• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMarkedsføringMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 09. 2025 | Mikkel Bækgaard

I kamp for danskernes yndlingsfrugt: Danske butikker i fælles front for bananen

Detailhandel og en grosFrugt og grøntMarkedsføringMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 09. 2025 By Mikkel Bækgaard

Coop, Netto, Rema 1000 og Lidl sender fælles opfordring til kunderne: Køb Fairtrade-bananer – for bondens løn og bananens fremtid.

For første gang nogensinde går de største danske dagligvarekæder – Coop, Netto, Rema 1000 og Lidl – sammen i en fælles kampagne, der opfordrer danskerne til at vælge Fairtrade-bananer.

Det fælles budskab handler denne gang hverken om priser eller konkurrence – men om at gøre en forskel for mennesker og miljø.

Bananen er danskernes absolutte favoritfrugt og bruges i alle kæder som trækplaster. Men den lave pris, som forbrugerne møder herhjemme, afspejler sjældent de reelle omkostninger ved at dyrke bananer. I produktionslandene betaler bananen nemlig en høj pris: lave lønninger, usikre arbejdsvilkår og et stigende pres fra sygdomme og klimaforandringer.

“Vi vil gerne være med til at sikre, at der også i fremtiden er bananer på hylderne – og at de mennesker, der dyrker dem, får en fair løn. Derfor er det naturligt for os at støtte op om den her kampagne,” siger Claus Krogh, Head of Corporate Affairs i Lidl Danmark.

Hos Rema 1000 understreger købmand David Høyem fra Jyllingevej i Vanløse, at de små valg i hverdagen kan gøre den store forskel:

 “Jeg oplever, at mine kunder forbinder Fairtrade-bananer med både kvalitet og ansvarlighed. Derfor gav vi dem for to år siden hele pladsen på banantrappen i min butik – og det kan mærkes på salget. – Generelt ser vi, at salget stiger i takt med, at flere vælger økologien til og bliver mere bevidste om Fairtrade-mærket.”

Den mest solgte frugt

Coop peger på, at Fairtrade-certificeringen giver kunderne mulighed for at støtte producenter i Latinamerika og Afrika gennem deres indkøb:

“Bananer er vores mest solgte frugt. De kommer fra lande med helt andre vilkår, end vi har i Danmark. Det tænker man ikke altid over, når der handles ind. Derfor er Fairtrade-bananer et godt eksempel på, hvordan man som forbruger kan bidrage til bedre løn, sundhed og uddannelse for tusindvis af familier,” siger Thomas Roland, ansvarlighedschef i Coop.

Også Netto, der med Salling Group i ryggen sælger millioner af bananer hvert år, er med i den fælles kampagne for Fairtrade-bananer.

“Det er fantastisk – og helt nyt – at alle discountkæder nu står sammen om dette initiativ. Det understreger, at ansvarlighed og fair vilkår ikke er et nicheprojekt, men en fælles forpligtelse,” siger Kristine Marie Thøgersen, kommerciel direktør i Netto.

Et lille valg med stor betydning

Kampagnen bliver synlig i hele landet i uge 38 og 39, hvor budskabet “Du får en banan. Bonden får en fair løn” rulles ud på outdoor-plakater og følges op af indsatser på sociale medier. Her vil kæderne og Fairtrade Mærket Danmark sætte fokus på, hvordan et lille valg i hverdagen kan have stor betydning for mennesker og lokalsamfund på den anden side af kloden.

“Det er historisk, at alle de store dagligvarekæder nu står skulder ved skulder om at opfordre danskerne til at købe Fairtrade-mærkede bananer,” siger Camilla Erika Lerberg, direktør i Fairtrade Mærket Danmark.

Hun understreger, at samarbejde er helt afgørende:

“Samarbejde er nøglen til at løse de kæmpestore udfordringer, vi lige nu ser i verdens råvareproduktion – uanset om det handler om kaffe, kakao eller bananer. Med den fælles banankampagne viser branchen, at den er klar til at tage ansvar for bananen, der ellers risikerer at gå samme vej som kaffen, hvor plantesygdomme og klima truer forsyningen til det globale marked.”

Også internationalt

Også internationalt ses en ny vilje til samarbejde. I Storbritannien arbejder flere store supermarkedskæder netop nu med Fairtrade Foundation om at etablere en indkøbskoalition for bananer, kaffe og kakao. Initiativet, Shared Impact Initiative, skal sikre bønder i blandt andet Elfenbenskysten, Ghana og Kenya længerevarende kontrakter og større stabilitet.

“Danskerne har allerede vist, at de vil være med til at gøre en forskel. Sidste år blev der solgt næsten 18 mio. kilo Fairtrade-bananer – svarende til omkring 144 mio. bananer og en vækst på 9,4 pct. Det er et stærkt signal om, at forbrugerne bakker op om fair vilkår og en bæredygtig fremtid for bananen. Med den nye kampagne håber vi at tage næste skridt og få endnu flere danskere til at vælge den fair løsning,” siger Camilla Erika Lerberg.

Skrevet i: Detailhandel og en gros, Frugt og grønt, Markedsføring, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

EmballageFødevareproduktion12. 03. 2026

For første gang nogensinde er den epokegørende pakkemaskine SEALPAC F6 blevet præsenteret på dansk jord. Danmarkspremieren på maskinen fandt sted på Nemco Packaging Days, som netop er afholdt med et stort antal besøgende fra fødevarevirksomheder i hele landet. Bag præsentationen stod SEALPAC og

Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

Foodservice12. 03. 2026

For tredje år i træk leverer Restaurant Flammen et rekordregnskab og har lagt kursen mod et markant løft på både top- og bundlinje i 2026. Trods stigende fødevarepriser, en generelt urolig branche og en entré på det svenske marked høster den familieejede kæde frugterne af en klar vækststrategi og et

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

AktueltDrikkevarer12. 03. 2026

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori og lancerer PEPSI TREATS ZERO SUGAR – en sukkerfri, dessert-inspireret sodavand, der kombinerer klassisk cola med en mere legende og oplevelsesdrevet tilgang. Pepsi lancerer nu PEPSI TREATS – en ny serie af sukkerfrie sodavand, der kombinerer

FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

AktueltFødevareproduktion12. 03. 2026

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD overtager Orklas tidligere pastafabrik i Skovlund pr. 1. april 2026. Overtagelsen giver nye produktionsfaciliteter til at øge leverancerne af fermenterede planteingredienser til fødevareindustrien – drevet af en eksportefterspørgsel, der har udviklet sig

Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 03. 2026

For første gang skal Årets grønne kantinemenu kåres i Danmark. Fire kantiner er nu nomineret og skal dyste i en helt ny cook-off konkurrence, hvor grøntsager og gastronomisk håndværk er i centrum. Hvilken kantine formår at sætte grøntsagerne helt i front uden at gå på kompromis med smag,

Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

Detailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed10. 03. 2026

Mange brands falder tilbage med hensyn til bæredygtighedsopfattelse og brandpræference i Sustainable Brand Index 2026. Men Änglamark er fortsat benchmark for opfattelsen af brands og bæredygtighed i Danmark. Sustainable Brand Index er den uafhængige undersøgelse, der hvert år spørger

Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

Detailhandel og en grosFoodservice10. 03. 2026

Dagrofa Foodservice investerer i en række nye tiltag målrettet virksomhedens nuværende og kommende lastbilchauffører. Det sker for at understøtte virksomhedens aktuelle vækststrategi, hvor fødevaregrossisten skal vinde 2.000 nye kunder i den udkørende forretning. Lanceringen af en

Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed10. 03. 2026

Strandgaarden overtager det populære brand Teedawn, og som en del af aftalen bliver stifter Henrik Wiese en del af Strandgaarden som Head of No-Low Drinks med ansvar for at udvikle og skalere kategorien yderligere. Opkøbet er et strategisk skridt i Strandgaardens ambition om at være et væksthus

Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

AktueltDrikkevarerFoodservice10. 03. 2026

København har fået en ny spiller på cocktailscenen. SIR er åbnet på Admiral Hotel – en bar med global attitude, klassiske dyder og kompromisløs præcision, sat i scene i den ikoniske pakhusbygning ved havnefronten. Navnet SIR signalerer respekt og høflighed – ikke som en titel for én person, men

Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

Brød og kagerMiljø og sundhedTop10. 03. 2026

Mænd og drenge vælger i stigende grad fuldkorn til. Mænd spiser 21 procent mere fuldkorn i dag end for ti år siden, og drengene er også godt med. Piger og unge kvinders fuldkornsindtag er derimod faldet, og det kræver opmærksomhed på unge kvinders madkultur og valg i hverdagen. Mænd spiser 69

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • Sponsoreret indhold

    INTERNORGA, 13.–17. marts 2026

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

  • Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

    10.03.2026

  • Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    10.03.2026

  • Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

    10.03.2026

  • Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

    10.03.2026

  • Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

    10.03.2026

  • Lokale bælgfrugter skaber stærke forbindelser på Book en mark

    05.03.2026

  • Regnbueørred lagrer mere omega-3 end laks

    05.03.2026

  • Ny analyse: Supermarkederne kan afgøre, om Kostrådene bliver til virkelighed

    05.03.2026

  • Ny pris hylder hverdagsheltene i restaurationsbranchen

    05.03.2026

  • Just Eat lukker i Danmark

    05.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik