• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 12. 2024 | Mikkel Bækgaard

Stor analyse af forarbejdede plantebaserede fødevarer: De er sundere end animalske

AktueltForskning og uddannelseFrugt og grøntKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed17. 12. 2024 | Mikkel Bækgaard

Studiet viser, at plantebaserede alternativer til kød og mælk generelt ikke blot har betydelige miljømæssige, men også sundhedsmæssige, fordele sammenlignet med deres animalske modstykker. Tidligere undersøgelser har peget på det samme.

Oxford-studiet har også undersøgt mængden af vigtige næringsstoffer i produkterne. Her blev det påvist, at man kan få et bedre næringsindhold ved at udskifte kød- og mejeriprodukter med protein fra soja, ærter, bønner, tofu eller tempeh. Primært fordi disse indeholder mindre mættet fedt, flere fibre samt har et højere kaliumindhold end deres animalske modstykker.

En ny undersøgelse ledet af seniorforsker fra Oxford University Marco Springmann og publiceret i det peer-reviewede tidsskrift Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) har konkluderet, at der er store sundheds- og miljømæssige fordele ved at erstatte kød og mejeriprodukter med plantebaserede alternativer.

Det gælder for både “rene” plantebaserede fødevarer som bønner, linser og bælgfrugter, såvel som forarbejdede plantebaserede alternativer til kød- og mejeriprodukter. 

Klare fordele

Undersøgelsen viser, at plantebaserede alternativer til kød og mælk generelt ikke blot har betydelige miljømæssige, men også sundhedsmæssige, fordele sammenlignet med deres animalske modstykker – selv om der ikke overraskende er nogle forskelle mellem produktkategorier. 

“Vores resultater peger på, at der findes en række fødevareprodukter, som, når de erstatter kød og mejeriprodukter i de nuværende kostformer, kan have flere fordele, herunder reduktion af ernæringsmæssige ubalancer, kostrelaterede risici og dødelighed samt lavere miljøpåvirkning, mindre ressourceforbrug og lavere forurening,” lyder det bl.a. i studiet.  

Øget risiko ved konventionelle kødprodukter

Alle alternativer til kød og mælk – både hele plantefødevarer og forarbejdede plantebaserede produkter – var forbundet med reduceret risiko for kroniske sygdomme. Omvendt var konventionelle kødprodukter forbundet med øgede risici, er et af de mest opsigtsvækkende resultater fra analysen.  

Hos Dansk Vegetarisk Forening hilser man analysen velkommen og påpeger, at studiet er det seneste i en række af undersøgelser, der peger i samme retning.  

“Vi ved fra andre store studier, at en plantebaseret kost har en lang række sundhedsfordele som f.eks. lavere risiko for hjertekarsygdomme, type 2-diabetes og visse former for kræft. Det er ikke overraskende, at der er forskelle fra produkt til produkt, og derfor er det ekstra vigtigt med solid evidens og korrekt oplysning i forhold til den betydning, vores kost har på både vores egen og planetens sundhed. Forskeren bag dette nye studie understreger da også, at det er nødvendigt at afsætte midler til at gøre planteproteiner mere tiltalende for gennemsnitsforbrugeren og i sidste ende hjælpe med at gøre de nuværende dyre-intensive fødevaresystemer mere bæredygtige og mindre klimatunge. Det er en bunden opgave,” siger generalsekretær Rune-Christoffer Dragsdahl.  

Næringsmæssige fordele  

Oxford-studiet har også undersøgt næringsdensiteten – mængden af vigtige næringsstoffer per portion – i forskellige animalske og plantebaserede produkter. Her blev det igen påvist, at udskiftning af kød og mejeriprodukter med forskellige typer plantebaserede alternativer medførte forbedringer. F.eks. kan man få et bedre næringsindhold ved at udskifte kød- og mejeriprodukter med protein fra soja, ærter, bønner, tofu eller tempeh. Primært fordi disse indeholder mindre mættet fedt, flere fibre samt et højere kaliumindhold end deres animalske modstykker. 

Centerleder i Plantebaseret Videnscenter Katrine Ejlerskov, der tillige er ph.d. i human ernæring, mener, at saglig og korrekt oplysning om forskellige fødevarers næringsindhold og sundhedseffekter er afgørende i en saglig offentlig debat om den mad, vi spiser.

“Jeg er generelt stor fortaler for uforarbejdede eller mildt forarbejdede fødevarer i kosten og mener, at disse bør være i fokus. At lave mad fra bunden med rene råvarer kan dog være en udfordring for mange i en travl hverdag, og i overgangen hertil kan også forarbejdede plantebaserede produkter have deres berettigelse i kosten, fordi de smager godt, og fordi det hjælper forbrugerne med at lave mad på en mere miljøvenlig og etisk måde. Der findes nemlig også mange gode plantebaserede produkter på hylderne, som både har lavere klimaaftryk og flere sundhedsfordele end deres animalske modstykker, selv om de er blevet forarbejdet,” siger Katrine Ejlerskov. 

Den offentlige debat bør derfor ikke blive til en “for eller imod”-diskussion, men bør tage afsæt i fagligt funderede oplysninger og anbefalinger til, hvordan gennemsnitsforbrugeren realistisk set kan sammensætte en sund og nærende kost, mener hun.

Direkte kosttilskud eller tilskud gennem dyr

Katrine Ejlerskov peger også på den etiske udfordring i, at vores landbrugsdyr forventes at yde mere og mere under forhold, der er længere og længere fra deres naturlige levevis, og stadig levere de næringsstoffer, der står i næringstabellerne. Det er ikke noget, de ernæringsfaglige lærer på skolebænken, men dem, der har deres daglige gang i staldene, ved godt, hvor mange tilskud dyrene får i deres foder.  

“Det er et faktum, at vi, i det industrialiserede fødevaresystem, som vi har i verden i dag, enten må tage kosttilskud direkte, gennem berigede fødevarer, eller tage dem indirekte gennem de dyr, vi spiser. Man kan med fordel undgå mellemleddet uden at gå på kompromis med sin egen sundhed, hvilket studierne også peger på,” siger Katrine Ejlerskov og opfordrer til flere neutrale anvisninger fra myndighederne om, hvordan man får sit næringsbehov opfyldt, uanset hvilken kostform man vælger – noget, myndighederne i andre lande allerede gør. 

En beregning fra Københavns Universitet har tidligere vist, at Danmark kan opnå en samfundsøkonomisk besparelse på 20 mia. kr. årligt ved at følge de officielle kostråd – især ved at spise mindre kød, mættet fedt og salt samt skrue op for grøntsager og bælgfrugter.

Skrevet i: Aktuelt, Forskning og uddannelse, Frugt og grønt, Kød, fisk og fjerkræ, Miljø og sundhed, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk skimmelost vinder international mejeripris

MejeriMesser og konferencer29. 10. 2026

En blå- og hvidskimmelost fra Gjesing Mejeri har vundet prisen som bedste ost ved International Food Contest 2026. De to øvrige hovedpriser gik til svenske mejerier. En dansk skimmelost, en svensk kirsebæryoghurt og et svensk økologisk smør løb med hovedpriserne, da vinderne af International

Global bælgfrugtindustri roser Danmarks planteindsats og ser muligheder for dansk fødevareteknologi

Frugt og grøntFødevareproduktionMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed29. 10. 2026

Den globale brancheorganisation Global Pulse Confederation roser Danmarks evne til at samle landbruget, virksomheder og myndigheder om udviklingen af plantebaserede fødevarer. Samtidig ønsker organisationen at styrke samarbejdet med Danmark. Danmarks indsats for plantebaserede fødevarer får

Turbokylling

Anima jubler over ministers udmelding: Vil forbyde turbokyllinger

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed29. 10. 2026

Minister for Dyrevelfærd, Christian Rabjerg Madsen (S), vil arbejde for et nationalt forbud mod turbokyllinger. Dermed har den samlede regering samt Det Konservative Folkeparti, Liberal Alliance, Enhedslisten og Alternativet meldt ud, at turbokyllinger skal være fortid. Dyreværnsorganisationen Anima

Manden bag Reffen kåret som Årets Ejerleder

AktueltFoodservice29. 10. 2026

Jesper Julian Møller, der står bag blandt andet Reffen, Broens Street Food og Seaside Toldboden, har vundet prisen som Årets Ejerleder 2026 i Hovedstaden. Med mere end en million besøgende om året har Jesper Julian Møller været med til at gøre streetfood til en væsentlig del af den københavnske

Esse er Årets Restaurant i Den danske Spiseguide

AktueltFoodserviceTop29. 10. 2026

Esse i København er Årets Restaurant 2026 ifølge Den danske Spiseguide. Titlen blev uddelt søndag aften på Scandic Strandpark i Kastrup, hvor Brasserie Carl også blev hyldet som Årets Bistro/Brasserie/Trattoria, mens Allan Jørgensen fra Resumé vandt i kategorien Årets

Nyt magasin sætter fokus på saltets betydning i fødevareproduktionen

FødevareproduktionMarkedsføring27. 10. 2026

Salt er meget mere end en smagsgiver. I et nyt magasin sætter Salt Specialties fokus på den ofte oversete råvares betydning for fødevareproduktion, kvalitet og fødevaresikkerhed. Salt er en af de mest almindelige ingredienser i fødevareindustrien, men også en råvare, som de færreste tænker

Burger King lancerer ny hot burger med Tabasco

Foodservice27. 10. 2026

Burger King har indgået et samarbejde med Tabasco om en ny burger, hvor gæsterne selv kan bestemme, hvor stærk den skal være. Der kommer mere chili på menuen hos Burger King, der netop har lanceret en ny burger i samarbejde med det amerikanske chilisaucemærke Tabasco. Den nye burger har fået

Smørrebrødsiværksætter køber historisk restaurantskib i Nyhavn

AktueltFoodservice27. 10. 2026

Mikkel Irminger Sarbo, der blandt andet står bag Hallernes Smørrebrød og restauranten Fleisch, har købt det 127 år gamle skib Oranje i Nyhavn. Restauranten om bord fortsætter med en tidligere Michelin-kok i køkkenet. Fra smørrebrød i Torvehallerne til restaurant på vandet. Gastroiværksætteren

Royal Unibrew og Tivoli forlænger partnerskab

AktueltDrikkevarerFoodservice27. 10. 2026

Med en ny aftale fortsætter Royal Unibrew og Tivoli udviklingen af gæsteoplevelsen i Tivoli med særligt fokus på musik- og smagsoplevelser. Siden 2010 har Royal Unibrew og Tivoli samarbejdet om at skabe oplevelser for de millioner af gæster, der hvert år besøger Tivoli. Samarbejdet har

Prisen blev delt i to: Kommunale kantiner og hospitalskøkken løber med Køkkenprisen

FoodserviceTop27. 10. 2026

Rudersdal Kommunes kantiner og Ernæringsenheden ved Herlev og Gentofte Hospital er årets vindere af Køkkenprisen, der for første gang blev uddelt i to kategorier. Der var både hæder til kommunale kantiner og hospitalsmad, da Landbrug & Fødevarer torsdag den 22. oktober uddelte

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Færre vakuumpumper, større processikkerhed: central vakuumforsyning hos Migros Luzern

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Hurtigere indkøb, mere tid til maden: Dagrofa Foodservice vinder to Rambuk-priser

  • Ardo NV Denmark Office

    Roger Karlsson bliver ny Account Manager for Ardo i Sverige

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuum reducerer vedligeholdelsesarbejdet og energiforbruget i osteproduktion

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden har fået mobile fadølsanlæg i sortimentet

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Sidste chance for at komme med til Julens Madscene i Brande

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på FoodTech 2026

  • Sponsoreret indhold

    Den danske fødevaresektor er internationalt anerkendt for sin høje standard inden for kvalitet, hygiejne og fødevaresikkerhed

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk skimmelost vinder international mejeripris

    29.10.2026

  • Global bælgfrugtindustri roser Danmarks planteindsats og ser muligheder for dansk fødevareteknologi

    29.10.2026

  • Anima jubler over ministers udmelding: Vil forbyde turbokyllinger

    29.10.2026

  • Manden bag Reffen kåret som Årets Ejerleder

    29.10.2026

  • Esse er Årets Restaurant i Den danske Spiseguide

    29.10.2026

  • Nyt magasin sætter fokus på saltets betydning i fødevareproduktionen

    27.10.2026

  • Burger King lancerer ny hot burger med Tabasco

    27.10.2026

  • Smørrebrødsiværksætter køber historisk restaurantskib i Nyhavn

    27.10.2026

  • Royal Unibrew og Tivoli forlænger partnerskab

    27.10.2026

  • Prisen blev delt i to: Kommunale kantiner og hospitalskøkken løber med Køkkenprisen

    27.10.2026

  • Dansk burgerrestaurant blev nummer 13 ved VM i USA

    22.10.2026

  • Specialdesignede storkøkkenløsninger til nyt kontorhotel i historisk bygning

    22.10.2026

  • Dansk Akvakultur: Danmark skal følge EU’s ambitioner om øget fiskeproduktion

    22.10.2026

  • Jespers Torvekøkken overtager cafédriften på Dokk1 i Aarhus

    22.10.2026

  • Musik kan forstærke smagen af din mad

    22.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}