• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

FødevaresikkerhedPolitik og eksport21. 11. 2024 | Mikkel Bækgaard

FødevareDanmark efterlyser grundlæggende ændring af fødevarekontrollen

FødevaresikkerhedPolitik og eksport21. 11. 2024 By Mikkel Bækgaard

Det går for langsomt med at implementere et nyt adfærdskodeks i fødevarekontrollen. Sådan lyder det fra FødevareDanmarks direktør, Leif Wilson Laustsen.

På trods af at fødevareminister Jacob Jensen tidligere på året lancerede et nyt adfærdskodeks for fødevarekontrollen med fokus på, at kontrollen skal gennemføres på en måde, så den styrker tilliden til myndighederne, er oplevelsen i fødevarebranchen lige modsat.

Sådan skriver FødevareDanmarks direktør, Leif Wilson Laustsen, i et debatindlæg i Altinget  efter en række sager, hvor fødevarekontrollen ifølge direktøren er gået for langt og har straffet bagatelfejl med bøder, der er ude af proportioner med forseelsen.

Han peger blandt andet på sagen med slagtermester Lene Hammer Larsen i Ikast, der fik en bøde på 40.000 kr. for at glemme at skrive ’æg’ med fed eller store bogstaver på varedeklarationen til en pakke hjemmelavede frikadeller, sådan som loven ellers foreskriver, når det drejer sig om alegener. Slagtermesteren har aldrig tidligere fået anmærkninger af fødevarekontrollen, og derfor burde hun ifølge FødevareDanmark have fået en advarsel eller en mindre bøde.

“Fødevarehåndværkerne ude i butikkerne mærker ikke de gode intentioner fra fødevareministeren. Det er fortsat en udbredt oplevelse af, at fødevarekontrollen først og fremmest møde op for at jagte fejl og uddele bøder. Fremgangsmåden er ødelæggende for tilliden til myndighederne,” lyder det fra Leif Wilson Laustsen, som repræsenterer godt 600 små og mellemstore virksomheder inden for slagterfaget, bagerfaget samt oste- og fiskehandlere.

Ødelægger arbejdsmiljøet

FødevareDanmark-direktøren fortæller, at adfærden hos fødevarekontrollen nogle steder er decideret ødelæggende for arbejdsmiljøet ude i fødevarevirksomhederne.

“Den seneste tid er jeg blevet kontaktet af adskillige ejerledere, som går på arbejde med ondt i maven og nerverne uden på tøjet, fordi de frygter fødevarekontrollens næste besøg. Ikke fordi de ikke har orden i penalhuset, men fordi de oplever, at fødevarekontrollanterne er pernitne og usmidige og udskriver uforklarligt store bøder og afleverer sure smileyer for selv mindre bagatelfejl,” fortæller Leif Wilson Laustsen og fortsætter:

“Flere ejerledere fortæller mig sågar, at de ikke tør holde fri i butikkens åbningstid og overlade ansvaret til andre af frygt for, at en ung kollega pludselig skal stå til regnskab for virksomhedens risikoanalyse eller på anden vis trækkes igennem en uanmeldt administrativ kontrol, som vedkommende ikke har forudsætninger for at gennemføre,” lyder det.

Mere ensartet kontrol

FødevareDanmark mener derfor, at fødevarekontrollen skal tilbage til at handle om at vejlede og rådgive fødevareerhvervet, og så skal fødevarehåndværkerne have større mulighed for at planlægge deres tid i forhold til kontrolbesøgene.  

“Der skal derfor være langt færre uanmeldte kontroller, og vi vil vide, hvad fødevarekontrollen har fokus på. Lad os bruge erfaringerne fra coronatiden, hvor de erhvervsdrivende fik langt færre besøg, uden at det gik ud over fødevaresikkerheden. Samtidig kunne mange besøg klares via Teams, hvilket sikrede høj effektivitet,” siger Leif Wilson Laustsen. 

Han tilføjer:

“Vi vil have en mere ensartet kontrol. Det kan ikke være rigtigt, at en erhvervsdrivende i en landsdel skal risikere flere og større bøder end en erhvervsdrivende i en anden landsdel. Og så er vi nødt til at se på bødestørrelserne. Det kan ikke være rigtigt, at bagateller skal straffes med bøder, der er ude af proportioner.”

Skrevet i: Fødevaresikkerhed, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

Foodservice18. 12. 2025

Norrlyst Koncernen tager næste store skridt i sin vækstrejse og opkøber de resterende ejerandele i Cadence Group, hvilket betyder, at koncernen nu ejer 100% af det populære brunch- og bagerikoncept. Cadence Group driver i dag fire restauranter samt en fabrik i Herlev og er kendt for at levere

100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 12. 2025

Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram har åbnet en ny ansøgningsrunde til en pulje med 100 millioner kroner. De 100 millioner kroner skal gå til projekter, der kan styrke den grønne omstilling af den danske fødevaresektor. Puljen kan søges frem til 19. februar 2026. Godt grønt nyt til de

Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

AktueltPolitik og eksport18. 12. 2025

Food Nation markerede den 15. december 2025 den officielle åbning af fødevareklyngens Visitor Centre i København i nye fysiske rammer. Det opdaterede og udvidede udstillingsvindue præsenterer det ypperste inden for danske fødevareløsninger, bæredygtig innovation og globalt samarbejde. Ved

Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

AktueltFødevareproduktionLandbrug18. 12. 2025

For dansk landbrug har 2025 været et fremragende år drevet af husdyrproduktion og en god høst. Men begyndende prisfald og strammere politiske krav kan hurtigt skubbe til balancen. Fremtiden kræver heftige investeringer og tilpasninger, hvis dansk landbrug skal fastholde sin stærke

Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed18. 12. 2025

I juni blev Sundskolen i Nykøbing Falster den eneste folkeskole på Lolland-Falster, som kom med i det nationale skolemadsforsøg, hvor 191 skoler over hele landet afprøver skolemad. Skolemadsforsøget blev sat i gang i november og har indtil nu været en stor succes. Formålet med skolemadsforsøget

Forskere genopliver gamle ærtesorter i enorm frøsamling: ”Et uudnyttet guldkammer til fremtiden”

Forskning og uddannelseMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Med en ny AI-metode har forskere fra Københavns Universitet genopdaget 51 gamle ærtesorter, som ikke længere bruges i landbruget, men som kan vise sig lovende til produktion af plantebaserede fødevarer. Metoden er en genvej til at finde nye ressourcer i de grønne skatkamre, som genbankers enorme

Ny kvælstofaftale: Fødevareerhvervet frygter konsekvenserne for dansk fødevareproduktion

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Brancheorganisationen FødevareDanmark frygter konsekvenserne af den nye kvælstofaftale. Sammen med seks andre organisationer fra landbrugs- og fødevareerhvervene opfordrer organisationen til, at den grønne trepart sættes på pause, indtil konsekvenserne er fuldt belyst. Det er stort set umuligt

Bryggeriforeningen: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet

AktueltDrikkevarerPolitik og eksport16. 12. 2025

Det danske pant- og retursystem bliver undergravet af EU-krav om genpåfyldelige emballager, der vil lukke størstedelen af Danmarks mikrobryggerier, mener Bryggeriforeningen. Fra 2030 pålægger EU alle supermarkeder og barer at sikre, at mindst 10% af deres emballager til øl, sodavand og

Lidl Danmark sætter kurs mod Net Zero og sundere produkter i indkøbskurven

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed16. 12. 2025

Lidl Danmark har forpligtet sig til Science Based Targets Initiative (SBTi) og har validerede Net Zero-mål for 2050 – foruden validerede FLAG- og E&I-mål for 2034. Som Europas største dagligvarekæde er ambitionen, at Lidl vil være med til at vise vejen mod en verden, hvor der bliver tænkt på

CBP slår stort brød op og åbner innovationscenter

Brød og kagerTop16. 12. 2025

CBP fra Vejle, leverandør af råvarer til produktion af brød og kager, udvider nu sit hovedsæde med et topmoderne innovationscenter og fuldt udstyret bageri. Hvor brød dufter, finder mennesker hinanden – og nye ideer opstår for morgendagens brød og kager. Med det afsæt har CBP lavet et 250

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

  • DENIOS ApS

    Gemmer dit løfteudstyr på skjulte farer?

  • Ardo NV Denmark Office

    Sødme møder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Fra vindtunneller til rumfart: Vakuum til rumfarts undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Dagrofa Foodservice juleindsamler til fordel for JunkFood

  • Spirax Sarco Danmark

    Undgå kontaminering med rendamp i fødevareproduktion

  • Ardo NV Denmark Office

    Slank, sprød og …

  • Ardo NV Denmark Office

    Ready to eat or not?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Norrlyst Koncernen køber de resterende ejerandele i Cadence Group og ejer nu 100%

    18.12.2025

  • 100 millioner kroner til nye grønne fødevareprojekter

    18.12.2025

  • Food Nations Visitor Centre åbnede i nye rammer

    18.12.2025

  • Landbrugets Økonomi 2025: Et rekordår med en usikker fremtid

    18.12.2025

  • Skolemad er kommet godt fra start i Guldborgsund Kommune

    18.12.2025

  • Forskere genopliver gamle ærtesorter i enorm frøsamling: ”Et uudnyttet guldkammer til fremtiden”

    16.12.2025

  • Ny kvælstofaftale: Fødevareerhvervet frygter konsekvenserne for dansk fødevareproduktion

    16.12.2025

  • Bryggeriforeningen: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet

    16.12.2025

  • Lidl Danmark sætter kurs mod Net Zero og sundere produkter i indkøbskurven

    16.12.2025

  • CBP slår stort brød op og åbner innovationscenter

    16.12.2025

  • Foodexpo favner både kød, klima og grøn kost med inspirerende events

    11.12.2025

  • Arla: Erfaren mejerimand tager over i Nr. Vium

    11.12.2025

  • Pincho Nation: Succesfulde franchise-åbninger i 2025

    11.12.2025

  • Rekord i antal julebryg

    11.12.2025

  • NOTCH, et nyt kakaofrit chokoladealternativ lavet på mask

    11.12.2025

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik