• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltDrikkevarer30. 10. 2025 | Mikkel Bækgaard

Dansk sommelier vinder den første udgave af Master of Port Scandinavia 2025

AktueltDrikkevarer30. 10. 2025 By Mikkel Bækgaard

Efter en todages konkurrence den 19. og 20. oktober blev danske Ketil Sauer kåret som vinder af den første udgave af Master of Port Scandinavia, og kunne tage den prestigefyldte Silver Goblet med hjem. Den danske sommelier imponerede juryen med sin dybe viden om portvin, sine sommelierfærdigheder og sin store serviceekspertise, og skilte sig ud blandt sine medfinalister.

Finalen samlede fem fremragende sommelierer fra hele Skandinavien: Heine Egelund (Danmark), Ketil Sauer (Danmark), Aleksander Iversen (Norge), Saara Alander (Finland) og Peter Hansen (Island). Efter to intense dage med teoretiske og praktiske prøver sikrede Aleksander Iversen og Peter Hansen sig henholdsvis anden- og tredjepladsen i en finale, der viste et højt niveau blandt årets deltagere.

Eventet fandt sted på et velbesøgt Hotel d’Angleterre i København, hvor gæsterne fulgte live serveringsopgaver og smagninger med stor begejstring. Finaledagen bød desuden på et kommenteret portvinsseminar og blev afsluttet med en stående middag, hvor den portugiske ambassadør afslørede vinderen under festlig stemning.

Master of Port Scandinavia er kulminationen på et længere forløb arrangeret af Instituto dos Vinhos do Douro e do Porto (IVDP), hvor deltagere gennem måneder har gennemgået uddannelse, træning og praktiske prøver.

Forløbet startede tilbage i efteråret 2024, hvor sommelierer fra hele Norden kunne deltage i en indledende test og online smagning. De bedste gik videre til næste fase – en rejse til Douro-regionen i Portugal med masterclasses, besøg på udvalgte portvinshuse og en sjælden smagning af Van Zeller & Co Vintage 1870.

Semifinalen blev afholdt søndag den 19. oktober på Hotel- og Restaurantskolen i Valby, hvor deltagerne bl.a. skulle skrive et essay om “hvordan man øger interessen for port hos de yngre forbrugere”, gennemføre en praktisk test og vise deres teoretiske viden.

Servering af 50-års portvin

Videre til finalen gik Ketil Sauer, Aleksander Iversen og Peter Hansen, der i den afgørende prøve skulle servere en Vista Alegre 50 års Tawny samt en Rozès 1999 Vintage Port for fire eksaminerende gæster. Kandidaterne blev testet i deres kendskab til vinhåndtering, service, regionens historie og turisme, og skulle desuden genkende etiketter og andre visuelle elementer fra portvinsverdenen.

Ketil Sauer arbejder til daglig med vinhandel gennem sit firma Sauer Wine, hvor han sælger vin B2B til restauranter og erhvervskunder. Han har for nylig overtaget et lokale i København – Dannebrogsgade 8, kld. – som han planlægger at åbne for vininteresserede snarest. Ketil er en erfaren konkurrence-sommelier og blev i 2022 kåret som Danmarksmester for Sommelierer.

”Jeg har erfaret, at træningen op til konkurrencer – arbejdet med vin, smagning af vin, vurdering af vin, kontrol af vin – kræver en viden og et færdighedsniveau, som jeg ellers ikke ville have haft brug for eller opnået,” siger Ketil Sauer.

Rejse udvider ens forståelse

Vinens verden har bragt Ketil vidt omkring – han har besøgt over 200 vingårde verden over og talt med vinmagere, producenter og høstarbejdere.

”Selv når man kender alt teoretisk til én vingård, udvider rejsen dertil ens forståelse,” fortæller han.

Ud over sit arbejde som vinhandler og sommelier bidrager Ketil også til vinformidlingen i Danmark. Han har skrevet for Sommelier.dk, været ambassadør for Star Wine List, vinkritiker ved internationale konkurrencer som Wines of Portugal Challenge og Concurso Internacional de Vinos Bacchus samt dommer for magasinet Din Vinguide.

Om Master of Port Scandinavia

Master of Port Scandinavia arrangeres af Instituto dos Vinhos do Douro e do Porto, I.P. (IVDP) og har til formål at fremhæve portvinens enestående kvalitet samt styrke dens position blandt professionelle og opinionsdannere i de skandinaviske markeder.

I 2025 – hvor det er 269 år siden Douro-regionen blev afgrænset – blev den første udgave af konkurrencen afviklet med stor succes, takket være det værdifulde samarbejde og den stærke støtte fra de lokale sommelierforeninger.

”IVDP er dedikeret til at støtte uddannelse og excellence i vinservice. Master of Port Scandinavia er et vigtigt initiativ, der styrker forbindelsen mellem portvin og førende fagfolk i Danmark, Sverige, Norge, Finland og Island,” siger Gilberto Igrejas, præsident for IVDP.

Skrevet i: Aktuelt, Drikkevarer

Seneste nyt fra redaktionen

Too Good To Go får øget betydning i et økonomisk presset USA

Detailhandel og en grosFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed18. 11. 2025

Mens mange amerikanere kæmper med stigende priser og usikker adgang til mad, har den danske app Too Good To Go fået en større rolle for både borgere og virksomheder. Den danske app Too Good To Go har på få år etableret sig som en markant aktør på det amerikanske marked. Siden lanceringen i 2020

Kulinarisk spydspids udnævnt som Kartoffelambassadør 2025

AktueltFoodserviceFrugt og grøntRåvarer og ingredienser18. 11. 2025

Michelinkok og leder af Culinary Institute by Vejle Erhverv, Per Mandrup, er udnævnt som Kartoffelambassadør 2025 af Danmarks Kartoffel Råd. Kartoflen bør inkluderes på lige fod med linser og bælgfrugter, når de planterige måltider skal på bordet. I hvert fald hvis det står til kulinarisk leder

Forum for Fødevarereklamer: Branche sætter selv aldersgrænse på 15 år for bestemt type reklamer

AktueltMarkedsføringPolitik og eksport18. 11. 2025

Forum for Fødevarereklamer og Læskedrikreklamenævnet hæver aldersgrænsen fra 13 til 15 år for reklamer for fødevarer med højt indhold af sukker, fedt og salt og for reklamer for læskedrikke. Forum for Fødevarereklamer har siden januar 2008 arbejdet for god markedsførings etik i forhold til

Brasserie Carl vinder Årets ret med gris 2025 – og Ti Trin ned vinder for osteret

Kød, fisk og fjerkræMejeriTop18. 11. 2025

Ved et storstilet gallaarrangement blev Årets Ret med Gris og Årets Ret med Ost i går uddelt. Med et imponerende håndværk kan Brasserie Carl således kalde sig vinder af Årets ret med gris 2025, mens Ti Trin Ned tog prisen for den bedste osteret. Brasserie Carl, med Bendix Sixhøj Laursen i

FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

Detailhandel og en grosPolitik og eksport12. 11. 2025

FødevareDanmark støtter ønsket om lavere fødevaremoms, men afviser De Samvirkende Købmænds (DSK) forslag om at finansiere momsnedsættelsen ved at hæve momsen på ”mindre nødvendige varer”. Torsdag i sidste uge lancerede De Samvirkende Købmænd (DSK) en analyse, der viser, at det er muligt at

Fem forskningsbaserede skridt mod mere bæredygtig ost

Forskning og uddannelseMejeriØkologi og bæredygtighed12. 11. 2025

En ny forskningsgennemgang viser, at fem enkle tiltag kan gøre osteproduktion mere effektiv og bæredygtig. Et forskerteam fra DTU har gennemgået den eksisterende forskning om fermentering og modning af ost i et litteraturstudie og peger på fem underudnyttede videnskabeligt baserede tiltag, som kan

Toscansk toprestaurant fylder Det japanske Tårn med italiensk velsmag

AktueltFoodservice12. 11. 2025

Den toscanske michelinrestaurant Saporium rykker for en periode ind i Tivoli. I Toscanas bølgende bakker ligger et af Italiens mest eksklusive og idylliske hoteller: det danskejede Borgo Santo Pietro, som for nyligt er blevet tildelt de maksimale 3 nøgler i Michelin-guiden. Blandt hotellets

Irland vinder prisen for verdens bedste steak ved World Steak Challenge

AktueltDetailhandel og en grosKød, fisk og fjerkræ12. 11. 2025

Ved mandagens World Steak Challenge vandt irske Dawn Meats og Lidl titlen som 'World's Best Steak' for deres irske græsfodrede sirloin. I alt sikrede Irland sig 24 guldmedaljer - og ud af de i alt 304 uddelte medaljer tog Irland den største samlede medaljehøst med 68 guld-, sølv- eller

Grønne ambitioner kræver større satsning på økologiforskning

Forskning og uddannelseFødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 11. 2025

Forskning i økologi skal ikke have mindre, men større investeringer, for at Danmark kan leve op til sine grønne ambitioner om en fordobling af økologien. Det sikrer en ny politisk aftale. Med et nybrud i dansk forskningspolitik gennemfører regeringen flerårige investeringer i forskning og

FERM FOOD vinder EY’s Scale-Up pris: Gør fødevarer sundere

FødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed11. 11. 2025

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD ApS fra Bække i Vejen har vundet EY Entrepreneur Of The Year’s regionale pris i kategorien Scale-Up. Prisen blev uddelt ved EY’s kåring i Syd-og Sønderjylland torsdag den 6. november og markerer en vigtig milepæl for virksomheden, der leverer fermenterede

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch og Pfeiffer bringer den nyeste vakuumteknologi til Ajour 2025

  • Spirax Sarco Danmark

    Lavere energiforbrug og bedre produktkvalitet med Steam Infusion – en unik teknik til fødevarefremstilling

  • DENIOS ApS

    Sådan håndterer du en lækage med 10 trin

  • Busch Vakuumteknik A/S

    50 års trofast tjeneste i produktionen

  • Spirax Sarco Danmark

    Blog: Damp er naturlig teknologi

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Tilmeld dig Masterclass om dyrevelfærd og regenerativt landbrug

  • DENIOS ApS

    Hvad gør du med dine gasflasker, når kulden kommer?

  • Spirax Sarco Danmark

    Reducer dine levetidsomkostninger på reguleringsventiler

  • DENIOS ApS

    Alt hvad du skal vide, før du håndterer farlige stoffer

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget produktivitet på mejeriet takket være vakuum fra Busch

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Too Good To Go får øget betydning i et økonomisk presset USA

    18.11.2025

  • Kulinarisk spydspids udnævnt som Kartoffelambassadør 2025

    18.11.2025

  • Forum for Fødevarereklamer: Branche sætter selv aldersgrænse på 15 år for bestemt type reklamer

    18.11.2025

  • Brasserie Carl vinder Årets ret med gris 2025 – og Ti Trin ned vinder for osteret

    18.11.2025

  • FødevareDanmark: Sænk fødevaremomsen, men hæv ikke priserne andre steder

    12.11.2025

  • Fem forskningsbaserede skridt mod mere bæredygtig ost

    12.11.2025

  • Toscansk toprestaurant fylder Det japanske Tårn med italiensk velsmag

    12.11.2025

  • Irland vinder prisen for verdens bedste steak ved World Steak Challenge

    12.11.2025

  • Grønne ambitioner kræver større satsning på økologiforskning

    12.11.2025

  • FERM FOOD vinder EY’s Scale-Up pris: Gør fødevarer sundere

    11.11.2025

  • Indonesisk svamp tryller ølrester om til pølser

    11.11.2025

  • Hotel Vejlefjord investerer massivt i talentudvikling i en presset branche

    11.11.2025

  • Økologikongres 2025 skal vise, hvad økologien kan præstere på basis af naturlige metoder

    11.11.2025

  • Ultraforarbejdede fødevarer: Eksperter efterlyser fokus på ernæring frem for proces

    11.11.2025

  • Danskerne rækker ud efter nye varianter af oksekød

    06.11.2025

Alle nyheder ›

Læs også TechMedias 2 fødevaremagasiner online

Annoncering i TechMedias 2 fødevaremagasiner

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik