• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodservicePolitik og eksport16. 05. 2023 | Mikkel Bækgaard

Københavnske politikere skal tage stilling til nye regler for udeservering

FoodservicePolitik og eksport16. 05. 2023 By Mikkel Bækgaard

Teknik- og Miljøudvalget skal den 22. maj tage stilling til nye retningslinjer for udeservering. Politikerne skal blandt andet tage stilling til, om restaurationerne fremover kan få tilladelse til udeservering tre år ad gangen – i stedet for, som i dag, at skulle søge om tilladelse hvert år.

Den 22. maj skal politikerne i Teknik- og Miljøudvalget tage stilling til et nyt sæt retningslinjer for udeservering i København.

Forvaltningen har på baggrund af tidligere drøftelser i udvalget lavet et udkast til et såkaldt administrationsgrundlag, som skal danne grundlag for forvaltningens udstedelse af tilladelser til udeservering i byen.

Og der er flere nye forslag på tapetet.

Politikerne skal tage stilling til, om restaurationerne fremover kan få tilladelse til udeservering tre år ad gangen – i stedet for, som i dag, at skulle søge om tilladelse hvert år.

Flerårige tilladelser vil gøre det nemmere for forvaltningen at sætte ind, hvis en udeservering ikke overholder reglerne. Forvaltningen vil bl.a. i sidste instans kunne inddrage en tilladelse til udeservering.

Og så skal politikerne tage stilling til, om der skal være et gebyr for at bruge et område til udeservering. Penge, som bl.a. vil kunne bruges på at føre tilsyn med, om udeserveringerne overholder reglerne.

Endnu ikke en endelig afgørelse

Teknik- og Miljøudvalget træffer ikke endelig afgørelse på mødet i maj. Hvis der er politisk opbakning til det nye administrationsgrundlag, vil planen i stedet blive sendt i høring, hvor restauratører, beboere, interesseorganisationer og københavnere kan give deres besyv med.

Og først efter høringen, skal det endelige administrationsgrundlag så behandles politisk. Det forventes at ske i efteråret.

Teknik- og miljøborgmester Line Barfod (EL) håber, at der kommer mange høringssvar:

”Der skal være plads til at sidde i solen på en cafe eller en bar og få en kop te eller en øl, men det skal også være muligt at komme forbi på fortovet, og københavnere i områder med mange restaurationer skal kunne få deres nattesøvn. Der er mange hensyn at tage, og jeg ser frem til at se resultatet af den kommende høring, og jeg håber, at der kommer mange høringssvar, så vi får et godt grundlag for at vedtage et administrationsgrundlag, der tager hensyn til både københavnere, beboere og restauratører,” siger hun.

På baggrund af et tidligere vedtaget medlemsforslag fra Ø, V, R og Å foreslår forvaltningen også at give restauratører mulighed for at søge om udvidede åbningstider for udeservering fredage og lørdage i sommerperioden. Ordningen skal kun gælde for restaurationer, der ikke ligger i Indre By eller på Indre Nørrebro. Og det vil også være en del af den kommende høring.

96 procent af københavnerne positive overfor udeservering

Det oprindelige medlemsforslag blev bl.a. stillet efter offentliggørelsen af en undersøgelse om københavnernes forhold til udeservering, der viste, at 96 procent af københavnerne synes, at der er positive ting ved at bo i en by med udeservering.

”De fleste københavnere er glade for udeservering, men der er ingen tvivl om, at udeserveringerne er fortættet i Indre By og på dele af Nørrebro. Derfor giver det god mening at sprede udelivet ud og tillade lidt længere åbningstider for udeserveringer i sommerperioden udvalgte steder i den øvrige del af byen,” siger teknik- og miljøborgmester Line Barfod (EL), der stillede forslaget sammen med V, R og Å.

Politikerne skal også tage stilling til, om forvaltningen skal udvide en eksisterende forsøgsordning, hvor forvaltningen opmærker udeserveringsarealet i dele af byen. Det skal gøre det tydeligere for gæster, hvor grænsen for udeserveringen går og dermed nemmere for forbipasserende at komme forbi på fortovet.

Aktuelt er der tegnet turkise prikker udenom udeserveringsarealet ved restaurationer i fire københavnske gader. Prikkerne skal gøre det helt tydeligt, hvor meget en udeservering må fylde. Det skal gøre det nemmere for gæster at holde sig indenfor reglerne, så der er fri passage på fortovet. Forvaltningen foreslår at udvide forsøgsordningen, så den i en treårig periode omfatter flere områder af byen.

Hvis Teknik- og Miljøudvalget godkender at sende det nye administrationsgrundlag for udeservering i høring, vil der være en offentlig høringsperiode på 12 uger, inden administrationsgrundlaget igen vil blive fremlagt for Teknik- og Miljøudvalget.

Skrevet i: Foodservice, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Just Eat lukker i Danmark

FoodserviceTop05. 03. 2026

I går meldte madudbringningstjenesten Just Eat ud, at de lukker deres aktiviteter i Danmark. Det var ellers i Danmark, at Just Eat oprindelig blev udviklet og lanceret, men siden har en Hollandsk ejer overtaget virksomheden. Det er snart slut med orange tasker fyldt med mad på cykler, i biler

Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

DrikkevarerPolitik og eksport03. 03. 2026

En idé fra fem studerende får nu Danmarks mest solgte flaskeøl til at ændre udseende. Formålet er at inspirere unge i begyndelsen af 20’erne til at tale med hinanden om politik, da undersøgelser viser, at mange unge har lav demokratisk selvtillid. Skal de store byer have små huslejer, hvorfor

Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

Foodservice03. 03. 2026

Lige nu er der en enestående mulighed for at overtage Bromølle Kro, Danmarks ældste kro og skrive sig ind i kroens lange historie. Udover en glorværdig fortid, byder kroen på en veldrevet forretning med mulighed for at udvide de nuværende 30 hotelværelser. 'Stop, mens legen er god.' Det er

Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed03. 03. 2026

35 centrale fødevareaktører vil vende krisen for dansk frugt og grønt og bane vejen for en tredobling af produktionen i de kommende årtier. I et nyt forum for dansk frugt grønt koordineres indsatser på tværs af hele værdikæden. I 2025 har medlemmerne af tænketanken Madtanken sat krisen for

Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugPolitik og eksport03. 03. 2026

Et massivt flertal af danskere forlanger langt bedre dyrevelfærd for Danmarks 40 millioner industri-grise, viser ny måling fra YouGov. “Det er ganske overvældende, at mistilliden overfor svineindustrien er så udtalt,” siger World Animal Protection Danmark. En måling fra analyseinstituttet

Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed03. 03. 2026

28. februar uddelte Det Danske Gastronomiske Akademi hædersdiplomer til en række personer, der har gjort en særlig indsats for gastronomi og smagsoplevelser i Danmark. I år blev diplomerne blandt andet uddelt til Viola Capriola fra Grønt Marked for fødevaresalg, Trine Krebs for gastronomisk

Ny brancheanalyse fra DRC: Grøn omstilling på restaurantmenuerne drives af faglighed – ikke af pres

AktueltFoodservice26. 02. 2026

Danske køkkener vælger i stigende grad grønne og planterige retter, ikke fordi de skal, men fordi faglighed, kvalitet og køkkenkultur peger i den retning. Det viser en ny brancheanalyse, der kortlægger bæredygtighed i den danske restaurationsbranche og er udarbejdet af Danmarks Restauranter &

innocent lancerer grøntsagssmoothies med minimum 25% grøntsager

DrikkevarerFrugt og grøntMiljø og sundhed26. 02. 2026

To nye smoothies med højt indhold af grøntsager fra innocent indeholder op til 27 procent grøntsager og ingen tilsat sukker. Lanceringen er samtidig et forsøg på at skabe større klarhed i en kategori, hvor smoothies ofte reduceres til ét tal på deklarationen. Smoothies bliver i dag ofte

BKI foods offentliggør bæredygtighedsprogram frem mod 2040

DrikkevarerMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed26. 02. 2026

For første gang har BKI foods samlet virksomhedens samlede bæredygtighedsindsats, data og partnerskaber i ét program: Kaffe med omtanke. Programmet tilbyder et åbent og faktabaseret indblik i, hvor Danmarks største kafferisteri står i dag, og hvilke ambitioner der styrer retningen for

Ny kostundersøgelse: Kød, mejeri og korn bidrager væsentligt til danskernes ernæring

AktueltMiljø og sundhed26. 02. 2026

Forbruget af sukker er for højt, men kød, mejeri og korn bidrager væsentligt til danskernes ernæring. Danskerne kostvaner ligger et godt stykke fra anbefalingerne. For eksempel spiser vi væsentligt mere sukker end anbefalet - særligt børn og unge. Samtidig viser den nye nationale

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Just Eat lukker i Danmark

    05.03.2026

  • Tuborg har lanceret særlig øl til folketingsvalget

    03.03.2026

  • Danmarks ældste kro sat til salg: Tid til generationsskifte

    03.03.2026

  • Forum sætter alle sejl for mere dansk frugt og grønt

    03.03.2026

  • Ny måling overrasker: Stort vælgerflertal kræver opgør med svineindustrien

    03.03.2026

  • Prestigefulde diplomer til grønne ildsjæle 

    03.03.2026

  • Ny brancheanalyse fra DRC: Grøn omstilling på restaurantmenuerne drives af faglighed – ikke af pres

    26.02.2026

  • innocent lancerer grøntsagssmoothies med minimum 25% grøntsager

    26.02.2026

  • BKI foods offentliggør bæredygtighedsprogram frem mod 2040

    26.02.2026

  • Ny kostundersøgelse: Kød, mejeri og korn bidrager væsentligt til danskernes ernæring

    26.02.2026

  • Ny undersøgelse: Kantiner og middag med venner giver flere bælgfrugter på tallerkenen

    26.02.2026

  • Håbløst bureaukrati, mener Danske Ølentusiaster: Hobbybryggere sidestilles med kommercielle bryggerier

    24.02.2026

  • Danskerne spiser markant mindre frugt og grønt – organisationer opfordrer til at fjerne momsen

    24.02.2026

  • Køkkenprisen 2026: Nu er der åbent for indstillinger

    24.02.2026

  • nemlig forpligter sig: Halverer madspild og udfaser turbokyllinger

    24.02.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik