Med rødder i den spirende cirkulære madbølge laver juiceproducenten Frankly Juice et samarbejde med bageriet Jalm&B, der forvandler mere end 20.000 kilo overskydende gulerodspulp til friskbagte boller. Udnyttelse af restprodukter er det næste skridt i kampen mod madspild, siger idémændene bag.

En skæv gulerod fra Aarstiderne bliver til frisk, økologisk juice, mens gulerodsresterne bliver til nybagte boller. Der er styr på både madspild og smag i det nye samarbejde mellem juiceproducenten Frankly Juice og de innovative bagere fra Jalm&B.
De nye cirkulære gulerodsboller sælges i 7-Eleven, hvor Frankly Juice også er rykket ind med deres udvalg af populære juices. Dermed kan man i princippet både drikke og spise den samme gode gulerod og medvirke til at mindske madspild i Danmark. Ifølge de to producenter er vi nået til et nyt stadie i kampen mod madspild, og med det et vigtigt ansvar at løfte.
– De første bølger mod madspild handlede primært om at producere de rette mængder, mens forbrugerne skulle begrænse deres spild i hjemmet. Det, vi kalder madspild 3.0, handler om at skabe en cyklus, hvor vi udnytter alle dele af råvarerne optimalt. Det er helt afgørende for at stoppe spild af gode råvarer – og samtidig et sjovt og udfordrende benspænd til at udvikle nye, velsmagende produkter, siger Martin Marko Hansen, der er ansvarlig for innovation og bæredygtighed hos Jalm&B.
Vores spisevaner udgør én af de største miljøbelastninger, og cirka 30 procent af verdens udledning af drivhusgasser opstår ved fødevareproduktion. Det anslås samtidig, at der smides en milliard tons spiselige fødevarer ud på verdensplan hvert år. Det svarer ifølge FN’s klimapanel IPCC til et spild af fødevarer svarende til cirka en fjerdedel af al mad, der produceres i dag. Det er derfor helt nødvendigt, at fødevareproduktionen globalt set effektiviseres. Der er behov for både gode idéer og stærke partnerskaber for at komme spildet til livs.
Fra juicepresse til ovn
Frankly Juice har bygget en forretning på at mindske madspild ved at bruge skæve grøntsager fra Aarstiderne, der ellers ville være svære at sælge i forretningerne. Når de sender deres overskydende gulerodsrester til bagerne fra Jalm&B, er det et logisk næste skridt mod større cirkularitet.
– Vores mål er at udnytte råvarerne ned til mindste dråbe og fiber. Skæve grøntsager kan blive til vitaminrig koldpresset juice, og den pulp vi står tilbage med, kan bruges i bagværk, så vi undgår madspild. Og samtidig skaber vi et nyt produkt i hvert led, der skaber værdi og smager godt. Det giver mening, siger administrerende direktør i Frankly Juice Christian Bowall.
2,5 tons gulerødder får nyt liv
Juiceproducenten producerede i år mere end 20.000 kilo gulerodspulp, og det stiger med 50 procent alene i 2021, og i samarbejdet med Jalm&B bliver en stor del af den restproduktion genanvendt i bagværket. Og det stopper ikke her, for juiceproducenten anvender også både æbler og rødbeder, de ligeledes ønsker at afsætte til en videre produktion i kampen mod madspild.
– Vi bruger på den gode side af 2,5 tons gulerodspulp om året, og hvis ikke vi kunne få den restpulp, der er tilbage fra juiceproduktionen, skulle vi selv ud at skaffe gulerødder til vores surdejsboller. Der er derfor også god økonomi i at bruge overskuddet fra produktionen af juicen, da man sparer udgifter til transport samt får en billigere råvare. Samarbejdet med Frankly Juice er oplagt for at kunne udnytte det fulde potentiale i de gode råvarer, slutter Martin Marko Hansen.
Artiklen er fra den nye udgave af Food&Drink, hvor du kan læse mere om bæredygtighed, alkoholfri tendenser og convenience: Food&Drink nr. 1 2022



