• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDrikkevarerPolitik og eksport16. 12. 2025 | Mikkel Bækgaard

Bryggeriforeningen: Danske EU-politikere kæmper for pantsystemet

AktueltDrikkevarerPolitik og eksport16. 12. 2025 By Mikkel Bækgaard

Det danske pant- og retursystem bliver undergravet af EU-krav om genpåfyldelige emballager, der vil lukke størstedelen af Danmarks mikrobryggerier, mener Bryggeriforeningen.

Foto: Freepik.com

Fra 2030 pålægger EU alle supermarkeder og barer at sikre, at mindst 10% af deres emballager til øl, sodavand og kildevand er genpåfyldelige – altså flasker, der skal returneres, vaskes og fyldes igen. I 2040 skal andelen ifølge EU’s planer op på 40%.

Det vil undergrave det danske pant- og retursystem, som baserer sig på genanvendelige emballager – altså dåser eller flasker, der bliver presset sammen eller knust og derpå genanvendt til nye emballager.
Sidste år pantede danskerne 2,1 milliarder dåser og flasker, og 99,7% af dem blev genanvendt i et lukket kredsløb. Det vil sige, at næsten hver eneste dåse og flaske bliver til en ny dåse og flaske.
Sverige og Norge har opbygget tilsvarende effektive pant- og retursystemer, og svenske og norske livscyklus-undersøgelser viser, at der ikke er nogen miljømæssig gevinst ved at skifte til genpåfyldelige flasker – især fordi de tomme flasker er tunge og fylder meget, når de skal transporteres. I Danmark er en tilsvarende undersøgelse på vej.

”Idéen med den her lovgivning er at højne niveauet af genanvendelse og genbrug bredt set i Europa. For det er der behov for. I Danmark er vi allerede ekstremt gode til det og langt foran de fleste andre lande. Derfor giver det heller ikke mening, at vi skal rammes så hårdt af det her. Det vil jeg kæmpe for ikke bliver tilfældet”, siger Niels Fuglsang, der er Europa-parlamentsmedlem for Socialdemokratiet, til bladet Nyt fra Bryggeriforeningen.

Dilemma: Betal eller luk

Så godt som alle de over 200 danske mikrobryggerier og små tapperier anvender dåser eller flasker, der bliver genanvendt via Dansk Retursystem. De færreste af dem vil overleve kravet om genpåfyldelige flasker. For selv om det på papiret er supermarkedet og baren, der skal leve op til det, vil de i praksis bede bryggerierne og tapperierne levere først 10% og siden 40% af deres øl, sodavand og kildevand i genpåfyldelige flasker.

Det vil bringe de små bryggerier og tapperier i et dilemma: Enten skal de investere i dyre tappesystemer, vaskefaciliteter og lastbiler – hvis de har råd – eller også skal de lukke.

”Det giver ingen mening, at et af Europas mest velfungerende og miljøeffektive pantsystemer nu risikerer at blive ofret på et alt for firkantet EU-krav. Vi skal hæve standarden i Europa, men vi skal ikke straffe de lande, der allerede leverer topresultater. Derfor kæmper jeg for, at Danmark bliver undtaget fra reglerne om genpåfyldelige flasker, så vi både kan beskytte vores mikrobryggerier og bevare et system, der dokumenteret fungerer bedre end alternativet”, siger Morten Løkkegaard, Europa-parlamentsmedlem for Venstre.

Han og Niels Fuglsang vil sammen med flere andre danske EU-parlamentarikere forsøge at overbevise Europa-Kommissionen om, at den bør undtage medlemslande fra kravet om genpåfyldelig emballage, hvis landene kan dokumentere tilsvarende eller bedre miljømæssige resultater med deres eksisterende pant- og retursystemer.

1,5 mio. kr. for en tappelinje

Fra Philip Hulgaard og Jakob Houmøller, der er direktør for henholdsvis bryggeriet ÅBEN og Gamma Brewing Co – og de små og mellemstore bryggeriers repræsentanter i Bryggeriforeningens forretningsudvalg – er der stærk opbakning til Niels Fuglsang og Morten Løkkegaards initiativ.
”Det er ikke rimeligt at tvinge vores øl ned i genpåfyldelige emballager, blot fordi det måske intuitivt lyder miljørigtigt – og måske også er det i lande uden miljøeffektive pant- og retursystemer”, siger Philip Hulgaard.

Hans kollega, Jakob Houmøller, estimerer, at det vil koste Gamma mindst 1,5 millioner kroner alene at investere i en tappelinje til genpåfyldelige flasker som supplement til bryggeriets nuværende dåsetappelinje.

”Det har vi ikke penge til. Hvis EU-kravet bliver gennemført i Danmark, må vi derfor vinke farvel til først 10% og derefter til 40% af markedet. Det er ikke holdbart, så enten må vi fyre folk og skære voldsomt ned, ellers også drejer vi nøglen om, siger Jakob Houmøller.

Skrevet i: Aktuelt, Drikkevarer, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Mærkevareleverandørerne hylder socialt engagement. I en tid præget af store forandringer og usikkerhed er virksomhedernes sociale engagement vigtigere end nogensinde. Derfor uddelte Mærkevareleverandørerne MLDK-prisen Årets Mærkevareleverandør til en virksomhed, der har gjort en særlig indsats

Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

Detailhandel og en grosDrikkevarer17. 03. 2026

Som den første vinhandler i Danmark er Kjær & Sommerfeldt nu godkendt af WSET i London til at uddanne og eksaminere både private og professionelle i en af verdens mest anerkendte vinuddannelser – de første hold starter i maj. Kjær & Sommerfeldt kan som den første vinhandler i Danmark nu

12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

AktueltMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Det er klogere at satse på billigere frugt og grønt, økologi, skolefrugt og styrket dansk produktion frem for en generel momssænkning, lyder budskabet fra 12 organisationer og virksomheder. Budskabet er led i en landsdækkende aviskampagne. Regeringen har afsat 6 mia. kr. årligt til at sænke

Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 03. 2026

Der er fokus på bæredygtighed, økologi og brugen af sæsonens råvarer, når vinderen af årets Kantinepris skal findes. Nu er der åbent for indstillinger. Kantiner spiller en stadig større rolle i udviklingen af dansk måltidskultur. Hver dag serveres tusindvis af måltider, og bag dem står

Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

FoodserviceTop17. 03. 2026

For tredje gang i træk har Danmark vundet guld ved Bocuse d'Or Europe. Christian Wellendorf og commis Gustav Spurre leverede en historisk præstation i Marseille og tog førstepladsen foran Norge og Italien i en konkurrence med 20 af Europas dygtigste hold. Det er kulminationen på måneder af

Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

EmballageFødevareproduktion12. 03. 2026

For første gang nogensinde er den epokegørende pakkemaskine SEALPAC F6 blevet præsenteret på dansk jord. Danmarkspremieren på maskinen fandt sted på Nemco Packaging Days, som netop er afholdt med et stort antal besøgende fra fødevarevirksomheder i hele landet. Bag præsentationen stod SEALPAC og

Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

Foodservice12. 03. 2026

For tredje år i træk leverer Restaurant Flammen et rekordregnskab og har lagt kursen mod et markant løft på både top- og bundlinje i 2026. Trods stigende fødevarepriser, en generelt urolig branche og en entré på det svenske marked høster den familieejede kæde frugterne af en klar vækststrategi og et

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

AktueltDrikkevarer12. 03. 2026

Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori og lancerer PEPSI TREATS ZERO SUGAR – en sukkerfri, dessert-inspireret sodavand, der kombinerer klassisk cola med en mere legende og oplevelsesdrevet tilgang. Pepsi lancerer nu PEPSI TREATS – en ny serie af sukkerfrie sodavand, der kombinerer

FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

AktueltFødevareproduktion12. 03. 2026

Den danske ingrediensproducent FERM FOOD overtager Orklas tidligere pastafabrik i Skovlund pr. 1. april 2026. Overtagelsen giver nye produktionsfaciliteter til at øge leverancerne af fermenterede planteingredienser til fødevareindustrien – drevet af en eksportefterspørgsel, der har udviklet sig

Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

FoodserviceMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed12. 03. 2026

For første gang skal Årets grønne kantinemenu kåres i Danmark. Fire kantiner er nu nomineret og skal dyste i en helt ny cook-off konkurrence, hvor grøntsager og gastronomisk håndværk er i centrum. Hvilken kantine formår at sætte grøntsagerne helt i front uden at gå på kompromis med smag,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Sponsoreret indhold

    Guldager A/S – Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo præsenterer nye grønne

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Nytænkning af menukortet skaber succes i Assentoft Kultur- og Fritidscenter

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Øget effektivitet med skræddersyede løsninger

  • DENIOS ApS

    Oversvømmelser og forurenet brandvand – er din virksomhed klar?

  • DENIOS ApS

    Find det perfekte opsamlingskar på et øjeblik

  • DENIOS ApS

    Lithiumbatterier: Sådan sikrer du din virksomhed

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Energiomkostninger reduceret med 50% via et centraliseret vakuumsystem

  • DENIOS ApS

    Sådan fejrer vi valentinsdag hos DENIOS

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Invitation til kulinarisk masterclass: Desserter på 30 sekunder

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Rynkeby vinder Mærkevareleverandørernes pris for socialt engagement med Team Rynkeby

    17.03.2026

  • Kjær & Sommerfeldt bliver første vinhandler i Danmark til at udbyde international vinuddannelse

    17.03.2026

  • 12 organisationer: Nulmoms på frugt og grønt er det eneste, der giver mening

    17.03.2026

  • Kender du Danmarks bedste kantine? Indstillingen til Kantineprisen 2026 er åben

    17.03.2026

  • Danmark vinder guld ved Bocuse d’Or Europe 2026

    17.03.2026

  • Epokegørende pakkemaskine for første gang i Danmark

    12.03.2026

  • Restaurant Flammen fortsætter sin vækstrejse

    12.03.2026

  • Pepsi bryder med den konventionelle cola-kategori

    12.03.2026

  • FERM FOOD overtager Orklas fabrik og skalerer: op til 20.000 tons fermenterede ingredienser om året

    12.03.2026

  • Her er de nominerede til Årets grønne kantinemenu 2026

    12.03.2026

  • Änglamark bliver for fjerde år i træk opfattet som det mest bæredygtige brand

    10.03.2026

  • Dagrofa Foodservice: Strategisk investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    10.03.2026

  • Strandgaarden køber Teedawn og styrker sin satsning på no-low

    10.03.2026

  • Admiral Hotel præsenterer SIR – ny cocktaildestination ved Københavns havn

    10.03.2026

  • Fuldkorn har fat i mændene – men ikke i de unge kvinder

    10.03.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik