• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltDrikkevarer07. 06. 2022 | Kasper Mundt-Nielsen

Stauning tilfreds med underskud

AktueltDrikkevarer07. 06. 2022 By Kasper Mundt-Nielsen

Ny rekordomsætning og et mindre underskud end forventet giver tilfredshed hos den vestjyske whiskyproducent Stauning Whisky. Ifølge direktøren i Danmarks største destilleri investeres der i en større opskalering på flere kernemarkeder.

Staunings direktør Lasse Vesterby melder om et tilfredsstillende regnskab trods røde tal.

Hos Stauning Whisky, der er landets største destilleri, gælder det om at kigge ind i fremtiden og forudse, hvor meget whisky de kan sælge om 3-5 år. Den svære øvelse går godt og bedre end planlagt, hvis man spørger deres direktør Lasse Vesterby. Virksomheden lander et mindre underskud end forventet og laver samtidig en rekordomsætning på tværs af alle markeder.

– Selvom vi har haft nogle virkelig positive år med vækst og stigende salg, så ligger de bedste år foran os. Helt planmæssigt har fokus været at opdyrke de nye kernemarkeder, der skal levere den fremtidige vækst, fortæller Lasse Vesterby, der også er én af de oprindelige medstiftere af destilleriet.

Skaleringen i udlandet har krævet ekstra investeringer på den korte bane, men er ifølge direktøren kritisk for at forløse den store efterspørgsel på dansk high-end whisky, hvilket også er reflekteres på bundlinjen i årsregnskabet, hvor virksomheden lander et underskud på cirka syv millioner kroner. Men trods et planlagt underskud er resultatet markant bedre end deres oprindelige forventninger.

– Vi er en produktionsvirksomhed med et produkt, der lagres i flere år, før kan vi sælge vores flasker. Vi skal ikke bare forberede næste års efterspørgsel, men efterspørgslen om to, tre og fire år frem i tiden. Vi kigger helt som forventet på røde tal nu, men overgår vores egne forhåbninger til salg og resultat. Faktisk kunne vi have solgt mere, og vores gode kunder ved, der har været udsolgt i længere perioder. Et større salg i 2021 ville betyde, at vi mangler whisky i 2022, siger Lasse Vesterby, CEO og medstifter af Stauning Whisky.

Regnskabet viser markante investeringer i salg og marketing, nye it-løsninger og flere ansatte. Stauning Whisky gik fra 22 fuldtidsstillinger i 2021 til nu at være cirka 36 ansatte fordelt på fuld og deltid. Mange af de nye medarbejdere er ansat lokalt i de kommende vækstdrivende markeder som f.eks. England, Frankrig og Tyskland.

– Årsregnskabet tydeliggør vores klargøring til den massive skalering, vi er i gang med. Vi har et mål om at eksportere til endnu flere markeder, og det kræver de rette mennesker, tid og en masse produkter til fremtidens efterspørgsel. Og så kræver det tålmodighed, når vi har et kvalitetsprodukt, der kræver tid at lave, udtaler Lasse Vesterby.

Dansk whisky ender på de store markeder
Efterspørgslen er stor i hele verden, og derfor er der fuld gang i kobberkedlerne på whiskydestilleriet i det vestjyske.

– Vi vil ud i hele verden og ser på udviklingsmarkeder i Europa og Asien. Vi har gradvist skaleret siden 2018 og har skruet markant op for produktionen. I år producerer vi omtrent 700.000 liter whisky, hvilket også er en rekord, siger whiskydirektøren, der forventer at øge produktionen endnu mere i løbet af de kommende år.

Stauning Whiskys primære markeder af Danmark, USA, England, Frankrig, Sverige og Tyskland, hvor de står samlet for 80 pct af salget.

Læs mere om Stauning Whisky: Danskere bringer whiskyen tilbage til dens rødder

Skrevet i: Aktuelt, Drikkevarer

Seneste nyt fra redaktionen

Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrug26. 05. 2026

Danish Crown holder de forventede planer i sin transformation og leverer et tilfredsstillende nettoresultat på 552 mio. kr. i første halvår mod et korrigeret resultat på 351 mio. kr. sidste år. Renset for en tilbageførelse af hensættelsen af Essen-fabrikken lander resultatet dog på niveau med sidste

Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

Foodservice26. 05. 2026

Eftersøgningen efter Danmarks bedste kok til mad over bål er skudt i gang. For tredje år i træk afholdes DM i Bålmad — en krævende kokkekonkurrence, hvor kun en lille udvalgt skare får lov at stille til start. Kan du kreere gastronomiske oplevelser i særklasse — også selv om røgen svider i

Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed26. 05. 2026

Danmarks bedste alkoholfri øl 2026 hedder igen i år Y og kommer fra bryggeriet Åben. Det blev resultatet da, otte finalist-øl dystede til finalen i DM i Alkoholfri Øl i Tivoli lørdag eftermiddag – en konkurrence, som er skabt i samarbejde med Danske Ølentusiaster. Vinderen, som også løb med titlen

Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

AktueltMesser og konferencer26. 05. 2026

21.-23. maj blev Madens Folkemøde afholdt Nykøbing Falster, og i år besøgte mere end 40.000 mennesker folkemødet. Blandt årets nyheder var et nyt nationalt forum for ung sundhed, en festival for regenerativt landbrug og priser til Danmarks bedste oste.  Efter stor succes i 2025 blev Madens

Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

FoodserviceTop26. 05. 2026

I forbindelse med Kantineprisen 2026 er vinderen af årets cook off nu fundet! I et stærkt felt af dygtige kantineteams var det køkkenchef Lars Jensen og teamet fra Søstrene Grenes kantine i Taghaven, der torsdag d. 21. maj løb med sejren på Madens Folkemøde i Nykøbing Falster. Kantineprisens

Royal Classic tilpasses tidens smag

Drikkevarer21. 05. 2026

Den velkendte klassiker fra Royal Unibrew får et mere moderne udtryk og en smagsprofil, der er tilpasset dagens forbrugere. Royal Unibrew har opfrisket både design og opskrift for Royal Classic. Med en mere balanceret og friskere smagsprofil, matcher klassikeren perfekt de ændrede

Arla vinder Green Power Prisen 2026

FødevareproduktionMejeriMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed21. 05. 2026

Mejerivirksomheden Arla vinder årets Green Power Pris for at vise, hvordan nogle af de mest energitunge industriprocesser kan elektrificeres i stor skala. Med massive investeringer i varmepumper, elkedler og grøn strøm har Arla reduceret afhængigheden af naturgas og vist vejen for en mere elektrisk

Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

AktueltMesser og konferencer21. 05. 2026

Mad og drikke indtager igen hovedrollen i Tivoli, når Tivoli Food Festival vender tilbage efter sidste års store publikumssucces. I år sætter festivalen fokus på gastronomi fra øverste hylde med det nordiske køkken i centrum – et køkken, der gennem de seneste årtier har markeret sig som et af

Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

AktueltDrikkevarerMesser og konferencer21. 05. 2026

Ølfestival 2026 fejrer otte friske Grand Prix-vindere, sætter Flandern i centrum, byder velkommen til en stribe nye bryggerier og, når Danske Ølentusiaster åbner portene til Lokomotivværkstedet i København d. 29. og 30. maj. Når de tunge porte til Lokomotivværkstedet i København glider til side

Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

FoodserviceForskning og uddannelseMiljø og sundhedTop21. 05. 2026

Mens effekten af skolemaden stadig undersøges, peger erfaringer fra den nationale forsøgsordning allerede på en overset gevinst: skolemad fungerer bedre end ventet i specialklasser. Skolemad bliver ofte koblet til bedre trivsel, sundere vaner og mere ro i klasselokalet. Nu peger erfaringer på

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

    26.05.2026

  • Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

    26.05.2026

  • Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

    26.05.2026

  • Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

    26.05.2026

  • Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

    26.05.2026

  • Royal Classic tilpasses tidens smag

    21.05.2026

  • Arla vinder Green Power Prisen 2026

    21.05.2026

  • Tivoli Food Festival: Stjernekokke, burgerfest og DM i alkoholfri øl

    21.05.2026

  • Højt skum, flamske toner og otte friskkårede vindere: Ølfestival 2026 åbner næste uge

    21.05.2026

  • Elevgruppe overrasker i nationalt skolemadsforsøg

    21.05.2026

  • Food&Drink med fokus på fastfood og hurtige løsninger

    19.05.2026

  • Dagrofa og Lokale Fødevarer Danmark: Flere danske varer på hylderne

    19.05.2026

  • Madens Folkemøde: Rekordstor aktivitet og uddeling af stipendier

    19.05.2026

  • Nyt emballagegreb hos Stryhns Gruppen gør over 500 tons plast genanvendeligt

    19.05.2026

  • Dansk æblevin skriver verdenshistorie: Første nordiske vin med topkarakter i international konkurrence

    19.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik