• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltFoodservice13. 03. 2025 | Mikkel Bækgaard

Tivoli afslører 2025’s pop-up restauranter i Det japanske Tårn

AktueltFoodservice13. 03. 2025 By Mikkel Bækgaard

Der er 1-, 2-, og 3-stjernede restauranter fra Singapore, Spanien, Dubai og Thy på menuen, når Det japanske Tårn byder Tivolis gastro-gæster inden for til endnu en sæson med Michelin pop-ups i Tårnet. 2025 byder blandt andet på mexicansk i Michelin-klassen, Danmarks nordvestligste Michelin-restaurant, en af Spaniens mest hypede restauranter, den blot anden skotske kok til at opnå 3 Michelin-stjerner og så en af Asiens – og verdens – bedste restauranter.

16 restauranter fra så forskellige dele af verden som New York, Grønland, Barcelona og Slovenien har været igennem køkkenet på Det japanske Tårn i Tivoli siden pop-up-konceptet blev født i 2021. Igen i år byder Tivolis og Nimbs gastronomiske flagskibsrestaurant på topgastronomi fra fremmede himmelstrøg, og gæster kan se frem til at prøve nogle af den internationale mad-scenes mest eftertragtede og specielle spiseoplevelser – alt sammen i hjertet af København.

Pop-up-sæsonen i Det japanske Tårn lægger ud med smagen af Limfjorden.

Danmarks nordvestligst beliggende Michelin-restaurant, Restaurant TRI fra Agger, tager nemlig den cirka 350 kilometer lange rejse til Københavns centrum og byder forlystelseshavens gæster på et væld af råvarer fra deres lokale skatkammer og muligheden for at opleve 2024’s bedste danske ret med ost, kåret af Danske Madanmeldere.

Nicolas Min Jørgensen, som er forhenværende kaptajn på kokkelandsholdet og tidligere køkkenchef på Michelin-restauranten Substans i Aarhus, åbnede den afsidesliggende Restaurant TRI i midten af 2022 og opnåede hurtigt gode anmeldelser og priser for sin unikke gastronomisk stil, med fødderne dybt plantet i et af kongerigets fjerneste egne. En stil hvor kærligheden og respekten for den omkringliggende natur og dens råvarer skinner igennem i hver eneste mundfuld.

”Vi bringer en anden del af Danmark til København. Fra starten var det hele ideen og konceptet med TRI at vise verden, at råvarerne fra Thy hører til på øverste hylde. Igennem 12-13 serveringer vil vi fortæller Tivolis gæster en historie om vores del at Danmark. En historie, der handler om, hvor råvaren kommer fra, og hvem der producerer den mad, vi spiser. I Tivoli har vi valgt at fokusere på gaverne fra fjord og hav, altså fisk og skaldyr, som ligger vores hjerter meget nær med havet kun 200 m fra døren. Vi vil så vidt muligt få transporteret vores råvarer direkte til os fra Vestkysten så det naturligvis er den sande smag, man vil komme til at nyde under opholdet i Tivoli,” siger Nicolas Min Jørgense fra Restaurant Tri

Skotsk mesterkok og Madrids mest hypede restaurant

Efter TRI byder Det japanske Tårn på den skotske mesterkok, Tristin Farmer, som – sin unge alder til trods – allerede har en imponerende karriere bag sig i nogle af verdens førende køkkener. Han har bl.a. arbejdet for Gordon Ramsay på restauranter som Petrus, Maze og Restaurant Gordon Ramsay, og han er blot den anden skotske kok efter Ramsay, til at opnå de eftertragtede tre Michelin-stjerner, ligesom han bl.a. er blevet kåret til Middle East Chef of the Year i 2016 og 2017.

Herefter følger en af Madrids mest hypede restauranter; Smoked Room, som opnåede hele to Michelin-stjerner kun seks måneder efter åbningen i 2021. Smoked Room er ledet af den prisvindende kok Dani García og byder på et unikt og intimt gastronomisk univers, som trækker inspiration fra de japanske omakase-traditioner og bruger røgen som det bærende element i sine retter, både som krydderi og som afsluttende touch.

Smoked Rooms menu byder på delikate retter, der omfatter sæsonens bedste råvarer som modnet fisk, premium kød, skaldyr, tang og grøntsager, som tilberedes over åben ild eller røges let. Det er netop denne fusion af smag, tekstur og røg, der gør Smoked Room til en af de mest specielle spiseoplevelser i Europa. 

Toprestaurant fra Singapore

Sommerens sidste pop-up i Det japanske Tårn er er en af verdens bedste spisesteder. Med 3 Michelin-stjerner, en plads som nr. 24 på The World’s 50 Best Restaurants-listen og tidligere kåringer som Asia’s Best Restaurant, er Odette, som ligger i Singapore, destination for madelskere verden over.

I en lille måned i sensommeren, kan Tivolis gæster smage køkkenchef, Julien Royers, klassisk fransk gastronomi tilsat subtile asiatiske nuancer. Forvent delikate serveringer med ingredienser som japanske skaldyr, trøfler, caviar, Bresse-kylling og friskplukkede urter. Dessertmenuen, skabt af den navnkundige Louisa Lim, som bl.a. vandt titlen som årets ”Asian Pastry Chef” i 2023, byder på elegante og afbalancerede søde kreationer. Odette er en sanselig helhedsoplevelse, hvor kunst, gastronomi og håndværk smelter sammen i perfekt harmoni.

Mexicansk Michelin til Halloween

I Tivoli fejrer man Halloween. I Mexico fejrer de dios de los muertos. Til oktober mødes de to fejringer i Det japanske Tårn, når COME by Paco Méndez gæster Tårnet. Come er Barcelonas førende mexicanske fine dining-restaurant, beliggende nær Plaça Espanya. Restauranten, som har én Michelin-stjerne, genopfinder smagen af Mexico med et moderne twist og en stærk forbindelse til Middelhavets smagsunivers.

Méndez, tidligere en del af El Bulli, kombinerer autentiske mexicanske teknikker og krydderier med eksklusive spanske råvarer som Iberico-gris, oksekød og skaldyr. COME bringer en menu med sig, som hylder mexicanske traditioner og mexicansk gastronomi og hvor retter som tacos al pastor, pipian og tostadas har fået et kulinarisk løft og stjæler rampelyset. Drikkekortet er fyldt med tequila, mezcal, signaturcocktails og klassiske spanske vine.

Skrevet i: Aktuelt, Foodservice

Seneste nyt fra redaktionen

Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrug26. 05. 2026

Danish Crown holder de forventede planer i sin transformation og leverer et tilfredsstillende nettoresultat på 552 mio. kr. i første halvår mod et korrigeret resultat på 351 mio. kr. sidste år. Renset for en tilbageførelse af hensættelsen af Essen-fabrikken lander resultatet dog på niveau med sidste

Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

Foodservice26. 05. 2026

Eftersøgningen efter Danmarks bedste kok til mad over bål er skudt i gang. For tredje år i træk afholdes DM i Bålmad — en krævende kokkekonkurrence, hvor kun en lille udvalgt skare får lov at stille til start. Kan du kreere gastronomiske oplevelser i særklasse — også selv om røgen svider i

Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed26. 05. 2026

Danmarks bedste alkoholfri øl 2026 hedder igen i år Y og kommer fra bryggeriet Åben. Det blev resultatet da, otte finalist-øl dystede til finalen i DM i Alkoholfri Øl i Tivoli lørdag eftermiddag – en konkurrence, som er skabt i samarbejde med Danske Ølentusiaster. Vinderen, som også løb med titlen

Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

AktueltMesser og konferencer26. 05. 2026

21.-23. maj blev Madens Folkemøde afholdt Nykøbing Falster, og i år besøgte mere end 40.000 mennesker folkemødet. Blandt årets nyheder var et nyt nationalt forum for ung sundhed, en festival for regenerativt landbrug og priser til Danmarks bedste oste.  Efter stor succes i 2025 blev Madens

Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

FoodserviceTop26. 05. 2026

I forbindelse med Kantineprisen 2026 er vinderen af årets cook off nu fundet! I et stærkt felt af dygtige kantineteams var det køkkenchef Lars Jensen og teamet fra Søstrene Grenes kantine i Taghaven, der torsdag d. 21. maj løb med sejren på Madens Folkemøde i Nykøbing Falster. Kantineprisens

Royal Classic tilpasses tidens smag

Drikkevarer21. 05. 2026

Den velkendte klassiker fra Royal Unibrew får et mere moderne udtryk og en smagsprofil, der er tilpasset dagens forbrugere. Royal Unibrew har opfrisket både design og opskrift for Royal Classic. Med en mere balanceret og friskere smagsprofil, matcher klassikeren perfekt de ændrede

Arla vinder Green Power Prisen 2026

FødevareproduktionMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 05. 2026

Mejerivirksomheden Arla vinder årets Green Power Pris for at vise, hvordan nogle af de mest energitunge industriprocesser kan elektrificeres i stor skala. Med massive investeringer i varmepumper, elkedler og grøn strøm har Arla reduceret afhængigheden af naturgas og vist vejen for en mere elektrisk

Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

AktueltMesser og konferencer21. 05. 2026

Mad og drikke indtager igen hovedrollen i Tivoli, når Tivoli Food Festival vender tilbage efter sidste års store publikumssucces. I år sætter festivalen fokus på gastronomi fra øverste hylde med det nordiske køkken i centrum – et køkken, der gennem de seneste årtier har markeret sig som et af

Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

AktueltDrikkevarerMesser og konferencer21. 05. 2026

Ølfestival 2026 fejrer otte friske Grand Prix-vindere, sætter Flandern i centrum, byder velkommen til en stribe nye bryggerier og, når Danske Ølentusiaster åbner portene til Lokomotivværkstedet i København d. 29. og 30. maj. Når de tunge porte til Lokomotivværkstedet i København glider til side

Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedTop21. 05. 2026

Mens effekten af skolemaden stadig undersøges, peger erfaringer fra den nationale forsøgsordning allerede på en overset gevinst: skolemad fungerer bedre end ventet i specialklasser. Skolemad bliver ofte koblet til bedre trivsel, sundere vaner og mere ro i klasselokalet. Nu peger erfaringer på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

    26.05.2026

  • Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

    26.05.2026

  • Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

    26.05.2026

  • Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

    26.05.2026

  • Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

    26.05.2026

  • Royal Classic tilpasses tidens smag

    21.05.2026

  • Arla vinder Green Power Prisen 2026

    21.05.2026

  • Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

    21.05.2026

  • Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

    21.05.2026

  • Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

    21.05.2026

  • Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

    19.05.2026

  • Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

    19.05.2026

  • Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

    19.05.2026

  • Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

    19.05.2026

  • Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

    19.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik