• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

DrikkevarerMejeriTop05. 10. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Mejeri brygger øl baseret på tyrkisk yoghurt

DrikkevarerMejeriTop05. 10. 2021 By Kasper Mundt-Nielsen

Arla Unika deltager ved Mikkeller Beer Celebration Copenhagen (MBCC) i København 22. og 23. oktober med en helt særlig mash-up mellem den gamle, næsten tabte, tyske ølstil, gose og den tyrkiske yoghurtdrik, ayran.

Mejeritekniker Joan Sørensen har spillet en stor rolle i udviklingen af Unikas ayran-opskrift og derfor var det også naturligt, at hun blev en vigtig del af tilblivelsen af Unika Gose, der er baseret på netop ayran. Foto: Mikkel Østman.

Det, der får gose til at skille sig ud fra andre gængse øltyper, er det faktum, at mælkesyrebakterier gennem spontan fermentering finder vej til øllet. Oven i dette tilsættes salt og en betydelig mængde koriander udover den stort set altid tilstedeværende humle.

Man skulle ikke tro, at øl og yoghurt ville have meget tilfælles, men faktisk indeholder både gose og ayran mælkesyrebakterier og salt. Med det for øje blev ideen om at flette de to drikkevarer sammen født: Ayran tilsat koriander og humle.

Dygtige teknikere bag stor innovation

Mads Friis Østergaard-Clausen, den kreative hjerne bag Arla Unika, bragte denne idé til pilotanlægsteknikerne på Arla Innovation Centre. Pilotanlægget på innovationscenteret er et fuldt udstyret, men nedskaleret mejeri, der er i stand til at producere alle slags mejeriprodukter. Joan Sørensen, en mejeritekniker med mere end 25 års erfaring med fermenterede produkter, hjalp allerede sidste år med at udvikle deres Unika Ayran-opskrift. Så det var naturligt, at Mads kom til hende.

– Arla Unika har et super godt forhold til mejeriteknikerne i forsøgsmejeriet. De er alle ufatteligt professionelle – som studiemusikere, der med mange års erfaring og højt kompetenceniveau, er i stand til at spille et hvilket som helst stykke musik. De er mejeriverdenens svar på “The Wrecking Crew” – en gruppe af studiemusikere der medvirkede anonymt på hundredvis af hits på den amerikanske top-40 liste i 60’erne og 70’erne.

Mejeriteknikerne på forsøgsmejeriet er utroligt åbentsindede, nysgerrige og er ikke bange for at tage chancer. På de store produktionsmejerier, hvor tingene kører mere stramt, og hvor tid og ressourceforbrug er altafgørende, er man nødt til at være mere konservative, siger Mads Friis Østergaard-Clausen og fortsætter:

– At udvikle et nyt Unika-produkt er en kreativ proces, hvor vi bruger erfaring til at sende os i den rigtige retning og sanserne til at bestemme den eksakte sti, vi går ned ad. Det kræver erfaring og faglig ambition for at turde tænke kreativt og udforske nye muligheder. Det er fedt, når tankerne manifesterer sig som vellykkede produkter. Og det er netop en af Unikas berettigelser; at skabe ny viden.

Kreativitet og data bag den endelige opskrift

Med ayran-opskriften på plads var næste trin at bestemme, hvor meget koriander og humle der skulle tilføjes. Denne indledende opgave tilkom pilotanlæggets praktikant Agnete Marie Friis Vestergaard, der er på den sidste del af sin bachelor i Food Science på KU. På grund af denne opgave undersøgte Agnete forskellige ekstrationsmetoder ved fortyndingsserier – hun endte med mere end 10 prøver. På baggrund af dette arbejde blev doseringsniveauerne bestemt.

Artiklen forsætter efter billedet

Mads Friis Østergaard-Clausen og Agnete Marie Friis Vestergaard varetager det vigtige arbejde, det er at kvalitetssikre produktet løbende. Foto: Mikkel Østman.

– Det var en virkelig fed oplevelse at være involveret i et projekt som dette. Det gav mig en følelse af ejerskab – at det arbejde jeg lavede, gjorde en forskel for projektet. Jeg gik fra slet ikke rigtigt at forstå projektet, til at bidrage med vitale data. Jeg er blevet positivt overrasket over, hvor meget folks kreativitet kommer til at skinne igennem i alle de projekter, jeg er blevet introduceret for. Der er en enorm åbenhed over for nye forslag. Praktikken på Arla Innovation Centre har givet mig sikkerhed for, at jeg vil specialisere i mejeriteknologi, forklarer Agnete Marie Friis Vestergaard.

Mejeriproducent på en ølfestival

Efter Agnetes arbejde kunne Joan Sørensen færdiggøre opskriften, som bliver skaleret til en produktion af 1.600 flasker, der skal uddeles ved MBCC, som er et slags modeshow for øl og fødevarer. Et sted, hvor der er noget at stræbe efter – og hvor det er tilladt at afprøve flamboyante, måske ligefrem vanvittige idéer. Det er haute couture – det bliver måske den kommende sæsons mode. MBCC er stedet, hvor publikum er nysgerrige og har fokus på, og bevidsthed, omkring smag. Her får man et kig bag scenetæppet. Man ser måske et ufærdigt maleri, men man kan fornemme, om det er kunst eller ej. Det er også stedet, hvor man som udstiller opnår direkte respons fra publikum – man kan observere folks grimasser – spørger de om endnu en smagsprøve eller spytter de skidtet ud? Man skal jo som bekendt høre sandheden fra børn og fulde folk!

Gose

Gose er en sur hvedeøl med stolte tyske traditioner, men ikke desto mindre forsvandt øllen fra verdensbilledet i 1960’erne, hvorefter den i 80’erne kort blomstrede op, for igen i 1988 at forsvinde. I dag er ølstilen en af de mere populære varianter på landets craft beer barer, hvor den også kan opleves i en variant, syrnet med frugt. Gose indeholder typisk en maltprofil på minimum 50 procent hvede, koriander og salt, hvorfor øllet ikke overholder reglerne for det tyske reinheitsgebot. Ølstilen er i stedet godkendt som værende en regional specialitet. Det er mælkesyrebakterien lactobacillus, der giver øllet dets syrlige profil.

Tekst og fotos: Mikkel Østman, Arla Innovation Centre

Skrevet i: Drikkevarer, Mejeri, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: Hjemmearbejde ændrer danskernes madvaner

Forskning og uddannelseMiljø og sundhed17. 02. 2026

HelloFresh lancerer trendrapporten Danmark til bords 2025, som kortlægger, hvordan hjemmearbejde og ændrede hverdagsrutiner har sat et varigt aftryk på danskernes måde at lave mad på. Rapporten viser, at fleksible arbejdsdage har givet danskerne nye madvaner - med mere planlægning, mere hjemmelavet

Fors stiller skarpt på madspild

Miljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 02. 2026

Mad hører til i maven og ikke i skraldespanden. I en ny kampagne sætter Fors fokus på madspild, madaffald og ikke mindst forskellen på de to. Madspild er mad, der kunne være spist, men som ikke blev det og derved gik til spilde. Madaffald er derimod de dele af fødevarerne, vi ikke kan spise –

To danske klassikere lancerer rugbrød og øl skabt til det uformelle måltid

AktueltBrød og kagerDrikkevarer17. 02. 2026

To af Danmarks traditionelle fødevarebrands med rødder tilbage i 1800-tallet, Carlsberg og Schulstad, er gået sammen og lancerer nu to nye produkter: Barbaras Brød og Barbaras Bryg, der hylder deres fælles familiehistorie og samtidig inviterer danskerne tilbage rundt om det fælles måltid. Det

Efter 115 år: Krogs Fiskerestaurant lukker – og vender tilbage med store ambitioner

AktueltFoodservice17. 02. 2026

Efter 115 år på samme adresse er Krogs Fiskerestaurant lukket. Den ikoniske restaurant på Gammel Strand genåbner til foråret i en gennemrenoveret udgave med nyt ejerskab, nyt køkken og markant højere gastronomiske ambitioner. Krogs Fiskerestaurant bliver til en fuldblods gourmetrestaurant, der skal

Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik

FoodserviceKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed17. 02. 2026

Populære fastfood-kæder som McDonalds og Domino’s står meget svagt i ny bred undersøgelse om kyllinge-velfærd. “Hvis man går op i dyrevelfærd for kyllinger, skal man ikke hente sin sandwich eller burger i de mest udbredte fastfood-kæder som Burger King, McDonalds eller pizzakæden Domino’s.

Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Mens salget af økologiske varer generelt er faldet i den danske dagligvarebranche, går online-supermarkedet nemlig mod strømmen og øger sin økologiprocent fra 22,8 procent i 2024 til 23,8 procent i 2025. Dermed fastholder nemlig positionen som den dagligvareaktør i Danmark med den højeste andel af

Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

Drikkevarer12. 02. 2026

Lavazza Danmark styrker nu sin position i et marked, hvor forventningerne til kaffe er stigende uanset om den nydes hjemme, på café, restaurant, hotel eller arbejdspladsen. For at imødekomme udviklingen har virksomheden taget et vigtigt strategisk skridt og oprettet stillingen som Coffee Trainer.

Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

AktueltEmballageFoodserviceFødevareproduktionPolitik og eksport12. 02. 2026

Små og mellemstore fødevarevirksomheder bruger seks til syv gange flere ressourcer på at administrere den nye emballageafgift end på selve afgiften. Det vidner om et klart behov for forenkling, lyder det fra FødevareDanmark. I december nedsatte miljøminister Magnus Heunicke et virksomhedsforum,

Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

AktueltFoodserviceMiljø og sundhed12. 02. 2026

Make-A-Wish Danmark er gået sammen med en række af Københavns mest populære restauranter om at lave en online velgørenhedsauktion, hvor danskerne kan byde på særlige auktionsgenstande. Blandt andet kan man byde på en privat koncert med artisten Aura Dione og beløbet går direkte til at opfylde

Danmark må afgive førstepladsen i økolog

Miljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed12. 02. 2026

Danmark har hidtidig indtaget førstepladsen som verdens bedste i økologisk forbrug siden årtusindeskiftet. Men nu må danskerne se sig slået af Schweiz. Der skal politisk opbakning til, hvis målet om flere økologiske arealer skal nås, mener Landbrug&Fødevarer. Gennem de seneste mange år har

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: Hjemmearbejde ændrer danskernes madvaner

    17.02.2026

  • Fors stiller skarpt på madspild

    17.02.2026

  • To danske klassikere lancerer rugbrød og øl skabt til det uformelle måltid

    17.02.2026

  • Efter 115 år: Krogs Fiskerestaurant lukker – og vender tilbage med store ambitioner

    17.02.2026

  • Ny undersøgelse afslører: Dyrevelfærd i danske fastfoodkæder under al kritik

    17.02.2026

  • Nemlig styrker øko-andelen trods pres i markedet

    12.02.2026

  • Lavazza opruster med Coffee Trainer på det danske marked

    12.02.2026

  • Emballageafgift: Administrationen koster langt mere end selve afgiften

    12.02.2026

  • Kendte københavnske restauranter laver auktion til fordel for børn med livstruende sygdomme

    12.02.2026

  • Danmark må afgive førstepladsen i økolog

    12.02.2026

  • Foodexpo baner vejen for iværksættere

    10.02.2026

  • Islandsk succes flytter ind hos Strandgaarden

    10.02.2026

  • Dansk startup omvandler den glemte halvdel af morgenkaffen til den næste milliard-dollars ingrediens

    10.02.2026

  • Brugerne hos Too Good To Go redder rekordmange fastelavnsboller i år

    10.02.2026

  • Dagrofa sætter tal og ambitioner på bæredygtighed

    10.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik