• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionFødevaresikkerhedTop30. 11. 2023 | Mikkel Bækgaard

Smagsoverraskelse: Vertikalt dyrket grønt smager lige så godt som økologisk

Forskning og uddannelseFrugt og grøntFødevareproduktionFødevaresikkerhedTop30. 11. 2023 | Mikkel Bækgaard

Forbrugerne er på forhånd skeptiske over for grønt dyrket i vertikale landbrug. Men den første videnskabelige smagstest fra Københavns Universitet og Plant Food & Research, New Zealand viser, at testpersonerne bedømmer grønt dyrket i højden uden jord næsten lige så godt som det økologiske.

Vertikalt landbrug

Smagsløs. Bleg i farven. Ikke naturlig. Sådan lyder nogle af de fordomme, som forbrugere i Danmark har om grønt dyrket i vertikale landbrug. Men planter dyrket indendørs i flere lag uden jord rummer et potentiale for at øge fødevaresikkerheden, give mere plads til naturen og adgang til frisk bladgrønt og krydderurter året rundt i kort afstand til forbrugeren.

I det første studie af sin slags har forskere fra Institut for Fødevarevidenskab undersøgt om forbrugernes fordomme holder stik i virkeligheden. I studiet bad forskerne 190 deltagere blindsmage og bedømme rucolasalat, babyspinat, ærteskud og krydderurterne basilikum og persille, som var dyrket i vertikale landbrug og sammenligne dem med de samme planter, som var dyrket økologisk.

Og resultatet af undersøgelsen viser, at testpersonerne synes nogenlunde lige så godt om de produkter, der er dyrket i vertikale landbrug, som de gør om dem der er dyrket økologisk og på traditionel vis.

”Smagsmæssigt har vi i hvert fald ingen grund til at være skeptiske. For deltagerne synes, at de vertikalt dyrkede planter smager lige så godt som dem, vi anser som de bedste – nemlig de økologiske,” siger lektor Michael Bom Frøst, som er en forskerne bag studiet.

Tæt løb i grøntsags-kamp

Overordnet set slår de økologiske lige med en hestemule de vertikalt dyrkede i testen, men det ligger meget tæt, når man ser på deltagernes bedømmelser. Eksempelvis var det fuldstændig dødt løb, da deltagerne skulle bedømme rucolasalat på en skala fra 1-9, hvor 9 var den bedste smag. Her fik de to typer af rucolasalater den samme score på 6.6.

Også de to varianter af babyspinat og basilikum lå så tæt på hinanden, at der ikke er en reel forskel mellem dem. Ærteskud er testet to gange, med en sejr til hver side, og kun for persille synes forbrugerne at den økologiske smager bedre.

Studiet afliver således nogle af de fordomme, som tidligere studier har vist, at forbrugerne har, når det handler om vertikalt dyrkede grøntsager. For selvom forbrugerne generelt er positive over for teknologien, har de også meget lave forventninger til grøntsager dyrket på den måde.

Fx tror de ikke, at vertikalt dyrkede bladgrønt og krydderurter smager af så meget sammenlignet med økologiske. De tror heller ikke at de er naturlige og sunde. Og det er ifølge Michael Bom Frøst meget naturligt.

”Det er et eksempel på, at begrebet neofobi er i spil, som er et psykologisk træk, vi alle har i varierende grad. Det betyder, at nogle forbrugere ikke er så glade for at prøve nye ting. For nye teknologier kan det være en stor forhindring, som det er vigtigt at tage hånd om gennem oplysning,” siger han og tilføjer:

”Studiet her viser eksempelvis meget klart, at forbrugernes fordomme om de vertikalt dyrkede produkter bliver afkræftet, når først de smager dem.”

Fødevaresikkerhed, bæredygtighedsmål og plads til natur

Ifølge Sara Jaeger, førsteforfatteren på studiet, baner det nye resultat vejen for, at vertikal dyrkning måske kan blive mere udbredt, end det er i dag. For dyrkningsmetoden har en hel del fordele.

”Igennem menneskehedens historie er vi blevet ved med at opfinde nye ting, som kunne sikre os mad på bordet. Vertikale farme er dyrkning under totalt kontrollerede forhold, og det betyder, at der er en enorm fødevaresikkerhed i forhold til at få det samme udbytte år efter år,” siger forskeren og tilføjer:

”Den nyeste evaluering af FNs bæredygtighedsmål viser, at vi er nødt til at både sætte hastigheden op og ændre retningen for udviklingen. Både fødevareforsyningssikkerhed, klimahandling og beskyttelse af biodiversiteten går den forkerte vej. Vores fødevaresystem er virkeligt centralt for at nå bæredygtighedsmålene,” siger hun.

En af de store fordele er at vertikal dyrkning er meget pladsbesparende, da man både dyrker i højden, og man kan høste flere gange end på friland. Det betyder at flere landbrugsarealer i fremtiden kan bruges til vild natur. Og dyrkningsfaciliteterne kan opføres tæt på de store byer, så rejsen fra producent til forbruger bliver meget kort. Men det er en dyrkningsform med høje investeringsomkostninger. Derfor modarbejder den globale usikkerhed og inflation mulighederne.

”Der er nu sat et mål om, at 30 procent af vores areal skal være beskyttet natur i EU, så vi er på en eller anden måde nødt til at koncentrere vores fødevareproduktion på mindre plads, og her kunne mere vertikal dyrkning godt være svaret,” slutter Michael Bom Frøst.

Fakta: Hvad er vertikalt landbrug

Vertikalt landbrug (også kaldet vertical farming) er en alternativ dyrkningsmetode, hvor produktionen foregår indendørs, i flere lag og under kontrollerede forhold, ofte med kunstigt lys og uden jord (fx. i vandkultur, også kaldet hydroponisk dyrkning).

Vertikalt landbrug kan potentielt være et af svarene på, hvordan vi håndterer dyrkningsusikkerheden i dele af den fremtidige fødevareproduktion set i lyset af klimaforandringerne og den begrænsede adgang til vand og landbrugsjord. Desuden har den nogle indbyggede fordele, fordi der kan dyrkes lokalt og med et højt udbytte.

Produktionen er uafhængig af sæson og klima, den reducerer vand- og arealforbruget, mindsker udledning af næringsstoffer til miljøet og eliminerer potentielt behovet for pesticider. De kontrollerede dyrkningsforhold gør det på den måde muligt at dyrke planter af en høj og stabil kvalitet, men det kræver skarp styring af klima og effektiv ressourceudnyttelse. 

Skrevet i: Forskning og uddannelse, Frugt og grønt, Fødevareproduktion, Fødevaresikkerhed, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt institutionskøkken i Tingbjerg tænkes ind fra starten

Foodservice01. 10. 2026

Når et nyt professionelt køkken skal fungere i praksis, skal arbejdsgange, installationer og teknik tænkes ind, længe før det første måltid bliver tilberedt. Ved byggeriet af en ny daginstitution i Tingbjerg er storkøkkenleverandøren derfor kommet med allerede fra projekteringsfasen. Et

Irsk oksekød høstede 82 medaljer ved World Steak Challenge

Kød, fisk og fjerkræMesser og konferencer01. 10. 2026

Irland blev den mest vindende nation ved årets World Steak Challenge i Amsterdam. I alt blev det til 82 medaljer, heraf 29 af guld, mens irske producenter også tog priserne for både verdens bedste græsfodrede sirloin og ribeye. Irsk oksekød gjorde sig markant bemærket, da World Steak

Flammen skruer op for de svenske ambitioner: Sverige skal være et nyt vækstben

AktueltFoodservice01. 10. 2026

Efter en stærk start i Halmstad skruer danske Restaurant Flammen nu op for ambitionerne i Sverige. Inden årets udgang åbner kæden sin anden svenske restaurant i Jönköping, og samtidig er kontrakten på restaurant nummer tre i Växjö underskrevet. Dermed tager den familieejede restaurantkæde næste

Ny kampagne vil have danskerne til at se anderledes på madspild

AktueltDetailhandel og en grosMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed01. 10. 2026

Frugt og grønt fylder godt i danskernes skraldespande, selv om mange gerne vil begrænse deres madspild. Nu går Too Good To Go og Netto sammen om en kampagne, der skal få forbrugerne til at se værdien i de råvarer, der måske er blevet lidt rynkede, plettede eller overmodne. Omkring 880.000 ton

Ny grisefirepart skal finde vej til bedre dyrevelfærd og mere dansk værdiskabelse

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedPolitik og eksportTopØkologi og bæredygtighed01. 10. 2026

Regeringen har nedsat en ny firepart, der skal komme med løsninger for fremtidens danske griseproduktion. Målet er blandt andet bedre dyrevelfærd, mindre antibiotikaforbrug og mere forædling i Danmark. Landbrug & Fødevarer og Danish Crown bakker op om ambitionerne, men advarer samtidig mod en

Nordens bedste mejeriprodukter skal kåres på FoodTech

MejeriMesser og konferencer29. 09. 2026

Den kombinerede kåring og udstilling IFC (International Food Contest) er en del af FoodTech 2026, som dermed både byder på nye fødevareteknologier og store smagsoplevelser. Årets udgave af FoodTech finder sted i MCH Messecenter Herning 27.-29. oktober. Cirka 1.100 mejeriprodukter er tilmeldt

Julen kommer tidligt til Brande: Stor fødevaremesse vender tilbage

Messer og konferencer29. 09. 2026

Den 20. oktober inviterer fødevaregrossisten Dagrofa Foodservice til inspirerende kulinarisk messe under titlen ’Julens Madscene’. Arrangementet bliver afholdt hos Skandinaviens største økologiske producent Axel Månsson A/S (Grarupvej 15, 7330 Brande). Dagrofa Foodservices årlige kulinariske

Ny rapport: Komplekst madlandskab udfordrer unges madvaner

Miljø og sundhedTop29. 09. 2026

Tre ud af fire unge oplever en forskel på, hvordan de spiser, og hvordan de gerne vil spise. Tidspres og høje priser står i vejen i et madlandskab, der er blevet stadig mere komplekst, mens forskellige erfaringer hjemmefra giver markant ulige forudsætninger. Det viser en ny rapport, som skal danne

Fem partier lover handling for kyllingerne inden næste valg

AktueltKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed29. 09. 2026

Borgere og politikere samledes mandag aften til et tætpakket event på Christiansborg under overskriften “Nu er det kyllingernes tur”. Budskabet var krystalklart: Det er ikke kun i svineproduktionen, at dyrevelfærden er alt for dårlig, og forholdene kalder på politisk handling. Der var ikke en

Restaurant Remouladen vinder Årets Sild 2027

AktueltFoodserviceKød, fisk og fjerkræ29. 09. 2026

Ni restauranter dystede om den eftertragtede titel, da Årets Sild 2027 blev kåret i Hirtshals. Restaurant Remouladen løb med førstepladsen foran Hotel Amerika og Montra Skaga Hotel. Den traditionsrige konkurrence Årets Sild samlede igen i år ni restauranter, som hver havde udviklet deres

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

  • Ardo NV Denmark Office

    Mere økologi under Ardo

  • Nemco Machinery A/S

    Fødevarevirksomheder efterspørger rådgivning som aldrig før

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Nyt institutionskøkken i Tingbjerg tænkes ind fra starten

    01.10.2026

  • Irsk oksekød høstede 82 medaljer ved World Steak Challenge

    01.10.2026

  • Flammen skruer op for de svenske ambitioner: Sverige skal være et nyt vækstben

    01.10.2026

  • Ny kampagne vil have danskerne til at se anderledes på madspild

    01.10.2026

  • Ny grisefirepart skal finde vej til bedre dyrevelfærd og mere dansk værdiskabelse

    01.10.2026

  • Nordens bedste mejeriprodukter skal kåres på FoodTech

    29.09.2026

  • Julen kommer tidligt til Brande: Stor fødevaremesse vender tilbage

    29.09.2026

  • Ny rapport: Komplekst madlandskab udfordrer unges madvaner

    29.09.2026

  • Fem partier lover handling for kyllingerne inden næste valg

    29.09.2026

  • Restaurant Remouladen vinder Årets Sild 2027

    29.09.2026

  • Restaurant Møntergade gør sit smørrebrød til firmafrokost

    24.09.2026

  • Fra kantiner til koncertoplevelser: Compass Group udvider samarbejdet med DR

    24.09.2026

  • Alkoholfri Heineken nu på fad i Danmark

    24.09.2026

  • Nordisk undersøgelse: Seks ud af ti unge drikker energidrikke hver uge

    24.09.2026

  • Europas bedste økologiske landmand bor på Fyn

    24.09.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}