• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 11. 2024 | Mikkel Bækgaard

Anna driver et vegansk cateringfirma:“Jeg vil hellere inspirere, end jeg vil dømme”

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed14. 11. 2024 | Mikkel Bækgaard

At lave hundrede procent plantebaseret mad kræver, at man vender tingene på hovedet og tænker smag og sammensætning på nye måder. Det mener Anna Guy, som både driver et vegansk cateringfirma og rådgiver og underviser i plantebaseret mad.

Tekst og foto: Mikkel Bækgaard

Når folk vælger at leve vegansk, kan der være mange årsager. For nogle handler det om klima, for andre om dyrevelfærd, og for andre igen om sundhed. Og så handler det for nogle om bare at finde en måde at have det godt på.

Sådan var det for kok Anna Guy, der i lang tid led af en mavesygdom, som ingen rigtigt kunne finde en forklaring på eller en kur mod:

– Jeg prøvede alt muligt, men da jeg som et forsøg begyndte at spise rent plantebaseret, hjalp det rigtigt meget, forklarer Anna Guy, der på det tidspunkt arbejdede med at lave mad i en københavnsk daginstitution.

Det betød ikke blot, at Anna Guy skiftede sin personlige diæt ud med en ren plantebaserede. Det betød også, at hun fik en ny retning i sit professionelle liv – en retning, der gennem flere skridt har ført til, at hun i dag driver sit eget veganske cateringfirma i København med det oplagte navn Veganna. Her laver hun daglige frokoster til omkring 250 personer og løbende mad til et hav af events og fester, ligesom hun rådgiver og underviser om plantebaseret mad.

Satte sig godt ind i ernæringsdelen

Da Anna Guy skiftede til at spise rent plantebaseret, begyndte hun samtidig at udforske den veganske verden på en systematisk og professionel måde. Det skete, mens hun forsøgte at ændre diæten både for sig selv og for børnene i den institution, hun var køkkenleder i:

– Det passede jo rigtigt godt med, at Københavns Kommune havde en miljøpolitik, der også skulle i stand. Så havde de pludselig sådan en som mig, der kunne hjælpe med at udforske det plantebaserede i praksis, fortæller hun. 

Helt konkret begyndte Anna Guy at sætte sig rigtigt godt ind hele ernæringsdelen omkring vegansk mad.

– Da jeg begyndte at spise plantebaseret, blev jeg en rigtig nørd. Jeg tænkte: Hey, hvis jeg begynder at spise sådan her, så bliver jeg også nødt til at sætte mig ind i hele det ernæringsmæssige. Jeg har heldigvis en del viden med om ernæring fra min uddannelse som ernæringsassistent, som jeg kunne bygge videre på. Det betød, at jeg kunne argumentere for mine valg, hvis nogen spurgte ind til det. Jeg kunne argumentere for, at børnene nok skulle få nok kalk og D-vitamin og alt det der. 

Samtidig skulle Anna Guy også lære at lave vegansk mad, så det smager godt, og folk vil spise det.

– Jeg var jo slet ikke vant til at lave plantemad – slet ikke i professionel sammenhæng, og da slet ikke til børn. Så jeg skulle nærmest re-skoles i, hvordan jeg lavede mad. 

Vend tankegangen på hovedet

For Anna Guy har udfordringen med at skabe velsmagende vegansk mad handlet om at vende den traditionelle tankegang på hovedet, når man udvikler sine retter.

– I Danmark har vi den her tankegang om først at tage kødet, så tager vi stivelsen og så tager vi grøntsagerne. Men det er den fuldstændig forkerte rækkefølge. Jeg kigger i stedet på, hvilken grøntsag jeg vil have, og hvilken stivelse skal jeg så have til.

Samtidig bør man ikke bare tænke i erstatning af kødet, men i stedet tænke en ret fra bunden på en anden måde.

– Jeg serverer ikke bare en erstatning for boller i karry. Det kan i stedet være kikærter eller butterbeans i karry. Eller med tofu, siger Anne Guy, der dog også gerne vil tænke i mere kendte retter, når det er nødvendigt:

– Især når jeg laver min firmafrokost, så skal det være noget, som folk kender en lille smule. Så er det måske dahl eller en veggie-bolognese. Man skal jo skelne mellem, hvad det er for et segment, man laver mad til, og i hvilken situation, man skal spise det i. Dog har jeg ikke meget tilovers for de her køderstatningsprodukter, man kan købe – også selvom det for mange kan være en let overgang til at spise plantebaseret.

Umami er den hellige gral

For Anne Guy handler det om at få masser af smag ind i retterne – også selvom man ikke har adgang til kød, mælkeprodukter og æg.

– Man skal simpelthen have fat i sine grundsmage. Og her savner man ofte umami. Men har du ikke umami med, og hvis du ikke tilfredsstiller munden, øjnene og alle sanserne i et måltid, så giver du ikke kunden en god spiseoplevelse. Det er uanset om, det er med eller uden kød, siger Anna Guy, der fortsætter:

– Og det er nok noget det, jeg bruger mest tid på at forklare, hvis jeg er ude som konsulent eller laver kurser. Det er det her med at skabe en sammenhæng af smage i måltidet.

Og så skal man være nysgerrig og udforske de forskellige råvarer, mener hun:

– Det er virkelig learning by doing. Jeg bruger ret meget det her med at tage en grøntsag og så bare gøre alt muligt forskelligt ved den for at se, hvordan den reagerer. Så kan vi stå en hel dag og prøve os frem, forklarer cateringkokken.

Hun nævner i den forbindelse en af sine mest populære retter.

– Det en ret med blomkål i alle mulige varianter. Der er puré af blomkål, syltet blomkål og grillet blomkål. Så er der brunet estragonsmør og hasselnødder og så blå congo-chips oven på. Det er sådan en ret, hvor alt bare spiller, og hvor vi virkelig har udforsket alle aspekter af blomkålet.

Vil ikke pege fingre

Rejsen ind i den veganske verden, har ikke kun ført Anna Guy på en spændende opdagelsesrejse ind i smag og ernæring. Den har også fået hende fra Københavns kommune over en stilling hos Meyers, hvor hun var souschef i deres grønne køkken, inden hun i foråret 2023 endelig slog dørene op til sit eget firma.

– Jeg nåede til et punkt, hvor jeg bare blev nødt til at have mit eget. Ved siden af mit arbejde i Meyers lavede jeg en masse selskaber, og nu var jeg klar til at gå skridtet videre, siger Anna Guy, der efter halvandet år har fire ansatte i sit køkken plus omkring en ti stykker, hun hyrer ind til events.

Og selvom der udelukkende er vegansk mad på menuen – både i Vegannas frokostordninger og til diverse festmenuer – oplever Anna Guy ikke, at det er en hæmsko for hendes forretning. På samme måde møder hun ikke mange fordomme om hendes veganske mad.

– Det er blevet så naturligt og almindeligt at spise grønt mad, at folk ikke reagerer så meget på det. Men jeg er heller ikke dømmende og frelst. Jeg er ikke sådan en, der sidder og peger fingre, hvis du sidder og spiser noget kød. Jeg vil hellere inspirere, end jeg vil dømme. Der er jo ikke nogen, der kan lide at blive rakket ned, fordi de har truffet nogle valg. Der er ikke nogen, der har lyst til at få en pegefinger i hovedet, siger Anna Guy.

Skrevet i: Foodservice, Frugt og grønt, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Nordens bedste mejeriprodukter skal kåres på FoodTech

MejeriMesser og konferencer29. 09. 2026

Den kombinerede kåring og udstilling IFC (International Food Contest) er en del af FoodTech 2026, som dermed både byder på nye fødevareteknologier og store smagsoplevelser. Årets udgave af FoodTech finder sted i MCH Messecenter Herning 27.-29. oktober. Cirka 1.100 mejeriprodukter er tilmeldt

Julen kommer tidligt til Brande: Stor fødevaremesse vender tilbage

Messer og konferencer29. 09. 2026

Den 20. oktober inviterer fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice til inspirerende kulinarisk messe under titlen ’Julens Madscene’. Arrangementet bliver afholdt hos Skandinaviens største økologiske producent Axel Månsson A/S (Grarupvej 15, 7330 Brande). Dagrofa Foodservices årlige kulinariske

Ny rapport: Komplekst madlandskab udfordrer unges madvaner

Miljø og sundhedTop29. 09. 2026

Tre ud af fire unge oplever en forskel på, hvordan de spiser, og hvordan de gerne vil spise. Tidspres og høje priser står i vejen i et madlandskab, der er blevet stadig mere komplekst, mens forskellige erfaringer hjemmefra giver markant ulige forudsætninger. Det viser en ny rapport, som skal danne

Fem partier lover handling for kyllingerne inden næste valg

AktueltKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed29. 09. 2026

Borgere og politikere samledes mandag aften til et tætpakket event på Christiansborg under overskriften “Nu er det kyllingernes tur”. Budskabet var krystalklart: Det er ikke kun i svineproduktionen, at dyrevelfærden er alt for dårlig, og forholdene kalder på politisk handling. Der var ikke en

Restaurant Remouladen vinder Årets Sild 2027

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ29. 09. 2026

Ni restauranter dystede om den eftertragtede titel, da Årets Sild 2027 blev kåret i Hirtshals. Restaurant Remouladen løb med førstepladsen foran Hotel Amerika og Montra Skaga Hotel. Den traditionsrige konkurrence Årets Sild samlede igen i år ni restauranter, som hver havde udviklet deres

Restaurant Møntergade gør sit smørrebrød til firmafrokost

Foodservice24. 09. 2026

En af Københavns mest anerkendte smørrebrødsrestauranter går nu ind på frokostordningsmarkedet. I samarbejde med frokostordningsvirksomheden Madværk lancerer Restaurant Møntergade “Lunch by Møntergade”, en frokostordning, hvor virksomheder kan få restaurantens opskrifter og håndværk leveret som en

Fra kantiner til koncertoplevelser: Compass Group udvider samarbejdet med DR

Foodservice24. 09. 2026

Et samarbejde, der begyndte med måltider til DR's medarbejdere, udvides nu til også at omfatte koncertoplevelser. Med overtagelsen af køkkenet i Restaurant KLANG skal Compass Group være med til at skabe de gastronomiske rammer om nogle af landets største kulturarrangementer. Overtagelsen af

Alkoholfri Heineken nu på fad i Danmark

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed24. 09. 2026

Som den første licenspartner for Heineken skal Royal Unibrew udrulle Heineken® 0.0 som fadøl. Danmark bliver dermed et af de første markeder i verden, hvor den alkoholfrie øl bliver tilgængelig som fadøl på udvalgte serveringssteder. Danskerne får nu mulighed for at bestille en frisk Heineken

Nordisk undersøgelse: Seks ud af ti unge drikker energidrikke hver uge

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed24. 09. 2026

Cirka en ud af fem unge i Norden indtager energidrikke mindst en gang om dagen, og tre ud af fem mindst en gang om ugen. Næsten halvdelen svarer, at de i hvert fald en gang imellem ikke kan komme igennem dagen uden energidrikke. Det viser en ny, nordisk rapport. I rapporten svarer 30 procent

Europas bedste økologiske landmand bor på Fyn

FødevareproduktionLandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed24. 09. 2026

Hans Erik Jørgensen, Økologiformand i Landbrug & Fødevarer, der sammen med sin kone Kirsten Rasmussen, driver Risbjerg Landbrug, har modtaget den europæiske økologipris Best organic farmer. I Haarby på Fyn bor Europas bedste mandlige økolog. Det mener en jury bestående af medlemmer fra

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

  • Ardo NV Denmark Office

    Mere økologi under Ardo

  • Nemco Machinery A/S

    Fødevarevirksomheder efterspørger rådgivning som aldrig før

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

  • Goderåvarer

    Landets skarpeste grøntkokke samledes i Aarhus

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nordens bedste mejeriprodukter skal kåres på FoodTech

    29.09.2026

  • Julen kommer tidligt til Brande: Stor fødevaremesse vender tilbage

    29.09.2026

  • Ny rapport: Komplekst madlandskab udfordrer unges madvaner

    29.09.2026

  • Fem partier lover handling for kyllingerne inden næste valg

    29.09.2026

  • Restaurant Remouladen vinder Årets Sild 2027

    29.09.2026

  • Restaurant Møntergade gør sit smørrebrød til firmafrokost

    24.09.2026

  • Fra kantiner til koncertoplevelser: Compass Group udvider samarbejdet med DR

    24.09.2026

  • Alkoholfri Heineken nu på fad i Danmark

    24.09.2026

  • Nordisk undersøgelse: Seks ud af ti unge drikker energidrikke hver uge

    24.09.2026

  • Europas bedste økologiske landmand bor på Fyn

    24.09.2026

  • 85 år med Stryhn’s: Hvad er det egentlig, danskerne elsker ved leverpostej?

    22.09.2026

  • ”Intermission” på Alchemist: Fem måneder om året skal bruges til kreativ fordybelse

    22.09.2026

  • Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

    22.09.2026

  • Cateringmesse Øst samlede branchen til en dag med smag og gode snakke

    22.09.2026

  • Ny landsdækkende hotel-indsats mod madspild redder overskudsmad lokalt

    22.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}