• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Forskning og uddannelseMejeriØkologi og bæredygtighed12. 11. 2025 | Mikkel Bækgaard

Fem forskningsbaserede skridt mod mere bæredygtig ost

Forskning og uddannelseMejeriØkologi og bæredygtighed12. 11. 2025 By Mikkel Bækgaard

En ny forskningsgennemgang viser, at fem enkle tiltag kan gøre osteproduktion mere effektiv og bæredygtig. Et forskerteam fra DTU har gennemgået den eksisterende forskning om fermentering og modning af ost i et litteraturstudie og peger på fem underudnyttede videnskabeligt baserede tiltag, som kan gøre en forskel for effektiviteten og bæredygtigheden i osteproduktion.

Foto: Freepik.com

En stor del af mælken ender som ost, der findes i et hav af varianter, mætter godt og kan holde sig længe. Det gør – kombineret med vores historiske madkultur – osten til et meget populært mejeriprodukt, men det er samtidigt ressourcekrævende at producere ost. 

En af de pointer, som forskerne kommer med i studiet er fx, at vallen kan udnyttes langt bedre, end det sker i dag, i mange mejerier verden over.

“Når mejerierne producerer et kilo ost, producerer de samtidigt op mod ni kilo valle. Vallen, der indeholder langt det meste af mælkesukkeret samt vigtige mineraler og vitaminer, bliver i dag ofte solgt billigt til store valleraffinaderier, og på globalt plan bortskaffes en stor del som affald. Det er både spild af en værdifuld råvare og forbundet med håndteringsomkostninger for mejerierne,” siger lektor i DTU Fødevareinstituttet Christian Solem.

I forbindelse med ostefermenteringen er der en anden udfordring, som potentielt kan løses forholdsvis simpelt – nemlig bakteriofager.

Bakteriofager er virus, der kan dræbe de mælkesyrebakterier, som er så vigtige for osteproduktionen. Et angreb af bakteriofager kan forsinke eller ødelægge en hel produktion. Mejerierne har derfor typisk nogle arbejdskrævende procedurer, hvor de skifter mellem brug af forskellige kulturer.

“Vores forskningsgennemgang viser, at mejerierne, ved at indkapsle mælkesyrebakterierne i ostemassen før de kommes i ostekarret, kan beskytte dem mod bakteriofager,” fortæller postdoc i DTU Fødevareinstituttet Shuangqing Zhao.

Fem underudnyttede tiltag

Forskerne peger i studiet på fem tiltag, som en række mejerier potentielt kan implementere med begrænsede procesændringer:

Anvendelse af mere autolytiske starterkulturer

Når mælkesyrebakterierne går i gang med at nedbryde sig selv lidt tidligere i processen (kaldet autolyse), frigiver de enzymer og stoffer, som kan udvikle smagen hurtigere og mere stabilt. En ny kultur kan gøre ostemodningen hurtigere, så lagertiden forkortes.

Justering af overfladens pH, så ostene modner hurtigere

For oste, der modnes ved hjælp af mikroorganismer, der vokser på overfladen af osten, kan mejerierne ved at styre pH-værdien i skorpen sætte fart på modningsprocessen. Derudover kan mejerierne undgå problemer med uønsket vækst af f.eks. skimmel eller potentielt farlige listeriabakterier. Det handler om at justere på saltlage, vask og luftfugtighed – noget de fleste mejerier allerede har udstyr til.

Undgå angreb fra bakteriofager ved at indkapsle mælkesyrebakterierne

Hvis man indkapsler mælkesyrebakterierne, bliver de fysisk beskyttet mod virusangreb (bakteriofager) i de første kritiske timer af processen. Metoden er allerede kendt fra andre fødevarer og kan indgå i mejeriets normale opstart. Det giver færre mislykkede syrninger og mere ensartede partier. Samtidigt slipper mejerierne for den dyre og besværlige løsning, hvor produktionen ellers må skifte mellem forskellige starterkulturer for at holde bakteriofagerne væk. Sidstnævnte metode virker, fordi bakteriofager kun angriber nogle bestemte mælkesyrebakterier i kulturen, men de kan gradvist tilpasse sig andre værter. Når man skifter kulturen, tager det tid, før bakteriofagerne tilpasser sig og kan ødelægge syrningen på ny.

Metoden med at skifte kulturer kræver omfattende planlægning samt forskellige kulturer på lager.

Kontrolleret brug af bakteriofager

Meget små og kontrollerede mængder af bakteriofager, kan bruges til at få starterkulturen til at “slukke for sig selv” på et bestemt tidspunkt i processen. Når bakterierne nedbrydes ved hjælp af denne metode, frigiver de enzymer og andre stoffer, som giver smag til osten, og dermed kan modningen gå hurtigere. Det kræver stram processtyring og klare rammer, men metoden er enkel, og kan være særlig interessant for ostetyper, hvor smagsudviklingen normalt tager lang tid.

Mere værdi til vallen

Teknologier til at opsamle valleproteiner og føre dem tilbage i ostemassen er beskrevet i litteraturen. Ifølge studiet kan det øge ostens udbytte med op til 30%, samtidig med at næringsværdien bevares og biprodukter reduceres. Alternativt kan vallen forarbejdes mikrobielt, så mejerierne trækker mere værdi ud (fx til ingredienser) i stedet for at sende den billigt ud af huset.

Genvej til billigere starterkulturer

De fleste mejerier køber i dag færdige starterkulturer, såkaldte DVS-kulturer, fordi de er lette at bruge og giver stabile resultater, men de er også dyre. Et alternativ er at dyrke sine egne kulturer i mejeriet og bruge dem direkte i produktionen. Her er fordelen, at man kun behøver en lille smule fra den oprindelige kultur som “startpakke”, og så kan man selv opformere resten. På den måde kan udgiften til kulturer blive op til hundrede gange lavere, påpeger forskerne. Til gengæld kræver det mere kontrol med både processer og renhed, fordi mejerierne selv står for at holde kulturerne stabile og ensartede. For større mejerier – og for mindre, der kan dele faciliteter – kan det være en økonomisk attraktiv løsning.

Implementeringen afhænger af ostetype og eksisterende udstyr, og forskerne peger på, at nogle af tiltagene kræver pilotafprøvning og myndighedsmæssig afklaring.

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Mejeri, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

DrikkevarerFoodservice05. 02. 2026

Strategisk ejerandel skal styrke vinstrategi, medarbejderkompetencer og gæsteoplevelser på tværs af Norrlysts restauranter. Investeringen markerer starten på et langsigtet partnerskab, hvor ambitionen er at løfte vinoplevelsen gennem tættere samarbejde om sortiment, service og

Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

Miljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed05. 02. 2026

Fra på tirsdag deltager 23 danske virksomheder på den danske fællesstand på BioFach – verdens største fagmesse for økologiske fødevarer. Det sker med blikkene rettet mod det næste økologiske eksporteventyr. En fælles dansk stand med masser af Ø-mærker og fart i økologien venter de

Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

AktueltDrikkevarerFoodserviceMesser og konferencer05. 02. 2026

Det er ikke kun mad, der er i fokus på Foodexpo til marts. Også bartenderfaget er med helt fremme, når DM i Cocktails og Mocktails indtager scenen. Det er en konkurrence, der handler om det gode håndværk, uanset om der er spiritus i drinken eller ej. Danmarksmesterskaberne i Cocktails og

Til morgenbords med Food&Drinks

AktueltFoodservice05. 02. 2026

Årets første udgave af magasinet Food&Drink er på gaden - denne gang med alt om dagens første måltid. Der er alt godt på morgenbordet her i årets første udgave af Food&Drink. Vi sætter nemlig fokus på dagens første måltid og taler blandt andet om, hvor morgenmadstrenden på Københavns

Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedRåvarer og ingredienserTopØkologi og bæredygtighed05. 02. 2026

Danske, økologiske bælgfrugter møder naturlig umami – og skaber en ny generation af klar-til-brug-produkter til foodservice. Aurion og Nordic Clarity, der er Noclas foodservice brand, går nu sammen om at gøre detnemmere for professionelle køkkener at servere grønne retter med både høj smag,

15 Michelin-stjerner indtager Det japanske Tårn

Foodservice03. 02. 2026

2026 tegner sig som et særligt år for gastronomien – og ikke mindst i Tivoli, hvor de nordiske Michelin-stjerner uddeles til sommer. Det markerer forlystelseshaven blandt andet med det mest stjernespækkede pop-up-program til dato i Det japanske Tårn. I løbet af året flytter i alt syv restauranter

Copenhagen Distillery kåret som Best Craft Producer in the World

Drikkevarer03. 02. 2026

Copenhagen Distillery er blevet kåret som Best Craft Producer in the World ved Icons of Whisky. Samtidig er destilleriets master distiller, Lasse Öznek, blevet shortlistet som én af verdens tre bedste craft distillers. Prisen er en anerkendelse af et iværksætterprojekt, der fra begyndelsen har

Vivino-medstifter lancerer ny platform for alkoholfri drikkevarer

AktueltDetailhandel og en grosDrikkevarerMiljø og sundhed03. 02. 2026

Vivino ændrede fundamentalt måden, vi opdager og vurderer vin på. Nu vil medstifter Theis Søndergaard gentage succesen i den hastigt voksende alkoholfrie kategori med sin nye platform og app Dry Boots, der guider forbrugerne til de bedste alkoholfrie alternativer inden for vin, øl, spiritus,

Her er vinderne af Årets Ret: Priser til færøsk taco, dådyr med svampe og surmælksis med sukkertang

AktueltFoodservice03. 02. 2026

Første februar blev Danmarks bedste betjening, bistro og årets retter 2025 kåret af foreningen Danske Madanmeldere ved en festaften for dansk gastronomi i København. Blandt vinderne var både kendte og nye navne: Kadeau vandt i kategorien Land, Bjørnekælderen vandt i kategorien Sødt, mens færøske

Danmark tager det første skridt mod at anerkende gastronomi som kunstform

FoodservicePolitik og eksportTop03. 02. 2026

I fredags på det globale gastronomisymposium Convergence annoncerede kulturminister Jakob Engel-Schmidt, at han vil undersøge om gastronomi kan anerkendes som en kunstform. Et initiativ der flytter fokus fra gastronomi som håndværk til at blive en del af kulturverdenen – og Danmark placerer sig i

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Olien flød ud i vandet – men én ting inddæmmede den

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group præsenterer vakuumløsninger til skalerbare brug af brint og kulstof

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Norrlyst Koncernen indgår strategisk partnerskab og køber 20 pct. af Vinimondo A/S

    05.02.2026

  • Drømme om økologisk eksporteventyr lever på BioFach

    05.02.2026

  • Bartenderne indtager scenen på Foodexpo

    05.02.2026

  • Til morgenbords med Food&Drinks

    05.02.2026

  • Grønt gennembrud: Aurion og Nordic Clarity gør det nemt at bruge bælgfrugter i de professionelle køkkener

    05.02.2026

  • 15 Michelin-stjerner indtager Det japanske Tårn

    03.02.2026

  • Copenhagen Distillery kåret som Best Craft Producer in the World

    03.02.2026

  • Vivino-medstifter lancerer ny platform for alkoholfri drikkevarer

    03.02.2026

  • Her er vinderne af Årets Ret: Priser til færøsk taco, dådyr med svampe og surmælksis med sukkertang

    03.02.2026

  • Danmark tager det første skridt mod at anerkende gastronomi som kunstform

    03.02.2026

  • Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

    29.01.2026

  • Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

    29.01.2026

  • BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

    29.01.2026

  • Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

    29.01.2026

  • Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

    29.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik