• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

AktueltMarkedsføringMejeri19. 02. 2020 | Peter Friis

Populære brands sikrer stærkt Arla-regnskab

AktueltMarkedsføringMejeri19. 02. 2020 By Peter Friis

I 2019 overgik landmandsejede Arla Foods sine forventninger til det globale salg af brandede produkter samtidig med at transformationsprogrammet Calcium igen leverede store omkostningsbesparelser.

Arla-koncernens samlede omsætning steg til 10,5 milliarder EUR fra 10,4 milliarder EUR i 2018 og 10,3 milliarder EUR i 2017, primært drevet af en stærk vækst i salget af den globale portefølje af brandede produkter, som opnåede en stigning på 5,1 procent i forhold til året før.
Arla-indtjeningen – som måler den værdi, Arla skaber per kg ejermælk – fortsatte sin opadgående trend i 2019 til 36,6 eurocent i gennemsnit, mod 36,4 eurocent i 2018.
– I 2019 byggede vi videre på det positive momentum, vi har skabt i branchen, og Arla er en stærkere virksomhed nu end for et år siden. Vi har styrket vores konkurrenceevne og overgået vores finansielle mål, samtidig med at vi fortsætter vores transformation gennem Calcium, siger Arla Foods’ administrerende direktør Peder Tuborgh.

Globale brands bliver mere og mere populære
Arlas salg af brandede produkter steg i 2019 med 5,1 procent mod 3,1 procent i 2018, primært på grund af Arla brandet, hvor den globale omsætning voksede til 3.033 millioner EUR mod 2.875 millioner EUR i 2018 og var drevet af en række vellykkede lanceringer af laktosefri og økologiske produkter, lanceringen af nye flexitar produkter samt den fortsatte hurtige vækst af Skyr på de europæiske kernemarkeder.
Salget af Lurpak understregede smørrets fornyede popularitet, både til madlavning og dagligt forbrug. Innovationer som Lurpak Softest i Storbritannien og en ny emballage var med til at drive det globale salg til over 100.000 tons. Omsætningen for Lurpak steg til 588 millioner EUR mod 561 millioner EUR sidste år.
Puck, virksomhedens førende ostebrand i Mellemøsten og Nordafrika (MENA), øgede omsætningen til 363 millioner EUR mod 352 millioner EUR sidste år, drevet primært af forarbejdet ost og flødeost.
Omsætningen for Castello specialost forblev uændret på 179 millioner EUR, på trods af et udfordrende og konkurrencepræget miljø i hele Europa og på udvalgte internationale markeder.
Mælkebaserede drikkevarebrands øgede omsætningen med 20 millioner EUR til 207 millioner EUR og blev primært drevet af Starbucks, som sælges i Europa, Mellemøsten og Afrika.
– Arlas globale brands er fortsat kernen i vores forretning, og i 2019 er forbrugernes tillid til vores produkter steget. Vi leverede en række populære mejeriprodukter og imødekom dermed den stigende efterspørgsel efter sunde og bæredygtige fødevarer, hvilket hjalp os med at overgå vores forventninger til væksten for vores globale brands,” siger Natalie Knight, som er CFO i Arla Foods.

Fire forretningsområder i Good Growth 2020-strategi
For at styrke sin position som førende global mejerivirksomhed fokuserer Arla sine aktiviteter på fire forretningsområder.
Arlas europæiske segment tegner sig for lidt over 60 procent af forretningen, og kernebrands leverede en vækst i omsætningen på 2,9 procent mod 2,5 procent i 2018 med vækst på alle markeder – især i Storbritannien, der leverede en volumenvækst for brandede produkter på 8,8 procent. Den samlede omsætning i det europæiske segment faldt imidlertid med 154 millioner EUR til 6.353 millioner EUR, primært som følge af den strategiske beslutning om at træde ud af urentable private label-kontrakter samt valutakurser.
Arlas internationale segment udgør 17 procent af forretningen. International leverede en tocifret omsætningsvækst for brandede produkter på 10,3 procent med vækst i alle markeder undtagen Nordamerika. Omsætningen steg med 226 millioner EUR til 1.802 millioner EUR, hvilket er den højeste stigning i de seneste tre år. Derudover gør købet af det topmoderne produktionsanlæg i Bahrain fra Mondeléz International og den langsigtede Kraft® brandlicens til deres osteforretning i MENA det muligt for Arla at øge sin produktionskapacitet i regionen for at muliggøre fremtidige vækstambitioner.
Arla Foods Ingredients (AFI), et 100% ejet datterselskab af Arla Foods, øgede omsætningen med 58 millioner EUR til 710 millioner EUR, der var drevet af et større salg af produkter inden for spædbørnsernæring, sundhed, sport og fødevarer såvel som højere priser og helårseffekten af opkøbet af de resterende 50 procent af Arla Foods Ingredients S.A. Argentina i 2018.
Omsætningen i Trading, som er Business-to-Business varehandel, faldt med 28 millioner EUR til 1.662 millioner EUR mod 1.690 millioner EUR sidste år, primært på grund af lavere volumen og negative valutaeffekter.
Calcium fortsætter med at transformere forretningen og leverer resultater over forventningerne
Arlas transformations- og effektivitetsprogram Calcium overgik igen forventningerne med besparelser på 110 millioner EUR, mod et mål for 2019 på 75-100 millioner EUR. Den samlede besparelse på 224 millioner EUR siden lanceringen i 2018 betyder, at Arla er mere end halvvejs mod det endelige mål for vedvarende besparelser i 2021 på over 400 millioner EUR.
Administrerende direktør i Arla Foods Peder Tuborgh siger om transformationen:
– I 2019 var vi i stand til at sikre vækst og forbedre kvaliteten af vores forretning betydeligt og samtidig fortsætte med at effektivisere mere end forventet. Dette viser tydeligt, at vores medarbejdere ændrer den måde, de arbejder, forbruger og investerer i vores forretning på. Ændringerne bliver stadigt mere integreret i vores arbejdsmetoder, og jeg er meget stolt af vores medarbejdere og vores resultater indtil videre.

Investeringer i bæredygtig vækst
2020 forventes at blive endnu et stort investeringsår. Arla planlægger at investere et rekordstort beløb på 619 millioner EUR for at udvide kapaciteten i vækstsektorer. Det drejer sig blandt andet om at fortsætte færdiggørelsen af et tørretårn til mælkepulver i Pronsfelt i Tyskland, udvide mozzarellakapaciteten i Branderup og opgradere det nyerhvervede produktionsanlæg i Bahrain samt foretage betydelige investeringer i kapacitetsforøgelser for AFI.
I 2020 vil Arla bygge videre på det momentum, der blev skabt i 2019, og yderligere styrke andelsselskabets konkurrenceevne med fokus på vækst for brandede produkter, transformations- og effektivitetsprogrammet Calcium og øget fokus på bæredygtighed i hele værdikæden.
Brexit udgør fortsat en risiko, idet forhandlingerne om det fremtidige handelsforhold mellem Storbritannien og EU finder sted i 2020. Der er risiko for toldafgifter og andre hindringer, som vil besværliggøre den britiske/europæiske handel og øge omkostninger. Arla går ind for så tæt et handelsforhold som muligt for at minimere disse risici.
Udgangen af 2020 markerer også afslutningen af Good Growth 2020-strategien, og Arla forventer at nå sine langsigtede finansielle mål.
– Vi nærmer os afslutningen af vores Good Growth 2020-strategi, og det står klart, at den har fungeret som en vellykket guide for os i udviklingen af vores globale og brandede positioner. Fremadrettet vil vi fortsætte med at udnytte disse styrker, øge vores innovationskapacitet og vigtigst af alt styrke vores engagement i bæredygtighed for at sikre endnu mere værdi for vores andelshavere.
Koncernens omsætning i 2020 forventes at blive på 10,4-10,8 milliarder EUR, nettoresultatandelen vil være omkring 2,8 til 3,2 procent, og gearingen forventes at ligge inden for målintervallet på 2,8-3,4.
Arla offentliggør årsrapporten og CSR-rapporten den 27. februar.

Skrevet i: Aktuelt, Markedsføring, Mejeri

Seneste nyt fra redaktionen

Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

Messer og konferencer05. 05. 2026

SIAL Paris vender tilbage til Paris Nord Villepinte med det mest ambitiøse program i messens historie fra den 17. til 18. oktober i år. Arrangementet vil overgå rekordåret 2024 og cementere SIAL’s position som verdens førende mødested for fødevareindustrien. Paris bliver dermed det centrale

Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

Drikkevarer05. 05. 2026

Eckes-Granini Danmark (tidl. Rynkeby Foods) kommer ud af 2025 med en mindre fremgang i resultatet før skat på trods af, at kerneforretningen har været under voldsomt pres. Med forventningen om, at de seneste års appelsinkrise nu har toppet, kigger juicevirksomheden samtidig ind i et bedre resultat i

FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

AktueltFødevareproduktionLandbrug05. 05. 2026

Den voldsomme kritik af landbruget i valgkampen, andelen af ultraforarbejdede fødevarer i supermarkederne og færre unge i fødevarefagene er alt sammen symptomer på den samme udvikling, lyder det nu fra FødevareDanmark. Det handler ikke om pladderromantik eller Morten Korch-nostalgi, når Leif

Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

AktueltDetailhandel og en grosFoodservice05. 05. 2026

Dansk Fødevare Forums kvalitets- og innovationspris ’Den Dybe Tallerken’ går i år til Dansk Cater A/S. De vinder prisen foran et felt af mange andre dygtige aktører og fødevarevirksomheder og hædres særligt for deres engagement i forhold til at støtte lokale initiativer, gode råvarer og

Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

KonfektureTop05. 05. 2026

Den erfarne brancheprofil Annemette V. Thomsen tiltræder som CEO i Hansens og skal bruge sin erfaring til at realisere isproducentens strategi. Den økologiske isproducent Hansens får ny direktør og ansætter for første gang en CEO, der ikke er en del af Hansen-familien. Den erfarne brancheprofil

Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

FødevareproduktionKød, fisk og fjerkræRåvarer og ingredienser30. 04. 2026

Forsyningskriser og voksende fokus på råvarekvalitet og transparens presser fødevareindustrien til at gentænke værdikæden. Nordiske råvarer er, for Oscar, som producerer bouilloner og saucer, blevet et strategisk greb til at styrke bæredygtighed og kvalitet samt til at møde danskernes stigende

Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

AktueltDrikkevarerMiljø og sundhed30. 04. 2026

Danskproduceret alkoholfri cocktail har opnået international anerkendelse ved at vinde guld ved de prestigefyldte World Alcohol-Free Awards. Prisen cementerer produktets høje kvalitet og innovative tilgang – samtidig med at det er økologisk og produceret i Danmark. Guldmedaljen understreger

Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

AktueltFødevareproduktionKød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedPolitik og eksportØkologi og bæredygtighed30. 04. 2026

Rigsrevisionens kritik af kontrollen med dyrevelfærd i griseproduktionen er alvorlig, men desværre ikke overraskende og bekræfter et problem, mener Den Danske Dyrlægeforening. Det har de længe påpeget: Rammerne for kontrollen er ikke gode nok. Rigsrevisorerne kritiserer skarpt kontrollen med

Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

Foodservice30. 04. 2026

Onsdag den 6. maj 2026 går DM i Frokostordning 2026 i luften i DGI Byen i København. Otte finalister er udvalgt af danskerne, og et ekspertpanel skal kåre vinderen foran branchen, gæster og presse. Den danske frokostbranche samles onsdag den 6. maj 2026, når DM i Frokostordning 2026 afholdes i

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

DrikkevarerTop30. 04. 2026

Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark for at signalere virksomhedens styrkeposition som en del af Europas stærkeste juice- og drikkevarefamilie. Brands, medarbejdere og daglige aktiviteter fortsætter uændret i Ringe. Den fynske producent af juice og frugtbaserede drikke, Rynkeby

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • Dagrofa Foodservice A/S

    HKI Ost lancerer ny inspirerende webshop

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Cash & Carry-kæden lancerer nyt digitalt univers

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer COMBI WVD-vakuum booster pumpe enhed

  • DENIOS ApS

    Hvordan bortskaffer du lithiumbatterier?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Design af vakuumprocesser for øget effektivitet – fire vigtige overvejelser

  • DENIOS ApS

    Vil du have et opslagsværk til arbejdssikkerhed og miljøbeskyttelse?

  • Ardo NV Denmark Office

    Ny økologisk pasta fra Ardo!

  • DENIOS ApS

    Må du opbevare to forskellige stoffer på det samme opsamlingskar?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions introducerer CenterLine CNR-serien

  • Kastberg Is ApS

    Cookie Dough – Årets Nyhed præsenteret på Foodexpo

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Sial Paris 2026 – fødevarebranchens globale mødested

    05.05.2026

  • Nye produkter og vækst i friskpres løfter Eckes-Granini Danmarks resultat i svært år

    05.05.2026

  • FødevareDanmark-direktør: “Danskerne er ved at miste forbindelsen til deres egen mad”

    05.05.2026

  • Dansk Cater A/S vinder Den dybe Tallerken 2026

    05.05.2026

  • Isproducenten Hansens skifter ud i toppen og sætter fart på strategien

    05.05.2026

  • Danskernes fødevarekrav stiger: Oscar gør lokale varer til strategisk parameter

    30.04.2026

  • Dansk alkoholfri cocktail vinder guld ved World Alcohol-Free Awards

    30.04.2026

  • Dyrlægeforening: Kontrollen med dyrevelfærd skal styrkes – der mangler klare regler og flere sanktionsmuligheder

    30.04.2026

  • Otte af landets bedste frokostkøkkener kæmper om titlen som Danmarksmester

    30.04.2026

  • Rynkeby Foods skifter navn til Eckes-Granini Danmark

    30.04.2026

  • Verdensbanken: Akvakultur har det laveste klimaaftryk blandt animalske proteiner

    28.04.2026

  • Britisk podcast zoomer ind på danske planterige succeser

    28.04.2026

  • Fra brand til fans: Stryhn’s lader de største fans definere etiketten

    28.04.2026

  • Her er de nominerede kantiner der skal dyste om Kantineprisen 2026

    28.04.2026

  • Organisation om manglende svinekontrol: Det er skandaløst

    28.04.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK – 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik