• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

FoodservicePolitik og eksport09. 04. 2024 | Mikkel Bækgaard

Singapore Airlines giver danske delikatesser luft under vingerne

FoodservicePolitik og eksport09. 04. 2024 By Mikkel Bækgaard

Med konceptet ”Farm-to-plane” har Singapore Airlines i mere end et årti forkælet passagerernes smagsløg med lokale råvarer. Nu lancerer flyselskabet to ikoniske danske delikatesseprodukter på flyet mellem København og Singapore – økologiske chokolader fra fynske Summerbird Organic og sprøde rugkiks fra Bornholm.

Fly

Det danske landkort vrimler med lokale perler, når det gælder specialiteter lavet på gode råvarer og godt håndværk. Kendskabet til de lokale producenter og unikke smagsoplevelser ønsker Singapore Airlines at støtte op om med konceptet “Farm to Plane”, hvor nøje udvalgte, lokalt fremstillede fødevarer tages med ombord. Isproducenten Skarø Is var den første danske leverandør på flyet fra København til Singapore og har været med på ruten siden 2011.

Hos Singapore Airlines glæder man sig over at byde velkommen til to nye lokale samarbejdspartnere, der begge er kendt for høj kvalitet og masser af god smag.

“Vores Farm-to-plane-koncept glæder ikke kun vores passagerer med autentiske, lokale smagsoplevelser, men støtter også lokale virksomheder i de markeder, vi opererer i. Vi er derfor glade for, at vi har fået Bornholmske Rugkiks og Summerbird Organic med på vores nordiske rute fra København og kan byde passagererne på nye smagsoplevelser i topklasse. Begge nye partnere står for fremragende smag og lever op til vores høje kvalitetsstandarder,” udtaler Jagdish Bhojwani, General Manager for Singapore Airlines i Norden.

Fra Aakirkeby til Singapore

I bageriet i Aakirkeby på Bornholm har bagerfamilien Dam igennem de sidste 100 år fremstillet de håndlavede kvalitetskiks Bornholmske Rugkiks – en sprød specialitet i 27 papirtynde lag lavet af råvarer fra lokalområdet. Bag partnerskabet med Singapore Airlines står Jacob Dam, der fører den traditionsrige familievirksomhed, Johannes Dam & Søn, videre i sjettegeneration.

“Bornholmerkiksen er bagt af solskinsøens bedste rugmel og bygger på en 100 år gammel familieopskrift. Singapore Airlines er et kendt og hæderkronet flyselskab, og jeg er stolt over, at vores kiks herfra Aakirkeby fremover indgår i serveringen i 10.000 meters højde,” siger Jacob Dam, bager, direktør og bestyrelsesmedlem hos Johannes Dam & Søn A/S.

I anledning af partnerskabet med SIA har Johannes Dam & Søn investeret i en pakkemaskine, så den bornholmske delikatesse kan serveres i en eksklusiv 2-pak.

Fynsk sommerfugl får nye vinger

Summerbird Organics økologiske chokolader håndlaves af naturens bedste råvarer, og virksomheden i det sydfynske øhav har siden starten i 1986 modtaget en række priser og internationale anerkendelser. Travel retail har længe været en vigtig del af salget, dog kun fra landjorden, og med partnerskabet med Singapore Airlines tager den fynske sommerfugl på nye eventyr.

”Vi har været synlige i lufthavnens butikker i mange år, og det har været et stort ønske at tage skridtet videre og komme med i luften. Partnerskabet med Singapore Airlines er en vigtig milepæl for os, og vi har fået en ideel partner, der lige som os sætter barren højt, når det gælder smagsoplevelser og kvalitet. Det er vores prisvindende Amber-chokolade, forklædt som en gylden sommerfugl og med fyld af karamel tilsat god vanilje, der i første omgang får ny luft under vingerne,” fortæller salgsdirektør og partner hos Summerbird Organic, Thomas Pedersen.

Fra i dag kan begge delikatesse-nyheder nydes på SIA’s nye Premium Economy Class på flyvninger mellem København og Singapore. Det forventes, at andre varianter kan serveres på Business Class senere på året.

Skrevet i: Foodservice, Politik og eksport

Seneste nyt fra redaktionen

Gratis mad skal give unge smag for nye madvaner

FoodserviceForskning og uddannelse02. 06. 2026

Efter millioner af visninger på TikTok, Instagram og Facebook rykker sketch-serien ‘Uvenner’ nu ud af feedet og ind i frokostpausen. Med en foodtruck besøger Tænketanken Frej og Dummy Entertainment ungdoms- og erhvervsuddannelser og festivaler landet over for at dele gratis planterig mad ud -

AI ruller ind i bageriet: Dansk bagersoftware skifter mavefornemmelsen ud med præcise forudsigelser

Brød og kagerFødevareproduktion02. 06. 2026

Bageriernes økonomi har fået en udstrakt teknologisk hånd. I samarbejde med Alexandra Instituttet vil softwarevirksomheden Baker POS forbedre bageriernes spinkle marginer ved at forudsige salget med AI. De fleste forbinder duften af nybagt wienerbrød og tebirkes med klassisk, analogt håndværk.

Danmark jagter hattrick ved gastronomiens største sherry-konkurrence

AktueltDrikkevarerFoodservice02. 06. 2026

Danmark har vundet de seneste to udgaver af verdens største gastronomiske sherry-konkurrence, Copa Jerez. Nu skal et nyt dansk kokke-sommelierhold forsøge at sikre en historisk tredje sejr på stribe. I næste uge skal den næste danske kandidat findes. Mandag den 15. juni afgøres det, hvem der

800 medarbejdere skal væk fra Danish Crown

AktueltKød, fisk og fjerkræ02. 06. 2026

Danish Crown vil skære omkring 800 stillinger væk over de næste to til tre år som led i en omfattende omorganisering af koncernen. Nedskæringerne skal være med til at frigøre 500 millioner kroner og styrke slagterigigantens konkurrenceevne på et globalt fødevaremarked, hvor konkurrencen ifølge

Danmark får endnu en restaurant med tre Michelin-stjerner

FoodserviceTop02. 06. 2026

Danmark styrkede mandag aften sin position som en af verdens førende gastronominationer, da Michelin uddelte årets nordiske Michelin-stjerner ved en ceremoni i Tivoli i København. Aftenens største danske nyhed var, at Kadeau i København blev løftet fra to til tre Michelin-stjerner og dermed

Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

Konfekture28. 05. 2026

Tidligere på året løb KonditorBager i Bjerringbro med guldet i Danmarks Bedste Romkugle. Efter at have gået sin sejrsgang i det midtjyske kommer den prisvindende kugle nu til at kunne fås over hele landet. Ved Nordens største fødevaremesse, Foodexpo i Herning, løb KonditorBager i Bjerringbro

Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

Drikkevarer28. 05. 2026

Kaffepriserne brager i vejret igen i 2026, men det afholder ikke danskerne fra det sorte guld. Derimod stiger salget af espressomaskiner, som nu overgår filterkaffemaskinerne hos en af landets største forhandlerkæder. Kaffen er blevet betydeligt dyrere de seneste to år, men danskerne

Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

AktueltDetailhandel og en gros28. 05. 2026

Dagrofa Foodservice blev tirsdag aften hædret ved årets E-Handelsprisen, der uddeles af Dansk Erhverv. Virksomheden var for første gang nomineret til finalen med sin nye webshop målrettet professionelle køkkener – og endte med en tredjeplads i kategorien ”Bedste B2B-virksomhed med online omsætning

Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

AktueltMejeri28. 05. 2026

Til årets Madens Folkemøde blev en ny pris stiftet for at hylde håndværket og fagligheden blandt Danmarks bedste ostemagere. 10 oste dystede om priser i kategorierne Fast ost og Blåskimmel, og jury og publikum præmierede oste fra Arla Unika, Jernved Mejeri og Thise Mejeri som kongerigets

Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

FoodserviceMesser og konferencerTop28. 05. 2026

På årets Madens Folkemøde blev JaTak-prisen uddelt for første gang til en række af de mennesker, der hver dag skaber arbejdsglæde på restauranter i hele Danmark. Blandt vinderne er Sten Hansen fra Christianshavns Færgecafé, der blev hyldet som Årets Leder, Mathias Bergdahl fra Kurhotel Skodsborg,

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Goderåvarer

    Opskriften på det gode samarbejde og relationer der skaber dansk gastronomi i verdensklasse

  • Ardo NV Denmark Office

    Ardo Agro Rapport giver indblik i dyrkningssæsonen

  • Busch Vakuumteknik A/S

    ARGOS gør fabriksdriften smartere med data og forudsigelig vedligeholdelse

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Vakuumteknologi og dens kritiske rolle i sikker og effektiv genbrug af batterier

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost sætter strøm til leverancerne

  • Kastberg Is ApS

    Matcha i det moderne dessertkøkken

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny bæredygtighedsrapport fra Ardo: sådan arbejder vi fra jord til fryser

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group på Interpack 2026: Proces sikkerhed og effektivitet for føde- og drikkevarer

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Gratis mad skal give unge smag for nye madvaner

    02.06.2026

  • AI ruller ind i bageriet: Dansk bagersoftware skifter mavefornemmelsen ud med præcise forudsigelser

    02.06.2026

  • Danmark jagter hattrick ved gastronomiens største sherry-konkurrence

    02.06.2026

  • 800 medarbejdere skal væk fra Danish Crown

    02.06.2026

  • Danmark får endnu en restaurant med tre Michelin-stjerner

    02.06.2026

  • Danmarks bedste romkugle udbredes nu til hele landet

    28.05.2026

  • Trods rekordhøje priser, prioriterer danskerne kaffen i stigende grad

    28.05.2026

  • Dagrofa Foodservice får topplacering ved E-handelsprisen for ny webshop

    28.05.2026

  • Her er vinderne af Danmarks Bedste Ost

    28.05.2026

  • Hverdagens restauranthelte blev hyldet med ny pris

    28.05.2026

  • Halvårsregnskab fra Danish Crown: Trods øget konkurrencekraft taber danske landmænd penge

    26.05.2026

  • Jagten er gået ind: Er du Danmarks bedste til mad over bål?

    26.05.2026

  • Danmarks bedste alkoholfri øl er fundet

    26.05.2026

  • Madens Folkemøde trak mere end 40.000 mennesker til Nykøbing F

    26.05.2026

  • Søstrene Grenes kantine i Taghaven vinder Kantineprisens cook off 2026

    26.05.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik