophavskvinde til det toårige netværk, der finder sted i regi af Nordisk Komité for Jordbrugs- og Fødevareforskning (NKJ). Netværket består hovedsagligt af forskere, der beskæftiger sig med emnet på forskellig vis – fra levnedsmiddelvidenskab til de livscyklusanalyser, der ser på produktets miljøbelastning ”fra vugge til grav”.

– Ved årsskiftet satte vi for alvor gang i forskningen af kultiveret kød på Aarhus Universitet inden for rammerne af CleanPro-projektet. Vi har gjort os de første erfaringer, og vi vil gerne i endnu højere grad sparre med andre og se, om vi kan bygge noget op sammen, fortæller hun.

Virksomheder skal på banen

Enkelte virksomheder deltager også i netværket, og under netværksmødet og den efterfølgende workshop blev det klart, at der er et stort behov for at få agrifood- og andre relevante virksomheder med på banen.

– Flere steder i verden forskes der lige nu i udviklingen af kultiveret kød, for eksempel i USA. Det er vigtigt, at vi også kommer med her i norden, for der er ingen tvivl om, at de her produkter kommer på markedet og ind over vores grænser. Vi skal finde en nordisk vinkel på det, så vi kan påvirke produktionen i vores retning. Internationalt bliver der arbejdet med sojaprotein, men hvorfor kunne det ikke være ærteprotein eller kartoffelprotein? Det er et bæredygtigt alternativ, som vi kan levere, siger Jette Feveile Young.

Der er mange mulige bestanddele i kultiveret kød, og det giver lige så mange muligheder for at forskellige virksomheder kan spille en rolle i produktionen:

– For at producere kultiveret kød, isolerer vi først muskelstamceller fra dyret. De stamceller har brug for et medie, en form for suppe, for at opformere sig. Mediet skal tilføre næringsstoffer til cellerne og fjerne affaldsstoffer fra cellerne. Cellerne kan heller ikke opformere sig, hvis de ikke har et sted at sætte sig fast, så vi har også brug for et stillads. Mediet og stilladset kan leveres af mange forskellige virksomheder. Både producenter af ærteprotein, kartoffelprotein og grønne alger kan spille ind her, og det samme gælder slagterindustrien, der både kan levere ingredienser til mediet og stilladset fra slagteriaffald, for ikke at tale om den farmaceutiske industri i forhold til fødevaregodkendte vækstfaktorer, påpeger Jette Feveile Young.

Medspillere på et vækstpotentiale

Søren Bisp, chefkonsulent hos SEGES Future Farming, der holdt oplæg på det første netværksmøde, er heller ikke i tvivl om de muligheder, som det alternative kød kan give de nordiske agrifood-virksomheder og relaterede industrier:

– Kultiveret kød kan umiddelbart fremstå som en trussel, men der er god mulighed for at finde ny afsætning. Ved at bidrage til produktionen kan landbruget blive en medspiller på et område, der endnu arbejder for en kommercielt levedygtig teknologi, men som tiltrækker store investeringer, understreger han og tilføjer:

– Hvis vi ser på Kina, som udgør verdens største marked for kød, så er efterspørgslen fortsat stigende med den stigende velstand i landet. Som følge af COVID-19-situationen og udfordringerne med afrikansk svinepest, er der desuden kommet øget fokus på forsyningssikkerhed, og det kan resultere i en stor interesse for kultiveret kød. Der er forlydender om, at kinesiske myndighedspersoner efterlyser en strategi for kultiveret kød og vi skal være opmærksomme på, at Kina har viljen og ressourcerne til at skabe radikal forandring.

Kultiveret kød skal afmystificeres

For at gøre flere virksomheder opmærksomme på, hvordan de kan byde ind i forhold til produktion af kultiveret kød, vil NKJ-netværket afholde et symposium: – Vi skal først og fremmest afmystificere det kultiverede kød for virksomhederne. Derfor vil vi nu gå i gang med at planlægge et symposium, hvor vi vil præsentere mulighederne for relevante virksomheder. Det vil være helt uforpligtende, og de er velkomne til bare at være med på en lytter. Vi håber på, at få vakt deres interesse, så vi kan komme i gang med at sparre og dele viden, siger Jette Feveile Young.

Skrevet i: Fødevareproduktion, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Danmarks Bedste Sommelier er kåret

DrikkevarerFoodservice03. 09. 2026

Toke Fiedler Terkildsen kåret som Danmarks Bedste Sommelier 2026 – modtager samtidig Falstaff Nordics' pris som Young Sommelier. Mandag den 31. august 2026 blev den blot 24-årige Toke Fiedler Terkildsen fra Restaurant AOC (2 Michelin-stjerner) kåret som Danmarks Bedste Sommelier, da Dansk

Økologien er på tallerkenen – men mærket mangler på væggen

FoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed03. 09. 2026

I daginstitutioner over hele landet kan maden være tættere på økologisk guld, end både køkkener og forældre er klar over. For nogle er det sidste skridt ikke flere økologiske råvarer, men dokumentationen. I mange daginstitutioner er økologien allerede en fast del af hverdagen. Maden bliver

Europæiske aktører samles i København om madspild

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed03. 09. 2026

Mere end 58 millioner ton mad går hvert år til spilde i EU. Til december samler Nordic Food Waste Summit beslutningstagere, virksomheder, eksperter og kokke i København for at sætte fart på indsatsen mod madspild. Den 8. og 9. december bliver København samlingspunkt for en række af Europas og

Nyåbnet madlaboratorium skal holde Compass Group forrest i gastronomien

AktueltFoodservice03. 09. 2026

Med det nye innovationskøkken Glød investerer Compass Group Danmark i et sted, hvor kokke og andre kollegaer mødes om uddannelse, læring og innovation. Målet er kulinarisk udvikling og at være forrest på gastronomiske trends – og hele tiden kunne tilbyde kunderne nye og innovative

Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed03. 09. 2026

Hvad sker der, når nogle af Danmarks bedste kokke får frie hænder til at vise, hvad grøntsager kan? Det spørgsmål blev besvaret onsdag aften på Michelin-restauranten Domestic i Aarhus, hvor 50 nøglepersoner fra foodservicebranchen så grøntsager blive løftet til gastronomi på højeste niveau. Bag

Små italienske vinproducenter søger danske samarbejdspartnere

DrikkevarerMesser og konferencerPolitik og eksport01. 09. 2026

Taste of Italy rykker ind på Kongens Nytorv i København fra 10. til 13. september. For professionelle i vin- og restaurationsbranchen byder arrangementet på gratis B2B-sessioner med små italienske producenter. Importører, distributører, restauratører, vinhandlere, sommelierer og indkøbere får

Vegetarisk frontfigur tabte fire kilo under indlæggelse: Nu venter principiel sag om vegansk hospitalsmad

FoodserviceMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed31. 08. 2026

I årevis har Dansk Vegetarisk Forening kæmpet for veganeres mulighed for at få ordentlig mad på landets hospitaler. I sommer fik generalsekretær Rune-Christoffer Dragsdahl selv problemet tæt ind på livet, da han blev indlagt i ti dage på Hvidovre Hospital. Nu skal en principiel sag om vegansk

Jubel i Jægerspris: Isbrødrene fra Hansens nomineret til ny pris

AktueltDetailhandel og en grosKonfekture31. 08. 2026

Den lokale, økologiske isproducent Hansens Is, er blandt de nominerede til en ny hæderspris fra Coop, der skal fremme de bedste danske og lokale fødevarer. Hvis Hansens vinder den regionale afstemning, kan de blive kåret som ”Medlemmernes Favorit” i hele landet. Der kan komme en fornem pris

Norrlyst og Henrik Jyrk går efter stjernerne: Tamashii åbner i toppen af Axel Towers

AktueltFoodservice31. 08. 2026

Norrlyst Koncernen åbner i starten af november sammen med kokken Henrik Jyrk restaurant Tamashii på 9. og 10. etage i Axel Towers. Køkkenet bliver moderne asiatisk, ambitionen er Michelin-niveau. Højt over Axeltorv får København en ny gastronomisk destination. Norrlyst Koncernen åbner i starten

Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter

Detailhandel og en grosFoodserviceTop31. 08. 2026

En ny opgørelse fra en af Danmarks største fødevaregrossister, Dagrofa Foodservice, viser, at sommerklassikere som flødeis, grillpølser og friske jordbær igen i år har været et hit hos gæsterne, der har spist ude i sommerlandet. Samtidig viser tallene, at slushice og Aperol Spritz fortsat er

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Mød hele Busch Group på AUTOMATIK 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Over 1.000 har allerede tilmeldt sig ’Madscenen – for professionelle’ 2026

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Overskudsvarer fra inspirationsmesse kommer mennesker i svære livssituationer til gavn

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vakuumteknik debuterer på DALO Industry Days 2026

  • Busch Vakuumteknik A/S

    60 års ekspertise inden for lækagesøgning: Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions markerer en vigtig milepæl

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice hyldede madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk under Spejdernes Lejr 2026

  • DENIOS ApS

    Sidste chance: Vind et fodboldbord

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group USA opkøber Total Maintenance Solutions

  • Busch Vakuumteknik A/S

    West Technology modtager “Innovation in Vacuum Busch Award”

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danmarks Bedste Sommelier er kåret

    03.09.2026

  • Økologien er på tallerkenen – men mærket mangler på væggen

    03.09.2026

  • Europæiske aktører samles i København om madspild

    03.09.2026

  • Nyåbnet madlaboratorium skal holde Compass Group forrest i gastronomien

    03.09.2026

  • Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

    03.09.2026

  • Små italienske vinproducenter søger danske samarbejdspartnere

    01.09.2026

  • Vegetarisk frontfigur tabte fire kilo under indlæggelse: Nu venter principiel sag om vegansk hospitalsmad

    31.08.2026

  • Jubel i Jægerspris: Isbrødrene fra Hansens nomineret til ny pris

    31.08.2026

  • Norrlyst og Henrik Jyrk går efter stjernerne: Tamashii åbner i toppen af Axel Towers

    31.08.2026

  • Nye salgstal afslører danskernes sommerfavoritter: Flødeis, grillpølser, friske jordbær og Aperol Spritz hitter

    31.08.2026

  • Innocent: Salget af smoothies eksploderer

    27.08.2026

  • Dansk Akvakultur Producentorganisation: Opdrættet fisk er et trygt og godt forbrugervalg til gravide

    27.08.2026

  • Japansk inspireret burger hos Burger King

    27.08.2026

  • Flere økologiske fødevarer finder vej til de professionelle køkkener

    27.08.2026

  • Modstand mod vegetarmad i kantinen

    27.08.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}