• Facebook
  • Instagram
  • LinkedIn
  • MESSEOVERSIGT
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

FødevareFOKUS

Fokus på fødevareteknologi og fødevarer

  • Brød og kager
  • Certificering
  • Detailhandel og en gros
  • Drikkevarer
  • Emballage
  • Foodservice
  • Forskning og uddannelse
  • Frugt og grønt
  • Fødevareproduktion
  • Fødevaresikkerhed
  • Konfekture
  • Kød, fisk og fjerkræ
  • Markedsføring
  • Mejeri
  • Messer og konferencer
  • Miljø og sundhed
  • Politik og eksport
  • Råvarer og ingredienser
  • Økologi og bæredygtighed

LandbrugMejeriØkologi og bæredygtighed15. 06. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Planlægning essentiel for grønnere mælk

LandbrugMejeriØkologi og bæredygtighed15. 06. 2021 | Kasper Mundt-Nielsen

Godt 8.000 af Arlas landmænd har for nyligt bidraget til verdens største dataset for mælkeproduktion, der opgør gårdenes CO2e-aftryk. Og netop klimaaftrykket på gårdene er væsentligt, da det er her størstedelen af den samlede udledning sker. Derfor er mange landmænd i gang med en grøn omstilling af deres produktion.

En del af Jesper Arnth Jensens arbejdsdag foregår bag skærmen, for at sikre optimal udnyttelse af foder.

En af de landmænd, der arbejder hårdt for at reducere CO2e-udledningen er Jesper Arnth Jensen fra Outrup ved Varde. Han er blandt de mest klimaeffektive landmænd i Arlas netop opgjorte database fra klimatjek. Gennem investeringer på gården og fokus på bæredygtigt foder til køerne, som Jesper Arnth Jensen selv dyrker og blander, udleder han kun 0,93 kg CO2 per liter mælk.

Det er et godt stykke under Arlas landmænds gennemsnitlige CO2-udledning på 1,15 kg CO2 per liter mælk, som er et godt stykke under det globale gennemsnit, lyder det fra Mejerigiganten.

Planlægning og digitalisering gør foder mere bæredygtigt

Foder til køerne er en af de ting på gårdene, der koster mest på klimakontoen. Derfor har Jesper sat målrettet ind for at optimere sit foder.

– Jeg bruger meget tid på planlægning og forberedelse af mit foder, som jeg planlægger et helt år frem. Det dækker over alt fra markplan og strategisk valg af dyrkning af afgrøder til udvikling af foderopskrifter til forskellige typer køer, hvor vi løbende skruer på helt små nuancer hver eneste dag, siger Jesper Arnth Jensen.

Forsætter under fotoet

Køerne skal have det godt, lyder det fra Jesper Arnth Jensen.

Og den nøje planlægning har båret frugt. I dag har Jesper Arnth Jensen en imponerende foderudnyttelse på hele 98 procent. En af nøglerne til den høje udnyttelse er, at Jesper Arnth Jensen har internt på sin fodervogn:

– Digitalisering gør det muligt at lave daglig foderkontrol, hvor vi hele tiden minimerer spild ved hjælp af registreringer og målinger. Det betyder, at vi kender detaljerne for hver eneste kilo foder. Derfor er et af mine bedste råd til andre landmænd at investere i digitale løsninger til fodervognen, siger Jesper Arnth Jensen.

Investerer i bæredygtige tiltag og høj dyrevelfærd

Jesper Arnth Jensen er konstant på jagt efter at nedbringe sit klimaaftryk. Derfor investerer han løbende i nye tiltag, der gør gården grønnere.

– Jeg gør meget for at gøre mit landbrug cirkulært, så vi udnytter ressourcerne og energien optimalt. Fx bruger vi vandet to gange, og vi udnytter varmen fra mælken til at varme vores vandbeholder og stuehus op, siger Jesper Arnth Jensen.

Endelig er en af vejene til et grønnere landbrug glade køer, der har det godt. For høj dyrevelfærd giver mere og bedre mælk.

– Køerne skal have det godt. En af mine seneste investeringer er vandsenge til køerne, så de ligger godt i stalden. Mit foderarbejde er også vigtigt for køernes velfærd, da den rigtige fodersammensætning med maksimalt 170 gram råprotein er en af de vigtigste faktorer for køernes velfærd og for klimapåvirkningen.

Skrevet i: Landbrug, Mejeri, Økologi og bæredygtighed

Seneste nyt fra redaktionen

Hytteost hitter så meget, at mejerierne nu må skrue op for produktionen

Mejeri08. 10. 2026

Vi er vilde med hytteost - så vilde, at mejeriernes produktionskapacitet igen må udvides for at kunne følge med. Den store trend afspejles også på some og i tre nye kogebøger med opskrifter med hytteost. Hytteost bliver bare mere og mere populær. Det viser tal for, hvad danskerne køber ind i

Lavazza investerer i Danmark med nyt center for kaffefaglighed og innovation

Drikkevarer08. 10. 2026

I dag, torsdag den 8. oktober, åbner Lavazza et nyt Training Center i København. Med investeringen rykker Lavazza tættere på sine kunder, kaffemiljøet og kaffeelskerne i Danmark og skaber et sted, hvor klassisk kaffehåndværk møder nye trends og idéer. Ambitionen er at styrke fagligheden i en branche

Sydfynske producenter tror på lokal gris midt i dyrevelfærdsdebat

AktueltKød, fisk og fjerkræLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed08. 10. 2026

Forbrugere og indkøbere må tage et større ansvar for dyrevelfærden i den danske svineproduktion. Det mener de to sydfynske fødevarevirksomheder, BK-Oks og Svendborg Slagtehus, der står bag den lokale ’Svendborg Gourmetgris’. Den seneste tids politiske debat om griseproduktion og dyrevelfærd

Food&Drink har fokus på frokostbordet

AktueltFoodservice08. 10. 2026

Der er alt godt til frokosten i det nyeste nummer af Food&Drink, der er nu er på gaden. I bladet ser vi på nyheder og produkter til frokostbordet ude i de professionelle køkkener, ligesom vi har været en tur forbi Krenkerup Bryggeri på Lolland for at høre om deres frokostøl. Vi har

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

LandbrugMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed08. 10. 2026

Verdens produktion af fødevarer er den største drivkraft bag tab af økosystemer og arter over hele kloden. Sammen med energi og finans skal landbrugs- og fødevaresektoren transformeres for at vende tilbagegangen i biodiversitet, lyder det i WWF’s flagskibsrapport Living Planet, der fremhæver Danmark

Ny generation skal lære at bruge maden op – Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

Miljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Madspild koster Danmark dyrt – for klimaet, for samfundsøkonomien og for den enkelte forbruger. Nu skal næste generation rustes med de færdigheder, der skal til for at vende udviklingen, når Madspildsskolen igen slår dørene op i efterårsferien. Hvordan tryller man overskudsråvarer om til

MSC: Nordøstatlantisk makrel, atlanto-skandisk sild og blåhvilling er både truet af overfiskeri og klimaforandringer

Kød, fisk og fjerkræMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Efter flere år uden politisk handling, opfordrer Marine Stewardship Council (MSC) de regeringer og nationer, der fisker i nordøstatlanten til at få etableret en kvote med en fælles aftale for almindelig makrel, norsk forårsgydende (atlantoskandisk) sild og blåhvilling for at beskytte disse arter til

HelloFresh går med i Bælgfrugtspartnerskabet og sætter mere bælg på efterårsmenuen

AktueltFrugt og grøntMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Danskerne spiser langt færre bælgfrugter end de anbefalede 100 gram om dagen. Nu bliver HelloFresh en del af Bælgfrugtspartnerskabet for at hjælpe med at gøre bønner, linser, ærter og kikærter til en nemmere og mere naturlig del af danskernes aftensmad. Der er langt fra Fødevarestyrelsens

Dansk Cater bliver hovedsponsor for Årets Wiuff

AktueltFrugt og grøntLandbrugMiljø og sundhedØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Dansk Cater, der blandt andet står bag AB Catering, BC Catering og inco, bliver ny hovedsponsor for Årets Wiuff. Prisen hylder lokale råvareproducenter og deres bidrag til dansk gastronomi. Dansk Cater arbejder allerede aktivt med mindre producenter, som gennem koncernens logistik får

Dansk Vegetarisk Forening: Dom sikrer, at hospitaler skal sørge for vegansk mad

FoodserviceFrugt og grøntMiljø og sundhedTopØkologi og bæredygtighed06. 10. 2026

Mandag har Østre Landsret i en dom fastslået, at Hvidovre Hospital har en positiv forpligtelse til at sørge for vegansk mad til patienter under indlæggelse. Dansk Vegetarisk Forening ser dommen som en principiel og vigtig sejr, men savner en vurdering af, om maden, der bliver tilbudt, er

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

 
 
 
 
Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser… Læs mere her

/Nyheder

  • DENIOS ApS

    Vil du opvarme dine materialer effektivt?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Reduktion af energiomkostninger og forlængelse af vakuumpumpens levetid i fødevarepakning

  • Ardo NV Denmark Office

    Mere økologi under Ardo

  • Nemco Machinery A/S

    Fødevarevirksomheder efterspørger rådgivning som aldrig før

  • Dagrofa Foodservice A/S

    FødevareBanken hentede 1,5 tons overskudsvarer efter Madscenen

  • DENIOS ApS

    Hvilke risici skal du være opmærksom på ved tekniske gasser?

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Forudkonfigurerede R&D-pakker fra Pfeiffer Vacuum+Fab Solutions til forenklet opsætning af undersøgelser

  • Dagrofa Foodservice A/S

    Akademisk Boldklub indgår strategisk partnerskab med Dagrofa Foodservice og Grambogård

  • Busch Vakuumteknik A/S

    De 10 mest almindelige fejl ved brug af turbomolekylære vakuumpumper, og hvordan man undgår dem.

  • Busch Vakuumteknik A/S

    Besøg Busch Vakuumteknik på LabDays CPH 2026

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Hytteost hitter så meget, at mejerierne nu må skrue op for produktionen

    08.10.2026

  • Lavazza investerer i Danmark med nyt center for kaffefaglighed og innovation

    08.10.2026

  • Sydfynske producenter tror på lokal gris midt i dyrevelfærdsdebat

    08.10.2026

  • Food&Drink har fokus på frokostbordet

    08.10.2026

  • Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

    08.10.2026

  • Ny generation skal lære at bruge maden op – Madspildsskolen ruster børnefamilier til en fremtid uden madspild

    06.10.2026

  • MSC: Nordøstatlantisk makrel, atlanto-skandisk sild og blåhvilling er både truet af overfiskeri og klimaforandringer

    06.10.2026

  • HelloFresh går med i Bælgfrugtspartnerskabet og sætter mere bælg på efterårsmenuen

    06.10.2026

  • Dansk Cater bliver hovedsponsor for Årets Wiuff

    06.10.2026

  • Dansk Vegetarisk Forening: Dom sikrer, at hospitaler skal sørge for vegansk mad

    06.10.2026

  • Nyt institutionskøkken i Tingbjerg tænkes ind fra starten

    01.10.2026

  • Irsk oksekød høstede 82 medaljer ved World Steak Challenge

    01.10.2026

  • Flammen skruer op for de svenske ambitioner: Sverige skal være et nyt vækstben

    01.10.2026

  • Ny kampagne vil have danskerne til at se anderledes på madspild

    01.10.2026

  • Ny grisefirepart skal finde vej til bedre dyrevelfærd og mere dansk værdiskabelse

    01.10.2026

Alle nyheder ›

Læs Food & Drink gratis online

Annoncering i Food & Drink

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK – 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}