• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceMesser og konferencer06. 05. 2025 | Mikkel Bækgaard

Jagten er gået ind: DM i Bålmad søger deltagere

FoodserviceMesser og konferencer06. 05. 2025 By Mikkel Bækgaard

Eftersøgningen efter Danmarks bedste kok til mad over bål er skudt i gang. For andet år i træk afholdes DM i Bålmad – en krævende kokkekonkurrence, hvor kun en lille udvalgt skare får lov at stille til start. 

Kan du kreere gastronomiske oplevelser i særklasse – også selv om røgen svider i øjnene og gløderne springer? Så er det nu, du skal melde dig som deltager ved Danmarksmesterskabet i Bålmadlavning. Konkurrencen finder sted under festivalen Food on Fire i Sorø den 13. september 2025.

Det er et panel af stærke fagfolk, der håndplukker de blot fire deltagere, der får lov at stille til start, og det er den samme jury, der skal imponeres på selve konkurrencedagen.

For proffer og entusiaster

Thomas Castberg, der for andet år i træk er at finde i dommerpanelet, håber at se nogle af landets dygtigste kokke melde sig til dysten. Samtidig understreger han dog, at man ikke behøver at have ’Michelinstjerner’ på skulderen for at være med. 

”Jeg ved af erfaring, at der er så mange derude, som er vanvittigt dygtige til at lave mad, så hvis de kan se sig selv gøre det over åben ild, så gælder det bare om at ’bide til bolle’ og melde sig,” siger Thomas Castberg, der blandt andet kendt for sin rolle som dommer i tv-successen MasterChef. 

I juryen sidder også Judith Kyst, direktør for Madkulturen, sidste års vinder af konkurrencen, Kasper Mark Schou, og endelig har tv-vært og kogebogsforfatter Nikolaj Kirk sagt ja til at indtræde i årets dommerpanel. 

Thomas Castberg forsikrer, at juryen ikke bider – men den kræver, at man rammer plet for at blive imponeret.

”Jeg vil sige det sådan, at der nok ikke er nogen af os i juryen, der bliver specielt imponerede af elaborerede teknikker, hvis de ikke signifikant løfter retten. Men kan man skabe noget enkelt, noget, der sætter bålet og dets kvaliteter i højsædet og lykkedes, så bliver vi – eller i hvert fald jeg – imponeret.” 

Mad over ild – på allerhøjeste niveau

Men hvad består udfordringen så af? 

Deltagerne skal i løbet af 120 minutter servere en grillhovedret udelukkende tilberedt over bål. Alle får adgang til et råvarebord med lokale specialiteter fra Sjællands Spisekammer og bliver assisteret af en kokkeelev fra ZBC Kokke- og Tjenerskole. 

Den gastronomiske dyst over bål kommenteres kyndigt undervejs af Michael Museth, stifter af Folkets Madhus og tv-kok på Tv2’s Go’ Morgen Danmark. 

Han forklarer om den udfordring, der venter: 

”Du kan jo være ’åh så dygtig’ i et køkken, men det er bare noget helt andet at stå ved et bål, der er udsat for vejr og vind,” siger Michael Museth, der samtidig håber, at også dygtige amatører melder sig til konkurrencen: 

”Jeg håber, at en bred palette af dygtige deltagere melder sig og at nogle entusiaster kan blande sig i konkurrencen. Hvem ved, måske er bålmadens svar på Svend fra X Factor derude,” siger Michael Museth med et grin.

Tårnhøje ambitioner

Hos Destination Sjælland, der sammen med en række samarbejdspartnere står bag konkurrencen, er meldingen klar: Med DM i Bålmad vil man skabe en konkurrence, der tiltrækker kokke fra øverste hylde, der har mod på en anderledes udfordring:

”Vi har store ambitioner på konkurrencens vegne. Vi skeler jo til de mest veletablerede kokkekonkurrencer i Danmark – som fx Sol Over Gudhjem, og målet er, at DM i Bålmad bliver et format, der både tiltrækker de bedste (bål)kokke i landet og ikke mindst publikum, som får en fed oplevelse ved at overvære konkurrencen,” lyder det fra Morten Jensen, direktør i Destination Sjælland

”Det er en anderledes udfordring, ja – der kommer sved på panden og røg i øjnene, men vi forventer altså, at maden, der tilberedes over bålet, rammer et vist niveau. Der er højt til loftet, men kravene er lige så høje,” slutter han.

Sådan søger du om deltagelse

Deltagelse er åben for såvel professionelle kokke, der har mod på at udfordre sig selv under åben himmel, men også hærdede amatører opfordres til at melde sig som deltagere.

Læs mere om konkurrencen på hjemmesiden: foodonfire.dk/dm-i-baalmad/ 

Du søger om at komme med i konkurrencen ved at sende en ansøgning via e-mail til info@desj.dk 

Din ansøgning skal indeholde en kort præsentation af dig selv, dine relevante erfaringer og et par linjer om, hvorfor netop du skal slippe gennem nåleøjet og være med i konkurrencen. 

Ansøgningsfristen er onsdag den 18. juni 2025 kl. 12.

De fire deltagere får direkte besked, og navnene offentliggøres på foodonfire.dk senest den 30. juni 2025

Fakta om DM i Bålmad 2025

  • •Afholdes lørdag 13. september i Parnasgrunden, Sorø
  • •En del af bålmadsfestivalen Food on Fire
  • Jury: Judith Kyst, Thomas Castberg, Nikolaj Kirk og Kasper Mark Schou
  • Moderator: Michael Museth
  • Præmier:
    • 1. plads: 15.000 kr. + vindertrofæ skabt af Finn Møller, Møller i Mejeriet
    • 2.-4. plads: 2.500 kr. 
    • Alle deltagere modtager desuden Bon-fire udstyr

Skrevet i: Foodservice, Messer og konferencer

Seneste nyt fra redaktionen

Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed23. 06. 2026

Aarstiderne Engros er netop flyttet hos Dagrofa Foodservice. Det betyder, at der er blevet tilføjet over 450 økologiske varer på hylderne hos fødevaregrossisten, som nu er tilgængelige for landets professionelle køkkener. Dagrofa Foodservice og Aarstiderne Engros er nu officielt begyndt på det

Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

Forskning og uddannelseFrugt og grønt23. 06. 2026

Gassen ethylen får frugt og grønt til at modne hurtigere og er medskyldig i, at millioner af ton årligt går tabt under transport og opbevaring. Nu er forskere fra bl.a. Københavns Universitet lykkedes med at få ler til opsamle gassen og håber at materialet på længere sigt kan afhjælpe

Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

AktueltFoodserviceFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMejeri23. 06. 2026

Kender du en restaurant, der for alvor mestrer smag, håndværk og råvareforståelse? Så er det nu, du kan indstille den til de prestigefyldte kokkekonkurrencer: Årets ret med grønt, Årets ret med gris, Årets ret med ost og Årets ret med fisk & skaldyr 2026. Konkurrencerne, der afvikles af

Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

AktueltFoodservice23. 06. 2026

Den 28-årige kok Julian Elkjær løb lørdag med sejren i årets Sol over Gudhjem-kokkekonkurrence på Bornholm. Dermed kunne konkurrencens yngste deltager løfte trofæet efter en finale, hvor fire af landets profilerede kokke dystede foran tusindvis af tilskuere på havnen i Gudhjem. Julian Elkjær

60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

Brød og kagerMiljø og sundhedTop23. 06. 2026

Sociale medier er blevet de 15-18-åriges foretrukne kostrådgiver. Det viser tredje udgave af Schulstads publikation ’Kernetal’, der undersøger unges syn på sundhed og kost. Adfærdspsykolog peger på, at manglende objektiv viden om sundhed er problematisk. Da Den Nationale Sundhedsprofil

Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

FoodserviceFødevareproduktionMiljø og sundhedPolitik og eksport17. 06. 2026

Claus Meyer har brugt 30 år på at forbedre dansk madkultur. Nu bliver initiativtageren til Det Nye Nordiske Køkken forperson for advisory boardet i et nyt karriere- og innovationsprogram for fødevaresektoren, støttet af Novo Nordisk Fonden. - Vi skal løfte de mest talentfulde mennesker i den nye

Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

Foodservice17. 06. 2026

Jimmy Holm fra Los Socios i Aarhus har vundet den nordiske og baltiske semifinale i World Paella Day Cup 2026. Den 20. september skal han repræsentere Danmark og Norden i finalen i Valencia, hvor kokke fra hele verden dyster om at lave den bedste paella i rettens fødeby. Paellaens fødeby

Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

AktueltFoodservice17. 06. 2026

Restaurant Bondestuen i Odense er kåret som Danmarks Bedste Smørrebrød 2026 i Opdag Danmarks landsdækkende afstemning. En titel, der ifølge restauranten først og fremmest tilhører gæsterne, byen og det klassiske danske frokosthåndværk. Odense kan nu bryste sig af at have Danmarks Bedste

Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

Landbrug & Fødevarer og Køkkenprisens jury har nu udvalgt de nominerede til Køkkenprisen 2026. Prisen hylder de offentlige køkkener, der med høj faglighed, stolthed og et stærkt fokus på økologi skaber velsmagende måltider med omtanke for både råvarer og mennesker. For syvende år i træk

Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed17. 06. 2026

En ny rapport fra FN’s Fødevare- og Landbrugsorganisation (FAO) viser, at fisk og skaldyr spiller en stadig vigtigere rolle i den globale fødevareforsyning. Samtidig advarer rapporten om, at overfiskeri fortsat er en alvorlig udfordring mange steder i verden. Derfor er ansvarlig fiskeriforvaltning

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Hvordan håndterer din virksomhed et kemikaliespild?

  • DENIOS ApS

    Vind et fodboldbord til din arbejdsplads

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Skal du til spildevandsfestival på KærligHeden?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Vacuum Solutions introducerer den intelligente MINK MV 0360 A ECOTORQUE klovakuumpumpe

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dagrofa Foodservice udvider sortimentet med over 450 økologiske varer fra Aarstiderne

    23.06.2026

  • Forskere har designet ler, der kan forhindre frugt og grønt i at rådne for hurtigt

    23.06.2026

  • Nu er der åbent for indstillinger til Landbrug & Fødevarers kokkekonkurrencer 2026

    23.06.2026

  • Julian Elkjær vinder Sol over Gudhjem 2026

    23.06.2026

  • 60 % af 15-18-årige får typisk viden om kost fra sociale medier

    23.06.2026

  • Claus Meyer bliver forperson for nyt fødevareprogram med Novo Nordisk Fonden i ryggen

    17.06.2026

  • Dansk kok vinder nordisk paella-semifinale og skal repræsentere Danmark i Valencia

    17.06.2026

  • Odense har Danmarks bedste smørrebrød: Restaurant Bondestuen vinder landsdækkende kåring blandt 80 udvalgte restauranter i Danmark

    17.06.2026

  • Køkkenprisen 2026: Her er de nominerede offentlige køkkener

    17.06.2026

  • Ny FN-rapport: Flere spiser fisk og skaldyr, og presset på havet vokser

    17.06.2026

  • Ny Scope 3-model giver restauranter og erhvervskunder adgang til estimerede CO₂e-data på tusindvis af produkter

    16.06.2026

  • Danske partnerskaber øger økologiudvalget

    16.06.2026

  • Børn og unge har ikke tid nok til at spise frokost

    16.06.2026

  • Bryggeri- og mejeribranchen samles om øl- og osteparringer på FoodTech

    16.06.2026

  • ’Verdens bedste kok’ Rasmus Munk udnævnt til den første nordiske ambassadør for FN’s Fødevareprogram

    16.06.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik