• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed
  • Link til Klimateknologi

AktueltMarkedsføringMejeri19. 02. 2020 | Peter Friis

Populære brands sikrer stærkt Arla-regnskab

AktueltMarkedsføringMejeri19. 02. 2020 By Peter Friis

I 2019 overgik landmandsejede Arla Foods sine forventninger til det globale salg af brandede produkter samtidig med at transformationsprogrammet Calcium igen leverede store omkostningsbesparelser.

Arla-koncernens samlede omsætning steg til 10,5 milliarder EUR fra 10,4 milliarder EUR i 2018 og 10,3 milliarder EUR i 2017, primært drevet af en stærk vækst i salget af den globale portefølje af brandede produkter, som opnåede en stigning på 5,1 procent i forhold til året før.
Arla-indtjeningen – som måler den værdi, Arla skaber per kg ejermælk – fortsatte sin opadgående trend i 2019 til 36,6 eurocent i gennemsnit, mod 36,4 eurocent i 2018.
– I 2019 byggede vi videre på det positive momentum, vi har skabt i branchen, og Arla er en stærkere virksomhed nu end for et år siden. Vi har styrket vores konkurrenceevne og overgået vores finansielle mål, samtidig med at vi fortsætter vores transformation gennem Calcium, siger Arla Foods’ administrerende direktør Peder Tuborgh.

Globale brands bliver mere og mere populære
Arlas salg af brandede produkter steg i 2019 med 5,1 procent mod 3,1 procent i 2018, primært på grund af Arla brandet, hvor den globale omsætning voksede til 3.033 millioner EUR mod 2.875 millioner EUR i 2018 og var drevet af en række vellykkede lanceringer af laktosefri og økologiske produkter, lanceringen af nye flexitar produkter samt den fortsatte hurtige vækst af Skyr på de europæiske kernemarkeder.
Salget af Lurpak understregede smørrets fornyede popularitet, både til madlavning og dagligt forbrug. Innovationer som Lurpak Softest i Storbritannien og en ny emballage var med til at drive det globale salg til over 100.000 tons. Omsætningen for Lurpak steg til 588 millioner EUR mod 561 millioner EUR sidste år.
Puck, virksomhedens førende ostebrand i Mellemøsten og Nordafrika (MENA), øgede omsætningen til 363 millioner EUR mod 352 millioner EUR sidste år, drevet primært af forarbejdet ost og flødeost.
Omsætningen for Castello specialost forblev uændret på 179 millioner EUR, på trods af et udfordrende og konkurrencepræget miljø i hele Europa og på udvalgte internationale markeder.
Mælkebaserede drikkevarebrands øgede omsætningen med 20 millioner EUR til 207 millioner EUR og blev primært drevet af Starbucks, som sælges i Europa, Mellemøsten og Afrika.
– Arlas globale brands er fortsat kernen i vores forretning, og i 2019 er forbrugernes tillid til vores produkter steget. Vi leverede en række populære mejeriprodukter og imødekom dermed den stigende efterspørgsel efter sunde og bæredygtige fødevarer, hvilket hjalp os med at overgå vores forventninger til væksten for vores globale brands,” siger Natalie Knight, som er CFO i Arla Foods.

Fire forretningsområder i Good Growth 2020-strategi
For at styrke sin position som førende global mejerivirksomhed fokuserer Arla sine aktiviteter på fire forretningsområder.
Arlas europæiske segment tegner sig for lidt over 60 procent af forretningen, og kernebrands leverede en vækst i omsætningen på 2,9 procent mod 2,5 procent i 2018 med vækst på alle markeder – især i Storbritannien, der leverede en volumenvækst for brandede produkter på 8,8 procent. Den samlede omsætning i det europæiske segment faldt imidlertid med 154 millioner EUR til 6.353 millioner EUR, primært som følge af den strategiske beslutning om at træde ud af urentable private label-kontrakter samt valutakurser.
Arlas internationale segment udgør 17 procent af forretningen. International leverede en tocifret omsætningsvækst for brandede produkter på 10,3 procent med vækst i alle markeder undtagen Nordamerika. Omsætningen steg med 226 millioner EUR til 1.802 millioner EUR, hvilket er den højeste stigning i de seneste tre år. Derudover gør købet af det topmoderne produktionsanlæg i Bahrain fra Mondeléz International og den langsigtede Kraft® brandlicens til deres osteforretning i MENA det muligt for Arla at øge sin produktionskapacitet i regionen for at muliggøre fremtidige vækstambitioner.
Arla Foods Ingredients (AFI), et 100% ejet datterselskab af Arla Foods, øgede omsætningen med 58 millioner EUR til 710 millioner EUR, der var drevet af et større salg af produkter inden for spædbørnsernæring, sundhed, sport og fødevarer såvel som højere priser og helårseffekten af opkøbet af de resterende 50 procent af Arla Foods Ingredients S.A. Argentina i 2018.
Omsætningen i Trading, som er Business-to-Business varehandel, faldt med 28 millioner EUR til 1.662 millioner EUR mod 1.690 millioner EUR sidste år, primært på grund af lavere volumen og negative valutaeffekter.
Calcium fortsætter med at transformere forretningen og leverer resultater over forventningerne
Arlas transformations- og effektivitetsprogram Calcium overgik igen forventningerne med besparelser på 110 millioner EUR, mod et mål for 2019 på 75-100 millioner EUR. Den samlede besparelse på 224 millioner EUR siden lanceringen i 2018 betyder, at Arla er mere end halvvejs mod det endelige mål for vedvarende besparelser i 2021 på over 400 millioner EUR.
Administrerende direktør i Arla Foods Peder Tuborgh siger om transformationen:
– I 2019 var vi i stand til at sikre vækst og forbedre kvaliteten af vores forretning betydeligt og samtidig fortsætte med at effektivisere mere end forventet. Dette viser tydeligt, at vores medarbejdere ændrer den måde, de arbejder, forbruger og investerer i vores forretning på. Ændringerne bliver stadigt mere integreret i vores arbejdsmetoder, og jeg er meget stolt af vores medarbejdere og vores resultater indtil videre.

Investeringer i bæredygtig vækst
2020 forventes at blive endnu et stort investeringsår. Arla planlægger at investere et rekordstort beløb på 619 millioner EUR for at udvide kapaciteten i vækstsektorer. Det drejer sig blandt andet om at fortsætte færdiggørelsen af et tørretårn til mælkepulver i Pronsfelt i Tyskland, udvide mozzarellakapaciteten i Branderup og opgradere det nyerhvervede produktionsanlæg i Bahrain samt foretage betydelige investeringer i kapacitetsforøgelser for AFI.
I 2020 vil Arla bygge videre på det momentum, der blev skabt i 2019, og yderligere styrke andelsselskabets konkurrenceevne med fokus på vækst for brandede produkter, transformations- og effektivitetsprogrammet Calcium og øget fokus på bæredygtighed i hele værdikæden.
Brexit udgør fortsat en risiko, idet forhandlingerne om det fremtidige handelsforhold mellem Storbritannien og EU finder sted i 2020. Der er risiko for toldafgifter og andre hindringer, som vil besværliggøre den britiske/europæiske handel og øge omkostninger. Arla går ind for så tæt et handelsforhold som muligt for at minimere disse risici.
Udgangen af 2020 markerer også afslutningen af Good Growth 2020-strategien, og Arla forventer at nå sine langsigtede finansielle mål.
– Vi nærmer os afslutningen af vores Good Growth 2020-strategi, og det står klart, at den har fungeret som en vellykket guide for os i udviklingen af vores globale og brandede positioner. Fremadrettet vil vi fortsætte med at udnytte disse styrker, øge vores innovationskapacitet og vigtigst af alt styrke vores engagement i bæredygtighed for at sikre endnu mere værdi for vores andelshavere.
Koncernens omsætning i 2020 forventes at blive på 10,4-10,8 milliarder EUR, nettoresultatandelen vil være omkring 2,8 til 3,2 procent, og gearingen forventes at ligge inden for målintervallet på 2,8-3,4.
Arla offentliggør årsrapporten og CSR-rapporten den 27. februar.

Skrevet i: Aktuelt, Markedsføring, Mejeri

Seneste nyt fra redaktionen

Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræØkologi og bæredygtighed29. 01. 2026

Dyreværnsorganisationen Anima hylder 'historisk øjeblik,' efter den norske fjerkræbranche har annonceret en total omstilling væk fra hurtigtvoksende kyllingeracer næste år. Norge – hvor der årligt produceres 75 millioner slagtekyllinger – vil blive det første land i verden til at omstille 100 pct.

Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

Konfekture29. 01. 2026

For Mejerigården A/S, der står bag Premier Is, Hjem-IS, Underground, Polar Is og Rønbjerg Is, skal 2026 defineres af vækst via innovative partnerskaber, produktnyheder og et sikkert fokus på danske isklassikere. Blandt årets mest iøjnefaldende nyheder er Premier Is’ partnerskab med Tuborg Squash. De

BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

AktueltFoodserviceLandbrug29. 01. 2026

På 8. år sætter Book en Mark økologiske producenter og aftagere fra dagligvarehandelen, grossisterne, offentlige køkkener, spisesteder og caféer op til business-dating med det ene formål at skabe samhandel og opdyrke nye samarbejdsformer. Den samtalende mødeform, hvor alle møder alle én til én, har

Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

AktueltFoodserviceMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed29. 01. 2026

Den danske app Too Good To Go træder nu ind på sit fjerde kontinent. Tokyo bliver den første lokation i Asien, hvor brugere kan hente en såkaldt "lykkepose" og dermed være med til at forhindre, at god mad ender i skraldespanden. I denne uge får en dansk idé fodfæste i en af verdens mest

Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

Detailhandel og en grosFoodserviceFrugt og grøntPolitik og eksportTop29. 01. 2026

Regeringen og et bredt flertal i Folketinget blev tirsdag enige om en aftale, der fra 2028 skal sænke momsen på fødevarer for i alt seks milliarder kroner årligt. Men selv om formålet er at gøre dagligvarer billigere for danskerne, er fødevareerhvervet langt fra enige om, hvordan – og om – en

Royal Unibrew investerer historisk stort med nyt højlager i Faxe

Drikkevarer27. 01. 2026

Royal Unibrew har taget et nyt fuldautomatisk højlager i brug i Faxe. Ibrugtagningen markerer realiseringen af en af virksomhedens største investeringer, når der ses bort fra virksomhedsopkøb. Investeringen omfatter både et 8000 m2 planlager, som blev taget i brug i august 2025, og det nye højlager,

SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms

AktueltPolitik og eksport27. 01. 2026

Fødevarechecks har ikke stået på SMVdanmarks ønskeseddel. Det er dog trods alt bedre end at indføre en ny differentieret fødevaremoms, som også har indgået i de politiske forhandlinger. SMVdanmark advarer kraftigt mod den øgede bureaukratisering, som en eventuel ny momsstruktur vil

Ny dansk bygsort sætter velvære og dokumenteret sundhed på menuen

Brød og kagerMiljø og sundhed27. 01. 2026

Efter flere års forskning og planteforædling er Barleo nu klar til det danske marked. Den nyudviklede bygsort har dokumenterede sundhedsfremmende egenskaber og er skabt med ambitionen om at gøre sundere hverdagsvalg både naturlige og velsmagende. Med Barleo får man adgang til et kornprodukt, hvor

Foodexpo kombinerer ekspertviden, håndværk og oplevelser

AktueltFoodserviceMesser og konferencer27. 01. 2026

Ny viden serveret af branchens frontløbere og praktisk inspiration til arbejdet i de professionelle køkkener er blandt meget andet i vente, når det 22.-24. marts 2026 gælder Foodexpo - fødevarebranchens centrale mødested, der hører hjemme i MCH Messecenter Herning. Foodexpo giver de besøgende

Birthe former børns madvaner: Flere bælgfrugter i Randers Kommunes køkkener

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed27. 01. 2026

I Randers Kommunes køkkener spiller bælgfrugter en stadig større rolle i arbejdet med madvaner, sundhed og klima. Indkøb af bælgfrugter er steget med 18 pct. fra 2024-2025. I Vuggestuen Firkløveren er det Birthe, der omsætter kostråd og klimamål til inspirerende mad, som børnene har lyst til at

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Hvad er forskellen på et brandsikkert skab og et batteriskab?

  • DENIOS ApS

    Skal dit truckværn være af stål eller plast?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions bliver officiel global leverandør af ITER-flanger

  • Ardo NV Denmark Office

    Fuldkorn som funktionel base i det professionelle køkken

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-butikkerne sænker priserne på spiritus

  • DENIOS ApS

    Nu falder sneen – og det kan blive dyrt for dig

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Busch Group fejrer stor åbning af næsten 60.000 kvadratmeter stort servicecenter i Tempe Arizona

  • Nemco Machinery A/S

    Kendt leverandør til bagerier fusionerer med Nemco

  • Ardo NV Denmark Office

    En klassiker med rødder

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Et tilbageblik på året der gik

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Anima: Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark

    29.01.2026

  • Fra Barbie og Hot Wheels til Toms og Tuborg Squash: Danmarks største isproducent løfter sløret for nye partnerskaber og produkter

    29.01.2026

  • BOOK en MARK er intensiv trend-spotting i fødevarebranchen

    29.01.2026

  • Fra København til Tokyo: Dansk madspildsapp indtager Asien

    29.01.2026

  • Fødevareorganisationer splittede over lavere fødevaremoms: Enighed om mål – uenighed om metode

    29.01.2026

  • Royal Unibrew investerer historisk stort med nyt højlager i Faxe

    27.01.2026

  • SMVdanmark: Fødevarecheck er et mindre onde end differentieret fødevaremoms

    27.01.2026

  • Ny dansk bygsort sætter velvære og dokumenteret sundhed på menuen

    27.01.2026

  • Foodexpo kombinerer ekspertviden, håndværk og oplevelser

    27.01.2026

  • Birthe former børns madvaner: Flere bælgfrugter i Randers Kommunes køkkener

    27.01.2026

  • Globalt gastronomi-event samler over 60 af verdens bedste kokke og restauranter i København

    22.01.2026

  • Distributøren Strandgaarden indgår eksklusiv aftale med Bornholm Spirits

    22.01.2026

  • Proteinprodukter møder modvind i Danmark

    22.01.2026

  • Fra fodboldstjerne til pizza-mester: PAPPA jagter hattrick ved Just Eat Awards

    22.01.2026

  • Fra niche til national scene: Regenerativt landbrug får sin egen festival

    22.01.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik